Woensdag 8 Mei. 1861 WOENSDAG ZATURDAG. fl°. 37. r Besturen en Administratiën AANBESTEDING. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen n H es - Jverpool sept bin- gesleept >eiden van atteBa- 63'/.» 75 98 82V,fl W/s 603/„ 89 y4 180'/, 89 41'5/ir 653;4 47 V, f 329 46 V4 45 V. ^9'.« 483/e ikelen 10,00 - 12,00 0,00 - 10,00 - 0,()0 0,00 - 0,00 0.00 ZIEBlKZEËSdKËCOllRANT A BONNE MENT S-P RIJS. Per drie maanden f2,00. Franco per post f 2,25. Inzendingder Advert.daagsle voren, voor 10 ure 'smorgens. VEBSCBIJNT: P RIJS DER AD YE RT EN T'l E N. Gewone 12'cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- er. Doodberiglen van 16 regels af 1 behalve helZegelregl. izec 10. >,oo -• c >,00 7,00 8 Ci >00 I >,00 1 7,00 >,00 >,00 O 7,00 lO k 7,00 1,00 erdam. rdam lidd. 12 lorg. 6 6 6 afvaart der ,'an Middel- i nhoot rijden dam. 'dam midd. 2 norg. 5 erdam. rdam donderdags ten IOV4 n de Vos. AFKONDIGING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, In aanmerking nemende dat het nattig: is de ingezetenen jaarlijks te herinneren aan de wet van 26 Venlóse 4de jaar. Noodigen alle eigenaren pachters, gebrui kers of anderen uit hunne eigene gronden of die van anderen bebouwende elk voor zooveel bem aangaat om de boomenstruiken en ba- gen op die gronden staande behoorlijk en tijdig Ie zuiveren of te doen zuiveren van rupsennes ten ringen en neltenen zulks op straf en boete legen de nalaligen bij die wet bedreigd waarvan de handhaving der policie blijft aan bevolen. Afgekondigd van hel Raadhuis te Zierikzee den 1 Mei 1861. B.C. CAÜ Voorzitter. J. P. N. ERMERINS Secretaris. 11 ure bij deu Gemeente-Bouwmeester kunnen aanmelden. Gedaan ten Raadhuize van Zierikzee den 1 Mei 1861 B. C. GAU Voorzitter. J. P. N. ERMERINS Secretaris. BEK. ENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee brengen Ier kennis van de ingezetenen dat de lijst der bevoegd erkende beoefenaren van de onderscheidene lakken der. geneeskunst in deze provincie, over dit jaar, door heeren Gedepu teerde Sialen bij besluit van den 19 April jl. Provinciaalblad no. 41) is vastgesteld en dat die lijst van beden af, ter visie ligt ter Gemeente secretarie. Zierikzee den 1 Mei 1861. B. G. CA II, f oorzilter. J. P, N. ERMERINS, Secretaris. bekendmaking. Burgemeester en Wethoudf.rs van Zierikzee brengen ter kennis van de belanghebbenden dat de Inspectie over al dc Miliciens-Verlofgangers der ligtingen van 1857 en .858 en voorts vande ligting van 1859 die miliciens, welke zich op het tijdstip der inspectie reeds langer dan drie maanden in het genot vao groot verlof bevinden, zal plaats hebben iu deze gemeente op Zaturdag den 8 Junij aanstaande, des morgens ten I ure vóór of op hel Raadhuis en worden mitsdien al de verlofgangers, ook die, welke in hel volgende jaar regt op het paspoort verkrijgen cn zij die met hun korps hebben afgerekend opgeroepen om ten voorschreven dage ure en plaats ter* inspectie voor den heer Militie Commissaris te verschijnen gekleed in de uniform en voorzien van de verdere kleeding-en équipement siukken, die bij het vertrek van het korps hun zijn ge laten, zoomede van het zakboekje en hel attest, dal bun als regu voor bet verlofpas is uitgereikt, terwijl de zoodauigen die hunne klceding hebben verwaarloosd niet ter inspectie verschijnen of zich daar en na den afloop onordelijk gedragen overeenkomstig de wel zullen worden gestraft. Zierikzee den 1 Mei 1861 B. C. GAU Voorzitter. J.P. N. ERMERINS, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee zijn voornemens op Woensdag den 22 dezer maand, des middags ten Raadhuize in bel openbaar aan den minsten inschrijver aan te besteden Het doen van eenige /Herstellin gen en Vernieuwingen aan de ge bouwen en andere werken dezer Gemeentemet het gewoon onder houd ingevolge bestek en voorwaarden van Donderdag den 16 dezer af, in druk verkrijgbaar ter Gemeente-Secretarie a 25 cent, zullende de lucale aanwijzing geschieden op /.aturdag den 18 dezer waartoe de gegadigden zich des vomtmddags De leden van de eerste kamer der staten- generaal zijn ter vergadering opgeroepen tegen woensdag den 22 Mei aanstaande. Volgens het Dagblad van Zuid-Holland en's Gravenhage, zal de bijeenkomst van de tweede kamer der staten-generaal ditmaal van korten duur zijn. Deleden zullen in Junij weder bijeen worden geroepen, ter behandeling van de militiewet en van het ontwerp der doorgraving van Holland op zijn smalsten een verbeterden