1861 ^aturdag 16 Maart WOENSDAG ZATURDAG. Besturenen Administratie» Aanbesteding. Oproeping. Binnenlandsche Tijdingen. I Buitenlandsche Tijdingen i O 4)S) ZiERIKZEESOTMRANT A BONN E MEN TS-PRIJS. Per drie maanden 2,00. Franco per post f 2,25. Inzendingder Advert, daags te voren, voor i O ure 'smorgens. VE BS C HIJ NT: P RU S DER ADVERTENT IE N. Gewone 12'/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen ran 16 regels a f 1 behnlre hetjegelrrql. Burgemeester en Wethouders van Zie rikzee, zijn voornemens op Woensdag den 27 dezer maanddes middags, ten Raadhuize, in liet openbaaraan den minsten inschrijver aan te besteden: Het verhoogen van een gedeelte van den Oosthavendijlete begin nen aan de vorige verhooging en die voort te setten tot aan de Hout- loods over eene lengte van onge veer 561 ellenmet grond uit de oevers van de Haven of de daar nevens gelegene Slootvol gens Bestek en Voorwaarden waarvan exem plaren verkrijgbaar zijn ter Secretarie, van den 15 dezer af aanterwijl de aanwijzing op het werk geschieden zal door den Gemeente- Bouwmeester, op Maandag den 18 dezer maand, des namiddags drie ure. Zierikzee, 6 Maart 1861. B. C. CAU, Voorzitter. J. P. N. ERMER1NS, Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee brengen ter kennis van de ingezetenen dat de lijsten der kiezers, naar aanleiding van art. 10 der wet van 4 Julij 1850, zijn herzien en vast gesteld onder dagteekening van heden wijders dat zij zullen worden aangeplakt en gedurende veertien dagen ter Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage nedergelegd. Zierikzee den 13 Aiaart 1861. B. C. CAÜ Voorzitter. I. P. N. ERMERINS Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee roepen bij deze, allen die in aanmerking wen- schen te komen voor de vacante betrekking van Opzigter bij de Begraafplaats opom zich daartoe bij adres te wenden tot den Gemeente-Raad. Zierikzee, 13 Maart 1861. B. C. CAU Voorzitter. J. P. N. ERMERINS, Secretaris, KENNISG EV ING. De Burgemeester van f.ierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen, daler op Maandag den 18 dezer, des middags ten 12'/, ure, op het Raadhuis alhier, eene openbare vergadering vail den Gemeente-Raad zat gehouden worden. Zierikzee, 13 Maart 1861. De Burgemeester B. C. CAU. Zierikzee, 14 Maart. In de Gazette van Gent, van 9 dezer, leest men het volgende: Gent8 Maart. Inschrijving in het consulaat der Nederlanden ten voordeele der overstroom den in Holland. De heer Rogghé, opbrengst eener inschrijving op een gedicht, getiteld: „Nacht der Ellende en Morgen der Redding" door P. de Braai, Jz., van Zierikzee (lstestor ting) 150 francs. Tegen den I Mei dezes jaars zijn de na volgende verplaatsingen vastgesteld in het per soneel der opzigters van den waterstaat, in dit gewestde heeren J. Schravervan Hoofdplaat naar St. Maartensdijk; J. Kouwenberg, van Colijnsplaat naar de provincie GelderlandP. J. Neijtuit Gelderland naar ColijnsplaatTh. Heijblom, van Kruiningen naar Goes; H. Wakkie, van Tliolen naar Kruiningen, en P. K. de Graaff, van Goes naar Tholen. Zeker landbouwer onder 's Bosch, vader- voogd over zijn minderjarig kindis onlangs even als de toeziende voogd door-de regtbank uit zyne voogdij ontzetomdat zij vaste goederen in onverdeelden eigendom door den vader en zijn minderjarig kind bezeten, zonder de ver- eischte magtiging hypothecair verbonden hadden. Het bedijken van den zoogenaamden Van-Citterspoldereiland Zuid-Beveland, is aangenomen door den heer P. Schramte Slie- drecht, voor ƒ68,000. De Staatscourant van 13 dezer behelst het volgende Het heeft den koning behaagd bij besluit van den I 2 dezer no. 47. i. op het daartoe door hen gedaan verzoek een eervol ontslag te verlcencn aan de heeren mr. J. S. Lotsij als minister van marine mr. J. A. Mulsaersals minister voor de zaken der R. C. eerediensten; professor J. Bosschaals minister voor de zaten der Hervormde en an dere ecredienslen jhr. JP. Cornets de Groot van Kraaienburg als minister van koloniënen jhr. mr. L. N. baron van der Goes van Dirksland als minister van buitenlandsche zaken respec- tivelijk met ingang van den 14 dezer en onder