A°. 29. Woensdag 10 April. 1861 WOENSDAG ZATURDAG. Besturen en Administratiën Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen 1 ZIEBIKZEEMMRAM .1 BO N N E ME N TS-P RIJS. Per drie maanden f2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert.daagste voren, voor IQ ure 'smorgens. VERS C BIJ NT: P RIJ S DER ADVERTENTIES. Gewone 12'I, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- er Doodberiglen van 16 regels a f t behalve Iiet7.egelrept Vrij van zegel ingevolge Kon. besluit» dtl. 19 Janu ary 1861 Mo. 47. berendmaring. De SUB-COMMISSIE voor de Algemeene Verloting van voorwerpen van kunst en smaak te 's Gravenhage ten behoeve der noodlijdenden door den Watersnood maakt bekend, dat zij nog een aantal LOTEN heeft ontvangen die tot tleti 12 d.fs-r verkrijgbaar zijn bij haren Voor zitter tegen betaling van f 1 het Lot. Zjerikzee, den 4 April 1861. Mr. B. C. CAU. Mr. C. J. FOKKER. Jhr. J.L. de JONGE. Air. J. P. N. ERMERINS. De minister van financiën heeft de aan dacht onzer landgenooten gevestigd op de om standigheid dal de nieuw ingevoerde Belgische pasmunt van nickelwaarvan de kleur veel overeenkomst heeft met zilver genoegzaam dezelfde grootte heeft als de Nederlandsche zil veren muntstukken van 25 en 50 cents. liet is dus zaak op zijne hoede le zijn bij de ontvangst van geld vooral in rolletjes gewikkeld. Omtrent dc zamenslelling van den stoet, waarmede Z. M. de hoofdstad zal intrekken zegt de Amsteidamsche Courant dat die als volgt geregeld zal wezen Kommando knvalerie de helft der eerewacht te paard, Z. M. de koningH. .VI. de koningin, HU. KK. HH. de kroonprins prins en prinses Hendrik, met gevolg in verschillende rijtuigen gezeten 2de heifl der eerewacht te paard de 4 hall. dil. schutterij de geregtigden lot het dragen van het metalen kruis 1ste sectie en eene deputatie van de 2de en 3de sectie, scherpschul- tersbond slndentenkorps Ainslcls mannenkoor, handboogschatlprij twee typografische vereeni- gingen Fooi' zorg en Genoegen en de Nederlandsche Drukpers korendragers en kommando kavalerie. Mits de kleine sternen vrijlatende mag ieder zijn stoep voor den dag van den optogt afsluiten, daardoor kunnen ook de winkels in de Kal ver straal openblijven die men anders om den drang der menigte dacht te sluiten en waardoor de Kalverstraat haar vrolijk aanzien geheel zou verliezen. Zij die niet ter audiëntie bij den koning gaan zijn in de gelegenheid gesteld een adres van buide aan Z. VI. le leekenen dal Z. VI. zal worden aangebodenen aldus luidt»S I R K De ondergeteekenden nemen eerbiedig de vrij heid Uwe Majesteit hunne gelukwenschen aan le bieden wegens de bescherming der Voorzienig heid aan Uwe Majpslcil verleend bij gelegenheid der door Uwe Majesteit betoonde menschlievend- heid moed beleid en trouw, zoo ruimschoots bewezen door het niet terugdeinzen voor de gevaren verbonden aa» het persoonlijk lenigen der rampen door den jongsten watervloed hier te lande veroorzaakt.'' Even als de gemeenteraden van Leiden en Utrecht Z. M. bij HD. komst in de hoofd stad door eene commissie uit hun midden zullen complimenteren, zal ook eene commissie uit de Utrechtsche dd. schutterij zich met dat doel her waarts begeven. Volgers koninklijk besluit van den 24 II. zal aan diegenen welke bij gelegenheid van den jongsten watersnood door ijver moed beleid en zelfopoffering het meest hebben uitge munt een blijk van goedkeuring en tevreden heid worden verleend en ral dit ecreteeken beslaan 1in eene medaille in zilver of brons, hebbende aan de voorzijde Zr. Ms. borstbeeld met het opschrift Willem IJl Koning der Ned.G. H. v. L. en aan de keerzijde de woorden Watersnood van 1861 een oranje- en lauriertak van onder met elkanderdooreen lint verbonden omvallende een perkament waarboven de koninklijke kroon, en voorzien van het opschrift: De Koning aan 2) In eene barret in zilver of brons, voor stellende een eikentak omslingerd door een lintwaarop de woorden Watersnood van 1861'' zijn gegraveerd. Bij besluit van 14 Maart jl. beeft Z. M. bepaald a dal hel getal predikanten bij de Prolesianlsche gemeenten ir, Nederlandsch Indie zal zijn dertig b dat negen hunner zullen ge nieten eene bezoldiging van 500 's maands of ƒ6000 's jaars en de overigen eene bezoldiging van 40Ó 's maands of 4800 's jaars. Dezer dagen is in een der localen van bet ministerie der Hervormde eeredienst enz. bet moderamer, van gecommitteerden lot (Ie vertaling van hel Nieuw e Testamenl met de afgevaardig den van de