Woensdag 22 Mei. 1861 WOENSDAG ZATUBDAG. Besturen en Administratie» Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen IKZEMMOURMT A BONN EMENTS-PRIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzendingder Advert.daags te voren, vooriO ure 'smorgens. VERS CHIJNT'. P RIJ S DER ADVERTENT IE N, Gewone 12'/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van 16 regels af 1 behalve hetZegelregt. Inschrijving voor de Schutterij. PUBLICATIE. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Zierikzee Gezipn de wet od de Schutterijen, van den 11 April 1827 en speciaal g°..et hebbende op die artikelen derzelve wetdie in betrekking staan tot de jaarlijksche inschrijving zoo tot de bereids daargestelde registers van vroegere jaren als tot de inschrijving die gedurende de laatste helft der loopende maand moet geschieden, brengen bij deze ter kennisse van de belang- hebbenden Dat de registers ter inschrijving '.r:or de Schutterij, van de geborenen in de jar~n 1827 tot 1836 ingeslotenzullen worden geopend tot de inschrijving van alle mannelijke ingezetenen, welke tot het laatstgemelde jaar behooren alsmede van he;:., welke, in de vorige jaren geboreu zijnde sedert de laatsv vorige inschrijving, zich alhier met er woon hebben nedergezet, waaronder ook begrepen zijn de militairen welke .na dien tijd gepasporteerden de vreemdelingen welken sedert dezen tijd van buiten het Rijk zijn gekomen en zich alhier hebben ge vestigd voor zoo verre deze taaiste hun voornemen om zich in alit Rijk neder te zetten hebben aan de:: dag gelegd hetzij door t'ene uitdrukkelijke verklaringhetzij door de werkelijke over brenging van den zetel van hun vermogen en de hoofdmiddelen van hun bestaan naar herioaarts zonder dat de tijdelijke uit oefening van eenig bedrijf of handwerk in eenige ondergeschikte betrekkingals zoodanig voornemen wordt aangemerktAllen zullen worden ingeschreven in dat register waartoe zij volgens hunnen ouderdom behooren. Dat van de inschrijving niemand der vorenstaande personen is uitgezonderd maar dat allen zonder onderscheid daarin begrepen zijn al ware het ook dat zij zouden mogen vermeenen, volgens de wet tot de vrijgestelden of uitgestotenen te behooren, en dien tengevolge ook zij niet, die hun ontslag uit de Schutterlijke dienst reeds hebben bekomenzullen derhalve al de bovengemeldenals daartoe bij deze wordende opge» roepen moeten verschijnen ten Raadhuize dezer Gemeente op 15 Mei e. k. en volgende dagen ten einde zich te laten in schrijven ieder in dat registerwaartoe hij volgens zijnen ouderdom behoort. Deze registers zullen op den laten Junij 1861 finaal worden gesloten. Dat de studenten geëmployeerden in huizen van negotie, klerken van notarissen, advokaten enz. bedienden en werk- boden moeten worden ingeschreven in de gemeente alwaar zij hunne studiën houdenwerkzaamheden uitoefenen of dienstbaar zijnde ambtenaren en geëmployeerden aan het provinciaal gouvernement en alle anderen al wonen zij ook elders, in de plaats alwaar zij hunne ambtsbetrekking moeten uitoefenen die buiten 's lands studeren of werkzaam zijn in de gemeenten hunner vorige woonplaats; de buifenlandsche zeevarende in de plaatsen waar zij hun wettig domicilie hebben en de aan boord wonende schippers in de gemeenten alwaar zij het laatst hunne vaste woonplaats hebben gehad of wel personeel en mobilair of wegen 9 hun vaartuig belasting betalende, daar, waar zij voor deze belasting zijn aangeslagen. De vorenstaande opgeroepenen zullen verpligt zijn bij hunne inschrijving opgave te doen van hui e namen, voor- en bij namen van de plaats en den tijd hunner geboortehunne woonplaats, met aanduiding van wijk en nommer, het beroep hunner ouders en dat van hen zelf, of zij zijn gehuwd, ongehuwd of weduwnaars van het getal hunner kinderen van beider sekse (welke laatste opgaven zullen moeten worden geconstateerd met een schriftelijk