fl°. 27. Woensdag 3 April. 1861 WOENSDAG ZATUBDAG. lUnnenlandsche Tijdingen. A O iV iV E M E T S-P HIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert.daagste voren, voor 10 ure 'smorgens. VEES C HIJ IV I: P HU S DE li AD E li T E A 7 IE A. Gewone 11'I, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van 16 regels a behalve betlegelrcgt. Zierikzee, 1 April. Met groot genoegen lazen wij in de N. Bolt. Courant van den 26 Maart j|. het volgende Bij den uitgeverS. Ochtman Jz» te Zierikzee t is dezer dagen verschenen een dichtstuk getiteld: Nederlanden zijn Koning in 1801 door W. E. N. Muslteijn waarvan de opbrengst is bestemd ten voordeele der slagtoffers van den watersnood. Reeds aanvankelijk mogt aan deze uitgave eene welverdiende sympathie te beurt vallen daar zij reeds meer dan 1400 in- teekenaren teil. In liet belang der ongelukkigen mcenon wij dan ook de aandacht daarop (c mogen vestigen. Bij het herlezen uiten wij dan ook den opregten wensch dat dezelfde sympathie die elders aan deze uitgave te beurt mogt vallen ook lüer en overal levendig gevoeld worde. Het gevraagde offer is betrekkelijk gering en welligt het laatste dat voor onze duizende ongelukkige landgenoolen op deze wijze gebragt kan worden hetgeen ons hopen doet dal de opbrengst ook door eene laatste algemecne deelneming rijkelijk zal kunnen medewerken om in verceniging met de com missie te 's Gravenhage de treurige gevolgen van den watervloed zooveel mogelijk weg te nemen. Het heeft H. M. de koningin-moeder, die zooals reeds vroeger werd medegedeeld, 500 ter beschikking heeft gesteld van de commissie voor dealgemeene verloting van voorwerpen van kunst en smaak ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood, behaagd thans ook nog een prachtig voorwerp ter verloting toe te zen den, zijnde een groote divan, met fluweel bekleed en waarvan de zitting uit een zeer rijk tapisserie werk bestaat. Z. M. de keizer der Franscben heeft de aanzienlijke som van 1000 francs geschonken voor het te Amsterdam voor Joost van den Vondel op te rigten gedenkteeken. Het is bekend dal de meeste onderne mingen van openbare middelen van vervoer het vrijwillig aanbod hebben gedaan om alles wat ten behoeve der noodlijdenden door de water ramp verzonden zou worden kosteloos ter plaatse van bestemming te brengen. Dit was ook het geval mei het schrocfstoombootveer lusschen 's Hertogenbosch en Botterdam, Wij vernemen dat dezer dagen uil laatstgenoemde plaats eene mand met flesschen herwaarts werd gezonden welke door de stadskraankinderen (Insgelijks gratis) naar hel stadhuis werd vervoerd °ni aan de aldaar gevestigde commissie voor de noodlijdenden ter handle worden gesleld. Toe- vallig moet zich aldaar de hoofdambtenaar der plaatselijke belastingen bevonden hebben die eene der flesschen in de hand nemende zich ver schrikkelijk ergerde dat men het gewaagd bad wijn te vervoeren al was het ook voor de nood- Igdenden zonder daarvan behoorlijk aangifte te doen. |)e gezaghebber der Rolierdamschc schroefstoomboot werd ontboden en na eene duchtige berisping werd hem genadig te kennen gegeven dat men ditmaal de gepleegde fraude door de vingers zou zien, doch dat zoodanige overtredingen niet meer geduld zouden worden. elligI vroeg de ongelukkige delinquent zich zeiven af»is dit Lel loon voor mijn gratis ver voeren Intusschen werd eene der zoo lief dadig gegeven flesschen geopend en het bleek dat deinhoud bestond uit onbelaste bessensap, bestemd tol versnapering voor de zieken