dankbetuiging voor hunne aan Z. M. en aan den lande Itewezene diensten 2 niet aan te neincn het insgelijks aangebo den ontslag door de heeren mr. S. baron van Heemstraals minister van binnenlandsche zaken jhr. E. A. O. de Casem- brootals minister van oorlogen mr. M. H. Godefroi, als minister van justitie 3. alsmede met ingang van den 14 dezer te benoemen J P. P. baron vnn Zuylen van Nt/evcU, voor buitenlandsche zaken baron van Heemstramor binnenlandsche zaken jhr. Tets van Goudriaan voor financiën; mr. M. H. Godefroi, voor ju stitie jhr. de Casembroot, voor oorlog ridder Huissen van Kaller.dijke voor marine mr. J. J. Loudon, van koloniën mr. P. H. Strensvan R. 0. ceredienst, en mr. J. A. Jolles, voor Her vormde en andere eerediensten. Reeds hebben de zes nieuwe ministers de ge vorderde eeden in handen des konings afgelegd. Ten gevolge van deze zamenslelling van het kabinet zullen er nieuwe verkiezingen tol leden van de tweede kamer der staten-generaal moeten plaats hebben in de hoofdkiesdistricten Zwolle in de plaats van den heer van Zuylen van Nyevelt, en te Roermond Ier vervanging van den heer Strens. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragl dat het klok- bakcnschip hij de bchouwenbank van zijn anker- tuig is weggeslagen en zuo spoedig mogelijk her plaatst worden. De landbouwer J. Lievaartwonende onder de gemeente Delftheelt II. woensdag de eerste versebe grasboter Z. M. den koning aan geboden. Men schrijft uit Deventer van 10 dezer. Een treurig ongeval heeft alhier eergisteren plaats üe vrouw van den heer F. legde haar kind in do wieg en plaatste aan het voeteinde eene kruik met kokend water gevuld. Eenige oogenblikkèp daarna hoorde men hel kind hevig kermen men snelde naar de wieg en vond het kind in hel kokende water daar de kurk van de kruik was gesprongen. Ofschoon dadelijk geneeskundige hulp werd ingeroepen heeft men weinig hoop dat het kind in het leven zal blijven. Gedurende de maand Eebr. jl. zijn 96 run deren in de provincie Erieslandaan de besmette lijke longziekte gestorven en 100 door die ziekte aangetaste runderen voor rekening der eigenaars afgemaakt bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert den 1 Januarij dezes jaars 444. DUITSCHLAND. Wee,ven 10 Maart. Het schijnt dat de regering hel bepaalde voornemen heeft opgeval om de vloot buitengewoon uil te breiden. Dit geschiedtnaar men onderstelt ten einde de marine zoo sterk (e maken dat hij zich met voordeel met de Sardinischc viool kan meten. Niet slechts worden in alle havens nieuwe oorlogs bodems aangebouwd maar de regering heelt de noodige stappen in Engeland gedaan om ook daar een aantal schepen Ie doen timmeren. In- tusschen verneemt men dat de Sardinische rege ring niet stil zit maar dal ook zij met kracht aan de uitbreiding der vloot werkzaam is. Er is sprake van eene op handen gedwon gen leening ten bedrage van 3CI0 millioen fl. Een zoo groot bedrag zou zelfs door middel tan dwang moeijelijk bijeen te brengen zijn en dus als Hongarije er zich aan ontrekthetgeen zeer waarschijnlijk is zal hul als onmogelijk beschouwd mogen worden. Men schrijft uil Zurich van 12 dezer. Gisteren avond is de stoomboot Zurich bij een vreeselijken storm op bet meer Gonstanz bij Rorschach legende Beijerschestoomboot Ludwig aangevaren welker lichten niet waren omsto ken. De Ludwig is gezonken 13 personen zijn omgekomen. De Zurich is in de haven terug gekeerd, Uit Warschau meldt men dat aldaar op het kerkhof van l'ovonzki een gedenkteeken voor de slagloflers der jongste gebeurtenissen zal worden opgerigl en wel met goedkeuring van het bewind hetwelk ook in het houden van eene collecte ten behoeve der gekwetsten en der familiën van de omgekomenen bewilligd heeft. Aan bet hoofd der commissie slaat de kanunnik Wiszynski en men ziet ruime gif en van 3e ingezetenen te gemoel. Den 3 dezer was de geheele slatl tot viering van den verjaardag der troonsbestijging van keizer Alexander IIge ïllumineerd waardoor de burgers van War schau het bewijs wilden geven dat zij dien vorst niet voor de verkeerde handelingen zijner amb tenaren verantwoordelijk stellen. FRANKRIJ K. Parijs 12 Maart. Men heeft gisteren alhier gearresteerd den heer A. Blangui en een zekeren werkman Senique genaamd beschuldigd van deelneming aan een geheim genootschap. Beiden waren van Londen gekomen. Ziedaar iets wat al zeer ongelegen komt nu eenige afgevaar digden de afschaffing der openbare veiligheidswet willen vragen. De heer Berryer zalnaar men zegt eerst daags naar Napels vertrekken om te pleiten in de zaak van de twee Napolitaanscbe schepen waarop beslag was gelegd. De evenachlsslormen doen zich alhier duchtig gelden. Wervelwinden hagelbuijen en stort. regens zijn sindts 48 uren als losgelAfthi hpvcn de hoofdstad. De daken hebben veel te lijden er zijn er die geheel blootgewaaid zijn. Planten en heesters echter groeijen er met verwonderlijke weligheid tegen in. Heden vooral maakte de wind een ergerlijk misbruik van zijne kracht tnet betrekking tol de toiletten en crinolines der l'arijsohe scboonen. Op de Pont des Arts te Parijs staat een blinde, met wien dezer dagen hel volgende is gebeurd. Een jongen had in een stuiver een gaatje gemaakt en daar een touwtje doorgesto ken. lederen dag kwam hij voorbij do blinde wierp zijn stuiver in het bakje doch trok dien er dan aan hei touwtje weder uit. De blinde den klank van geld in zijn bakje hooremle laste er in om liet er uitte halen doch vond niets. Met dezen guitenstreek echter nog niet tevreden, begaf hij zich onlangs tot den blinde en zeide «Arme man men fopt u iederen dag en ik heb medelijden met u gekregen. Ik ken den jongen die u zoo beet neemt hij komt daar weder aan pas nu op." Toen de ondeugende jongen zich verwijderd hadkwam een heer voorbij cn wierp een stuk geld in het bakje van den blinde die in de meenittg zijnde dat het do jongen was deze weldaad beloonde mei dien heer duchtig met zijn stok af te rossen terwijl de jongen op eenige passen afstands duchtig stond telagchen. Uit Verviers schrijft men van 26 Febr. Eene vrouw uit de gemeente Dison had vóór eenigen tijd eenen val gedaanten gevolge waarvan zij half zinneloos geworden was. Een doctor onzer stad er bij geroepen zijnde, diende haar voor alle remedie een duchtige oorveeg toe en, o wonder! de vrouw was oogenblikkelijk genezen. Wij weten niet, of dit goedkoope mid del bij alle soorten van krankzinnigen zal kunnen helpen in alle geval probafum. est De bekende Bixio is uit Turijn teruggeko men met eene volledige verklaring van graaf Cavour dat hij zijne adhaosie schenkt aan de plannen des keizers, om een spoedig einde te maken aan het wereldlijk gezag van den paus. Weinig nieuws uil Italië. Den 22 zal er een groot feest te Turijn worden gevierd ter in wijding van hel gedenkteeken voor Daniël Manin. Deputatien uit alle steden van Italiëzelfs uit Venetie en Rome zullen tegenwoordig zijn be nevens vertegenwoordigers der liberale pers in Europa. Te Messina werd den 3 dezer een Engelsck eskader van Malta verwacht. Dien dag was er reeds een schip aangekomen. Ook waren er twee Engolsche schepen gearriveerd met pro- jeclilen ammunitie en Cavalli-geschul het welk gedeeltelijk te Caroli, gedeeltelijk te Bingo werd gelost. Men verzekert dat de heer Mircs op nieuw in de strikste afzondering is geplaatst in decellulaire gevangenis te Slazas. L'Independence Beige heeft gesproken van do vrouw eens hooggeplaatsten ambtenaars die in de zaak Mirès was heirokken cn dien ten gevolge in hechtenis genomen. Men zegt dat hel mevrouw de burggravin de B. is, dezelfde die reeds gecompromitteerd was in de zaak Beaumont Vassif. Van dezen sprekende, verneemt men dal hij ofschoon tot 5 jaren ge vangenisstraf veroordeeld en vervallen verklaard van den titel van officier van het Legioen van Eer toch altijd noch dc rosel van officier draagt. Welligl heeft dezelfde genadige hand die hem uit de gevangenis verloste hem te gelijkertijd de eervolle onderscheiding teruggeschonken, Aan den Coniere Mercantile van Genua wordt uit Turijn geschreven dal graaf Cavour zoodra de wetgevende vergadering bepaald ge vestigd isaldaar eene gewigtige mededeeling ten aanzien van het Itomeinsche vraagstuk doen zal.

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1