^ï0. 32 Zaturclag 20 April, 1861 WOENSDAG ZATURDAG. Besturen en Administratief) Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen lERIKZEEStMOliRAN A BO NN E ME M TS-P RIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzendingder Advert.daagste voren, voor 10 ure 'smorgens. VERS CHIJN T: P BIJ S DER ADVERTENTIE IS. Gewone\2i/t cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels afl behalve hei7.egelregl. Openbare Raadsvergadering gehouden te Zierlkzee, den 17 April 1861. Voorzitter mr. B. C. Can. Secretaris mr. J. P. N. Ermerins. Afwezig de heeren mr. van Dongen en van der Grijp, beiden met kennisgeving. De notulen der vorige vergadering zijn goed gekeurd. Onder opdragt zoo veel noodig der executie aan Burgemeester en Wethouders, zijn voor kennisgeving aangenomen drie missives van Gedeputeerde Statenhoudende goedkeuring van besluiten der vorige vergadering. Zijn ingekomen de rekeningen van het Isra ëlitisch armbestuur het Evangelisch Luthersch armbestuur de brei- en naaischool de com- merciewerf en het pensioenfonds der gemeente ambtenaren welke allen, met een verzoek van het Israëlitisch armbestuur worden gesteld fn handen van de heeren mr. Fokker, dr. Goemans en Ochtman. Bij 2de stemming wordt tot Tiendinganger benoemd L. van Gastel, te Noordgouwe, met 7 stemmen B. Kostense, bekwam 3 stemmen Franke 1 stem. Bij 1ste stemming tot Opzigter der Begraaf plaats P. J. Harinck met 8 stemmen Mulder, Bodten Geers, hadden elk eene stem. De Voorzitter brengt in behandeling het door Burgemeester en Wethouders in de vorige ver gadering gedane voorstel tot verhooging van het tractement van den Directeur der Gaz- fabriek en dat om de oude gazkuip te herstel len zoo dat zij 2 el water kan houden en tevens de klok zoodanig te veranderen dat er gelegenheid is tot meerdere gazberging beide punten zijn met algemeene stemmen aangeno men nadat door de heeren mr. de Crane en mr. de Clercq inlichtingen waren gevraagd en bezwaren geopperddie door den Voorzitter en de heeren Mulock Houwer en Ochtman gegeven of opgehelderd waren. Het kohier der hondenbelasting is vastgesteld op ƒ229. De Raad benoemt tot leden van de commissie der reclames van den hoofdelijken omslagde heeren van der Vliet, dr. Goemans en Mulock Houwer. Dr. Goemans verklaartdat hij door doof heid belet wordt de discussien te volgen en al- zoo de vergadering verlaat. Na uitgebragt rapport van de commissie ad hoewordt goedgekeurd eene door het Burger lijk Armbestuur voorgedragen wijziging in zijne begrooting mr. Fokker onthield zich alsrendant van medestemming. Door Burgemeester en Wethouders is aan geboden het gemeenteverslag over 1860 het zelve ter perse zijnde, zal later aan deleden worden rondgedeeld. Door den heer Ochtman namens de commis sie van onderzoek gerapporteerd zijnde op de in de vorige zitting ingediende verordening tot heffing eener belasting op openbare vermakelijk heden, en de verordening op de invordering worden beide verordeningen achtereenvolgens vastgesteld, zullende hierop de goedkeuring der hoogere autoriteit gevraagd worden. Is besloten tot af- en overschrijving van 6,72'/a °Phet collecteloon van den waagmeester. Voor kennisgeving is aangenomen dat op 5 April de kas des ontvangers is opgenomen en in kas was /"l 1574,15*/,. De heer de Clercq verlaat om ambts bezigheden de vergadering. Idem dat het laatste perceel van de verhoo ging van, den. qost-havendijk is aanbesteed aan 5: van der Linden voor 2(189. Conform het door mr. Fokker namens de commissie ad hoe uitgebragt rapportworden goedgekeurd de rekening der begrafenisregten en die van het fonds van zerken en leijen en liet voorstel van Burgemeester en Wethouders om uit het goed slot der laatste rekening 800 terug te brengen in de gemeente-kas. De helft van liet zuiver provenu der rekening van de begrafenisregten ad ƒ114,13 volgens vroeger contract uitgekeerd moetende worden aan de Hervormde kerk endaarvoor op de be grooting slechts 100 uitgetrokken zijnde wordt op voorstel van Burgemeester en Wet houders besloten/14,13 uit onvoorziene uit gaven op het artikel af en over te schrijven. Hierna is de vergadering gesloten. BEKENDMAKING. BURGF.MEF.8TER en WETHOUDERS