4(1 Zattir«lag 18 Alei. 1861 WOENSDAG &ZATURDAG. bekendmaking. j.P.N. ERMER1NS Secretaris. IIÏKZÜIGIIÖUÜNÏ ABONN EMENTS-PRIJS. Per drie maanden ft, 00. Franco per post ƒ2,25. Inzendingder Advert.alaagste voren, voor 10 ure 'smorgens. VERS CHIJ NT: PRIJS DER ADVERTENTIE F. GewonelS'l, cents de regel. GeboorteHuwelijks- er. Doodberigten tan 16 regels af1 behalve lietZegelregl. Besturen en Administratie» AAABESTEDIXG. Burgemeester en Wethouders van Zierilezee 7.ijn voornemens op Woensdag den 22 dezer maand, des middags, ten Baadhuize in het openbaar aan den minsten inschrijver aan le besteden Het doen van eenige Herstellin gen en Vernieuwingen aan de ge bouwen en andere werken dexer Gemeente, met het gewoon onder houd ingevolge bestek en voorwaarden van Donderdag den 1 6 dezer af, in druk verkrijgbaar ter Gemeente-Secretarie a 25 centzullende de locale aanwijzinig geschieden op Zalurdag den 18; dezer waartoe de gegadigden zich des vooimidclags 11 we bij den ïeraeenle-Bouwmeester kunnen aanmelden. Gedaan ten flaadhuize van Zierikzee den 1 Mei 1861 B. C.GAU, Voorzitter. J. P. N. ER M KB INS Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee maken bekend dat op Zalurdag den 18 dezer eene Inspectie op de Straten in deze gemeente zal gehouden worden, en noodigen de ingezetenen uitomieder vóór zijne woning of erf, de stralen paden stoepen en goten rein cn zindelijk le houden en alzoo do bepalingen van liet policie-reglrtncnl behoorlijk na te leven opdat de strafbepalingen niet zouden behoeven le worden toegepast. En opdat niemand bier van onwetendheid voor wende zal deze worden afgekondigdomge roepen en in de courant geplaatst. Zierikzee den 8 Mei I8IÏI. li. C. CAU, Voorzitter. J.P. N. ERMER 1 NS Secretaris. Loterij en eindelijk dat de loten en gedeelten daarvan voor de 4de en 5de klassen alleen in koop verkrijgbaar zijn. Zierikzeeden .5 Mei 1861. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee B. C. CAU, Voorzitter. P. N. ERMRRINS Secretaris. BEK. END MAKING. Burgemeester en Wethouders van 'Zierikzee brengen ter kennis van belanghebbenden dat door de hooge regering is vastgesteld de 245ste Staats-Loterij welke bestaan zal uit 20,000 loten, 10,1)00 prijzen en 2 premien verdeeld in 5 klassen. Dat de collecte zal worden geopend opdings- dag den 21 dezer maand en gesloten op zalurdag den 1 Junij daaraanvolgende. lie trekkingen geschieden te 's Gravenhage. Voorts, dat de trekking der 1 ste klasse zal plaats hebben eu geheel moeten afloopen op den 17 18 19 en 20sten Junij. Die der 2de klasse, op den 1,2 3 en 4den Julij. Die der 3de klasse op den 15, 16, 17 en 18den Julij. Die der 4de klasse op den 29 30, 31 Julij en 1 Augustusen Die der 5de klasse op den 12, 1314, 15, 20 21 22 23 27 28, 29 en 30slen Augustus den 3 4 5 en 6den September terwijl de laatste 100 nummers op zalurdag den 7 September 1861 zullen getrokken worden. Bat de prijzen der loten eu de wijze van uit gifte en trekking dezelfde zijn a/s in de vorige BEKENDMAKING. .Burgemeester en Wethouders van Zierikzee maken bekend dat bel kohier der belasting op de bonden in deze Gemeente over bel loopende dienstjaar, den 17 April jl. door den Gemeente- Baad vastgesteld, door beeren Gedeputeerde Staten dezer provincje is goedgekeurd en op beden gesteld wordt in handen van den Gemeenle- Ontvanger ten fine van invordering inge volge de vv et. Zierikzeeden 15 Mei 1861. B. G. CAU Voorzitter. f O I ET IK jpfif f S 1*1 O bij h et 'tl g e r 1 n I n d i e. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee daat toe van wege de hoqge Regeting uitgenoo- digd ve'sligen de aandacht van bet belangstel lend publiek op een hij den Boekbandelaar en Uitgever M. J. Visser te 's Gravenhage in bet licht verschenen werkje getileld Naar Neder- tandsch Indië aanwijzende boe men zich voor hel leger in Indië kan verbinden benevens ojigavc van Voórdoêtcn eh "trilztglcn welke de koloniale dienst aanbiedt Uitgegeven met voor kennis van het Departement van Oorlog. Zierikzeef 5 Hei 1861 B. C. GAU Voorzitter. 