fl°. 26» fi« 30 Maar 1861 WOENSDAG ZATURDAG. Besturen en Administratie»» Binnenlandsche Tijdingen. f <n K. c w iü A BO N N E ME N TS-P RIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzendingder Advert.daagste voren, voor 10 ure 'smorgens. Dc-Kamer van Koophandel en Fabrieken le Zierikzee berif?i dal van af heden gedurende cene maand van 'smorgens 91/* tot 12 ure, in het Telegraafgebouw ter visie leggen de volgende handelsberigten als a. statistiek van Belgie over 1859; b handel- en scheepvaarlberigten van Groot- Brittanniën over de maand en de elf maanden geëindigd November 1860 c. beursbrrigt van Hamburg dd. 1 Jan. 1861 d. handelsberigt van Bremen over 1860 e. scheep*aarlberigt o*er I860 van Pillant Kon in usbergen vergelijkende staat van den voorraad van granen en andere artikelen te Koningsbergen op 31 December i860 rj staat van in I860 te Koningsbergen inge voerd vlas, hennep en olie li. sckeepvaartberigt van Cadix over I860. Zierikïce28 Maart 1861. De Kamer voornoemd JHOCHTM AN Joiiz.Voorzitter C. van dkr V|JFT ï>z. Secretaris. VERS C HIJN Ti SSSijm P RIJ S DER ADVERTENTIE N. GewoneIVI, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- er. Doodberigten van 16 regels a f 1 behalve hetïegelregl Zik.RIKZKK, 27 .Maart. De alhier gehouden vergadering van het departement der Maat schappij van Nijverheid werd bijgewoond door 44 leden. Na mededeeling van eenige inge komen stukken wordt door den secretaris ge lezen een uittreksel uit de Boeren Goudmijn jaargang I860, houdende mededeeling eener proefmet de teelt van Sorghum Saccharatum i-n de provincie Utrecht, welke conform het voorstel des voorzitters na dat eenicre inlich tingen gegeven waren, in de boekei ij wordt gedeponeerd. Worden medegedeeld de rapporten over het jaar 1860, der verschillende commis- siente wetena.hij monde van den voorzitter J. H. Ochtman Johz. het rap port der commissie voor de zaken den land bouw betreffende; b.bij monde van den heer W. Top Wz.het verslag der commissie voor kunsten handwerken fabrieken en trafieken en c.bij monde van den heer H. G. Mulock Houwer het rapport der commissie voor koop handel zeevaart en visscherjj welke met dank betuiging aan de respective commissien voor kennisgeving worden aangenomen De rekening over het jaar 1860 door den penningmeester overgelegd wordt na onder zoek goedgekeurd meteen batig saldo van/6 9,23. Hierna brengt de secretaris een verslag uit der verrigtingen van het departement Zierikzee, ge durende het jaar I860. Onder dankbetuiging aan den secretaris voor de redactie wordt be sloten dit verslag mede te geven aan heeren afgevaardigden naar de algemeene vergadering van het jaar 1861. Gedurende de pauze zijn ter bezigtiging ge steld monsters papier, geteerd touw en lompen, van den heer Pannekoek. te Heelsum en mon sters Cannel Coalbrandstof of vuurmakers en Paraphine van den heer Nardten en een naar het denkbeeld van den heer Groeneveld de Kater, landbouwer onder Noordgouwe, ver vaardigd werktuig, om op regelmatige en even wijdige wijze de kiemen der meeplanten te zetten of zoogenaamd reidrukkers. Nadepauze levert het. lid jhr. J. L. de Jonge eene verhan deling over de concurrentie, welke met genoe gen wordt aangehoord en waarvoor de voor zitter den spreker dank zegt. In de vraagbq^ is de volgende vraag gevonden „Zou de maan „invloed uitoefenen op de zaaijing van peul vruchten daar men bij vele landbouwers van „meening is, dat men erwten en paarden- „boonen met eene afnemende maan moet „zaaijen ten einde een beteren oogst daarvan „te krijgen." De voorzitter geeft te kennen dat het bestuur zich voorstelt in eene eerstvol gende vergadering omtrent die vraag verslag uit te brengen om dan tevens over haar te beraadslagen. Nadat nog een punt van huishoudelijken aard is behandeld, sluit de voorzitter de ver gadering. Naar wij vernomen zijn in enkele gemeen ten van Zuid-Bevelanti ter aanvulling van het contingent der dienslpligtige" voor de loting der nationale militie 1861 eenige nummers van vo rige ligtingên moeten opgeroepen worden men noemt zells een van dc ligtiug van 1857. - Men sch ijft uil 'sGravenhagevan26dezer. Door de dagbladen is gemeld dat de tweede kamer legen den 16 April zou bijeenkomen. Hei kan waar zijn ofschoon men reden meent te hebben er aan te twijfelen. Immers dit is zeker, da), tol h'den toe er nog geen oproeping hoegenaamd gedaan is. -Met groole belangstelling wordt het voor- loopig verslag over het hoogst