18. I itonf&g 2 Maart, WOENSDAG &ZATURDAG. iöüi Besturen en Administratiei» j Openbare Aanbesteding. Binnenlandsche Tijdingen. t o/« a A BONN EMENTS-PRIJS. Per drie maanden f2,00. Franco per post f 2,25. Inzendingder Advert.daags te voren, voor 10 «re 'smorgens. VERS CR1JN T-. P RIJS DER ADVERTENT IE N. Gewonc\2ili cents de regelGeboorteHuwelijks- Doodberigten nan 16 regels a f 1 behalve hei7egelregi Toen in January jl. het pezelscliap ft. N.Z.K eene Soirée Litteraire gaf ten voordeele van den Watersnood en deze met zulk een goeden uitslag werd bekroond, was hei ons eetie aangename taak daaraan eenige regelen te wijdendaarbij den wensch uitende, dat deze nog zou achter volgd worden door eene dergelijke Soiréeten voordeele onzer armen te ineer omdat wij vernomen hadden, dat hel plan daartoe reeds vroeger bij genoemd gezelschap bestond en der halve onze arcnen schade zouden lijden indien daaraan geen gevolg werd gegeven omdat nu zulk een Soirée ten voordeele van den watersnood had plaats gehad. Aan dien wensch nu, zal als wij goed onderrigl zijn eerlang worden vol daan en wel op maandag I I dezer. Moge die Soirée denzelfden bijval vinden, als de vorige en cene niet mindere bate voor onze armen op leveren. Moge eene algemeene inieekening tot bewijs sirekken dal het publiek hoog waardeert de volijverige pogingen van dit gezelschap 0|p met hunne talenten weldadigheid te oefenen. Men vergele toch niet dat het voor de armen is en dal het geachte gezelschap N. K. hoe dringend daartoe ook aangezocht gewis geen tweede soit ée in zulk een kort tijdsbestek zou ge geven hebben, indien bet niet de waarheid ware, dal dan onze ar men v an een voordeel zouden wor den beroofd hetwelk hun reeds bij den aanvang van dit vvintersaizoen was toegedacht. Ook zullen wij ons zeer verblijden als velen uil Schouwen en i uiveland dot»?-kunne tegenwoordigheid een blijk hunner sympathie ge^e^ Transportere 21,23" Ellemeet- 5,45 ld. van dezelfde te Noordwelle - 9,19" Bezorgd bij de^ J^orzitter opbrengst eener naaischool alhier - 5,00 en bij dehiSfeéret. uit een spaarpot - 0,50 rtiet de' spi-euk ifeêt kleinen maken een groote. Volgens laatste opgave f 4348,60" hoiigmmiii'stek en Wethouders der Gemeente 'jeritizec zijn voornemen-Mini op Woensdag den tnlen Maart a. s. des ni ddags ten Raadhuize in hel openbaar aan Ie besteden Hot amoveren van oen Woon- Iiuiajoop don Sclioepmakorsdijk, staande naast do Gaz-fabrlok plaatselijk gemerkt wijk A, Wo. 439en kot tor zolfdor plaats bouwen van een Fakhuisje. Hel Hesiek en de Voorwaarden zullen op Zalurdng den 2 Maart a. s. verkrijgbaar zijn (er Gemeente Secretarie terwijl de plaalselijke aanwijzing doorden Heer Geineeute-liouwmeeslcr zal geschieden op Maandag den 4 Maart a s. des voormiddags ten 11 ure. ilierikzee, UB Febtuarij t8(>l. BuigeuieteSler en Wethouders voornoemd B. C. CAU, Voorzitter. J. P. N. ERMERINSSecretaris. W (tiet-snood. De Commissie voor den Watersnood alhier heeft nog ontvangen Den inhoud der bij de leden der Commissie geplaatste bussen ad f 21.235 waaronder een gulden van eene vrouwelijke dienstbodegestort bij jhr. van den Santheuvel. Inzameling der schoolgelden te Totaal ontvang 4389,98' Zierikzee 1 Maart 1861 De Commissie voornoemd B C. CAU, Voorzitter. A. A. MES, Gz.Secretaris. Nadat de leden der tweede kamer zaturdap bij monde van den voorzitteraan Z. M. den koning hulde en dank hadden gebragt en Z. M. die op heusche wijze had aange nomen zeide ZM. „Gedurende mijn geheelc leven zullen de tooneelen van jammer en ellende die ik heb bijgewooud niet uit mijn ge heugen gewischt worden maar, mijne hoeren ik zal ook het tegenwoordig oogenblikv.nimmer vergeten" Z. M. betoonde voorts' de