39. Woensdag 15 Mei. 1861 WOENSDAG &ZATURDAG. f Besturen en Administration ilitmenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen duitschland. sje ABONN EMEN TS-PRIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,95. Inzendingder Advert.daagste voren, voorlO ure 'smorgens. VERS CHIJNT: P RIJ S DER ADVERTENTIES. Gewoncl2'l, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- ei. Doodberigten van 16 regels af 1 behalve hrtZegelrmi :-.j BERE ND MAKING. Burgemeester on WethobdekS 1 an Zierikzee maken bekend dal 0[) Zalurdag den 18 dezer eene inspectie op tie Straten in deze gemeente zal gehouden worden, en noodigen de ingezetenen uitomieder vóór zijne woning of erf, de straten paden stoepen en goten rein en zindelijk te houden en alzoo de bepalingen »an het pobcie-reglement behoorlijk na Ie leien opdat de strafbepalingen niet zouden behoeven Ie worden toegepast. Kil opdat niemand liiervanonweleildheid voor wende zal deze worden afgekondigdomge roepen en in de courant geplaatst. Zierikzee den <8 Mei 180 li. GAU Voorzitter. J.l'. N. ERMER1NS, Secretaris. Do Kamer van Koopiïaivdel en Fabrieken te 'Zierikzee herigt, dal in het lelegraaf-gebouw van af lieden gedurende eene maand des mor gens van S12 ure ter visie leggen de vol gende ingekoinene Handelsberigten als a. Handel- en Scheepvaarlberigt van Grool- lirillanuie, over de maand en de 12 maanden ge ëindigd December 1860 h. Dito over .lanuarij 1861 c. Handelsberigten over het jaar I860 van l.uheck Lihau en Mannheim. 'Zierikzee, 14 Mei 1861 De Kamer voornoemd .1. H. OCHT YIAN Joijz. Voorzitter. C. van der VL1KT l)z., Secretaris. Tot opleiding voor de telegraafdienst worden door de regering 20 leerlingen ge vraagd die een gulden daags bekomen en van lieverlede tot een jaarwedde van f 800 zullen klimmen. Vóór 20 Mei moet men zich voor een vergelijkend examen aangevende vereischte leeftijd is van 18 tot 30 jaar. Gelijk in de meeste sterk bevolkte landen, zoo zijn ook in ons land op sommige plaatsen meer arbeiders dan vereischt wordt voor den benoodigderi arbeid waaruit hier en daar, zelfs voor bekwame ambachtslieden en vooral voor vrouwen en meisjes onevenredigheid ontstaat tnsschen het loon en den prijs der levensbehoeften. Dien ten gevolge zijn soms vele eerlijke en trouwe menschen aan gebrek blootgestcddvooral in den winter. Daarentegen zijn er in Amerika Zuid-Afrika en Australië, vele plaatsen waar groote behoefte is aan arbeiders niet het minst aan vrouwen en meisjes, zoodat dan ook telken jare een niet onbeduidend getal Nederlanders derwaarts vertrekt. Dit getal zou veel grooter zijn wanneer de kosten der verplaatsing gemakkelijker door de arbeiders konden gevonden worden en zij meer en beter werden ingelicht omtrent de behoeften aan arbeiders in anderelanden. Ziedaar de redenen welke aan mevr. de wed. Koeken geb. Nieuwenhuis te's Hage, jonkvr. M. van Rappardte Arnhem en jonkvr. Mde E. S. de Haan te Haarlemaanleiding hebben gegeven tot bet oprigten van eene weldadig heids-maatschappij genoemd„Vrouwen-ver- eeniging tot bevordering der landverhuizing." Het hoofdbestuur bestaande uit drie boven genoemde dames zal zich met achtenswaardige personen in AmerikaZuid-Afrïka en Australië in betrekking stellen opdat het in staat zij vol doende inlichtingen te verschaffen aan ben bij wie hét plan tot landverhuizing mogt opkomen. Verder zal het trachten geldelijke hulp te ver- leenen aan huisgezinnen, die door de onkosten aan de overtogt verbondenbuiten staat zijn zich naar elders te verplaatsendoch op deze voor waarde (welke wij niet genoeg kunnen goed keuren) dat liet uitbetaalde geld nimmer geheel als geschonken worde beschouwd en men zich verbinde oin zoodra de omstandigheden zulks gedoogenhetal zij het slechts voor een klein gedeelte terug te geven. Door deze maatregel kan zorgeloosheid gekeerd en het gevoel van zelfstandigheid gehandhaafd worden. Niemand wordt vernederd daar de hnlpe geen aalmoes doch een tijdelijk toevertrouwd onderpand is. De Vrouwen-vereeniging zal bestaan uit wer kende en contribuerende leden. De laatsten zullen jaarlijks ten minste één gulden bijdragen. Mildere giften zullen met dankbaarheid worden aange nomen. ,,De werkende leden," zegt het pro gramma, „belijden tegelooven in Jezus Christus, als onzen God en Zaligmaker." Verder lezen wij „Geen persoon wordt geholpen, die door ligchaams- of zielsgebreken tot den arbeid onbe kwaam is en aan de zich meldenden wordt zoo veel mogelijk gelegenheid verschaft om met de Christelijke