Van Zic- n'lezen, brengen ter kennis van de ingezetenen: dat het kohier van den hoo/delijken omslag dezer gemeente over het loopende dienstjaar voor- loopig is vastgesteld en van Maandag den 15 dezer, gedurende 14 dagen, op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage zal voorliggen; kunnende de reclames daartegen op ongezegeld papier, aan den Raad gerigt, ill eene daarvoor bestemde bus aldaar worden ingeleverd. Afgekondigd van het Raadhuis te Zierikzee, den 10 April 1861. B. C. CAU Voorzitter. J. P. N. ERMERINS, Secretaris. KENNIS G EV ING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee brengen ter openbare kennis dat hel kolder der belasting op de honden in deze gemeente over het loopende dienstjaar op heden door den Raad is vastgesteld en nog gedurende acht dagen Ier Secretarie der gemeente voor een ieder lor lezing zal voorleggen ingevolge de wet. Zierikzee, den 17 April 861 H. C. C.a IJ Voorzitter. J. P. N. ERMKR1NS Secretaris. Zierikzee, 17 April. Ook de boekhouders der alhier gevestigde reederijen hebben eenparig besloten, om ribt toe ie treden tol het door eenige Amsterdarnsche feeders gedaan voorstel om hunne schepen op de nu gestelde v oorwaarden niet aan de Nederlandsche llandel-Maatschappij aan te bieden. Haamstede, 17 April. Gisteren avond om streeks ten 8 ure, ontstond alhier brand in eene schuur van den heer Bolle welke zoo spoedig in hevigheid toenam, dat van de zich daarin be vindende 38 stuks vee, slechts 20 waaronder 3 paarden zijn gered geworden. De schuur is geheel in de asch gelegd, ten 10 ure was men den brand meester. De schuur stond op zich zelve. In de nabijheid stonden hooiklampcn welke echter bewaard hieven. I)c brandweer was met den meesten ijver werkzaam om den brand te blusschen. I)e oorzaak is voor alsnog onbekend. De schuur was legen brandschade gewaarborgd doch de heestialen waren niet verzekerd. Men schrijft uit Middelburg van'17 dezer. Wij vernemen dat de justitie weder op het spoor is van een misdaad. Althans gisteren begaven zich de waarnemende regter-commissaris be last met de instructie van strafzaken de officier van justitie en de substituut-griffier bij de ar- rondissements-regtbank naar de woning eener vrouw op den Kinderdijk alhier die naar de ge ruchten verdacht wordt eene poging te hebben aangewend om hare zuster te vergiftigen door het toedienen van aardappelen waarin koppen van lucifers zouden zijn vermengd. Needs zijn, naar men verzekert, drie deskun digen benoemd om de in beslag genomene spijs te onderzoeken. Als zoodanig noemt men de heeren Y. Keizer med. chir. et obst. doctor, J. J' A. Raert en D. A. van der Hoekapothekers alhier. Inmiddels wordt het onderzoek voort gezet. Het koninklijk gezin is uit de hoofdstad te 'sGravenhagc wedergekeerd. De burgemeester van Amsterdam heeft aan de ingezetenen den dank des konings betuigd voor de hartelijke ont vangst en bewijzen van gehechtheid, van de burgerij ondervonden door Z. M.die eene som van 2000 ten behoeve der algemeene armen heeft geschonken. II. iVI. de koningin schonk aan Felix meritis ƒ600 en aan het diamantswerkers-weezenfonds het jaarlijksche geschenk van 1000. Men meldt uit 's Hage van 17 dezer. De tentoonstelling der voorwerpen voor de alge meene verloting voor de watersnoodlijdenden is heden ochtend bezocht door de leden van hel corps diplomatiek de ministers, de commissaris des konings in deze provincie en verschillende andere hooge autoriteiten. Ten 12 ure is de tentoonstelling voor het publiek geopend ge worden. Uit Singapore wordt gemelddal aldaar op hel vernemen van de overstroomingen waar door sommige streken van Nederland werden ge teisterd door de heeren van Hoorn en Hoog landt een beroep op de liefdadigheid ten behoeve van hunne ongelukkige landgenoolen is gedaan en dat in den tijd van twee dagen door doie heeren bijna 900 dollars zijn ingezameld. Men schrijft uit /alt-Bommel van 16 de zer. Heden middag had de aanbesteding plaats van het digten der doorbraak van Zuilichem en Nieuwaalwelke in massa werden aangenomen voor de som van ƒ21,000 door den heer Ver- ploeghaannemer te Pannerden. Gisteren zijn de laatste noodlijdenden naar hunne woningen