Woensdag 6 Maart: 19. 18(51 WOENSDAG ZATURDAG. Hiu, Besturen en Administratie!» Openbare Aanbesteding. Biimenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen ZIERIKZEESIMRAN A BONN E ME NTS-PR IJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste vorenvoor 10 ure 'smorgens. VERS CHIJ N T: P RIJ S PER A b V E R TE N T lE Li. Gewonel2'li cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van 16 regels a fi behalve hetZegelregl. TABBKVMV/WWï.vaxtv liDR6nMKKSTF.it en Wethouders der Gemeente Zierikzee zijn voornemens om op Woensdag den Oden Maart a. s. des middags lm Raadliuize in hel openbaar aan te besleden Sliet; ainoveren van ven Woon- huisje op «ten Scheepmakersdijk, staande naast de Gaz-Fabrieh plaatselijk gemerkt wijk A, Aio. 439 en het ter zelfder plaats bouwen van een Pakhuisje- Het Bestek en de Voorwaarden zullen op Zulurdag den 2 Maart a. s. verkrijgbaar zijn ter Gemeente Secretarie terwijl de plaatselijke aan wijzing door den HeerGemcente-fiouwmeester zal geschieden op Maandag den 4 Maart a. s. des voormiddags ten 1 I ure. Zierikzee, 20 Fcbruarij 1861. Burgemeester en Wethouders voornoemd B. C. CAU, Voorzitter. I. iNE li ME li INSSecretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wetiiodders van Zierikzee, brengen ter kennis van de ingezetenen dat de jaarlijksc-he baarden-of tlaif vaste- ülarkt als van ouds op Donderdag den 7 dezer maantl alhier zal gehouden worden en dat de standplaats voor kramen zal zijn op hot plein bij de tweede Houten Brug. Zierikzee den 4 Maart 1861. B. C. CaU Voorzitter. J. P. N. ERMER1NS Secretaris. Zierikzee, I Maart. Op de teregtzitting der arrondissemenls-rcgtbank in correctionele zaken alhierdeed zich heden een zeer bedroevend incident voor. Zekere A.vroeger rijksveld wachter en onlangs nog onbezoldigd rijksveld wachter in den Anna-Jacoba-polderhadden 26 Junij II. proces-verhaal opgemaakt tegen 2 visschers die hem waarschijnlijk valsche namen hadden opgegeven daarop door hem ingewon nen iniormatien leidden hem er toe tegen een bepaald persoon proces-verbaal op te maken. Deze produceerde getuigen a déchargewier verklaringen zóó lijnregl met die van den ver balisant in strijd waren dat de regthank dade lijk op requisitoir van den heer officier van ju stitie op grond van gewigtige vermoedens dat A. ten nadeele van den beklaagde onware ge tuigenis zoude hebben afgelegdzijne onmidde- lijke voorloopige in hechtenis stelling beval. Üe man is weduwnaar met vier kinderen. De Hollandsche maatschappij van land bouw heeft weder een wedstrijd van grasmaai- werktuigen enz. uitgeschreven. Deze zal gehou den worden in de eerste helft van Junij 1861 op de gronden van den heer B. A. baron van Ver- schuer, in den Haarlemmermeerpolder, ƒ1200 worden beschikbaar gesteld omdoor de commissie van beoordeeling te worden verdeeld in twee of meer prijzen voor iedere soortalsgrasmaaijers voor paardenkracht f 500, hooischudders fi 50 paardenharken ƒ200, voertuigen voor 1 of tneer paarden ƒ150, handgereedschap./100. Boven dien worden er getuigschriften toegekend. Da delijk na de beoordeeling worden de prijzen aan de inzenders der bekroonde werktuigen en ge reedschappen ter hand gesteld. Uit Ooslburg (Slaals-Vlaanderen) schrijft men het volgende Zeer velen van de arbei dende klasse uil deze streek verkoopen huis en hof om naar Brazilië Ie vertrekken waarheen zij kosteloos ge>oerd worden. Zeer verschillend wordt over deze kolonisatie gedacht die som migen Ien boogsle ophemelen als zou men hij de aankomst in het nieuwe land onverwijld in het bezit van uitgestrekte landerijen worden gesteld terwijl anderen de gehecle zaak doen neerkomen op zwarrn slavenarbeid ten vöordeele der so- cieleil die de kosten van overlogt draagt. Het ware in bet beiang der arbeidende klasse te wen- schen dat cenige onpartijdige voorlichting te dezer zake verstrekt werd. Van wege de Nederlandsche bank zijn den 28 II. naar aanleiding van het Kon. besluit van den 9 Junij i852 (Staatsblad no. 121), de vol gende opgaven openbaargemaakt Omloopcnde bankbiljetten f lt)4,616,900,00. Saldo's van Beken.