meest mogelijke hartelijkheid gan de ledeh der kamer. Men schrijft aan de Arnh. Cour,Naar wij vernemen, bestaat bij de regering het voornemen-, om de bestaande wetten op de personele belasting aan eene herziening te on derwerpen. Eene van de hoofdbedoelingen daarbij is: de be lasting zoo veel mogelijk en meer dan thans het geval kan zijn, gelijkmatig, en in billijke evenredigheid te doen dragen. Ter .waar.dpüing _van de ..beginselen die_ door den minister van financien de meeste geschilde tot bereiking van dat doel worden geachtheeft de minister onder anderen bouwstoffen noodig te putten uit de huurprijzen der percelen of afgezon derde peroeelsgedeelten bewoond door den geringen stand der maatschappij. De daartoe vcreischte opgaven moeten opgemaakt worden door de burgemeesters en controleurs en vóór den laatsten April aanstaande bij den minister ingekomen zijn. Ten gevolge der aftreding van den heer van Hallzullen de wetsontwerpen nopens bet tarief, het zegel de brievenporthet gcdistel- leerd enz. die allen lol hel departement van fi nanciën behooreo wel vooreerst bij de tweede kamer onafgedaan blijven liggen, tot dat een opvolger zich verklaart o! hij die voordragten zoo als ze zijn aangeboden overneemt. Hij besluit van den 20 Januarij IB61, is vastgesteld het navolgende algemeene tarief van justcerloonen der gewigten. Art. I, De arrondissement-ijker der maten eu gewigten zijn bevoegd de bun ter ijking aangeboden gewigten te repareren en te justeren, ten ware hun door de ijkpligtigen worde te kennen gegeven dat zij een en onder elders willen laten doen. Art. 2. Voor de werkzaamheden mogen zij geen hooger loon in rekening brengen dan hij bet volgend tarief is vast gesteld: ijzeren gewigten voor een stuk van 1 tnt 5 Ned. ponden 5 cent; vun fi tot 10 Ned. ponden 7'f, cent; van 11 tot 25 Ncd. ponden 10 cents; van 2(1 tot 50 Ned ponden 15 cent. Koperen gewigten, voor elk stuk beneden het Ned. pond 2 een tweede cent, van l Ncd. pond 5 cent, boven 1 Ned. pond to cent. Art. 3. Bijaldien ijzeren gewigten niet voor gewone repa ration vatbaar zijn, maar van nieuwe loo'eu kragen cf van nieuwe ringen moeten voorzien worden moet omtrent het deswege door den ijker in rekening te brengen loon vooraf met den ijkpligtign worden overeengekomen. De heer Viliers, marmcrstcenhouwcr te 's Hage heeft voor de algemeene weldadigheidsloterij eene prachtige .wit marmeren tafel gezonden. In het midden bevindt zich in mo- zaikwerk de buste van Z. M. omgeven door een lanwerkrans. Onder aan leest men bet koniuklijk naamcijfer. Ook de hoven rand van de lafel is rijk versierd. Ook verneemt men dat een groot aantal kunstschilders zoo te Amsterdam als te 's Gravenhage en elders toegezegd heb ben stukken in te zenden. Dc heer A. van lievele, landbouwer te St. Kruis-Eiland (provincie Zeeland;beeft op zijne hoeve eenen arend (zoo het schijnt van het Aipisch gebergte) geschoten die eene vlengeibreedte heeft van I meter 70 centimeters. Slechts ge troffen in zijne vleugelen, is liet dier tot heden in 't leven behouden deze zeldzame vogel trekt elks bewondering tot zich, vooral omdat hij zijn voedsel, enkel uit vleesch be staande in bijzijn der aanschouwcrs verslindt, even ais of het een tamme vogel ware. Hij is voortaan te zien te St. Mar- gariete, bij den lieer onder-brigadier der douanen die hoopt hem in 't ieveu te kunnen honden. De eigenaren der schorren en slikken vóór den Zuid' Kraaijert polder, zullen den 9 Maart e. k. aanbesteden het bedijkeu van den van Cittcrs polderwaardoor weder ver scheidene bunders aan de zee ontwoekerd en in vruchtbaren grond zullen herschapen worden. Volgens ontvangen berigten laat over het algemeen de stand der landerijen