vier seclien waaronder hel werk verdeeld is bijeen"i'komen ten einde zich onderling over hetgeen er lot dasverre reeds verrigl is le beraden voornamelijk ter bevorde ring der meest mogelijke eenparigheid, zoo in hel vertalen zelf als in al den overigen arbeid. Naar men verneemt is het door den kerke- raad der Hervormde gemeente te Goes uitgebragl beroep op ds. J. Drostte Ithenen, dal bereids Hoor dien predikant is aangenomen door hel klassikaal bestuur niet goedgekeurd. Men schijnt in gevoelen te verschillen over de uitkeering der toelage van 500 door de gemeente aan hel rijks traktement toegevoegd. In het jaar I860 zijn 862 personen als landverhuizers uit Nederland over zee vertrok ken. Onder deze personen bevonden zich 310 hoofden van huisgezinnen en op zich zelf staande personen; 118 vrouwen, 411 kinderen end dienstboden. Van de 330 hoofden van huisgezinnen zijn er I6l vertrokken tot Verbetering van stand bestaan en vermogen en 120 om onbe kende redenen. Men schrijft uit Delfshaven van 6 dezer. Naar men verneemt wordt door de jusiitic een ijverig onderzoek naar de oorzaak van den op II. dingsdag te Gharlois plaats gehad hebbende brand in hel werk gesteld terwijl dan ook de. zoon van P. op gisteren gevankelijk van daar naar Dordrecht is overgebragt. Men schrijft uit Tiel van 4 dezer. Johanna vim Beek, hel zoo zwaar beproefde en wondervol geredde kind le Leeuwen is hij gelegenheid van het Faaschfeesi weder voor het eerst ter kerk geweest, enkandusalsvolkomcn hersteld worden beschouwd. Up I April jl. is door A. Canter le Arnhem in de brievenbus op hel postkantoor aldaar be zorgd een brief aan het adres van J. G. Schuurman. Korte Hoogslraathoek Steiger, te Botterdam inhoudende twee munlbillellen ieder groot 50 welke brief lot heden toe nog niet aan het adres is bezorgd. Uit 's Hertogenbosch meldt men van 4 dezer. Van de noodlijdenden door den jongsten waters nood uit den Bommelerwaard, die alhier wegens ziekle in het groot zicken-gasthuis verpleegd werden, zijn van 10 Januarij tot 31 Maart II. 51 personen overleden. Uit 's Hertogenbosch meldt men 6 dezer. Heden namiddaghadden wij alhier wederom een verschrikkelijk voorbeeld van He rampen die het onmatig gebruik vail sterken drank na zich kan slepen. De vrouw van zekeren A. van L. die door het gebruik van sterken drank man en kinderen in de diepste ellende en armoede heefl gestort, eerst wegens bedelarij naar een der ge stichten van weldadigheid is overgèbragten van daar terug gekomen haar, ouden levenswan del voortzette, kwam in beschonken toestand van de stads vestingkwal om de poort uit te gaan. In de Intkamerpoort trof haar den distel- boom eener vrachtkar zij viel en was onmidde- lijk een lijk. Uit het geneeskundig onderzoek bleek dat die daad niet het gevolg van die aanraking was geweest, maar wel dat zij cloor eene zenuwbe roerte het gevolg van den drank was overleden. Mm schrijfl uil Oosterhoul van 5 dezer. In de afgeloopene maand Maart zijn door deze stad naar Belgie 295 stuks vee makende sedert l Jan, jl. een totaal van 1(21. De door voer van paarden meestal voor Frankrijk be stemd beliep I 3li. De handel in vee wasgedu rende gemeld tijdvak levendig en vooral voor kalfkoeijen werden booge prijzen besteed. Ook hel vette veewerd tegen goedeprijzen verhandeld. LI. woensdag sloeg te Groesbeck de bliksem in den bouwhof van J. Lamers waardoor bel huis benevens vijf stuks rundvee, een varken met vijf biggen alle boerengereedschap en een groot gedeelte van den inboedel eene prooi der vlammen werden. Ook sloeg de bliksem in den kerkleren doch door spoedig aangebragte hulp was de schade daaraan veroorzaakt gering en de brand spoedig gehluschl. Men schrijft uit Nyeveen van 5 dezer. Heden morgen omstreeks 9 ure sloeg alhier bij een hevig onweder de bliksem in deu molen die onder meer andere schade de eene roede en twee molensteencn geheel heeft verbrijzeld. Door de spoedig doelmatig aangebragte hulp is men den brand echter meester geworden. Uil Emden zijn in den loop der vorige week 80 korven spieringen verzonden naar Parijs. Dagelijks vertrekken van daar duizende visschen lot zelfs panharingen toe per spoor naar allerlei groolere en kleinere plaatsen. De Oostfriesche visschers kunnen er niet legen visschen en 20 panharingen (lie men vroeger te limden voor 2 a 3 penningen kocht kosten er thans 2a3 stuivers en meer. Twee Engelschen willen bij de Nessellaniler sluis een oesterhank aanleggen. Men verneemt dat tegen J. Zussen