su. r<. Woensdag 27 Fébriiarii WOENSDAG ZATURDAG. 186 Besturen en Administratiën Openbare Aanbesteding. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingi ifi tog-vrtrvrrjrgrr.riizy,j A BONN E ME N TS-P R IJS. Pejdrie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Infindingder Advert.daagste voren, voor 10 ure 'smorgens. fci V E PS CIIIJ N I P lilJ S DER ADVERTENTIE N. Gewone 12's cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van 16 regels a fi behalve helZegelregl. If/ationaie Militie. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zie- i ihzee. Gezien de aanschrijvingen van de lieeren Commissaris des Konings en Militie-Commissa ris in deze provincie. Brengen bij deze ter kennis van de belang hebbenden L)at de 2de zitting van den Militie-Raad voor het 4 de kanton waartoe deze gemeente be hoort zal plaats hebben op den 20sten Maart aanstaandedes morgens om half tien ure in de Abdij te Middelburgen dat in die zitting he- hooren te verschijnen alle in dit jaar geloot hebbende jongelingen die vermeenen regt op vrij stelling te hebben en zij die in de 1ste zitting niet verschenen zijn. Dat de 3de zitting ter zelf der plaats en ure zal gehouden worden op den 1 6 April aanstaande waarin zullen moeten verschijnen aide lotelingen die een' nummerverwisselaar of plaatsvervan ger begeeren te stellen. Fin wordt mitsdien een ieder aangemaandom zich, naar gelang hij in een der gemelde ge vallen verkeert, in de daartoe bepaalde zitting tegenwoordig te bevinden, daar zij, die dit mogten verzuimen zullen beschouwd worden geene redenen van vrijstelling of oogmerk tot nummer verwisseling of plaatsvervanging te heb- ben en alzoo voor de dienst persoonlijk zullen worden aangewezen. /Aerikzee den 21 Februarij 1861 b. C. CAU Voorzitter. JFNF R M ER1 NS Secretans. IiuRGKMKKSTF.il en Wetiioudkbs der Gemeente Zierilizee zijn voornemensom op Woensdag den fiden Maart a. s. des middags Ion Raadhuize in het openhaar aan te besteden Het amovereii van een Woon- linisjeop den SclieejimakersdiJfc, «taande naast de <Saz-Fabptek plaatselijk gemerkt wijk A, So. 439 en het ter zelfder plaats bouwen van een Pakliuisje. Het Bestek en de Voorwaarden zullen op Zaturdag den 2 Maart a. s. verkrijgbaar zijn Ier Gemeente Secretarie terwijl de plaatselijke aanwijzingdoorden Heer Gemeente- bouwmeester zal geschieden op Maandag den 4 Maart a. s. des voormiddags ten 11 ure. Zierihzee26 Februarij 1861. Burgemeester en Wethouders voornoemd B. C. CAU, Voorzitter. J. P. N. i.liMKIIINS. Sec-claris. Watersnood. Bij de Commissie voor den Watersnood alhier is ingekomen De opbrengst eener te Haamstede gehouden soiree declamatoire ad maakt met de laatst opgegeven som van f 32,15 - 4316,45' De totale ontvang van 4348,60' 'Zif.rikzkk 26 Februarij 1861. De Commissie voornoemd B. C. CAU, Voorzitter. A. A.MES, Gz.Secretaris. Zierikzee, 25 Februarij. Wij meenen den belanghebbenden geene ondienst te doen niet hun te herinneren dat de voor deze provincie benoemde commissie tot het afnemen der exa mens ter verkrijging van akten van bekwaam heid tot het geven van school- en van huisonder wijs zul bijeenkomen op woensdag den 3 April 1861 en volgende dagen in het lokaal der voor malige rekenkamer in de Abdij te Middelbursr, en dat de dagen en uren waarop de verschil lende adspiranten zullen moeten verschijnen hun later door de heeren districts-schoolop- zieners zullen worden opgegeven. De belang hebbenden zullen zich vóór of uiterlijk op den 20 Maart eerstkomende behooren aan te melden bij den schoolopziener van het districtwaarin zij wonen, of, van buiten's lands komende, voor nemens zijn zicli te vestigen met opgaaf van de akte, die zij verlangen en met overlegging van één of meer getuigschriften van hun goed zede lijk gedragen van hunne geboorte-akte als mede van de akten van bekwaamheid of van algemeene toelating, diezij reeds vroeger mogten hebben verkregen. De opbrengst der collectevoor den waters nood op 19 Februarij 1861 heeft in de ge meente Itencsse ƒ101.44 en in de gemeente Se- rooskerke f 12 opgebragt. Ten gevolge van de oproeping in de Deventer Courant van den 15 Februarij 1861 (waarvan wij in onze