Woensdag 20 Maart. 1861 WOENSDAG ZATURDAG. Besturen en Administratie» Binnenlandsche Tijdingen. ABONN EMENTS-PR1JS. Per drie maanden ƒ2,00. Franco per post 2,25. Inzending der Advert.daagste voren, voor 10 ure 'smorgens. VEES CHIJNT P RIJ S DER ADVERTENTIES. Gewonel2'l, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- er. Doodberigten van 16 regels aft, behalve hetZegelregt. Openbare Raadsvergadering gehouden te Zierikzee» den 18 Maart 1861. Ten 1 ure opent de Voorzitter de Ver gadering, met hem zijn tegenwoordig de heeren mr. Fokker, dr. Goemans, Mulock Houwer, jhr. de JongeLandsknegt en de heer Secretaris. De Voorzitter verdaagt wegens niet genoeg zaam getal presente leden de vergadering fot woensdag namiddag 1 ure. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee brengen ter kennis van de ingezetenen dat de lijsten der kiezersnaar aanleiding van art. 10 der wet van 4 Julij 1850, zijn herzien en vast gesteld onder dagteekening van heden wijders dat zij zullen worden aangeplakt en gedurendé veertien dagen ter Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage nedergelegd. Zierikzee den 13 Maart 1861. li. C. CAÜ Voorzitter. J. P. N. ERMER1NS Secretaris. 7B- AFKONDIGING. De li n n g km eest kr e n Wet iiouiier s v a n Zierikzee, doen Ie welen dat door den Raad dezer Ge meente in zijne vergadering van den 21 Januarij 1861 is genomen het volgende Besluit: In artikel 5 der verordening op het heffen eener belasting op de honden in deze Gemeente vastgesteld den 31 December 1853, zal in plaats van de woorden, voorkomende in de 2de alinea iizal in de maand October of vroeger worden ge lezen ii zal vóór het einde van het dienstjaar.'' En is biervan afkondiging geschied waar het behoort den achttienden Maart 1800eenenzestig. B. C. CAU, Voorzitter. J. P. N. EBMERINS, Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zie rikzee, maken bekend: dat heeren Commissa rissen belast met het toezigt over de Armen school in deze Gemeente eene zitting zullen houden in de Regenten-Kamer van het Hervormd Diaconie Armen-Gestichtten einde aldaar do aanzoeken te ontvangen en te beoordeelen van ouders of voogden die verlangen mogten hunne kinderen op die school te zien toegelaten en wel op Zaturdag den 23 dezer maand des avonds van 7 tot 8 ure. Belanghebbenden worden mitsdien uitgenoo- digdom zich ten bepaalden tijde in het Armen- Gesticht tot voorzegd doel aan te melden daar buitendien geene toelating op de Armenschool zal kunnen plaats hebben. Zierikzee, den 18 Maart 1861. B.C. CAÜ Voorzitter. J. P. N. ERMERINS, Secretaris KENNISGEVING. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van do ingezetenen, daler op Woensdag den 20 dezer des middags ten één ure op hel Raadhuis alhier, eene openbare vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden. Zierikzee. 18 Maart 1861. Do Burgemeester B. C. CAÜ. Watersnood. De Commissie voor den Watersnood alhier maakt bekend, dat zij haren taak volbragt acht en meent zich te moeten ontbinden. Onder dankzegging voor de medewerking en het vertrouwen die haar in zoo ruime mate niet alleen in deze maar ook in de meeste ge meenten van Schouwen en Duiveland geschonken werden deelt zij nog mede dat door haar is ingezameld of aan haar is ter hand gesteld behalve eenige kleedingstukkeneen geldelijk bedrag van 4498,34®waarvan eene som van ƒ2610,82® is hijeengebragt in bedoelde buiten gemeenten. Van de haar toevertrouwde gelden heeft zij overgemaakt aan heeren Gedeputeerde Staten van Gel derland 2300,00 aan de Commissie van verzor ging te's Hertogenbosch - 1300,00 aan die te Gorinchem - 300,00 en aan den Minister van Bin- nenlandsche Zaken - 598,34® Zijnde de kleedingstukken aan Heeren Ge deputeerde Staten van Gelderland verzonden. Zierikzee, 18 Maart 1861. De Commissie voornoemd B. C. CAU, Voorzitter. A. A.MES, Gz.Secretaris. Men schrijft uit Rotterdam van 15 dezer. Met genoegen verneemt men dat ook uit deze stad en omstreken door acht en dertig reeders en boekhouders van schepen een request aan den minister van koloniën is geriglom het door de Nederlandsche Handel Maatschappij bekendge maakt besluit lot vrachtvermindering te schorsen. Volgens advertentie in de