oud 54 jaren, gemeente-ontvanger, geboren en wollende Ie Helder, wegens verduistering van gelden bevel van gevangenneming is verleend. Tot aanmoediging van de koloniale wer ving, heeft Z. M. bepaald, dat voortaan le Harderwijk ook aanbrengpremiën zullen worden uitbetaald voor degenen die daar ter plaatse worden aangeliragt. He verlofgangers van het kolouinal werf-depólworden vooral hierop at tent gemaakt, zoowel in hun eigen belang als io dat van den lande, pogingen aan te wenden om de koloniale werving zoo veel mogelijk te hel pen bevorderen. DUITSCHL AND. Wrenhn 5 April. De Oesterr. Zeitung meldt het volgende Gisleien heeft de groothertog vau Toskane aan de Europesche kabinetten een pro test gerigt tegen den lilel va i Koning van Italië, welke koning Victor Emanuel aanneemt. e hertog van Modena en de koning van Napels zullen insgelijks tegen dien titel protesteren Het huwelijk van den landgraaf Alexes van Hessen Philippslal met de landgravin Louisa, oudste dochter van prins Karei van Pruissen is nu door den keurvorst van Hessen definitief ont bonden ofschoon de scheiding zelf reeds sedert geruimen tijd plaats had naardien de landgraaf die na verloop van het eerste jaar zijns kinderloos gebleven huwelijks te Berlijn verblijf hield van toen af le Itarchveld woonde, terwijl do land gravin hel slot Monbijoule Berlijnbewoood heeft, na om gezondheidsredenen langen tijd in het zuiden van Frankrijk (e hebben doorgebragt. Men schrijfl van den Itijn van 5 dezer. Voor eenigon tijd heeft men een telegrafisch bo- rigl uit Italië bekomen, in hetwelk werd gewaagd van hel organiseren van het Zuiden in vier hoofd- afdeclingen. Thans verneemt men dal met dergelijke verdeeling is bedoeld de blijvende organisatie van de dusgenaamde troepen van Garibaldials welke voortaan zouden worden ingedeeld in vier division onder de generaals Bixio Medici, Cosenz en Tiirr. Men stelt zich voor dat zoowl-I Garibaldi als zijne onderhevel- hebbers en volgelingendaardoor bevredigd zouden worden en dat tevens aan de regering een meer ernstig toezigl op die lieden zoude worden verzekerd vermits zij voorloopig onder het uitsluitend bevel van Clahlini zouden worden gesteld, maar met de uitdrukkelijke bepaling dal, ingeval vau oorlog Garibaldi bet opperbevel over dpze krijgsinagt weder op zich zal nemen, Te Agram zijn de keizerlijkcadelaars aan alle officiële gebouwen weder opgerigl. Het garnizoen kwam daarbij onder de wapenen. De bevolking bleef rustig. In Hongarije blijft de. nationale partij bij haar programma volharden en de volkomen on afhankelijkheid des lands begeeren. De keizer van Oostenrijk zou koning van Hongarije blijven en dil zou de eenige band zijndie Hongarije aan het keizerrijk zou hechten. Berigten uit Kalisch van 6 dezer melden dat de delegatie dor burgerij de orde handhaaft. Er is eene burgerwacht opgerigt de militairen gedragen zich iijdelijk de impopulaire land raad heeft zijn ontslag bekomen. In de omlig gende sleden zijn de burgemeesters ontslagen die bij de inwoners niet bemind zijn. I)c opening van den landdag te l'eslh is nog onbeslist. Lr heerscht sterke gisting onder de afgevaardigden. De openingsrede van graaf Appongi is nog niet goedgekeurd en men ziet die goedkeuring elk oogenblik uit Weenen te ge moet. Mogt zij worden afgekeurd dan neemt de graaf zijn ontslag. Men schrijft uit Peslh van 6 dezer. De landdag is heden door deu stedehouder ge opend die in zijne openingsrede het denkbeeld van slaalseenheid Hoed uitkomen. De commis sie voor het onderzoek der geloofsbrieven van de afgevaardigden is benoemd. De afgevaar digde Mühlfeld heeft voorgesteld een adres van dankbetuiging aan den keizer le riglen voor de voorloopige invoering van het constitutioneel beginselwaarbij levens het verzoek zou ge voegd worden ter instandhouding van de staats- eeuheid. Er heerscht eene gunstige stemming. Men schrijft uit Peslh vau 7 dezer. Dc studenten zullen heden avond een groot ketelmuziek brengen aan den bisschop Haasdie gisteren de opening van den landdag bijwoonde. Men schrijft uil Warschau van 5 dezer. Algemeen heeft men den zwaren rouw aan genomen. De schouwburgen zijn voor twee weken gesloten. Gisteren avond verzamelde zich eene volksmenigte van ongeveer driedui zend menschen op de plaats waar de troepen in Februarij eenige burgers doodschoten en zond voor het Madonnabeeld gebeden ten hemel onder het geroep tot wederziens I" ging zij

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1