Het doordringend oog van den volijverigen ambtenaar der belastingen bad zich vergist N.Noordbr Men schrijft uit Bergen-op-Zoom van 26 dezer. Eergisteren omstreeks een uur hoorden eonige jongens /lie op het geretrancheerde kamp Kijk in de Pot aan hel spelen waren het hulpgeschrei van een kind na eenig zoeken bemerkten zij opeenigen afstand in de droogc gracht der vesting een knaapje van omstreeks 4 jaren dat bij onderzoek bleek te zijn het kind van den voerman de GrootDoor spoedig inge roepen hulp mogt men er in slagen hel kind zonder eenig letsel te hebben bekomen er uit te halen dat wel als een wonder kaR beschouwd worden, daar het al spelende van den ontzettend hoogen wal daarin gevallen was en in zijnen val eenen aanwezigen steenen beer moest raken. Men schrijft uit Sleeuwijk van 27 dezer. Gisteren avond ten II ure werd alhier ge arresteerd en geboeid naar Woudrichem ge transporteerd zekere A-vanDrunen als heb bende vermoedelijk het huis van den logement houder W. Springer alhier dat voor ruim 2 jaren is afgebrand aangestoken. Men schrijft uit Eindhoven van 28 Maart. In den avond van 20 dezer liep in de naburige gemeente Wocnsel bet gerucht dat eene vrouw terwijl zij haar kind op den school had en haar man bare behuwdmoeder en haar zwager in hetzelfde huis waren zich den hals had afge sneden Daarna hebben omtrent het afsterven van deze vrouw vele geruchten geloopen vol gens welke het twijfelachtig zou zijn of zij wel de hand aan zich zelve had geslagen. Heden namiddag werd in hijzijn van den regter-cora- missaris den subsiituut-griflïer en den officier van justitie het lijk der vrouw opgegraven en door deskundigen geschouwd. Na het booren van een aantal getuigen en het inwinnen van informatien is legen den man der omgekomen vrouw bevel lot voorloopige aanhouding ver leend hetwelk onmiddelijk is ten uitvoer ge legd zoodat de man thans in het huis van arrest alhier overgebragt isbij blijft alle schuld ont kennen. De justitie doet ijverig onderzoek. Men schrijft uit Haarlem van 30 Maart. In den laten avond van zondag jl. is op de St. .lansstraat twist ontstaan tusscheneenige dra gonders en een man met één arm woonachtig te Weesp die door het uitventen van boekjes en snuisterijen in zijn onderhoud voorzag. De gevolgen van dien twist zijn noodlottig geweest althans de koopman is door onderscheidene sabelhouwen gewond naar het gasthuis ver voerd en aldaar gisteren avond overleden terwijl de schuldige militairen in arrest zijn. Men schrijft uil Amsterdam van 30 Maart. In de maand September e. k. zal hier eene inter nationale tentoonstelling gehouden worden van alles wat mei het visschersbedrijf in eenig verband staat. Wanneer wij er alleen op wijzen dat zoowel modellen derverscbillende vaartuigen, als hel wam vischtuig kleeding, vaatwerk, zoutsoorlen bereiding voor deu handel enz. woidt ten loon gesteld is bet onnoodig te ver klaren dat alles in een uitgebreiden zin wordt genomen. Uit Schotland bijv. zijn nu reeds een honderdtal verschillende soorten van haringnetten toegezegd. Dezer dagen had ter voorbereiding hier ten huize van den heer dr. van Beeck Vollen- hoven voorzitter van hel collegie derzee-vis- scherijeu eene vergadering plaats van z. ed. en twee leden van de commissie mr. G. Ade Meesier en mr. J. van Eeghen Pz. en de hoeren prof. VrolikMaas uit Scheveningen benevens eene commissie der directie van Volksvlijt en den secretaris mr. Buys. Binnen kort worden programma's enz. verwacht. Eenmaal stond Nederland