1. P. N. ERMERINS Secretaris. Binnenlandsche Tijdingen In de zitting van de tweede kamer der slatrn-generaal van jl. dingsdag is behandeld bet wetsontwerp betrekkelijk eene dading lusscben den slaat en de maatschappij tut indijking van op- en aanwassen in de Ousicr-Scbelde. Hel eenig artikel van dit wetsontwerp luidt lie dading, tusschen den staal en de Ne- dcrlandschc maatschappij tot indijking van op en aanwassen in de Ooster-Schelde aangegaan wordt goedgekeurd zoo als zij is getroffen bij onderbandsche acte van 11 /24 December I860 in afschrift aan deze wet vastgehecht Die acte begint met de opmerking dat zoo wel over hel tijdstip der vervalling van de con cessie, door de Nederlandscbe regering ver leend bij, conlrac^t van 8 October 1819, gewij zigd 17/24 Maart 1855, tot bet graven van een kanaal door Zuid-lleveland, de afdamming van het Krekerak in de Ooster-Schelde cn bet in dijken op regt van erfpacht voor 99 jaren van op- en aanwassen in de Ooster-Scheldetol eene oppervlakte van 14,000 bunders als omtrent de gevolgen dier vervalling verschil bestaat, en dal men nu deze overeenkomst beeft aangegaan om een kostbaar en langdurig proces voor te komen waartoe bel verschil aanleiding kan ge ven indien het niet in der minne wordt be ëindigd. De bepalingen der acte zijn hoofdzakelijk de volgende Art. f. Hel contract van concessie ook zoo als bel nader gewijzigd is wordt ontbonden. Art. 2, De uitgifte op erfpacht van op- en aanwasseu bij het eerste contract gedaan wordt lernggebragt tot de oppervlakte, op eene bij deze acte van dading gevoegde kadastrale kaart aangeduid onder de benaming van lsten eu 2deo polder, zonder regt op verderen aanwas. Deze erfpacht blijft bepaald op 99 jarenbe gonnen 9 October 1849, en op f 5 'sjaars van iederen ingepolderden bunder, vorderbaar na bet eindigen van bet tweede jaar na de inpol dering. Art. 3. De staat maakt geene aanspraak op eene oppervlakte schorren ter grootte van 600 bunders liggende in Krabbendijke Rillanden Maire, en Fort Bath en Balh. Art. 4. Indien voor den staatsspoorweg van Rozendaal langs Bergen-op-Zomn naar Goes Middelburg eu Vlissingen gronden of gedeelten daarvan in hel vorig artikel bedoeld mogten vereischt worden, is de slaat bevoegd, die in bezit te nemen tegen eene schadeloosstelling van f 2090 per bunder. Art. De maatschappij draagt aan den slaat itt eigendom over al de reeds uitgevoerde werken aan bet kanaal enz. doch zal die gedeelten der gronden behouden die blijken niet ten nulle van bet kanaal met bijbehoorende werken cn ge- bonwen benoodigrf te zijn. Art. 6. De slaat ziel af van zijn regt op het kapitaal van ƒ200,000 in landseffeclen door de maatschappij als waarborg voor de rigtige uit voering der werken begrepen in de concessie aan den staat in bewaring gegeven. De terug gave zal plaats hebben zoodra hel bewijs gele verd wordt dat de vorderingen zijn gekweten welke Nederlandscbe ingezetenen of besturen ter zake van werken voor de maatschappij uit gevoerd, nog ten baren laste hebben. Art. 7. Deze overeenkomst wordt door den slaat aangegaan onder voorbehoud» van goed keuring door de wetgevende rttagt*%Wrrrdt die i geweigerddan treden beide partijen in hare wederzijdsche regten terug. Uit 'sGravenhage schrijft men het volgende, onder dagteekening van 12 dezer. De onder handelingen tusschen Hannover en Nederland gevoerd met betrekking lot de Stader-loi zijn ten einde gebraglen onze regering beeft de voorstellen welke le gelijkertijd door Hannover en Engeland hieromtrent gedaan zijn aange nomen. Door Engeland wordt een derde der afkoopsom en door Hannover een andere derde betaald het laatste derde gedeelte der geheele som wordt over al de andere zeevarende mo gendheden omgeslagen en van daar komt het dat het aandeel van Nederland op slechts 139,003 tbaler bepaald ishetgeen zeer matig is te achten in evenredigheid tot de bij den Stader-lol betrokkene Nederlandsche scheepvaart. De Nederlandscbe regering heelt dan ook geene bedenking legeu de bepaling dier sorn gemaakt, doch zich gelijk van z.elf spreekt, de goedkeuring der sialen-generaal voorbehouden. De Nederlandscbe regering beeft tol nog toe geen besluit genomen nopens de uitnoodiging van het kabinet van Turijn om hel koningrijk Italic le erkennen zoo als ik u vroeger gemeld heb was ade Tijd?' omtrent dal punt beter inge licht dan L'indépendance Het was dan ook niet le verwachten dat eene mogendheid van den tweeden rang vóór zou gaan bij eene zaak die men nog geen fait accompli kan noemen zoo lang Borne en Venetie nog niet tot het nieuwe koningrijk Italië behooren. Er