bewijs afgegeven door den Burgemeester of Ambtenaar van den Burgerlijken Stand) sedert wanneer zij in gezetenen der gemeenten zijn en van waar zij alhier zijn komen inwonen; en eindelijk van de redenen die zij zouden vermee nen, dat hen van de Schutterlijke dienst zouden vrijstellenof daartoe onbevoegd maken naar aanleiding van art. 3 en 4 der wet, met opgave van het artikel en het onderdeel van hetzelve, waarop zij zich beroepen. Wordende voorts een iegelijk buiten deze gemeente geboren aangemaand om zich tijdig van eene geboorte-acte te voorzien, cn zich alzoo van zijnen ouderdom te verzekeren, ten einde de i nschrijving behoorlijk kunne geschiedenen om voor te komen dat niemand, door eene verkeerde opgaaf van zijnen ouderdom vervalle in de straf bij de wet bepaald. Terwijl Burgemeester en Wethouders een ieder hierin be trokken, willen hebben vermaand en gewaarschuwd, om zich van deszelfs verpligtiog in deze te kwijten vermits uit krachte van <*rt. 9 der wet en art. 6 van Zijner Majesteits besluit van 2l Maart 1828, al degenen die zich voor het sluiten der registers °I> 1 Junij eerstkomende nietjjhebben laten inschrijven alsnog ambtshalve zullen wordeu ingeschreveu, en dat dezelven, dien tengevolge, zullen worden verwezen tot eene geldboete, en daarenboven zonder lotitig bij de schutterij ingelijfd indien het zal blijken dat ertijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot vrijstellino of uitsluiting ten hunne aanzien ihestonden. En opdat niemand hieromtrent eenige onwetenheid zonde kunnen voorwenden zal deze worden afgekondigd eD aange plakt, daar waar zulks te doen gebruikelijk is. Te Zierikzee, den 4 Mei 18(51. Burgemeester en Wethouders voornoemd, B, C, CAU, Voorzitter. J. P. N. ERMERINS Secretaris. KENNISG E V I Wf G - De Buhgêmeester van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen dat er op Zalurdag den 25 dezer des voormiddags ten elf ure op het Raadhuis alhiereene openbare vergadering van den Gemeente-Raad zal gebonden worden. Zierikzee t 21 Mei 1861. De Burgemeester B.C. CAU. MiDDELiiunG, 17 Mei. Wij vernemen thans mei zekerheid dal de bekende en zoo veel ge rucht makende zoak van A. Polderman beschul digd van moedwillige nederlaag met voorbe dachten radegepleegd op zijne wettige huis vrouw ter openbare teregl/.illing van hel pro vinciaal gercglslicf in Zeeland zal behandeld wor. den op donde: den 27 Junij en volgendo dagen. Verschillende oms'andigheden en bovenal de groolc uitvoerigheid der vele processtukken waren oorzaak dal de behandeling niet vroeger zal geschieden. Hel is nog onbekend wie zich met de verdediging van den beschuldigde zal be lasten. Hel in de volgende maand alhier te houden z< sde Zeouwscb muziekfeest belooftte oordec- len naar de toebereidselen welke van alle zijden daarvoor gemaakt worden in vele opzigten aan de verwachting Ie beantwoorden. De solisten die wc reeds vroeger noemden zijn niet alleen van zeer gunstige bekendheid, maar ook koor en orchesl zullen, blijkens de onlvangenc toe zegging zoo uil deze als andere gemeenten zeer goed bezet zijn. Ai et zekerheid vernemen wij voorts dat de be gaafde componistde heer Frans Coenende lot hem gerigte uilnoodiging heeft aangenomen om het feest te komen bijwonen en de opvoering van zijne compositie Elia op Horeb in persoon te dirigeren. Volgens de programma's welke dezer dagen door het comité zullen worden verkrijgbaar ge steld zal verder gedurende de gebeele feest- week alles worden aangewend om den mede werkenden hel verblijf in Middelburg aangenaam te maken. liehalve dal de sociëteiten de Vergenoegingen de Vriendschap voor hen zijn toegankelijk gesteld, heefl ook de confrérie van St. Sebastiaan besloten hen vrijen toegang te verleenen op het eersle zomer concert, hetwelk des zaturdags, gepaard met vauxhall, in het schuttershof de edele Hand boog zal gegeven worden. Naar wij vernemen is hel