waterweg van Botterdam naar zee. Ook zullen eerlang nieuwe wetsontwerpen betrekkelijk de geneeskundige wetgeving aan de tweede kamer wordeD aangeboden. De tentoonstelling der voorwerpen be stemd voor de nationale verloting ten voordeele der noodlijdenden door den watervloed is thans zoo men weet, gesloten. Zij werd in het geheel bezocht door 94,972 personen, waarvan 743 op de woensdagen toen de entreeprijs f 1 bedroeg. De opbrengst dezer tentoonstelling was dus voor het zelfde doel nog/ 68C0. De uitgifte van loten is thans mede gestaaktin bet geheel moeten er ongeveer 218,000 loten zijn uitgegeven. Naar men verneemtbestaat het voor nemen bij eenige studenten aan de Delftsche akademie, om, onder nadere goedkeuring van Z. M. den koning eene loterij te houdenten behoeve der noodlijdenden op Java. Ofschoon het moeijelijk is om eene juiste begroeiing te maken van de schade welke door den jongslcn watersnood in Gelderland is te weeg gebragl kunnen wij echter op eenigzins goede gronden mededeelen dal hel bedrag daarvan op f6,000,000 mag worden geschat. (IV. R. C.) Men schrijft uit Middelburg van 2 dezer. De verschillende tiraiMeur-compagniën van hel in Zeeland liggende 2de regement infanterie zijn aangewezen garnizoen te houden te Veere alwaar de geschikts!!' schiellerreinen schijnen aanwezig Ie zijn. Gisteren deden die aldaar haren inlogt onder bevel van den majoor Jula de stad was geheel versierd met vlaggen en de ingezetenen beijveren zich alles wat in hun ver mogen is aan te wenden wat ter veraangena ming strekken kan. Hiertoe behoort onder anderen eene doelmatige socieieit op den Kamp- veerschen toren terwijl er in de communicatie met deze stad voorzien is door eene nieuw opge- rigte omuibusdiensl. Men leest in het Dagblad van 's Gravenhage en Zuid-Holland De Amsterdamsche Courant be helsde dezer dagen hel uil een particulier schrij ven uit Berlijn opgenomen en ook door ons i medegedeeld berigtdat tusschen Pruissen en Engeland eenerzijds en Nederland anderzijds eene overeenkomst was gesloten lot het onder zoeken der strategische wegen van Nederland en België en het ontwerpen van plannen der voor naamste wegen van gemeenschap, waartoe reeds voor zoover Engeland en Pruissen betrof, de officieren der militaire genie waren benoemd. Men verneemt van goederhand dat gemeld berigt op eene dwaling berust, en vermoedelijk zal zijn toe te schrijven aan het voornemen der Russische en Pruissische regeringen om eene groole meting te doen plaats hebben, ter bepa ling van de lengte tusschen de Gaspische 7-ee en den Allantisehen Oceaan, in verhand met welk plan aan den in hel berigt uil Berlijn vermelde Pruissische generaal von Bayer is opgedragen zich, onder medewerking van Belgische offi cieren onledig te houden met hel herstel der verbinding van hel Pruissische en het Belgisch - Nederlandsche stelsel van driehoeksmeting bij welke opcraliën zij zich zullen hebben Ie bedie nen van eenige torens in Limburg, Noord- Brabant en Zeeland- De Nederlandsche rege ring heeft tol hel verriglen dier werk/aamheden hare toestemming verleend en voor zooveel noodig de hulp der autoriteiten toegezegd.'' Van de toevoeging aan die commissie van Nederlandsche officieren, waarvan hel schrijven uit Berlijn mede gewaagtis echter niets be kend. Blijkbaar heeft men hier verward de hiervoren bedoelde zending van generaal von Bayer inet de commissie van oflicieren welke van wege de Duitsche bondsvergadering is belast geworden met hel doen eener inspectie reize op Ge spoorwegen van den Duiisclien bond tot welker ontvangsten om haar hij hare aankomst in Limburgte vergezellen dezerzijds een Neder- landscb hoofdofficier is aangewezen Men leest in de Amslerrfamsc/ie Courant van 4 dezer het volgende Eene zaak waarover wij reeds eenige malen gesproken hebben dreigt eene ernstige wen ding te flemen. Het is bekend dat de Hongaren weigeren de belasting aan de Oostenrijksche schatkist op te brengen, en de regering Ie Weenen besloten heeft met geweld lol de inning van het verschuldigde te doen overgaan. Vol gens geruchten zouden de nieuwe maatregelen door de regering Ie nemen de Hongaren niet hebben afgeschrikt, maar deze in hunne wei gering volharden, z"odatwordt inderdaad ge weld Ie baat genomen de gevolgen niet te be rekenen zijn, vooral in de tegenwoordige om standigheden. De grond der weigering is een Oud prerogatief van het koningrijk Hongarije volgens hetwelk de landdag te Peslh het