vertrokken, behalve de zieken. De waterstand is thans zoodanig dat het water in den polder goed kan afloopcn en de stoommachines met goed gevolg kunnen werken. De hooge lande rijen worden druk op met aardappelen bepoot. De gezondheidstoestand in de omstreken is re delijk alleen te Driel zijn nog vele koorts lijders. In hel Leydsche Dagblad leest men het volgende »Nadere heriglen uit Amsterdam behelzen dat zalurdag II. den ganschcn dag een massa volks meest Joden zich bewoog voor het huis van den bekenden O. welk huis door de policie wordt bewaakt. Tegen 3 ure in den middag werd de toeloop nog grooter in de verwachting dat hij zich weder ter beurze zou hegeven en was ook op den Dam een onafzien bare massa volks verzameld voor sommige winkels op den Dam en den Vijgendam waren de luiken gesloten de policie was op hare hoede doch hel bleef vrij rustigwant O. was stilletjes te huis gebleven. «De gekwetsten zoo van de policie fals van de burgerij zijn vrij ernstig; zelfs is den heer Schoonenbeek die door een toeval onder het ge drang geraakte als 't ware hef hoofd gekloofd en verkeert deze in zeer zorgclijken toestand. »De maatregelen tot herstel der rust zijn zoo wel door het stedelijk bes'uur als door commis sarissen van de beurs genomen en vergaderden daartoe zaturdag morgen een 70ta! kooplieden op het stadhuis doch er kunnen voor alsnog geen termen gevonden worden die O. beletten kunnen op de beurs te komen. Een en ander ziet men met bezorgdheid te gemoet want het volk is op dien man zeer verbitterd." Omtrent deeenige dagen geleden uit Sleeu wijk te 's Hertogenhosch gevankelijk hinnenge- bragten v. D. en v. 't S.verneemt men dat v. D. bekend heeft den brand te hebben gesticht op aansporen van den tweeden beschuldigde. Te Botterdam en elders in Holland komen thans vele aardappelen uit Duitschland ver scheidene bovenlandsche vaartuigen waaronder er zijn die 3000 mudden geladen hebben, liggen in lossing. Het verdient als eene groole bijzonderheid melding dal gedurende de laatste twaalf dagen te Harlingen meer dan 20,000 stuks schol ter vischmarkt werd aangcbragl door 26 schuilen terwijl bovendien eene verbazende menigte land waarts werd gevoerd. Men schrijft uit Enkhuizen van 14 dezer. Er is thans zulk eene hoegrootheid schol aan wezig dat soms de nelten bezwijken door de zwaarte der visschen. Door de ruime vangst is dan ook de prijs in de laatste dagen verminderd tot 1,50 a ƒ2 hut wigtje [50 pond.) DUITSCHLAND. Weenen, 16 April. Het St. Stevensplein is dour eene ontelbare menigte overdekt, liet pa leis van den aartsbisschop wordt bezet door eene sterke militaire wacht. Talrijke detachementen Ie voet en te paard doorkruisen de straten. De menigte is zeer kalm. De veiligheids-wachten handelen met voorzigtigheid en gematigdheid. De toestand van Warschau is thans zoo danig dat de groote slag aldaar binnen kort zal moeten geslagen worden. Of deze oplossing der krisis aan de Polen huntie nationaliteit her geven, of aan de Russen do zege schenken zal is niet vooruit te zien. Zooveel is echter zeker dat de toorn der laatslen zoowel als de verbit tering der eerstenten top is gevoerd. Vorst Gorlscliakoff bevindt zich in zeer netelige omstan digheden. Een duizendtal bewoners van het platteland is in de hoofdstad aangekomen om hunne broeders te helpen c< die vermoord wor den." Bijna al de ambtenaren leggen hunne betrekkingen neder. De geestelijkheid zal naar men verneemtprotest indienen legen de j aanvallen waaraan zij van den kant des ministers van binnenlandsche zaken ten doel stond. De Russische troepen te Warschau zijn reeds 85,000 man sterk en dagelijks rukken nieuwe de stad binnen. De gevraagde versterking uit Volhynië kon echter niet afgezonden worden omdat de gouverneur het, bij de ook daar heerscbcnde spanning en gisting der gemoede ren niet durfde wagen zich van militaire magt te onlblooten. l'en gevolge eener lijkdienst voor de slagt- offers van Warschau zijn er onlusten ontstaan Ie Kiew hoofdstad van de Ukraine. Eene bloedige botsing had daarbij plaats tusschen de inwoners en de Russische troepen waarbij vele personen gedood en gekwetst werden.

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1