komt nog meer bij. Eigenlijk zal de erkenning van bel nieuwe koningrijk eene algebeele omverwerping zijn van het volkenregtzoo als dit in 1815 door het Weeuer congres is vastgesteld- De groote mo gendheden, zelfs Engeland willen nu de kleine mogendheden gebruiken om deze verandering itt het volkenregt le bewerkstelligen. Geen dier kleinere mogendheden heeft zich daartoe echter tot nog toe laten vinden. Zelfs beeft de Belgische regering, hoe liberaal die overigens ook in andere opziglen zij in een kabinetsraad met eenparig heid van stemmen besloten, niet lolde erkenning over le gaan. Ja meer nog tot voorkoming van onaangenaamheden heeft die regering zelfs - i in—in--a v bet kabinet van Turijn verzocht Bclgje van dat verzoek om erkenning te verschoonen) <- (Mi<R (>t.r) De afstand van Venetie is ojr.nieuw ter sprake gebragl. Van v erschitlcnde kanten wordt berigl dat Frankrijk en Engeland aan Oostenrijk en Turkije het volgende voorstel zullen doen Oostenrijk slaat Venetie aan Victor Emanuel al en ontvangt daarvoor behalve eene schadeloos stelling in geld ten bedrage van 200 tnillioeit een vergoeding in grondgebied, bestaaudu in Bosnië, Herzogowina en Turksch Kroatië, voor welke drie gewesten hel koningrijk Italië ioglijks aan den sultan 200 milliocn- betaald. Men zegt echter dat ofschoon de kabinetten der Tuilerien eu van St.-Jatnes bel hierover eens zijn geworden, de Britscbe regering aarzelt een dergelijken slap bij keizer Frans Joseph te doen. (.4. Cour De .lavascbe bladen zijn opgevuld met nadere en herhaalde bijzondei heden der over stroomingen in de onderscheidene lokaliteiten. Omtrent de gevolgen blijktdat de uitwerking der ramp boe vreeselijk ook minder algemeen en minder onherstelbaar is dan men zich in den beginne had voorgesteld. De ingezetenen der geteisterde landstreken zijn naar hunne woon steden teruggekeerd of hezig op de oude plaats nieuwe woonsteden te bouwen. De velden die overstroomd waren zijn grootendeels op nieuw beplant, en de verpestende modder is nu de vruchtbare laag slik geworden die een rijken oogst belooft cn vergoeding van geleden schade. Dezendingvan den heer van der Wijck heeft veel bijgedragen om den-stedelijken moed der bevol king, ook waar zij bel meest geleden heeft te doen herleven- De bijzondere liefdadigheid houdt niet op giften te verzamelen lot leniging van den nood de kunst in al haar vormen wordt aan dit doel dienstbaar gemaakt. De Staats-Courant bevat in een bijvoegsel bet eerste gedeelte van de lijst der nommers waarop bij de algemeens verloting van voor werpen van kunst en smaak teil belioeve der noodlijdenden door de jongste overstrooming prijzen zijn gevallen. Deze lijst behelst enkel nommersen geene omschrijving der prijzen zoodat men alleen zien kan omen een prijs ge trokken heeft, doch niet welken. Dit zal alzoo bij het afhalen blijken waartoe op later bekend te maken dagen en uren de gelegenheid zal worden gegeven. Deze eerste lijst loopt tot no. 64660. De tweede lijst tot over de 130000. Het berigt dat de groote schilderij van Verboeckhooen van de watersnoodverlotiiig ge trokken is op een lot te Zaandam is volgens de Utrechtsclie courant onjuist, No. 195834, waarop die prijs is gevallen is volgens gemeld blad in het bezit der kinderen van den heer rl. J. Mols- bergenbroodbakker te Utrecht. Men schrijft 's Bosch van 13 dezer. De 8 laatst overgebleven noodlijdenden door de waterramp uil Gelderland, te weten 2 uit Hedel en 6 uit Orielhebben (bans het laatste gesticht (oude marechaussee-kazerne) gezond ver laten en zijn voorden van alles wal zij voor bet oogenblik noodig hadden naar hunne gemeente teruggekeerd. Thans zijn er nog II zieken in het groot zieken-gaslhuis deze zijn echter aau de beterhand, en zullen weldra dat geslicht ver laten, om mede naar hunne haardsteden terug le keeren. Men schrijft uit Zutphen van 14 dezer. In het dorp Netterden, in ons graafschap is dezer dagen een kali met twee koppen geboren. Het dier had ook twee halzen maar slechts vier pooten. Het heeft een paar uren geleefd en wordt nu op sterk water bewaard. Bij Gendringen zaten in de vorige week twee boerenknapen op een wagen en in beschonken toestand. Zij mishandelden bet paard dat daar door aan het bollen geraakte. Een hunuer

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1