courant van jl. woensdag melding maakten) heeft zich het volgende hoofd comité te Deventer gevormd C. Zehelein J. A. IJssel de Schepper-Krui mel: F. A. B. A. Westenherg-Robidé van der Aa S. Bessem-ten Broeke C J. Sturler-Wester- baan; C. Triebart-van den Sigtenhorst; B. ,J. M. AnspachG. de Lange; M. Gansneb gen. Tengnagel; A. S. Raland; A. P. A. C. IJssel de Schepper; H. Ankersmit; II. Bessem A. A. M. de Lange C. AnkersmitG. C. Goed- bloed-Klopman Baerselman A.Mulder-van Beek S. M. Jordens J. J. Wilhelm C. J. A. AnkersmitII. Gansneb gen. Tengnagel-van Heeckeren MolencatenA. M Jordens-Kro nenberg en F. B. Susan-FIaas. Diegenenwelke elders Comités wenschen te vormenten einde door éénheid van handelen het gewenschte doel te hereiken worden ver zocht zich aan te sluiten aan het hoofd-comité te Deventer, onder franco aanvrage hij eene der drie laatst ondergeteekenden. Reeds is toegestaan, het getal loten der groote verloting voor den watersnoodaanvan kelijk op 25,000 loten bepaald tot 100,000 uit te breiden. Men schrijft uit Middelburg van 22 dezer. Wij vernemen dat het hoog militair geregtshof van het koningrijk der Nederlanden heden bij telegram den heer auditeur-militair in de 5 de militaire afdeeling alhier, heeft gemagtigd om den kapitein bij het wapen der maréchaussée J. C. Peeters, uit hoofde van liuisselijkeomstan digheden dadelijk onder handtasting te ont slaan uit het huis van burgerlijke en militaire verzekering alhierzonder prejudice omtrent de beslissing ten principale eerlang door dat hof te nemen opzigtens het aanhangige en in de afgeloopene week te Utrecht behandelde regts- getling. De hooge raad der Nederlanden heeft de voorziening - in cassatie verworpen door de gemeente Middelburg ingesteld tegen het arrest, door het provinciaal geregtshof in Zuid-Holland den 27 Junij 1860 gewezen waarhij zij veroor deeld is om aan jhr. mr. J. van Reigersberg Verslnijs terug te geven de van hem gevorderde 4/12 gedeelten van den hoofdelijken omslag over 1856 en die gemeente nu daarenboven veroordeeld in de kosten en boete, op die voor ziening gevallen. .Men deelt mededat op het diner ten hovc op 's konings verjaardag, de eerste toast werd ingesteld door Z. M. Op hel geluk en den voorspoed van de Nederlandsche natie In treffende bewoordingen waarvan de indruk nog werd verhoogd door het gevoel waarmede zij werden uitgesprokenbragt de koning dezen feestdronk aan het volk welks deugden hij schetste en waarvan die der liefdadigheid en ge hechtheid aan zijne vorsten zoo schitterend uitblon ken. AJct geestdrift werd deze dronk den ko ning der Nederlanden waardig, begroet. Men schrijft uit 's llage van 23 dezer. De kooplieden en winkeliers hier Ier stede hebben dezen winter veel geleden vooral door den watersnood doordien ten gevolge noch aan het hof noch bij de aanzienlijken bals en feesten zijn gehouden. Ook deze staal van zaken is aan het oog des konings niet ontsnapt, en Z. M heeft besloten ook daarin verbetering te brengen door nog eene recks van hofbals te geven, liet eerste daarvan zal plaats hebben op maandag avond e. k. Dit nieuwe blijk van deelneming in den voorspoed van allen dal gewis beant woord zal worden door feesten van de zijde der aristocratie zal, naar "ij vertrouwen door de ingezetenen der residentie op hoogen prijs worden gesteld. Men schrijft uit Rotterdam van 23 dezer. Heden namiddag ten half' zes ure heeft Z. .VI. de koning ontvangen de tweede kamer en corps, met haren voorzitter aan het hoofd. De toe spraak des voorzitters betuigende de hulde van dezen lak der volksvertegenwoordiging aan Z. M. wegens de door haar aan den dag gelegde liefde voor het Nederlandsche volk en hel ant woord des konings daarop zullende, in de eerst volgende vergadering der tweede kamer publiek worden gemaakt. Naar wij inet genoegen vernemen heeft Z. M. de koning van Hannover de som van 1UÜ0 francs gezonden als bijdrage in de algemeene collecte voor den watersnood. De Nederlamtsche regering heeft inede- dceling ontvangen van de regeling die gemaakt is tot afkoop van den Stadetol. Hel Neder landsche aandeel daartoe bedraagtindien wij goed zijn ingelichtongeveer drie tonnen gouds