iï°. 15. Woensdag 20 Februarij. 1861 WOENSDAG ZATURDAG. Besturen en Administratief) Biimenlandsche Tijdingen. i>ULtenlandsche Tijdingen IMIKZEEHIMIAfF ABONNEMENT S-P R IJS. Per drie maanden f2,00. Franco per post f 2,25. Inzendingder Advert.daagste voren, voor 10 ure 'smorgens. VEES CHIJNT: P BUS DER ADVERTEN T IE N. Gewone 12'cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 16 regels af 1 behalve helZegelregt. Openbare Raadsvergadering gehouden te 1 c r ill z e e den 14 Februarif 8801. Voorzitter mr. B. G. Cau. Secretaris mr. J. P. N. Ermerins. Afwezig de heeren mr. de Crane van der Vliet (uitlandig) en van der Grijp (met kennis geving. De notulen der vorige vergadering zijn goéd- gekeurd. Voor kennisgeving aangenomen eenemissive van de kamer van koophandel, mededeeling benoeming voorzitter en voorzitter plaatsver vanger. Idem missive der schoolcommissie, benoeming voorzitter. Idem missive van GedeputeerdeStatengoed keuring der gemeente-begrooting 1861 de executie opgedragen aan Burgemeester en Wethouders. Idem missive van dezelfdengoedkeuring besluit tot wijziging der gemeente-begrooting 1860. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt tengevolge der laatstgenoemde goedkeu ring besloten tot af- en overschrijving van drie posten op de begrooting 1860, waartoe alsnu gelegenheid bestaat Mededeeling gedaan zijnde van de circulaire van Gedeputeerde Staten mededeelende het Koninklijk besluithoudende uitschrijving der algemeene collecte voor de noodlijdenden dooi den watersnood, op 19 dezer, wordt op voorstel des Voorzitters besloten die collecte in deze gemeente des namiddags ten 1 ure te doen plaats hebben zullende de Leden van den Raad dezelve vergezellen. Is ingekomen een verzoek van den heer M. C. de Crane, om restitutie hoofdelijken om slag, wegens verblijf buiten de gemeente en wordt daarop, alsmede op die vanjhr. W. D.de Jonge, mr. van der Lek de Clercq en mevrouw de weduwe van Adrichem geb. van der Wolff, favorabel gedisponeerd. In handen der heeren mr. Fokker, Lands- knegt en dr. Goemans, zijn ten onderzoek ge steld, de rekening der Kamer van Koophandel over 1860 en de begrootins Burgerweeshuis voor 1861. Wordt besloten tot uitgaaf van f 185,28*/,, voor onkosten der Brandweer, bij den brand op 22 Januarij 1861, en voor notificatie aangeno men de kennisgevingdat deswege waarschijnlijk nog een kleine post zal nakomen en dat na mens de Assurantie-Maatschappij de Phoenix, ten behoeve der spuitgasten aan het bestuur 25 is ter hand gesteld. Met algemeene stemmen wordt tot hulp onderwijzer aan het instituut voor jongens be noemd de heer L. Schiphorst. Aan de heeren Loewer en Bethe wordt de jaarlijksche gratificatie van ƒ50, voor elk, toegestaan. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt J L. Visser te Ouwerkerk als tiend- inganger ontslagen. Overeenkomstig een voorstel van de com missie voor de gazfabriek wordt besloten naast die fabriek (bij publieke aanbesteding) een ma- gazijntje te bouwenin plaats van een daar staand bouwvallig huisje. Wordt in behandeling genomen hetdoor de commissie voor die strafverordening voorgedra gen, reglement tot instandhouding dervroonen, en is hetzelve aangenomen, met deze wijziging) dat de breedte der opene vroonen moet zijn 1 el van af den odein en dat, aan overdekte vroonen geene reparatie mag geschieden zonder vooraf gaande kennisgeving aan Burgemeester en Wethouders. Hierna is.de zitting gesloten. Watersnood. Bij de Commissie voor den Watersnood alhier is na de bekend gemaakte som van 4260,96s nog ingekomen bij jhr. W.M.H. de Jonge, van C.B. - 5,50 bij den Voorzitter van de scholieren te Renesse - 5,68s van de leerlingen der oefenschool ter opleiding van onderwijzers alhier - 3,60 en van de cathechisanten van ds. Andreae- 2,52 Totaal ontvangen 4278,27 Bovendien bij den Secretaris der commissie ingekomen van G. acht stuks mans petten vier dito kinder petten en twee paar wollen kinder kousen. En bij den heer J. A. van der Halen een hemd en een borstrok, van een onbekende. ZiebikzbE', 19 February 1861. De Commissie voornoemd B. C. CAU, Voorzitter. A. A.MES, Gz.Secretaris. Zikrikzku, 19 February. Bij Zr. Ms. be sluit den 19 February 1861no. 8 is tot Ridder der Orde van den Nederlandschen Leeuw be noemd de heer mr. B. C. Cau, Voorzitter der Centrale Directie van SchouwenBurgh en Westlandte Zierikzee. Zierikzee, 19 February. De opbrengst der op heden alhier gehouden Collecte voor den watersnood is