bedrag der te heffen belastingen bepaalt. Reeds in 1826, toen de Oostenrijksche regering zel«e het cijfer wilde vaststellen en de gelden innen zon der vergunning van den landdag protesteerden de vergaderingen der comitatendie populaire wakers over de Hongaarsche vrijhedenmet zoo veel kracht tegen dezen eischdat het Weener kabinet van den maairegcl moest af zien en zich naar de openbare meening gedra gen. Het is Ie wenschen dat dit ook nu ge- beure. Een dor bladendie insgelijks hopen dat de zaken dezen keer niet tol het uitersie mo gen gedreven worden zegtdat hel streven naar rijkseenheid bespottelijk isals men let op de volkomene ontstentenis van homogeneïieil der bevolkingen waaruit de Oostenrijksche kei- zerstaat is zamengesleld. In hetzelfde blad wordt gewezen op eene hij de opening van de kamer der afgevaardigden te Weenen voorge vallen feitwaaruit blijkt hoe uiterst voorzigtig de regering aldaar moet te werk gaan om te voorzien in de werkelijke behoefte der zoo ver schillende volkeren van de monarcbic,en iu overeenstemming ie handelen met den geest die hen bezielt. Toen de eed aan den keizer zou worden afgelegd verslondeu vele leden hel na tionale formulier nieten moest difin eeh aan tal talen overgebragt worden. ppt rijk is een waar Babel waar alle rassen van Europa en Azië zijn vertegenwoordigd en waarom wei gert meta dan hardnekkig om aan een uit zulke vreemde bestanddeelen zamengestelde monar chie een bijzonderen regeringsvorm te geven wordt gevraagd. Hoe kan men veronder stellen, dat het centralisatiestelsel, zeer rati oneel b. v. in Frankrijk waar do nationale eenheid volkomen is geschikt is voor een land, waar reeds sedert eeuwen twintig verschillende volken naast en bij elkander wonen zonder zich Ie hebben kunnen ineensmelten. Wij gelooven dus niet verkeerd Ie oordeelen als wij de een heidsbegrippen van hel Weener kabinet dwaas noemen, cn beweren dat zij vroeg of laat den val van hel huis Habsburg zullen te weeg brengen." Men schrijft uit 's Hertogenbosch van 3 dezer. Gisteren had alhier een verschrikkelijk ongeluk plaats. De metselaar K. zou een pri- vaatput openen om dien Ie herstellen en was naauwelijks de ladder afgedaald of bij viel be wusteloos in den put neder. Een tweede per soon alleen zijn moed en menschenlicfde raad plegende snelde ter redding toe maar werd insgelijks het slagtoffer zijner zelfopoffering. Weinige oogenblikken daarna werden twee lij ken naar het gasthuis vervoerd. Men schrijft uit Eelhen (land van Heus- den) van 2 dezer. De weilanden gelijken op de hooge plaatsen meer naar heide dan naar graslanden. Opsom- mige plaatsen wordt aan het vee een paar ma len daags hooi in de weide gebragt, daar het an ders gebrek aan voeder zou hebben. Ook hier wordt zeer naar warmte en regen verlangd. Men schrijft uit Urk van 3 dezer. Een treurig ongeluk isgisteren in onze nabijheid gebeurd. Een vischschuit komende van het Gooiland in welke zich een visscher met zijn zoon en bejaarden knecht bevonden is in het Gat van Urk omgeslagen met dat ongelukkig gevolg, dat vader cn zoon jammerlijk in de golven zijn omgekomen de knecht echterdie zich aan hel touwwerk had weten vast te hou den is nog gelukkig dooreenen daar voorbij varenden Urker visschertnan in tijds opgemerkt en gered geworden. Men schrijft uil Brussel van 3 dezer. Volgens de Presse des Flandres hebben de spin ners en ook eenige wevers van de fabriek der hh. Parmentier en Co. te Gent hun werk hervat. Van de gearresteerde personen zijn bereids velen voorloopig op vrije voelen gesteld. Een 60lal bevindt zich thans nog in verzekerde be waring. Ook alhier waren door de autoriteiten voor zorgsmaatregelen genomen. Zoo waren de troe pen in de kazernes geconsigneerd en speciale spoortreinen stonden aan bel noordelijk station gedurende den geheelen nacht ter beschikking van de regering gereed. DUITSCHL AN V'. Weenen 2 Mei. De onlangs Ic Nice in hoogen ouderdom overleden vorst van Salm Dyck heeft nog kort voor zijnen dood een brief aan den koning van l'ruissen gerigl waarin deze woorden voorkomen »Sire ons Hoerenhuis behoort Diet meer tot deze eeuw het vertegen woordigt eene wereld van denkbeelden die niet meer verwezenlijkt kunnen worden. En men dient toch wel aan zijnen tijd toe te behooren om demenschen Ie regeren." FRANKRIJ K. Parijs 2 Mei. Jl. maandag heeft alhier de verkooping plaats gehad van de onvoltooide

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1