16. Xaturdag 23 Februari]. 1861 1 WOENSDAG ZATURDAG. pen. Besturen en Administratiën Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlan dsche T ij d i ngen h elte van kreet is in zijne Iger, en smeo- aan den J3 wat ider den stroomt 3 vergoe- er ongc- met I iterveling e geliefde van den nver^ete- medelij- poortleeft paloude J het Volk ing door ir bijgaan. JJêerlands fbordigt laat een fbaarheid ;rstelijkeu naam van J uitgeslo- Jeelen miuder ld waarde logen Ide liefde- li lorde ver- bi een om 1zrheid te [gen nood Ver. Inoodigcn Inschen te [ge steden den uit- jénheid in prl-un tijd prij 1861. Now- No. 2 erdam, •tfrige trdam *51. ois% 76 98", 93 V, 1112,7. 101V. 82% 93-V 89% S0«, ws lSt>»/4 i VlV, i e*v„ 4,8'2 /"333 'iC'/tft 4»'/, 48 V„ 471/j 40% H»„ 11% A BONN E MEN TS-PR1JS. Per drie maanden f '2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert.daags te voren, voorlO ure 'smorgens. VEBS C HIJN Ti P BIJ S DEB ADVEBTEN T IE N. Gewone 12'I, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- er. Doodberiglen van 16 regels a f 1 behalve hetZegelregt. Nationale Militie BEKENDMAKING. BURGEMEESTER etl WETHOUDERS van ZlC- ikzee. Gezien de aanschrijvingen van de heeren Commissaris des Konings en Militie-Commissa ris in deze provincie. Brengen bij deze ter kennis van de belang hebbenden Dat de 2de zitting van den Militie-Raad voor het 4de kanton waartoe deze gemeente be hoort zal plaats hebben op den 20sten Maart aanstaandedes morgens om half tien ure in de Abdij ie Middelburgen dat in die zitting be- hooren te verschijnen alle in dit jaar geloot hebbende jongelingen die vermeenen regt op vrij stelling te hebben en zij die in de 1ste zitting niet verschenen zijn. Dat de 3de zitting ter zelf der plaats en ure zal gehouden worden op den 16 April aanstaande, waarin zullen moeten verschijnen aide lotelingen die een' nummerverwisselaar of plaatsvervan ger begeeren testellen. En wordt mitsdien een ieder aangemaandom zich, naar gelang hij in een der gemelde ge vallen verkeert, in de daartoe bepaalde zitting tegenwoordig te bevinden, daar zij, die dit mogten verzuimen zullen beschouwd worden geene redenen van vrijstelling of oogmerk tot nummerverwisseling of plaatsvervanging te heb ben en alzoo voor de dienst persoonlijk zullen worden aangewezen. Zierikzec den 21 Februarij 186!. B. C. CaU Voorzitter. J. P. N. ERMERINS Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee doen te weten dat de aanvullings-ko- hieren zoo voor de hoofdelijke belasting als die op de honden in deze gemeente, dienstjaar I860, vastgesteld door den Gemeente-Iiaad den 21 January jl. met de goedkeuring van heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie voorzien zijn terug ontvangen en op heden gesteld worden in handen van den Gemeente-Ontvanger, ten fine van invordering, ingevolge de wet. Zierikzee, 21 Februarij 1861 B. C. CAU, Voorzitter. J. P. N. ERMERINS, Secretaris. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Zierikzee, berigtdat van af lieden, gedu rende een maand, van 'smorgens 9'/, tot 32 ure, in haar vergaderlokaal in liet Telegraaf- gebouw ter visie liggen de volgende bij haar ingekomene stukken als 1. Statistiek van den handel en de scheepvaart in Nederland over 1859 2. Handels- en seheepvaartberigten van Groot- Brittannien over de maanden de 9 maanden geëindigd September 1860 3. Dito over de maand en de 10 maanden ge ëindigd October 1860 4. Beraadslagingen in de zittingen der tweede kamer van de Staten-Generaal van 15, 16 en 17 October 1860aangaande de conclusie van het verslag der commissie omtrent de stukken en mededeelingen betreffende de regeling voor de gouvernements-suikercul- tuur op Java en de dading ter beëindiging van procedures nopens de onderneming Pangka jn het bijzonder; 5. Beraadslagingen in de zittingen der tweede kamer der Staten-Generaal van 13 en 14 December 1860, aangaande het wets-ont- werp tot vaststelling van hoofdstuk XI der staatsbegrooting voor 1861 (departement van koloniën.) Zierikzee, 22 Februarij 1861. De Kamer voornoemd, ,T. H. OCHTMAN Johz. Voorzitter. C. van der VLIET, Dz., Secretaris Watersnood. De Commissie voor den Watersnood alhier heeft na het bekend gemaakte cijfer van f 42/8,27 nog ontvangen Bij den Voorzitter: Het bijeengebragte op de jonge