zich gunstig aanzien, zelden heeft men minder onkruid gevonden en er wordt van den invloed der gevallene sneeuw veel goeds gewacht. Als eene zeldzaamheid deelt het Handels- en Effectenblad mede dat jl. maandag door een koopman uit Hongarije 63 Hongaarsche varkens aan de markt te Amsterdam gebragt werden. Deze dieren onderscheiden zich van de hier bekende rasBen daardoor dat hunne huid in plaats van met borstel haar, mej( wol begroeid is; tevens moet de kwaliteit bijzonder goed zijn, aangezien zij tot goede prijzen grif nemers vonden. Men schrijft uit 's Hage vati 2(3 rfe/er. Gisteren middag moesten twee dragonders oppassers «an ofticiercn de paarden hunner heeren afrijden. In het Bosch moeien zij hunne paarden niel in bedwang hebben kunnen hou den met dat ongelukkig gevolg dal beiden er afstortten de een onmiddelijk op de plaats dood bleef en de andere ernstige verwondingen aan het hoofd bekwam. De paarden zijn insgelijks beschadigd van zelve naar du kazerne terug gekomen. Dc beer Metman burgemeester van Rid derkerk heeft onder dagteekening van 23 Febr. in de N. R. C. een brief bekend gemaakt, geschreven uit Geeuwen dtl. 9 dezer. Hij heeft met de openbaarmaking gewachl om niet on gunstig Ie werken op de algemeene collecte nu die is afgeloopen achtte hij er zich toe ge houden ja zelfs verpligt opdat de commission en sub-commissiën welke zich allerwt-ge heb ben gevormd om de rampen der noodlijdenden lè helpen schragen en welke nu eerstdaags over schallen zullen te beschikken hebben mo gen worden ingelicht eu opmerkzaam gemaakt op hot grove misbruik dat er ook in deze weder van de mildheid onzer landgenooien gemaakt wordten opdat zij daardoor mogen worden aangespoord om toch mei omzjglighéid te werk te gaan bovendien om dë autoriteiten en comniissiën vooral in het land van Maas eu Waaler indachtig op te maken dat er voor de aldaar wonende vlasarheiders gelegenheid in overvloed beslaat om te Ridderkerk en omstre ken voor eenige maanden nog volop werk Ie vinden zoodat zij niet langer ten koste der al gemeene liefdadigheid behoeven verpleegd te worden. De brief is geschrev en door een der te Nijmegen uil Leeuwen verpleegde noodlij denden aan zijnen vaderdie sedert eenige maanden als vlasarbeider onder Ridderkerk werkzaam was. Die brief, welke geen verdichtsel Is maar voor welks echtheid de heer M inslaatis van den navolgenden inhoud Nijmegen, 9 Februarij. Geliefde Vader Wij zijn naar Nijmegen getrokken omdat het water zoo hoog was dat wij hel niet meer in huis konden uithoudenwant hel was I1/, voet hooger dan in 1799 en wij krijgen eten en kleederen genoeg en gij moet silo naar huis komen naar Nijmegen bij Daaldorp aan het zwarte anker, gij moet het goed maar bij van Woesik laten en dan moet ge naar de meester gaan en vragen of go naar vrouw en zoon moet gaan gij moet u zeiven niet schamen want de rijkste uit Leeuwen moeten wel van dal ge stuurde medencmen want er zijn veel huizen met dal water medegeslecptals gij komt dan inoet gij uwe oudstekleederen maar aantrekken, want wij krijgen kleuren genoeg op het stad huis hier komt niets te kortwij gaan naar de school en naar de cathechismus en er zijn doclers genoeg moeder is zoo goed als toen ge van huis ging maar ze is even aan hel doctoren gij moet dadelijk naar huis komen gij moet nog geen halven dag meer werken. Nu breek ik af met de pen maar niet met mijn hart eu blijf even Uw liefhebbende vrouw en zoon (was get.) Mahtinus G n Antonia s Men schrijft uit Leeuwarden aan het Al gemeen HandelsbladJl. donderdag had in het huis van opsluiting en tuchtiging alhier eene zeer indrukwekkende plegtigheid plaats. Üe Maleijer Kassidin die den daarop volgenden dag in hel