flü. 35. Woensdag 1 Mei. 1801 WOENSDAG ZATURDAG. Besturen en Administratie» Oproeping. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen A BONN EMU NTS-PR IJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzendingder Advert.daagste voren, voortO ure 'smorgens. VERS CH IJ N f P RIJ S DE R AD V E R T E A T JEN. Gewone 12'cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- er. Doodberigten van 16 regels a f 1 behalve hetZegelregt Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, roepen bij deze op een ieder die eenig bezwaar hebben mogl legen de daarstclling van een Bak- Ovenlje voor eigen gebruik aan hel woonhuis van de Weduwe G. MOERMONT Korte Nobel- straatwijk A no. 88om op Woensdag den 1 Mei aanstaande des middags ten 12 ure te ver schijnen ter Vergaderkamer van het Bestuur op hel Gemeente-huis ten einde op dat bezwaar le worden gehoord. Zierikzeeden 24 April 1861. B. G. CAÜ Voorzitter. J. P. N. ERMER1NS Secretaris. bekendmaking. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee maken bekend dal door Z. E. den beer Mi nister van Binnenlandsche Zaken premiën van f 45 zijn uitgeloofd ten behoeve van de eigenaars van runderen welke natuurlijke pokken hebben en door hen tijdig genoeg Ier beschikking van de geneeskundige commissien worden gesteld om daarvan door haar bruikbare stof le kunnen nemen. Zij noodigen mitsdien alle veehouders uit ingeval hunne runderen de natuurlijke pokken mogten hebben daarvan onmiddelijk aangifte le doen bij de Plaatselijke Commissie van Geneeskun dig Toevoorzigt in deze Gemeente en de runde ren ter barer beschikking te stellen in welk geval de uitgeloofde premie aan hen zal worden j toegekend. j Zierikzee, den 24 April 1861. j Burgemeester en Wethouders voornoemd B. C. CAU Voorzitter. j J. P. N. El!MEBINS Secretaris. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee brengen ter kennis van veehouders en veer schippers, de volgende door heeren Gedepu teerde Staten dezer provincie, bij hun besluit van 19 dezer no. 34 gemaakte bepalingen als tijdelijke uitzondering op het reglement lot voor koming van de verspreiding der longziekte van liet rundvee le welen 1. Dat het voor de aanstaande tentoonstel ling van de maatschappij Ier bevordering van l.andbouw en Veeteeltwelke op den II en 12 Junij e. It. le Tholen zal gehouden worden bestemde vee vrij en onverlet derwaarts over de veren in deze provincie zal mogen vervoerd worden met een bewijs van den Burgemeester der Gemeente alwaar de eigenaar of bruiker woonachtig is waaruit blijkt dat het ree daar le huis behoort en werkelijk voor die tentoon stelling bestemd is. 2. Dat hel alzoo aangebragte vee terstond na de aankomst te Tholeu door den provincialen veeartsden heer J. Cransbergzal worden onderzocht en door hem voor elk stuk vee dat gezond wordt bevonden cene verklaring des wege aan den eigenaar of bruiker zal worden uitgereikt zullende zoodanig gezond verklaard ve?,alleen meiander in aanraking mogen worden gebragtterwijl daarenlegcn bet vee hetwelk ziek wordt bevonden dadelijk in volkomen staal van afzondering zal moeten gehouden worden en geheel aan de bepalingen van gedacht regle ment onderworpen zal zijn. 3. Dal, na den afloop, der veeschouwing, het bedoelde vee, voorzien van bet gemelde gezondheidsbewijs wederom zonderaan eenige verdere formaliteiten onderworpen te zijn naar alle gedeelten dezer provincie zal mogen worden vervoerd en 4. Dat hel evcngemelde gezondheidsbewijs lol het voorgestelde doel echter niet langer dan vijf dagen le rekenen van den dag der voorschreven tentoonstelling en mitsdien slechts tol en met den 17 Junij zal geldig zijn. Eindelijk dal maatregelen zullen genomen worden ont le zorgen dat van deze bewilliging geen misbruik worde gemaakt om de bestaande bepalingen lot voorkoming van het inbrengen en verspreiden der longziekte Ie ontduiken of le veronachtzamen. Zierikzee den 24 April 1861. B. C. CAU Voorzitter. PN. EBMEBINS Secretaris. Men schrijft uit Middelburg van 26 April. Gisteren voormiddag zijn van Vlissingen onder sterk militair geleide naar bet buis van burgerlijke en militaire verzekering alhier ovcrgebragl 24 militairen, die in Nederlandsch Oost-Indie tot militaire detentie zijn veroordeeldvan daar overgebragt met Zr. Ms. stoomkorvet Medusa en eerstdaags verder zullen worden vervoerd per stoomboot over Botterdam om hunne straf le ondergaan in tie rijks gevangenis to Eeyden. Wij vernemen dat het provinciaal ge- regtshof in Zeeland in raadkamer vergaderd bij arrest van den 23 dezer naar de openbare teregtzitting van dat hof beeft verwezen Adriaan Polderman vroeger landman onder de gemeente Sint-Laurens thans gedetineerd in het huis van burgerlijke en militaire verzekering alhier ter zake van doodslag met voorbedachten rade gepleegd op zijne wettige huisvrouw. Men kan alsnu de openbare behandeling in het laatst van Mei of het begin van Junij te gemoet zien. 