juf- vrouwscliool van mej. de wed. van Kluijven alhier - 8,50 Bijdrage van het personeel werk zaam in de Garancino-fabriek der heeren Ochtman van der Vliet en Co.alhier- 10,00 Giften bijeen gebragt door de kin deren der openbare school te Oosterland - 8,68® Door tusschenkomst van jhr. J. L. de Jongevan R. V. D. R. - 1,00 Door tusschenkomst van den heer predikant te Eikerzee, een nadere gift van d. O- 10,00 Totaal ontvangen 4316,45" Zierikzee 22 Februarij 1861. De Commissie voornoemd B. C. CAU, Voorzitter. A. A. MES, Gz., Secretaris. Zierikzee, 20 Februarij. Heden avond werd aan den heer mr. B C. Cau benoemd tot Ridder der Orde van den NederlandschenLeeuw, eene serenade met fakkellicht gebragt, uitgaande van de officieren der dienstdoende schutterij alhier. De opbrengst der collecte voorden watersnood op 19 Februarij 1861 heeft in de navolgende gemeenten opgebragt: Te Zierikzeeƒ1469,26 Noordgouwe ƒ83,82, waaronder ƒ3,106 in de school gecollecteerd, Kerkwerve 55 Nieuwerkerk 398,97" Ouwerkerk.ƒ228,25 Eikerzee f 127,50, Elle- meet ƒ302,075Noordwelle f 150, St.-Anna- land 334,51. Te Middelburg f5,958.29; te Vlissingen f 195,33 Goes f lOOO; Rotterdam ƒ38,0110; Schiedam f 5,838,04 Amersfoort f 3001); De venter ƒ4250; Dordrecht ƒ9,414,36, Gorin- chem f 2000, Haarlem 16,802,59 Leeuwarden 6691,54 Nijmegen f 3848,59 Soeterwoude J 1765,24, Utrecht 28,700 Zwolle ƒ1265,14, Leiden ƒ11,624,41 Amsterdam ƒ89,079.28 Arnhem IO.OOO, Breda 3,869.17 Gronin gen ƒ9,000, lie/ievoetsluis 2,015, 's Herto genbosch 2,230, Kampen 2,800, Rhenen 2,330.13, Voorschoten ƒ1,042.23, Wagenin- gen ƒ1,923,17, Weesp 1,038.15Zevenaar 1,100. De algemeene collecfe te 's Gravenhape heeft ruim 71,000 opgebragtonder de aan zienlijke deelnemers telt men H. M. de koningin voor ƒ3000, 1111. KK. HH. prinsen prinses Hendrik, der Nederlanden f 2000, HH. KK. 1111. prins en prinses Fredrik tier Nederlanden f 10,000, H. M. de koningin van Zweden ƒ3000., en mevrouw de douairière gravin van Nassau ƒ500. Van het regement grenadiers en jagers is gecol lecteerd ruim 270. Bij z. exc. den minister van binnenl. za ken is ontvangen van Z. 11. den koning ƒ40,000, van H. M. de koningin-weduwe ƒ5000 en van Z. K. 11. deprinsiam Oranje f 5000. Volgens bot Handels- en Effectenblad bere kent men dat heigeen reeds voor den 15 dezer voor de noodlijdenden door den watersnood is S bijeengebragl op 7 tonnen gouds. Men schrijft uit Utrecht van 17 dezer. Onder de giften bij onze stedelijke, commissie voor den watersnood komt er een voor van ƒ1000 waarbij de zender 1000 afdrukken voegt van het oude IVitlietmus-liedter verspreiding onder de noodlijdenden. Dezelfde koningsge zinde gever heeft eenige duizenden van dat lied naar do verschillende scholen in de provincie doen zenden, met verzoek, de kinderen op 's konings verjaardag dal prinsenlied te doen zingen. De Arnli. Ct. zegt ».Men deelt ons de volgende bijzonderheid uit de geschiedenis van den watersnood mede lie burgemeester eener plattelandsgemeente in Zuid—Holland hield om in de eerste behoeften der slagtoffers van den watersnood te voorzien eene collecte in zijne gemeente. De collecte bragt ƒ70 op. Hiervan kennis gevende aan don commissaris dos konings in zijne provincie voegde hij er bij dat hij ten einde tevens die collecte dienstbaar te maken aaneen goed en nuttig doel. de opbrengst besteed bad lot het aanknopen van zooveel exemplaren van een werkje ten behoeve van den watersnood uitgegeven, als voor die som verkrijgbaar waren. Men schrijft uil Gorinchcm van 20 dezer. 80 noodlijdenden uit Brakel zijn gisteren naar bun dorp teruggekeerd zij bragten den beer van Maren, als vertegenwoordiger der commissie, hartelijk dank voor de hun betoonde zorgen. De overigen blijven nog als zijnde zelfs van hunne woningen beroofd. Men schrijft uit Zait-Bommel van 17 de zer. De vrees van den landman dat winter hoorn en oliezaad geheel zouden weg zijn, is gelukkig gebleken ongegrond te zijn er zijn stukken zaad die in jaren zoo schoon niet ston den alleen de vruchlboomen hebben zeer veel geleden. De raad van bestuur van bet koninklijk in stituut van ingenieurs heeft daartoe door Z. M. den koning uitgenoodigd eene prijsvraag van den volgenden inhoud uitgeschreven F.r wordt verlangd een ontwerp van een stel sel van