in dozen tak van nijverheid vermaard bekendheid met hetgeen elders verrigt wordt is noodig om te kunnen blijven wedijveren. Men schrijft uit Zwolle van 28 Maart. Eenige weinige dagen geleden heeft eene dame alhier welke aan tandpijn leed eene vrij groote hoeveelheid chloroforme ingenomen met het noodlottig gevolg dat zij gedurende eenen ge- ruimen tij 1 bewusteloos is geweest en niet dan met groote moeite en door de onvermoeide zor gen van twee medicussen weder is bij gebragt. Zij had de chloroforme ter opsnuiving ontvan gen doch door een noodlottig misverstand had zij zich bijna den dood berokkend. Men meldt uit Batavia van löFebruarij bet volgende Hel voor de dienst der gou vernements-marine Dassoen (Rembang) gebouwde raderstoomschip Bronheek is den 27 Januarij jl. met goed gevolg te water gelaten. Onlangs is medegedeeld, dat Zr. Ms. stoom schip Beynier Clacszen een rooversnest op het eiland Sailoes (Sajoessoe)henoorden Soom- bawa heeft bestookt en na de praauwen de kampong en de goederen der roovers verbrand vernield en buitgemaakt, hun een zwaar ver lies aan volk toegebragt en de gelegenheid be nomen te hebben om te onlvlugten wegens ge brek aan victualie naar Macassar is terugge keerd en van daar met Zr. Ms. stoomschip Gedeh weder naar Sailoes is vertrokken om de uitroeijing der roovers te vollooijen. Thans is per telegram van Banjoewangi de lijding ont vangen dat deze expeditie met den gunsiigsten uilslag is bekroond. Bij de aankomst der onzen voor Sailoes vond men de roovers druk bezig met het bouwen van sampangs en vlotten. Zij waren daarmede bijna gereed maar nog nie mand hunner had hel eiland kunnen verlaten. De roovers hebben zich hardnekkig verdedigd geen hunner is ontkomi-n 4 roovershoofden 44 roovers, 46 vrouwen 35 kinderen en 9 slaven zijn levend in onze handen gevallen. Van de Gedeh en de Beynier Claeszen zijn 7 man gesneuveld en 13 gewond. De sultan van Btma had aan de expeditie zijnen rijksbestierder met 200 gewapenden en 100 koelies toegevoegd van deze zijn 6 gesneuveld en 1 I gewond. De digtbeid van het bosch heeft de expeditie lot den 3 Eebruarij gerekt. Omtrent de bij Anjer aan den grond ge raakte Twee Anthonys verneemt men hel vol gende Alle passagiers zijn hier gisteren per Banda be houden aangekomen. Hun bagandje is groo- lendecls gered gelijk ook de f 200,000 gou- vernements specie. Men is nog druk bezig aan de berging der lading en dacht men als het weer goed bleef, nog veel te kunnen redden. De Java wordt verwacht met een gedeelte der lading, doch alles is beschadigd. Het schip zit op zoodanige wijze vast dal hetnaar men vreest geheel verloren zal zijn. Men meldt van de Zuid- en Oosterafdee- ling van Borneo Ue stand van zaken in dal gewest blijft steeds vooruitgaan en de terugkeerende rust is ner gens verstoord geworden. De geruchten als. zoude de vijand weder plannen van aanval op onze posten hebben beraamd zijn door niets bevestigd terwijl integendeel overal meer en meer de overtuiging wordt erlangd dat de magt des vijands totaal vernield is. Aanhoudend worden van onze verschillende versterkingen pa trouilles uitgezooden om de omstreken van de hier en daar nog rondzwervende kwaadwilligen te zuiveren. Omtrent de verblijfplaats van pangaran Hi- dajatzijn geene zekere beriglen ingekomen. Hij schijnt nog zoodanig in de gunst des volks te deelen dat men zijne ware schuilplaats door het uitslrooijen van verschillendeen dikwijls el kander tegensprekende beriglenweet te ver bergen. Aangaande