'Een onzer 's Gravenhaagsche correspon denten schrijft ons het volgende „Vermoedelijk zult gij in L'indépendance Beige een krachtigen aandrang aan onze regering gelezen hebben, om het koningrijk Italië spoedig te erkennen. Daar tegenover zal u ook niet ontgaan zijn eene para graaf in de Amsterdarnsche Tijd, waarin het Katholieke orgaan in twijfel trektof men wel zoo spoedig zal voldoen aan den wensch van het liberale blad van Brussel. Zoo ver ik heb ver nomen schijnt het dat de twijfel van het Am sterdarnsche blad juist is en dat de erkenning van de Nederlandsche zijde niet zoo onmiddelijk volgen zal. (Midd. Cour.) Men schrijft uil Vlissingen van 29 dezer. Gisteren middag is alhier een treurig ongeluk voorgevallen lien kind van ongeveer 2'/a jaar binnenshuis alleen loopende viel in een regen- of vvelbali welke men onvoorzigtig had laten openstaan. Spoedig was men gereed om hulp Ie bieden doch daar de toegang le klein was om een volwassen persoon dour te laten moest men daartoe eerst den deksteen liglen zoo dat het kind reeds verdronken was, eer men biermede gereed was en men dus slechts het lijkje aan de bedroefde moeder kon teruggeven. Bij de commissie te 's Hage tot inzame ling van giften tot leniging van de ramp welke een gedeelte van Java heeft getroffenis van HH. KK. HH. prins en prinses Hendrik der Nederlanden, de aanzienlijke gift van ƒ1200 ontvangen. Een mand nieuwe aardappelen is aan Z. M. den koning aangeboden door Jan de Jeu aan den Hoogen Rijndijk onder Soeterwoude. Bij de tweede kamer zijn ingekomen 14 adressen van kamers van koophandel houdende bedenkingen legen liet wetsontwerp op liet ze gel 2 houdende bedenkingen tegen het wets ontwerp tot wijziging der wet up de brieven- posterij 8 tan kerkeraden, houdende beden- kingen legen de wel op het personeelwat de be lasting voor jeugdige dienstmeisjes betreft5 tot wijziging der armenwet wat bet domicilie van onderstand en het regt van verhaal betreft I van burgetn. en weih. van Schoonhoven be- Ireflende de opheffing der lollen op de groote rijkswegen enz. Uil Meppel schrijft men aan doUtr. Cl. Dat wetten en zaken dikwijls zeer verschillend begrepen worden daarvan beslaat hier weder een veel besproken bewijs. Eene weduwe al hier had vier zoons, waarvan de oudste vrij lootte de tweede trok een dienstpliglig num mer en trad alzoo in dienst, doch kwam daarin («overlijden intusschen overleed ook de oudste zoon tóór dat de twee overblijvcnden hadden geloot de derde trok vervolgens een vrij lol maar de vierde of laatste dit jaar een dienstplig lig nummer en werd dien ten gevolge door den militieraad dienstpliglig geoordeeld en zulks naar meening van den raadovereenkomstig met de wetals moetende de helft van een even getal hij het trekken van een dienstpliglig num mer dienen de twee overledenen kwamen al- zoo bij den militieraad in dezen niet meer in aanmerking. Gedeputeerde stalen, hij wie ge noemde weduwe in appél was gekomen dach ten er anders over en stelden daarom den jonge ling geheel van de dienst vrij. Door eenige dagbladen werd dezer dagen gewag gemaakt van ongeregeldheden welke te Maastricht hadden plaats gehad Van daar schrijft men thans dienaangaande het volgende aan de Ulreclilsche Courant Zondag avond ten 7 ure had hier een groote oploop van volk plaats. Een verspreider van bijbels uit Borrmond had op dat uur in een lo kaal vroeger tot synagoge der Israëlieten ge diend hebbende, eene bijbellezing aangekon digd. Verscheidene houderden begaven er zich heen dan naauwelijks was de spreker begon nen of een lui t geschreeuw verhinderde hem voort le gaan. Spreker meende toen de verga dering le inoeten uitstellen en verzocht de me nigte de zaal te ontruimen Toen ontstond er een gedrang. Men wierp met de zitting eener stoel eene lamp