vlugtheuvels hoofdzakelijk geschikt voor de lage landen langs onze hoofdrivieren be vattende tevens de beschrijving en begrooting van oenen vlugtbeuvel met bijbeboorende in- rigtingen, geschikt tot berging van menschen vee en goederen bij overstroomingen en zulks voor gemeenten of dorpen van 500 tot 3000 in woners. Bij dit ontwerp zal moeten getracht worden de voorgestelde vlugtheuvels dienstbaar te maken tol berging van dijksmalerialen en moet daar worden aaugelroffen al betgeen vooral in de eerste oogenblikken dienstbaar kan zijn tot verzorging en verpleging van de vlugtelingen ten tijde van ijsgang en boog op- perwatcr. De ingenomene gronden en gebou wen moeten in rustige tijden zoo veel mogelijk tol nuttige einden beschikbaar blijven. Men verlangt verder dat bet ontworpen stel sel in bijzonderheden uitgewerkt worde uil een gezetmet toepassing op (en minste twen Van de meest aan de overstrooming blootgestelde streken van ons vaderland. De antwoorden moeten vóór .lulij e. k. vrachtvrij ingekomen zijn. Men schrijft uit 's Hage van 18 dezer. Met zekerheid, geput uit officiële bescheiden berigten wijdat de handelingen van onzen stadgenoot den heer L. O. Simons in de zaak van Cordeiveener c. s.zijn gebleken geheel Ier goeder trouw en zonder wetenschap van don in houd der afgezonden brieven te hebben plaats gehad. Naar wij vernemen is thans eene wets- voordragt lot afkoopbaarstelfing der tienden bij den raad van stale.aanhangig. Naar het Handelsblad mededeelt heeft het Z. M. dezer dagen behaagd aan de Malcijers die in der tijd door de provinciale goregtshoven van Zuid-Holland en van Gelderland waren ver oordeeld (en wier proces zooveelgerucbt gemaakt heeft) kwijtschelding te verlecneri van den ove rigen straftijd dien zij nog in de gevangenis moesten doorbrengen zij zullen met een vaar tuig aan hel Nieuwe Diep liggende naar Java lerugkeeren. Volgens een met de laatste landmail van Batavia ontvangen berigt is aldaar den 21 Dec. II. Op nieuw aangebragt een kistje met 268 stuks brieven uit hel rijk afkomstig en bestemd voor Nederlandscli Indie welke alsnog in meer of minder beschadigden toestand uit bet wrak van de voiotigelukte stoompakelbool Mtdibar op de knsl van Ceylon waren opgevisckt. Doch daar onder bevond zich geen der aangeteekonde brie ven die met de bedoelde mail zijn verzonden en die alzoototdusverre vermist worden. (St. Ct.) FRANKRIJK. Pabus, 18 Februarij. Hel groote nieuws van den dag is de troonrede van koning Victor Ema nuel bij de opening van de zitting der Italiaansche wetgevende magt. tic koning begint met te constateren dat Italië bijna geheel vrij en een is vervolgens brengt bij zijn dank aan Frankrijk en Engeland voor den steun, dien zij hem hebben verleend. Daarna spreekt Hij van zijne symphalie voor den koning van Pruissen en voor de Duitsclic natie. Van Oostenrijk wordt niet gesproken de naam zelfs niet genoemd. Deze soort van vleijerij jegens Duitschland welks zaak de Sardinische regering tracht af te scheiden van die van Oostenrijk dat niet erkend wordt als een lid van het Ouitsche vaderland (rekt natuurlijk zeer de aandacht. Daarna verkrijgt de rede des konings een ander karakter. Hij herinnert dat hij zijn leven en zijne kroon voor Italië heeft gewaagd. Wil dit welligt niet in de eerste plaats zeggen dat hij andermaal bereid is dit te doen lntussehen ver maant hij Italië om te luisteren naar de raad gevingen der voorzigtigbeid ofschoon hij levens het parlement aanbeveelt om mede ic werken lot voltooijiiig der militaire organisatie. Hij eindigt met lofspraken op het leger de zcemagt en de Garibaldische vrijwilligers. Ofschoon men niet kan zeggen dal de troon rede regtslreeks oorlogzuchtig is zoo schijnt zij toch in de toekomst eene verstoring van don vrede te doen voorzien. Hel woord vrede wordt er niet in genoemd en de koning roept blijkbaar de natie op om zich te wapenen. De oorlog moge dus niet voor de deur staan de regering van Victor Emanuel moge zelfs alles willen doen om eunc uitbarsting zoo lang mogelijk uit te stellen, de mogelijkheid om die op den duur te kunnen beletten scbijul haar voor T minst twijfelachtig. En inderdaad de tijdingen uit Hongarije en Polen blijven verontrustend. In laatstgemeld

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1