Rotterdamsche courant zijn alle belanghebbenden bij de scheepvaart op de Oost-Indische bezittingen in de gelegenheid gesteld om nog van hunne aansluiting aan dit request Ie doen blijken door de onderteekening van een adres van adhaesie. Wij meenen alle aandeelhouders in schepen en diegenen wier bestaan geheel of gedeeltelijk afhangt van onze Indische vaart te mogen aanraden van die ge legenheid gebruik te maken daar de zaak spoed voreischt. Benoemd tot inspecteur van het wapen der kavallerieZ. K. H. II illem Nicolaas Alexander Frederik Karei Hendrik, prins van Oranje luitenant-generaal bij liet leger. De schaarschheid van het onderwijzend personeel voor de lagere scholen blijkt uit het jongste nommer der Bijdragen voor opvoeding en onderwijs. Daarin komen niet minder dan 100 aanvragen voor hulponderwijzer, ruim 70 vakante posten van hoofdonderwijzer en eenige van hoofdonderwijzeres voor. Tot het vergelij kend examen liatl op 8 plaatsen slechts één solli citant zich aangeboden. Men leest in de Volksvriend het volgende ingezonden stuk dat door den algemeenen kerkeraad der Nederduitscbe Hervormde ge meente te Groningen dezer dagen is gezonden aan de tweede kamer der staten-generaal met vriendelijke opwekking dat alle kerkeraden en zedelijke lichamen op de eene of andere wijze mot ons mogen medewerken om de aandacht dor regering op deze klimmende behoeften onzes volkslevens te vestigen. Alb. van Toorknenisergen. De kerkeraad der Ncderduilsche Hervormde gemeente le Groningen ziel zich verpligt zich tot uwe vergadering te wenden in eene zaak welke dagelijks meer blijkt ie zijn van hel grootste belang voor ons volk. Volgens de belastingwet toch zijn dienstmeisjes van de vierde klasse van belasting vriq tot haar vijftiende jaar en moet men in de laagste klasse voor haar betalen tol haar achttiende. Maar nu leert de ondervinding dat verreweg de meeste onzer medeburgers die zicli van de dienst dezer meisjes moeten bedienen ter vermijding van belasting met den bij de wel bepaalden leeftijd zich telkens weder van de hulp van anderen bedienen terwijl zulke meisjes niet altijd althans niet zoo gemakkelijk wederom andere diensten vindon kunnen. De kerkeraad vermeent geen enkel woord te behoeven tc bezigen ter aanwijzing van hel maar al te gevaarlijke van dezenslaat van zaken voorde dooronsbedoeldedienslmeisjes, diejuisldan in hel gevaarlijkste tijdperk van haar leven verkeeren en daardoor aan eene verandering van levens toestand zijn prijs gegeven welke zoowel voor haar tegenwoordig als toekomstig leven nooit wenscbelijk zijn kan. Om dezen toestand te verzachten zou de ker keraad met al den drang der liefde tot ons volk het aan de wijsheid uwer vergadering willen hebben overgegeven zien of niet ten spoedigste en welke middelen er zouden moeten worden aangewend van wege de hooge wetgevende mag- ten in Nederland, ter verzachting van dit kwaad. De kerkeraad gelooft niet, dat hot ve I lot nadeel der schatkist zou zijn alliums ruim op wegende tegen de zedelijke voordeelen, uil eene verbetering voortvloeiende, indien de leeftijd van algeheele vrijstelling van belasting tol achttien en van de laagste klasse van belasting lol den door de wel verklaarden meerderjarigen leeftijd werd uitgebreid. Met vertrouwen geeft de kerkeraad dit zijn v erzoek aan de beoordeeling van uwe vergade ring over. Op 23 Februarij jl. des namiddags om streeks 3 ure, is door liet zoontje van den heer G. van der Loo de Jong te Amersfoort In do bus van het postkantoor aldaar gestoken een brief, geadresseerd aan H'. Kraeijenhofte l'utle in Gelderland om verder te bezorgen aan me vrouw de wed. van Sasse van lJssellwelke brief infcield een muntbiljet, groot ƒ10, en voorzien was van een postzegel van 5 cents. Deze brief is niet aan zijn adres bezorgd geworden. ite burgemeester van Naaldwijk heeft ge waarschuwd tegen twee onbekende mansperso- rtefvan gewone lengte waarschijnlijk vreem delingen (Duitschers)welke omstreeks den 5 Maart jl. binnen die en andere aangrenzende ge meenten zijn rondgegaan, voorgevende platen te verkoopeuwaarvan de opbrengst moest strikken voor de noodlijdenden door den jong- s'tïi watersnood waartoe zij voorzien waren val een