-cour. - 29.586,(i72,32'/j. Munt-en innntmateriaal - 107,798,434,a6'/j« De Antwerpsche kunslschilders deheeren Gruffers en Swerts hebben bel liefdadig plan ge vormd lot leniging van de ramp die ons vader land getroffen heeftte Amsterdam cene tentoon stelling te openen van al de cartons der belang rijke monumentale schilderijen door hen in de laatste acht jaren in hun vaderland uitgevoerd. Onder de voorstellingen aan de gewijde bladen ontleend zal men daarbij ook kunnen bewonde ren de heerlijke lafcreelen nil de Antwerpsche handelsgeschiedenis die geschilderd op do muren der kamer van koophandel bij den brand van de beurs te Anlwerpenvernietigd zijn, maar naar deze modellen op nieuw zullen wor den geschilderd. tien schrijft uit Zall-Bommel van 28 Febr. Gisteren avond kwam een man vrouw en zuster van 's Bosch komende op de hoogte van de Lucht vroeg de nog jonge vrouw om een oogenblik stil te staan en naauwelijks was aan dat verzoek voldaan of zij viel levenloos neder de man die zijne vrouw uaar hel gasthuis zag vervoeren was radeloos. Hel vloedwater was gisteren in den polder weder hooger. dammer dat de massa's ijs die zich in heiveld bevinden, de treksloolen ver stoppen en alzoo de afwatering belemmeren. Ook hebben wij ons van de verwoestingen door hel water veroorzaakt gaan overtuigen en bevon den dat hetgeen er reeds van gemeld is niet overdreven was. Men kan hier meer dan vroe ger van een en ander zien doch toen de com municatie mocijelijk was getroostten zich vele nieuwsgierigen eene tnoeijelijke reis, maar nu zulks zoo gemakkelijk gemaakt wordt, ziet men er weinig. Dagelijks vertrekken er noodlij denden naar hunne Woningen. Om een oppervlakkig denkbeeld te geven van de behoefte waarin nog eenen geruimen tijd tot leniging van de ramp door den watersnood veroorzaaktzal moeten voorzien wordenver meldt de Utrechtsche courant uit eene haar me degedeelde opgaaf de berekening van hetgeen tot dat doel alleen in den Bommelerwaard wordt vereischt. Voor voeding van 7000 personen gedurende drie maanden 80,000; voor het vee f 60,000 dus te zamen eene som van f 140,000, terwijl de districts-commissie op 23 Februarij slechts nog f 6000 in kas had. Volgens hel Tielsch Weekblad zal hel land dat wegens de doorbraak te Leeuwen hetzij door afloopin? hetzij door verzanding in de eerste jaren tot bebouwing of heteeling onge schikt geworden is ongeveer 180 bunders be dragen. Men schrijft uit Hardenherg van 28 Feb. Gisteren avond werden alhier door de policie- ambtenaren van Ambt Hardenherg zwaar geboeid hinnengehragt drie kolonisten dia na van de Ommerschans gedeserteerd te zijn aan twee polieie-dienaren uit Ommen die hen onmidde- lijlt doch ongewapend achtervolgden op'eene gruwelijke wijze hebben geslagen c.i gesneden on vervolgens een goed heenkomen hebben ge zocht. Zij zijn heden verder getransporteerd. In een dorp nabij Uharlrroi zijn uit een huwelijk van een Neger met een blank meisje een zoon en dochter geboren, welke laalste ge vlekt is een der ooren is blank de hals aan die zijde en de wang gitzwart en overigens hel geheele ligchaam zwart gevlekt, met uitzondering van de borst, die geheel blank is. Hel jongentje is een Mulai. Den 27 Febr. jl. is van Marlingen vertrok ken om zijnen jaarlijkschen togt Ier walvisch- en robbenvangst aan Ie nemen de groeulands vaardcr Dirkje Adamakommnndeur II. Wilst met eene bemanning van ;>5 koppen. In een particulier schrijven van Passarocang dd. lO.lanuarij li. wordt gemeld, dal aldaar den 7 dier maand een verschrikkelijke brand heeft gewoed welke de geheele plaats mei vernieling bedreigde en waardoor 216 huizen in de asch zijn gelegd, (lij de pogingen tol blus- sching heeft de heer -F. Vond.voerende het fregatschip Susanne van den heer J. R. Veder te Botterdam zich bijzonder onderscheiden waarvoor hem door den resident aldaar een prachtig gouden horologie (en geschenke werd aangeboden mei eene begeleidende missive van den volgenden inhoud «Alvorens de beraadslaging met de directie van de assurantie maatschappij te Batavia ge vestigd, omtrent het verbenen van openbare bewijzen van erkentelijkheid en waardering voor de gedurende dec brand van den 7 dezer ter hoofdplaalse Passarocang bewezen uitstekende diensten haar beslag heeft kunnen krijgen vernemende dal de heer Eliza Vonckgezag voerder van het Nederlandse!) fregatschip Susanne de terugreis naar Nederland moet aannemen tliaakt hel gewestelijk bestuur van Passarocang hel zich ten pligtden lieer Eliza Vonck voormeld bij deze deszeifs dank te betuigen voor ric uit stekende wijze waarop hij persoonlijk hulp heelt verleend gedurende cvenvermelden brand die belangrijke waarde inhoudende pakhuizen van hel gouvernement bedreigde en bem Se rerzoeken a/s een bewijs van openbare erkente lijkheid