gewigtig ontwerp van wet o*er de nationale militie le gemout gezien. Naar hetgeen men dadelijk na af loop van bel onderzoek in de afdalingen vernam, zijn door de leden vrij algemeen beaamd de hoofdbezwaren bij het vorig onderzoek reeds on der verwijzing naar de grondwet te berde ge- bragt. Overigens werd erkend dat het ontwerp, wat de loling aangaat veel boven hel vorige vooruit heeft. Ook tegen de zeemilitie 7.00 alsook oude regering baar wil organiseren, waren vele bezwaren. De commissie van rap porteurs houdt zich thans bezig met het opmaken *an bet voorloopig verslag. Zij bestaal uit do heeren van der Linden president. KienDelprut Gevers Deynool en Tulein ISollhemus. De minister van oorlog heeft aan de chefs der corpsen bevolen dat de oefeningen van een troep in het algemeen steeds zoo wor len gere geld dat die voor het middageten zijn afgeloo- penten einde de man ook eenigen tijd voor zijne uitspanning te laten. Uit dc laatste hij do regering ontvangen brrigten over de gevolgen van den jongsten wa tersnood in don Bommclcrwaard en in Maas en Waal en het rijk van Nijmegen, blijkt, dat, voor zooveel opgaven deswege waren ingeko men in die streken gezamenlijk zijn omgeko men 39 menschen, 67 paarden en veulens, 37 stuks rundvee van verschillende leeftijden en kalveren 235 varkens en 469 schapen en gei len verdwenen 284 huizen en één korenmo len vermeid of ingestort 83 huizen zwaar beschadigd l7l I huizen en ééne schuur min der beschadigd y.bl huizen voorts dat na den vloed 491)3 personen de gemeenten hunner in woning hebben verlaten waarvan 4437 werden ondersteund dat die ondersteuning buiten hunne woonplaats, tijdens de laatst gedane op gaven, nog voortduurde voor 2150, en dat daarenboven in do gemeenten hunner inwoning toen nog werden verpleegd 8768 personen en 136 buisgezinnen, en dat destijds nog werd voorzien in de voeding van 244 paarden en veu lens 1109 runderen van verschillende leeftij den en kalveren en 2192 schapen en geiten. Men schrijft uit Zalt-Bomrnel van 23 dezer. Het water in de Waal blijft steeds wassende zoomede in de binnenveldenFr worden beden zeer vele plankeu en ribben naar de verschillen de dorpen afgeleverd om aanstaanden maan dag te beginnen met den opbouw van noodtenten. Fr worden hier nog nagenoeg 600 menschel» verpleegd vele kinderen zijn er gestorven overigens is de gezondheidstoestand der verpleeg den zeer goed De commissie heeft reeds zekere hoeveelheid pootaardappelen aangekocht, om aan de noodlijdenden tot den aanpoot te verdoelen. Men schrijft uit Wijhe van -dezer. De rivier de, Dissel is builen bare oevers gelre den. Vele aan de rivier gelegen uiterwaarden en graanlandenWorden op nieuw overstroomd. Waterhoogte heden namiddag ten 4 ure 3.43 el boven A. P. Werkendam, 26 Maart. Gepasseerde maan dag en dingsdag had alhier op het raadhuis ten behoeve der armende tentoonstelling plaats van eenige voorwerpen die eerstdaags als prijzen naar de algemeene loterij te 's Hage zullen worden opgezonden. Werden de door de dames van het instituut van den heer Bakhoven daarvoor gemaakte artikelen fraai genoemd met geen mindere opmerkzaam heid werd het door den horologiemakcr K. 11. Bakkerte dezer plaatse, geheel uil hout ge snedene riviorgezigltijdens den ijsgang dezes jaars beschouwd 'twelk dan ook om deszelfs fijnheid bezienswaardig mag worden geheeten. Uit Antwerpen wordt gemeld dat de zoölogische tuin aldaar aanstaanden maandag den 2den Paaschdag, zal worden opengesteld voor niet-leden legen een introductie-prijs van 50 centimes per persoon zullende de opbrengst dezer introductie strekken ten voordeele der waternoodlijdenden hier te lande. Men schrijft uit 's Dage van 24 dezer. Bij de arrondissements-regtbank alhier is een belangrijk proces gevoerd waarbij het de vraag geld of buitenlandsche naamlooze vennootschap pen van koophandel door den koning niet er kend, hier te lande reglspersooiifijkheid hebben. De Engelsche levensve -zekering-Maatschappij The Defender was gedagvaard tot betaling eener som van ƒ60,000 aan den heer Roger waartoe die maatschappij zich zou verbonden hebben. Namens de maatschappij werd tegen deze vorde ring de exceptie opgeworpen dal zij is eène naamlooze vennootschap van koophandelge vestigd te Londen dat voor het wettig bestaan van dergelijke vennootschap hier te lande de koninklijke bewilliging wordt vereischt dat zoolang die koninklijke bewilliging niet is ver kregen zoodanige vennootschap als niet