genot van zijne vrijheid zoude gesteld worden is door den heer A. Diemontpredikant bij de Waalsche gemeente alhier en tevens leeraar in gemeld geslicht do -r toediening van den doop tot Christen gevormd en ingeleid bij de Nedcr- duitsche Hervormde gemeente zijnde Item daarbij op zijn uitdrukkelijk verlangende namen van Johannes Petrus gegeven Hel WaeschHandelsblad hehclsthet volgende berigt uit Antwerpen: «Al de Nederlattdsche vaerluigen in onze dokken en vlieten en langs de kaeyen liggende, waren op 19 February feestelyk gevlagd ter gelegenheid des verjaerdags van den geliefden en merischlievende koning Willem III. Aen 't konsulaet waeide de eerlvke Nedorlandschc vlag ook. Koning Willem lil bereikt heden zijn 44ste jaar zynde geboren Ie S Brussel op 19 February 1817." Aan hel algemeen overzigt van het Bala- viaasch Handelsblad ontleend men het volgende: De lijdingen van Bandjermassing ontvangen zijn van denzelfden aard als die welke wij mede deelden bij liet vertrek der vorige mail. Do vijand gaat voort met hier en daar versterkingen op te rigten die door de onzen zonder veel tnoeile worden overweldigd. Metgouverncment schijnt een spoedig einde van den opstand te ver wachten inaar men heeft ons met die verwach ting reeds zoo dikwijls gevleid dat wij buivrig zijn haar thans als gegrond te beschouwen. Wij gelooven aan geen duurzamen vrede zoolang Hidayat en Antasarie niel in onze handen zijn. De inlandsche ceremoniemeester alhier zalnaar men zegt met eene zending worden belast om henen de overige aanvoerders van den opstand tot onderwerpingover te halen. Dit ware voor zeker een schitterende zege der diplomatie maar wij durven er niet op rekenen. Overigens wordt de rust op de buitenbezittin gen alleen door amok-makers en zeeroovers ge stoord. I)c eersten worden gewoonlijk op de plaats zelve afgemaaktde laatsten zijn onlangs in oen hunner schuilhoeken te Sajoessoe (Sum- hawa)naar verdienste getuchtigd door Zr. .Vis. stoomschip Beynier Claaszendat om her. op te sporen derwaarts gezonden wasen het doel van zijn logt, in strijd met alle antecedenten inderdaad Itcefl bereikt. Hun kampong en praauwen zijn verbrand, en eenige slaven vrij gemaakt doch een nieuwe logt van de Reynier Claaszen en dc Gedeli zal noodig zijn otn het roofnest geheel uit te roeijen. Batavia's ingezetenen hebben den 11 de zer vruchteloos uitgezien naar de totale zons verduistering welke in een almanak als zigl- baar in Nedcrlandsch Indië was geannonceerd. Te I'asoeroean is dezer dagen een enorme groo'e krokodil levend gevangen en bestemd om naar een der diergaarden in Nederland Ie wor den overgebragt. Uil een particulier schrijven van Macasser ver neemt men het volgende Schreef ik a met de vorige boot dat de vol- maaksle rust alhier beerschte en wel ten ge volge der goede policie, dit maal moetik voor het oogenblik het tegendeel melden moortien en brutale diefstallen zijn thans aan de orde van den dag (doch niel zoo geregeld als te Sumanap). Een klein staaltje laat ik bij deze volgen: In den morgen van den 2i November omstreeks 6 nre juist op eeu zondaghoorde meu een vreeselijk geroep van amok en zag men ter hoogte der kampong Baroe een hevigen brand een ieder was in de weer duizenden Macassaren met lansen gewapend liepen Ier plaatse des onheils. Dc troepen bleven gewapend in tiet fort met uitzondering van hen die het braod- piket hadden. Ik spoedde mij op al dit verward geroep naar den brand cn aanschouwde aldaar een tafereel dat ik die sindts jaren lang aan de verschrikkelijkheden van den oorlog gewoon ben nog immer gezien heb. Terwijl de vlam men nog de huizen vernielden en een ieder zich

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1