omvergooide de armbus hel venster uit en sloeg verscheidene glazen in zoodat de policie genoodzaakt was de zaal te doen ontruimen. Eene tweede vergadering had plaats eene menigte volks w as wederom op de been dan er was in lijds gezorgd de zaal met de gewapende magt af Ie zetten zoodat het zonder stoornis afliep. Men beeft een werkman van de fabriek van deu lieer S. waarschijnlijk een bij- belverspreider in hem ziende althans ter oor zake van diens komst, vrerselijk toegetakeld. Dit laatste heeft natuurlijk de zaak verergerd en de spanning vermeerderd die men intusschen mag verwachten dal, door goede maatregelen tot geene verdere feitelijkheden zal leiden. Bij arrest, van het provinciaal geregtshof van Limburg, is de stad Maastricht veroordeeld de vaste goederen die haar bij besluit van den souvereinen prins van Oranjedd. 26 Junij 1815, waren afgestaan aan het rijk terug te geven omdat de godsdienstige gehouwen iri geen goeden O O O O O staat gehouden en van bestemming veranderd waren. In den avond, circa 8 ure, van den.47 Februarijjl. is teTjabangboongineen natuurver schijnsel waargenomen, hetwelk men veronder stelt eene zeebeving te zijn geweestdoordienhel water van de rivier Tjilaroem hg zeer stil we- deren zonder den minsten wind stroomopwaarts werd gedreven, in een golf van vijf voeten hoogte zoodat de op die rivier varende praau- wen heen en weder werden geslingerd terwijl de aan de oevers liggende vaartuigen van hunne ankers werden geslagen. In hel vaarwater werd eene zeer zonderlinge drift bespeurd. Dit ver schijnsel is lot ver boven Krawang waargeno men geworden. Onheilen hebben bij die gele genheid niet plaats gehad. Men schrijft uit l'adang van 22 Februarij. Den 14 d ezer werd in de Ommelanden dezer plaats (Tanah Sirah) een amok gepleegd waarbij eene vrouw doodelijk en drie manspersonen zwaar gewond zijn geworden. De vrouw is on middelijk onder de handen haars moordenaars bezweken. De overige verwonden zijn in het hospitaal alhier onder behandeling doch van hunnen toestand is tot nog toe niets zekers be kend. De moedwillige moordenaar, die een Baloe eilander is beeftnaar men zegtreeds lang het voornemen lot hel nemen van wraak gekoesterd en zijn slagtoffer veertien wonden loegebragt. De misdadiger bevindt zich ia ver zekerde bewaring de oorzaak wordt aan ja- louzie toegeschreven. Van Siboga wordt medegedeeld dat op zalurdag don 16 Februarijjl. des avonds ten 7 ure aldaar eene hevige aardbeving werd ge voeld die ongeveer vier minuten duurde. De rigting was volgons sommigen van hel O. N. O. volgens anderen van hel W.Z. W. De bewe ging was horizontaal en golvend. De schokken hebben zich lol woensdag morgen 20 Februarij herhaald steeds minder hevig wordende en met grootere tusschenpozingen nu eens zacht gol vend dan weder raet horizontale stoolen. Een onderaardsch geluid als dal van een bal over een kegelbaan werd gehoord. Het water in de baai geraakte des avonds kort na de eerste schudding in hevige beweging. Tot twee ma len toe was de baai bijna droog zoodal de meeste ten anker liggende vaartuigen grond raakten en daarna zette het met geweld weder op, zoodal de passer en de groote weg evenwijdig met het strand onder water stonden. De stand van het waterval ongeveer 2voet boven den boogsten springvloed geweest zijn. De bewoners der passer zijn in allerijl naar het gebergte gevlugl doch door overreding en aanmoediging van bet Europesche personeel, zijn de mannen meest allen in denzelfden avond huiswaarts gekeerd. De aarde is op verschillende plaatsen gescheurd, zoowel op Bonijan als aan den vasten wal. De steenen geldkamer is op vier plaatsen van onder tol boven gescheurd. De overige gebouwen hebben weinig geleden behalve bet hulphaven hoofd te Klein-Bontjanvan hetwelk eenige standers zijn gezakt. In de naburige kampongs zijn eenige oude huizen ingestort. Menschen zijn daarbij niet omgekomen. duitschland. Weenen 25 April. De plegtige krooning van den keizer te Praag isnaar men thans meldtbepaald op 21 Augustus a. st. Z. M. de keizer heeft aan den stedehouder in Polen vorst Gortschakoffverlof verleend om tol herstel van zijne gezondheid zich voor een jaar naar het buitenland en Zuid-Rusland te begeven. Door de Oostenrijksche policie is onlangs te Venelie iemand gearresteerddie halslarrig

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1