be staande wordt aangemerkt, niet als regtspersoon wordt erkend en mitsdien noch eischcnde noch verwerende in regtcu kan optreden op al welke motieven de niet-ontvankelijk verklaring van den eischer werd gevorderd. Deze gronden werden breedvoerig toegelicht door den advo caat der gedaagde maatschappij mr. D. Leon en bestreden door den verdediger des eischers mr. A. M. uan Stipriaan Luïscius. De Tegtba.ik heeft zich bij vonnis van 49 Maart II. met de voorgestelde exceptie vereenigd en mitsdien beslist dat de genoemde vennootschappen hier te lande zonder koninklijke erkenning geene regtspersoonlijkheid hebben. Men schrijft uil Amslerdan van 25 dezer. G. B., melkverkooper in de Bethanie-dwars straat had het ongeluk bij het gebruik van het middagmaal een viscbgraal in le slikken ten gevolge waarvan hij na hevige bloedspuwingen gisteren avond ten 97a ure is overledeu. Hij was een man in de kracht van zijn leven en van een zeer sterk en gezor.d gestel en laat eene hoogst zwangere vrouw met vier nog zeer jeug dige kinderen over. Men schrijft uit Kuinrevan 23 dézer. Gisterenis tusschen Blokzijl en Blankenham ge vonden een drenkelingwelke uit zee is komen aandrijven. Hij was gekleed met oen zwarte broek en een lang buis terwijl, naar zijne on derkleederen op te maken het een schippers knecht of gezel schijnt te zijn geweest. Noch hetgeen hij hem is bevonden dat weinig waarde hadnoch de merken van hel ondergoed geven eenig vermoeden wie of van waar hij zou kun nen zijn. Men schrijft uit Groningen van 23 dezer. Gisteren avond is een bejaard man ouder het gebruik van zijn avondmaal bij het inslikken van een stuk vloesch gestikt. Onmiddelijk beproefde geneeskundige hulp kwam reeds te laat. .Men leest in de Rotlerdamsche Courant van 20 dezer hel volgende Wij zijn beleefdelijk in slaat gesteld hel vol gende uil een brief van een geacht handelshuis te Messina don 16 Maart II. geschreven aan onze lezers mede te declen Ons laatste schrijven van 9 dezer liet den spoedigen val van onze citadel voorspellen. Ziehier wat sedert dien tijd is voorgevallen De Bourbonnezen vuurden vanzalurdag 9 tot dings dag 12 dezer ten half een ure onafgebroken waarbijzij hunne scholen op onze nadcringswer- ken rigtten. Verscheiden hunner in de stad gevallen kogels maakten eenige onschuldige slagtoffers en veroorzaakten eenige weinig be duidende schade aan de op zich zelf staande huizen die aan hun vuur blootgesteld of in de nabijheid onzer batterijen waren hetwelk nog- tans niet belette dat onze werken met verbazende snelheid en bewonderenswaardige geestdrift voltooid werden. Dingsdag ten half een ure openden onze batterijen hun vuur en kort na de eerste schoten verlieten de Napolitanen hunne posten en borgen zich in hunne kasematlen zonder ons vuur langer te beantwoorden, binnen den tijd van 4 uren werden bijna 9000 kogels binnen de forteres geworpen. Ken depót van kogels, het doelwit van al ons schieten vloog in de lucht en dat vervulde de bezetting met schrik. De vloot heeft slechts een zeer gering deel aan den aanval kunnen nemen uit hoofde van het onstuimig weder en men kan alleen zeggen dat het eenige sloomfregat Marte Adelaide onder bevel van den vice-admiraal Persano met zeer goed gevolg deel aan den strijd geno men heeft. Ten vijf ure werd de witte vlag van de forteres geheschen en kort daarna werd ons vuur geslaakt. De generaal de Martina ver scheen als parlementair, ora te vragen op welke voorwaarden men over de kapitulalie kon bande len. »Men moet zich op genade of ongenade overgeven." antwoordde Cialdïni. Toen vroeg men eene wapenschorsing van 24 uren om een besluit le nemen maar onze generaal wilde hun niet langer dan lot tien ure des avonds loeslaan welke voorwaarden hoe hard ook voor zeven ure aangenomen en de kapitulatie geteekend werd. Den volgenden dag des morgens ten 7 ure hebben onze troepen de citadel bezet. De ont wapende bezetting werd naar verschillende pun ten van het schiereiland gezonden en de vijf leden der Gamarilla die zoo hardnekkig wei gerden zich over le geven om in hel oogenblik des gevaars niet te strijden werden in hechtenis genomen. Men kan zich naauwelijks een denk beeld vormen van de door ons geschut in het fort binnen een zoo korten tijd aangerigle ver woesting. De lafhartige afloop der verrigtingen dezer huurlingen bewijst op nieuw dat de laagheid zich alleen moedig beloont tegen vreedzame

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1