beriglook door 1 ons uil andere bladen overgenomen betrekkelijk het door Z. M. gedane bod van ƒ10,01)0, aan de kinderen van den heer Molsbergen te Utrecht als winners van de schilderij van Verboeckhoven in de algemcene loterij voor den watersnood onjuist. Wij kunnen er tevens bijvoegen dal het hoogste bod, aan de commissie voorde ver loting gedaan is geweest ƒ3000. [Rolt. Cl.) Het water in de Waal is zeer laag ook in dc Lek is de waterstand zoodanigdat de vaartuigen van Overijssel en elders naar Holler- dam bestemd volgens de Utreclusche courant verpligt zijn de Waal Ie passeren. Men schrijft uit Almelo van 17 dezer. Heden heeft zich de regter-commissaris bij deze reglbank, vergezeld van den officier van justitie en den griffier naar de gemeente Ambt Helden begeven om daar onderzoek te doen naar de oor/aak van een zeer plotseling overlijden dat kenmerken van vergiftiging moet hebben opge leverd. Naar men verneemt zoude de over ledene die reeds eenige dagen ongesteld was een geneesmiddel hebben ontvangen zonder dat men zich van den toestand des lijders door een persoonlijk bezoek vergewist had en zoekt men daarin de naast» oorzaak van dit ongeval. Men schrijft uil Arnhem van 16 dezer. Gisteren iste Oosterbeek uit den Rijn opgevischt het lijk van een metselaar welke sedert 25 April vermist was. Hij was dien dag op weg gegaan naar Kenkum ten einde de stukken lol het aangaan van een huwelijk benoodigd af te halen. Men schrijft uit Groningen van 17 Mei. In de zaak der arsenik-vergiftiging te Ten Hoer. waarvan 13 personen de slagloffers hadden kunnen worden is het geregtelijk scheikundig onderzoek opgedragen aan de hecren van Kcrckhof en vat Ankum alhier, en het ontleedkundige aan ril', lolkersma een en ander hoofdzakelijk met t et oog op de kalveren, die ten gevo.oe van liet gebruik der vergiftigde melk zijn gestorven. Hedenmiddag omstreeks I'2 ure heeft in de na bijheid dezer stad, halverwege de Noord,tr- hoogebrug en Zuidwolde, een allerbedroevendst ongeluk plaats gehad. He zoon van den heer P. Steekhof Doornbos, landbouwer op den Andel- der Polder, vergezeld van twee dochters van den heer II. Knol Welt, landbouwpr te Uskwert, hadden het ongeluk met paard en kapchais in het Boterdiep te geraken, met het ongelukkig gevolg dal beide zusters jammerlijk zijn ver dronken, He jongeling is er goed afgekomen maar men kan zijn toestand beseffen te meer daar hij met de oudste der zusters in de aan staande week in het huwelijk dacht te treden. Dit ongeluk werd veroorzaakt door een breed voer stroo van een Drentschen boer, waarvoor het paard zoodanig schichtig werd dat liet achteruit liep en met het rijtuig in het water geraakte. Het hof van appel te Hrussel heeft een testament vernietigd gemaakt door den prior der abdij van Overbade ten behoeve van drie monniken tnel welke hij een soort van vennoot schap had aangegaan voor de exploitatie zijner goederen. Hei hof besliste dal zulk een vennoot schap geen kracht heeft omdat zij ito bedoeling verbergt een instelling in de doode hand te ves tigen. Deze regterlijko uitspraak is zeer ge- wigtig. DUITSCHLAND. Wef.iven 15 Mei. De typhus heerscht alhier in zcerhevigen graad voornamelijk zijn de voor steden Kossau en Lichtenlhal door de ziekte aangetast. Den 10 dezer werden in ééne apotheek 700 recepten gereed gemaakt waaronder 145 voor armen. Een bekend geneesheer heeft dienzelfilen dag 72 visites gedaan De apotheken worden twee uren vroeger geopend dan in gewone lijden. In bel klooster der Servilen is voorloopig een hulphospitaal gevestigd. Berlijn 17 Mei. De heer Ron ge bekend als stichter der vrije Katholieke gemeente be vindt zich sedert eenige dagen in de hoofdstad en zal zijne predicatien hervatten. Van de Poolsche grenzen schrijft men van 18 Mei. De aartsbisschop van Warschau is hij den stadhouder ontboden die van hem verlangd heefl dat hij aan dc geestelijken het