waarheid bekend te worden, terwijl aan de vertrekkenden bijbels en goede Chris telijke geschriften worden medegegeven." Dit alles doet vermoeden dat de werkzaam heid der Vrouwen-vereeniging den tint zal dragen van eene bijzondere rigting op godsdienstig ge bied. Welligt zal zij zich beijveren de landver huizers tevens als het ware tot eene soort van zendelingen te maken. Doch ,hoe men daar ook over oordeele het plan in zijn geheel genomen schijnt ons uitstekend en der vermelding waardig te zijn want het doel van ware en verstandige liefdadigheid is niet slechts oogenblikkelijke rampen te verzachten maar tevens toekomstige rampen te verhoeden; zij geeft niet slechts, doch tracht zoo te geven dat de beweldadigde voor taan alle giften ontberen en op eigen krachten bouwen kan. (Midd. Cour.) Volgens mededeeling san Zr. Ms. consul- generaal te Alexandrië was de oogst san graan en peulvruchten die ten gevolge van de over vloedige oserslrooming des Nijls zeer rijk be loofde te zijn afgeloopen en had de verwach tingen nog verre overtroffen daar de heete Samumwinden die anders in February en Maart dikwijls veel schade aan de te veld staande gewassen toebrengen dil jaar veel later dan ge woonlijk ingevallen zijn. Men meende dus met genoegzame zekerheid te kunnen aannemen dal de uitvoer der Egyptische veldproducten in dil jaar zeer overvloedig zal zijn. Men verneemt, dal deminister van binnen- landscbe zaken den referendaris voor zaken van nijverheid met dr. Staring naar België Hannover en, naar men verneemt ook naar Denemarken gezonden heeftten einde daar de landbouw-scbolen lebezoeken. Hel doel schijnt Ie zijn om naauwkeurig bekend te worden met den toestand van het landbouw-onderwijs in die ons naburige landen welke wat zielental van bevolking en financiële krachten aangaat met hel onze overeenkomen waarin zeer zeker nuttige gevolgtrekkingen voor bet onderwijs hier te lande te trekken zullen zijn. De beide beeren moeien dingsdag vertrokken zijn en meenden bunne reis met het einde dezer maand te kunnen volbrengen. (Zont/ft. Cl.) Men schrijft uil Dordrecht van 9 de/er. Als eene bijzonderheid kan worden medege deeld dat de schroefstoomboot de Zaan alhier eene volle lading koolzaad inneemt om die bin nendoor naar Parijs over te voeren. Den 10 dezer is een jeugdig paar na hunne huwelijks-inzegening, in de R. K. kerkte Rijswijk even buiten het dorp doorhet schichtig worden van het paard uit eene cliais in lid water geraakt. Dit onheil is echter gelukkig afgeloopen, daar de jonggehuwden met natte verhavende kleederen enden schrik vrijkwamen. Men schrijft uit Vlaardingen van 10 dezer. Sedert eenige dagen zijn alhier enkele schepen van de beugvisscherij binnengekomen welke bijna nielsgevangen hebben, terwijl de berigten omtrent de vangst van andere schepen ook zeer schraal waren de vooruilzigten op de kol- visscherij zijn alles behalve gunstig te noemen. liven als alle jaren hebben weder door Z. M. den koningeenige gevangenen in het huis van correctie te Hoorn geheel ontslag of vermindering van eenige maanden straftijd ge kregen. Drie hebben geheele kwijtschelding van verderen straftijd bekomen en 34 hebben 3 en6 maanden vermi idering gekregen. In de maand Augustus e. k., en wel den 3 4 en 5 dier maand zal te Nijmegen plaais hebben hel vijfde groot Nederlandsch nationaal zangersfeest. Reeds hebben 30 liederlafels uit de voornaamste steden van ons vaderland uit makende ongeveer 600 zangers, hunne mede werking beloofd. Het muzijkkorps van bel !7de Pruissische regement infanterie uit Wezel be staande uit een 40lal leden onder directie van den met roem bekenden kapelmeester Ernst H'eisenborn is voor deze gelegenheid geënga geerd. Van de reeds ingediende bestekken lot bet daarstellen van eene gronte ten' waarin het feest zal gevierd worden en welke een aantal van 2000 zitplaatsen voor het publiek zal moeten bevatten behalve de noodige ruimte voor hel orchest is met de premie bekroond het plan van den heer Verburg timmerman alhier. Men schrijft uit Arnhem van 9 dezer. Dezer dagen bragt de heer Persijn rustend predikant der Doopsgezinde gemeente te Rijp een bezoek bij zijn zoon alhier, om deze bij twee smartelijke huiselijke verliezen welke hij onlangs had ondervonden te troosten. Met de inrig- ling der woning waarin hij zijn intrek had ge nomen onbekend en zich naar het privaat willende begeven stortte hij in plaais daarvan hij het openen der deur in een diepen kelder neder en overleed eenige dagen later aan de gevolgen van