te willen aannemen een gouden horo logiedat de waarde van het door hem ver- rigte niet beloont, maar als aandenken daarvan moge strekken. (Gel.) Uaüidcnt Steinmets." DUITSCHLAND. Weeneiv 27 Februarij. Heden avond heeft eene algemecne illuminatie dezer hoofdstad naar aanleiding van het afgekondigd statuut der grondwetplaats. Dat de algeroeene rijksdag hier vergaderen zal is voor de Weener burgerij eene grooie stof tot vreugde die velen al het overige wat in de toekomst nog duister is ver gelen doet. Benedeck zegt men heeft de versterking van het Italiaansch leger met 40,000 man ver langd. Voortdurend werden troepen naar Italië en Dalmatië afgezonden. Men ziel de maand Maart met groote bekommering te gemoet. Men schrijft uit Warschau van 1 Maart. Den 27 Febr. 11. hadden alhier nieuwe samen scholingen plaats. De troepen die men rin-l steeneu wierp gaven vuur waardoor 6-.p>en- schen gedood en 6 gekwetst werden.. Den '-.8 was de rust hersteld. Hij nieuwe wanordelijk heden zal de stad in staat van beleg verklaard worden. De stad heeft een zeer Somber aanzien. Men ziet niets dan personen in rouwkleedereR. Morgen (zaturdag) zullen de lijken der gesin'u- velden plegtig ter aarde worden besteld. Fr is een veiligheids-comraitlé van burgers gevormd dat tot bewaring der rust vermaant. Vorst Gortschaltoff beeft eene proclamatie uitgevaardigd, waarbij hij tot orde vermaant en herinnert dat Polen sedert 30 jaren n:et regtvaardigheid is geregeerd. Aan eene deputatie uit het land bouwkundig genootschap heeft hij geruststellende verzekeringen gegeven. De directeur van policie Trepow is gewond en door den overste Devoneal vervangen. De stad heeft een adres aan den keizer ge- zonden. lie gemeenteraad van Pesth heeft eene deputatie aan den taverincus gezonden met verzoek om de keizerlijke policie te verwijderen. Dereglerlijke conferentie heeft tol wederinvoering derViistricistafelen besloten. V FRA.NRRI3R. Parijs, 2 Maart, in den senaat betuigde de prins Napoleon gisteren zijne verwondering over de heftigheid der discussien over het adres van antwoord. Hij liet het over aan de liberale denk wijze in Europa aan de Italiaansche vader landsliefde en aan de 200,060 soldaten die met den keizer aan den spits den veldlogt in Italië mede maakten, de beleedigingen te beantwoorden waaraan de italiaansche staatkunde des keizers heeft blootgestaan. (Teeltenen tan goedkeuring). Het keizerrijk vertegenwoordigt de bedendaag- sche maatschappij, zijne rigting isde voortzetting der vrijzinnige beginselen van 1789. De volken vergissen zich daaromtrent niet ,|maar rekenen op Napoleon IIIdie in zijne zending niet te kort zal schieten. De woorden des keizers betrek kelijk Gaëta in herinnering brengende, zeide de prins dat men woorden vanmedelijden niet moet verwarren met sympathie die Frankrijk alleen voor de roemrijke italiaansche zaak hebben kan, en voorde bondgenooten welke aan onze zijde te Magenta eji Solferino hun bloed lieten stroomeu. Hij verdedigde de staatkunde van Piemonl ten opzigte van Italië, en hield vol dat de italiaansche eenheid in bet voordeel van Frankrijk is, waarvan het de natuurlijke bondgenoot kan worden ge noemd. De prins sprak voorts met cenige woor den van sympathie over Venetie, doch hij zou een ontijdigen aanval op dat grondgebied" betreuren. Hij voorziet een vereenigd Italië dal weldra Home tot hoofdstad eiscken zal. De mooijelijk- heid ligt daarin dat men de onafhankelijkheid van den paus verzekeren moet die geen onder daan van een ander vorst zijn kan. Door den paus hel aan den regteroever van den 'fiber ge legen dec I van Rome te verzekeren, met een garnizoen en een door de Kalkoiijke mogend heden verzekerd budget, zou zijne onathankelijk- heid gewaarborgd zijn. De prins verklaarde zich in de hoofdzaak tegen vereeniging van het geestelijk en wereldlijk gezag des pausen, waar door het geweten lol slaaf zou gemaakt worden. in de kamer der afgevaardigden is een amen dement voorgesteld op hel adres van antwoord luidende aldus Wij vertrouwen dat de keiler hoofd van de eerste Kathoiijke uatie, de wereld lijke magt des pausen zal beveiligen welke ten noodwendige waarborg is van zijne geestelijke onafhankelijkheid en een waarborg voor den vrede van Europa. Naar aanleiding van verschillende con- ferentien, schrijft een correspondent uit Wocncn aan den Morning Hcraltl die in de laatste veer-

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1