aanbevelingsbrief, ondertcekeud door dei heer van Bosse president van dc commissie vottr den watersnood tc 's Gravcnhagc en mede onderteekend door z. exc. den minister van bui- tctlandscbe zaken. Het is zeer waarschijnlijk da dit stuk valsch is en de buitensporig hooge prjzen die zij voor de niet veel van waarde hebbende platen vroegen doet aan groote op- ligterij denken. Te Delft had dezer dagen een treurig voor- va plaats. Een jong mensch was in de krijgs- ditnsl getreden aangelokt door het voorbeeld va) zijnen broeder die bij een braaf gedrag op hei punt stond bet examen als officier te doen. Spiedig echter na vier maanden tijd kwam toe- neuonde afkeer tegen den soldatenstand bij den jongeren broeder op. Mij besloot (ól eiken prijs zijne vrijheid te horoveren en wilde zich on geschikt maken om soldaat te blijven. Onlangs poogde bij door eene verwonding aan de band daartoe te geraken en lostte een geweer op zijne hand. Het schot trof echter hooger en verbrij zelde hom den geheelen onderarm. ('s Grav Weekbl.) Men schrijft uit 's Gravenhage van 14 dezer. Heden werd alhier in het lokaal Diligentia de ver gadering gehouden van de deelnemers in de meel- en broodfabriek hier ter stede. Nadat do voorzitter de heer van Bosse kennis had gegeven dal voor hel benoodigde kapitaal was ingeschre ven werden de statuten vastgesteld daarna werden tot commissarissen gekozen de heeren van Aalst van Bosse Goedkoop van Kerkwijk en Schill. Uit Leiden verneemt men dat hel getal processen-verbaal, opgemaakt in 1860 wegens het zich vertoonen in kennelijken staat van dronkenschap op straat, het opmerkelijk getal van 745 bedraagt. De Economist van Februarij eene gede tailleerde opgave mededeelende van de opbrengst der rijksmiddelen over I860 waaruit blijkt dat de accijns op Bieren en Azijnenf 167,000 minder heeft opgebragt dan in 1859, zegt daaromtrent Dit middeldat in dc laatste vier jaren cenigen aanhoudende vooruitgang toonde, kwam dus in 1890 weer tot een zeer laag standpunt terug. Moge deze vermindering ecner op zich zelf reeds niet aanzienlijke bate, weldra tot eene eenvoudige afschaffing dezer belasting voeren Voor de schatkist is zij van geen overwegend be lang en daarentegen onderwerpt zij tevens be langrijke industriëlen over het geheele rijk aan een aanhoudend toezigt en vele moeijelijke for maliteiten. Is dit voor de groote brouwerijen min der bezwarend voor dc kleinere is het dit des le meer en hel verdient dan ook in hooge mate de aandacht dat het getal dezer fabrieken voor heen een echt nationale industrie aanhoudend vermindering aantoont terwijl daarentegen de invoering van buitenlandsch bier in de laatste ja ren alleraanzienlijksl is toegenomen. Einde lijk behoeft het naauwelijks betoogd dat de ge zondheid arbeidsvermogen en directelijk ook de zedelijkheid reeds spoedig zonden gehaat wor den wanneer goed en goedkoop bier naast en in plaats van den jenever, inderdaad weder een volksdrank zal worden. Die regering die den moed zal hebben om de schatkist deze schijn bare inkomst te doen derven zal weldra bevin den een productieve afschaffing gedaan le heb ben en een echt populaire maatregel te hebben tot stand gebragt. Men leest in AoN.Rolt. Cl, het volgende berigt Door den heer C. M. Nagtglas luitenant- kolonel gouverneur der Nederlandsche bezit tingen ter kuste van Guinea onlangs uit Neder land derwaarts teruggekeerd is te Sierra Leone, eene bezitting der westkust van Afrika ter plaatse waar de bevolking zich van water voor ziet op een hellend rotsblok gevonden de volgende inscriptie M. A. RUITER. -I. C. MEPPEL. Vice-Admiralen van Hollaut en West-Vriesland. A°. 1G64. Met uilzondering der namen van genoemde vlootvoogden, is de inscriptie inoeijelijk leesbaar, en daar zich dagelijks eene aanzienlijke menigte mensclten over dezelve naar de plaats begeeft om zich van water le voorzien zal de inscriptie weldra geheel verdwijnen. Gebrek aan een ge schikt werkman en aau dc noodige werktuigen om den steen waarop zich de inschrijving be vindt, van de rots le scheiden is oorzaak dat men heeft moeten afzien van het voornemen om bovengemeld godenksluk van den roemrijkslen

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1