dezen val. Men schrijft uit Petten van 11 dezer. Gisteren middag is hier een droevigongeluk ge beurd. Drie Heldersohc sloeperlieden die met hunne vlet in zee wilden steken om den lerug- togt naar het Nieuwe Diep aan te nemen hadden het ongeluk met hunne vlet om te slaan, ten gevolge waarvan een hunner in de branding om kwam de ongelukkige laat eene weduwe met vier kinderen na. Men schrijft uit Zwolle vao 10 dezer. Volgens een nader herigt betreft de door den heer Dalhuizen Ie Kampen aangevraagde con cessie hel ten uitvoer brengen van een betrekke lijk groot en nuttig werk hetwelk aan hon derden arbeiders zoo in als huiten Kampen voor jaren arbeid en brood zou kunnen ver schaffen. Dat werk zou bestaan in het droog maken van een gedeelte der Zuiderzee langs de Oostkust van af het uileinde van het zeoge naamde Kraggenhurg lot den Ketel bij Kampen en van daar tot de vaste kust hij Elburg. Slaagt de heer Dalhuizen in zijne onderneming, dan zouden niet alleen aan de zee p. m. G0U0 bun ders land worden ontwoekerd en de schatkist eene aanmerkelijke som aan grondlasten ge nieten maar ook de arbeidende klasse*zoude niet tevergeefs naar werk hehooven uil te zien. KI. maandag is in het huis van arrest te Apingadam overgebragt de persoon van L. J. B. landbouwer te Ten Roer als verdacht van zich aan vergiftiging der karnemelk door raltenkruid, ten huize van zijn brooder fl. J. B. mede land bouwer aldaar te hebben schuldig gemaakt. Behalve al de leden van dit huisgezin heeft ook dal van een buurman van die karnemelk gebruikt, en 13 personen zijn dientengevolge in eene hevige mate ongesteld geworden menschenlevens zijn lot dusverre gelukkig niet te betreuren en het laat zich aanzien dal allen weldra geheel hersteld zulten zijn slechls 2 kalveren die vaiï deielfde melk waren gedrenktzijn gestorven. Zondag li. is door de justitie van Apingadam een onder zoek Ier plaatse van het misdrijf naar hel ge beurde ingesteld en is door den heer regler- commissaris een bevel tot voorloopigc aanhou ding van den verdachte afgegeven het moeten verlaten van de ouderlijke boerenplaats die in de maand April II. in banden van een jongeren broeder was overgegaan schijnt mol de daad in verband te staan daar de verdachte in den iaalsten lijd hierdoor gedrukt werd en dat hem veel kwelling veroorzaakte. Men schrijft uil Maastricht van 6 dezer. Heden namiddag geraakten de twee machinis ten, die zich op de locomotief bevonden van den trein die van Aken kwamnabij Valkenburg in twist en handgemeen, met het ongelukkig ge volg dat een hunner van de machine werd ge worpen en onder de rijtuigen zoodanig verwond werd, dat hij korte oogenblikken daarna over leed. De ander is bij de aankomst van den trein alhier dadelijk in hechtenis genomen. De Belgische regering had bijna met Enge land een kwestie gehad gelijk aan die van kapitein Macdonald in Pruissen. De gezagvoer der van het Engelsche schip Dolphin ter reede van Antwerpen had zich verzet legen een onderzoek dal depolicie dier stad aan boord van dat schip moest doen en vergal zich zells zoo ver dal hij den commissaris een vuistslag gaf. Dadelijk liet de commissaris hein aanhouden en knevelen. De burgemeester van Antwerpen aan boord gekomen liet den kapitein de vrij heid hergeven desniettemin werd door deze een aanklagtbij de lirilsche regering ingediend maar naar het schijnt heeft men te Londen be grepen dat al de schuld aan de zijde van den gezagvoerder is. Weenes 9 Mei. Uit Pesth wordt gemeld dat de opgewondenheid aldaar nog zeer groot is en velen den zelfmoord van graaf Tele kt betwij felen. Van alle buizen waaijen zwarte vlaggen en de schouwburgen zijn gesloten. Ten einde het volk in zijnen argwaan niet te versterken beeft de familie bel lijk in het Museum doen ten toon stellen. De graaf leed aan zenuw gevoelig heid welke hem vooral in de laatste dagen zijns levens zeer kwelde. In den loop van den avond weinig tijds voor dat hij zijn noodlottig besluit ten uitvoer bragt nam hij van eenige vrienden hartelijk afscheid. Zijn neeldie tegen midder nacht huiswaarts keerde zag hem toen nog aan de schrijftafel zitten en hoorde hem daarna eene poos op- en nedergaan het schol is evenwel door geen der bewoners van het huis geboord. Zijn dienaar vond hem den volgenden morgen ten 8 ure bij bet bed op den grond liggen. De kogel was door het hart tot den ruggegraad doorgedrongen. Uil Wiesbaden meldt men dat in den loop van den zomer de koning der Nederlanden

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1