betrekkelijk een klein bedrag wanneer men in aanmerking neemt, dat die lol voor een zeer grool deel op de Nederlandsche schepen wordt geheven. België heeft deze zaak reeds afge daan doch daaihij in rekening gebragteven als hij den afkoop van den Sondtolde terugbe taling van gouvernemenlswege van den Schel- detul. Volgens herigt van den burgemeester van I.aren (bij Naardenj is onder die gemeente op 16 Februarij jl. aangerand zekere Jacob van Nierdewerkman wonende te Weesper-Carspel. Hij kwatn van Hilversum eu langs den grind weg gaande en gekomen zijnde voorbij het R. K. kerkhof van I.aren kwamen er twee mans personen uiteen boschdie hem aanvielen op den grond wierpen uit zijn broek eene porle- monnaie haalden en daaruit twee rijksdaalders namen. Hij kan geene aanwijzing van personen doen om dal het Ie donker was om z.' goed te onderkennenalleen kon hij opgeven dat liet groole mannen waren grof van uitspraak en kleeding. Onder lint worstelen heeft hij zijn mes getrokken en een hunner of wel beiden schijnt hij verwond 'hebben althans aan hel mes dat hij aan de policie ter hand gesteld heeft, zijn téekencn van bloed. Ook heeft hij eene snede lang palm in zijn laken vest bekomen. Dezer dagen werd door zekeren Aaron Roo zebnom wonende, althans verblijf houdende, te Zutplien oud 22 jaren koopman, uit Rot terdam aan het adres zijner vrouw te Zutphcn verzonden een pakje toevallig in het bezit der juSfilie geraakt en hij opening gebleken te be vatten een gouden vrouwen halskelen, vervaar digd van eenvoudige geel gouden schakeltjes gesloten wordende met een dito tonnetje (ge- ëmailoerd), terwijl onderaan, om op de imrst te kunnen afhangen is bevestittd een met eau- liIIe opgewerkt kruis, een afgerond vierkat 17 gouden slot of schuis waaraan een lint of ko-f ralen out den hals schijnen bevestigd Ie zijn ge weest. Deze voorwerpen zijn zeer waarschijn lijk hij gelegenheid van de eene of andere jaar- of weekmarkt aan eene boerin ontrold daar de afzender een erkende zakkeroller is en daarenboven een begeleidende brief de herkomst der sieraden niet onduidelijk aanwijst. Volgens nader berigtzou de bewuste halsketen door ge noemden Roozebnom vermoedelijk ontrold zijn aan eene in het zwart gokleedc boerin, reizende per spoortrein lussChen Rotterdam en :-'chieila>., c in gezelschap vair ren-hoer ihet Won rt fnrar. p; Zekere schpper de Bruin, van 's Gravj saiuic is in den morgei, van den 22 dezer*h' Schipluiden, levenloos m zijn vaat tuigje j'l vonden. De ong'-lukkige had zich de; avoi te voren hij een turfvuur willen wannen, waarschijnlijk in slaap geraakt en alzoo, da alles gesloten was, gestikt. Men schrijft uil Harderwijk van 23 deze Dezer dagen arriveerden alhier 2 detacherner ten Zwitsers die van hunne corpsen waren o; geroepen om niet het transport van den 1 Maa naar de Oosl-lndie te vertrekken. Kvcnzr verwacht men nog 40 manschappen die insg lijks met het transport van den 10 e. k. zuil vertrekken. Men schrijft uil Brussel van 23 Februari De Gazelle de Mons meldt het volgende F is (e Bergen slechts sprake van deilugl uit et der kloosters onzer stad van twee jeugdij nonnen die waarschijnlijk het vreedzai kloosterleven moede, hel hazenpad geke; hebben om te gaan niemand weel waarhe Te DUITSCHL AN D. Weenf.n 23 Februarij Dc troonrede' koning Victor Emanuel heeft hier geen ge stellenden indruk gemaakt de handelstate de beursmannen blijven nog voortdurend, oorlog vreezen op grond dal zoo rh meenen Ie weten zoowel Frankrijk als I). land in strijd met hunne openlijke ver'in gen dien vorst in het geheim aanmoedigtB zijne plannen legen Venetië ten uilvou brengen. r Het maakt hier oen zeer onaangenc indruk dat zelfs de gemeenteraad van Ofcn bij de ilongaarsche beweging heeft aangesloti en daarvan hij een adres heeft doen blijk hetwelk hoewel in meer bescheiden Red dingen vervat echter in hoofdiaak <n«t do adressen van het daartegenover gelegen fVsth instemt. Te f'eslh zijn 3 onderofficieren tap het 22ste regernent infanterie tot het ontvangen van talrijke stokslagen en degradatie tot gemecnen in de strafcompagnie veroordeeld, wegens

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1