zingen van volksliederen in de kerken verbieden zou, het welk hij bepaald heeft geweigetd te doen om zeide hij het volk niet het eenige te ontnemen wat het (roost in zijne droefheid verschaft. FRANKRIJK. De hoeren Duminerag en Beauonlangs veroordeeld de eerste tol een jaar gevangenis straf en 5000 francs boetede tweede tot zes maanden gevangenis en 50 )0 francs boete we zens hel uitgeven en drukken der brochure van den hertog van Aumale hebben den bij do wol voorgeschreven lijd om van deze uitspraak te appellereD laten voorbijjraan zoodat het vonnis tegen hen van kracht blijft. II. vrijdag vervoegden zich in een hotel garni in de rue Pigale, le Parijs een rijk ge kleed heer, vergezeld van eene dame insgelijks in een zeer smaakvol toilet Zij bezigligden appartementen op de derde verdieping welke hun goed schenen te bevallen. Na over den huurprijs le zijn overeengekomen besloten zij het kwartier des avonds te zullen betrekken zullende men in den loop van den dag hunne goederen laten bezorgen. Nadat alles in zoover geregeld was veinsde de dame zeer henaauwd le worden, enverzochi aareenigeoogenblikken in de naastbijzijnde kamer alleen le laloo om haar corset wat los le maken. .en haastte zich aan baar verlangen levoldoen en hi; keerde zij tot den heer terug, uien zij haar echtgenoot noemde vrolijk en geheel opgeruimd als iemand, die van iets knellends bevrijd is. Beiden ver wijderden zich na den portier nogmaals her haald te hebben dat zij des avonds "mzit van hunne woning zouden nemen. Zij waren reeds een gcruimen lijd vertrokken toen men uit de kamer waarde jonge vrouwalleen was geweest, de pendule tafellakens en servetten miste. De korte lijd dal zij daar was geweest was vol doende om zich van al die voorwerpen meester te maken en zeonderharecrinoline te verbergen. Men schrijft uit Napels van 15 dezer. Gis teren avond gaf de nationale schouwburg Sao Carlo een feestmaal aan het leger. Door Toppulli werd de toast op den koning en het leger uilge- bragt; zijne rede verwekte algemcene geestdrift. De bh- Nigra en Durando hebben hierop geant woord- De toestand der provinciën laat niets le wenschen over. Napels is rustig. De heer Nigra vertrekt a.s zaltirdag tol groot leedwe zen van allen. Men schrijft uit Napels van 17 Mei. Bij een voormaligen kapitein van hel Bourbonsche leger heefl men 100,601) ducaten gevonden welke bestemd waren om de reactie te betalen. In de nabijheid van Iscrnia is eene bewaarplaats ontdekt van de voorwerpen uit de plaats gehad hebbende plundering afkomstig. Uit Turijn wordt gemeld dat dc Oosten rijkers Padua. versterken teil einde le beletten dal Venetië en hel bekende viertal vestingen door eenen vijand omgetrokken en in den rug aangetast worden. Men schrijft uit Marseille van 13 dezer. De volgende berigten zijn hier ontvangen uit Konstantinopel van den 8 dezer Het Journal de Constantinople bekent, dat er hoogst bekla genswaardige berigten uit Montenegro zijn ont vangen. Omer-pacha zou naar Mostar ver trekkenen wel langs de boorden van den Donau, ten einde de grenzen van Servië te inspecteren. De tijdingen luiden dat de porte den vorst van Servië beschuldigt, de misnoegden op te zetten en van wapenen te voorzien. Omer-pacha heeft in last, de Christenen te ontwapenen. Bosnië is nog rustig, maar wordt op alle wijzen be werkt. Het papierengeld wordt in de provin ciën geweigerd of tegen de helft der waarde aan genomen. De armoede, welke le Konstanti nopel heerscht, doet de verbittering aldaar toe nemen. Allerhevigste plakkaten, in de Xurk- sche taaltegen den sultanzijn overal aange plakt. Daarin worden de ministers voor dieven en de geestelijken voor lage goddeloozen uitge maakt. Bij gelegenheid van het Paaschfeest hebben er bloedige botsingen tusschen de Grie ken en Bulgaren plaats gehad, welke door de porte onderdrukt zijn.

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1