zijne moedeloosheid en geneigdheid om zich aan het Nederlandsch gou vernement te onderwerpen heeft men echter gelijkluidende lijdingen bekomen. Wat den hoofdmuitcling Antasari betreft deze moet zich meer ten noorden van hot oude Bandjermassin- schc rijk ophouden en wel aan den oorsprong der Mantalatalwaar hij pogingen aanwendt om de bevolking dier armoedige en weinig bewoonde streken, zoomede de Tanab-Bau (grens van Passir) Boven-Doeson en Boven-Kampoeas voor zijne gelederen te verwerven waarin hij in ge ringe mate schijnt te slagen. De districtshoofden van Negara en van Ama* wang zijn in verzekerde bewaring genomen als verdacht van mot don vijand te heulen. Ook is eender meest gevreesde hoofden van de Mid- den-Kapoeasgenaamd djoerag in Kaoetge arresteerd. Ten einde alle verkeerde impres sie van die arrestatie weg te nemen werd de stoomsleper Kapitein van Os met een 50lal solda ten onder bevel van den militairen comman dant van K wala-Kapoeas naar hel hooggele gen Kotta-Baroc, de standplaats van djoe- ragan Kaoelgezonden. In stede van daar vijandig te worden ontvangen bespeurde men dal de bevolking tevreden was met de arrestatie van dat hoofd. Het berigt dat liet gouvernements-gezinde hoofd van Sirat Boven-Kapoeas)S'mgndjaja door-cenigc zendelingen van Soerapalïe verrader lijk zou zijn vermoord heeft zich bevestigd. Zr. Ms. stoomschip Admiraal van Kinsbergen is op den 10 Januarij jl. naar Koeti gestevend ter overbrenging van brieven aan den sultan en den adsistent-resident aldaar. De beriglen van Koelei loopen tot den 23 De cember a. p. De rust was daar niet gestoord en de gunstige politieke verhouding met hclsultans- besluur was dezelfde gebleven. Ook te Sampit en in de overige districten der zuider-afdecling hoerschte eene gewcnschte rust. Van stroop- togten of koppensnellen onder de Dajaks zijn ge durende de maand December geene berigleu in gekomen. !n den nacht van 1 op 2 Febr. jl. is omstreeks half drie uro in de woning van den Javaan Pa Babidin te Soerabaija in de groote uit ver schillende kampongs zamengestelde dessa Manjar (afdeeling Grissce) brand ontstaan, waardoor van zeven kampongs dier dessa 303 woonhuizen, 47 pendoppo's of baleh's en 308 keukens eene prooi der vlammen zijn geworden zoodat onge veer een derde van do dessa Manjar is in de asch gelegd. De woning van den opziener bij den zoulaamaak te Manjar van Heer dl met al hetgeen daarin was, alzoo ook zijne administra tive stukken zijn verbrand. Volgens geruchten zou de brand door onvoorzigligheid zijn ont staan en wel doordien Bok Ramidin bezig zijnde banding visch te koken, het vuur barer kookplaats zich aan de met alappen gesloten wanden barer keuken beeft medegedeeld. De schade door dezen brand geleden wordt geschat te bedragen f 23,900. De gouvernemems zoutpakhuizen staande over de rivier van Manjar, tegenover de dessa, hebben groot gevaar geloopen doch doordien bij gemis van andere hulpmiddelen van de aldaar aanwezige stroozakken is gebruik gemaakt om de bamboezen wanden en alappen daken nat lo houden en bij het vallen der vuurvonken en stukken vuur die dadelijk met de natte stroo zakken te dekken zoo heeft het vuur daar geen val gehad waardoor die pakhuizen zijn behou den gebleven. Men schrijft uil Padang van 20 Maart. Zondag 11. hadden wij hier ter reede bijna een groot ongeluk te betreuren gehad. Eenige oorlogs matrozenzich bij bel hoofd te Poeloc- Pisang met zwemmen vermakende waagde een

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1