bij het afdrukken dezer Courant nog niet met juistheid bekend. Reeds is ruim ƒ1400 ingezameld. Zijnde in een der bussen gevonden het navolgende versje, met de aanzien lijkegift van ƒ150. De Koning roept komt milde hand ontsloten Oranje gaat in weldoen schitterend voor Bedenken wjj.f wat zegen wij genoten Waar elders have en huis, ja alle? ging teloor. Doch heilger nog zij ons de stem van Boven: De Koning aller Koningen zegt „Wilt gij, O Mcnsch Mij, Uwen Schepper loven Doe wel een Hemelschat zij door U opgelegd 1" Zijn Alziend oog, moog welgevallig blikken In 't hart waarmee ons offer wordt gebragt Dat offer moog in 't leed vertroosten en verkwikken Dat leed Algoede God zij ras door IJ verzacht Zierikzee, 19 February, lieden word al hier de jaardag van Z. M. onzen gelierbiedigden koning feestelijk gevierd. Het carillon werd bespeeld. Des middags werd er door de dienst doende schutterij alhier inspectie gehouden bij welke gelegenheid aan de muzijkanlen M. F. C. de Kater en J. Wijsman het eereteeken voor lüjarige dienst door den kapitein met eene ge paste toespraak werd uitgereikt en het corps muzijkanlen de volksliederen en andere stukken uitvoerde. Buitengewoon groot was hel aan tal vlaggen dat uilde woningen wapperde. Men schrijft uit Middelburg van 18 dozer, Naar tnen verneemt is de vrouw van den landbouwer Adr. Poldermanonder Sint Lau rensnabij deze gemeente, jl. zaturdag voor middag door eenige arbeiders gevonden in het karnhok 8 palm onder den grond. Naar men verzekert heeft genoemde land bouwer de bekentenis afgelegd den ontzetlenden moord op zijne vrouw gepleegd te hebben en wel door herhaalde slagen op het hoofd met een ijzeren vuurschop waarna hij haar verder in een kussen gesmoord en daarna het lijk begraven heeft. De heer Den Doop die li. zondag op de reis der Amsterdamscbe schroef-stoomboot naar Leeuwen zoo noodlottig door een geweerschot in het been getroffen werd is den 15 dezer aan de gevolgen daarvan overleden. De persoon die de oorzaak van dit ongeluk was heeft zich be kend gemaakt en hei slagtoffer aan zijn ziekbed bezocht om hem vergiffenis te vragen. Men verneemt dat de commissie voor de algemeene weldadigheids loterij die Ie 's llage voor de hulpbehoevenden ten gevolge der over stroomingen wordt gehouden reeds de noodige aanvrage heeft gedaan lot het uitgeven ian nog 25090 loten zijnde de eerste 25000 reeds na ge- noeg verkocht terwijl de aanvra gen van alle zijden voortduren. Een der twee personen die B, maandag in hechtenis genomen zijn -"\rens het uitgeven der brieven van benoeming van commandeurs en ridders van den Nederlandschen Leeuw en van de Eikenkroon, en wel de heer D. is op vrije voeten gesteld. De heer D. Grotlie directeur van de tech nische school te Utrecht vestigt in een artikel in de Utr. Courant de aandacht van het pubiiek op de stoomboot als ijsbrekcr en vindt daarin het eenige redmiddel tegen de gevaren bij sterke vorst en ijsgang, waardoor althans ongeluk ken aanmerkelijk zouden kunner - rouinderd worden. Wij ontleenen aan zijne besi touwing liet volgende Na de kennisneming van de groole gevaren waaraan de Engelsche expeditie, lol de opsporing van den kapt. Franklin, in de Noordelijke IJszee blootgesteld was, ontstond bij mij reeds ten tijde van de laatste overstrooming dor Betuwe in het jaar 1855 de gedachte, of men misschien niet door behulp van krachtige en afzonderlijk er voor gebouwde stoomvaarluigen, voorzien met alle daartoe geschikte hulpmiddelen het ijs der rivieren zoude kunnen wegruimen, on hij gevolg het doorbreken der dijken voorkomen. Zooveel moet een ieder duidelijk zijn dat de zwaartstc ijsdammen onzer rivieren hij hel zoogenaamde pakijs der Poolzee vergeleken, van geringe beleekenis zijn. En van de zware dubbeigehouwde en in de tusschcnruimie met kurk gevulde Engelsche schepen is er geen door de hevige botsingen met de ijsbergen verbrij zeld. Men zou dus zeker mcM goede gronden kunnen verwachten dat dergelijke vaartuigen ook tegen het rivierijs wel bestand kunnen wezen. Volgens mijne overtaiging hebben stoomvaar luigen van cenen doelmatigen vorm geheel uit dikke plateu van ijzer of staal overeenkom stig met de Engelsche kanonneerboolen of we! mei de in Frankrijk gepaniserde schepen met machines van 250 of meer paardenkrachten en op den ioorboeg met zoogenaamde stoomhamers voorzien die bij een gewigt van 3009 lot 500U Ned. ponden cenen val van 2 lol 3 Ned. ellen bezitten; eene voldoende kracht, om het ijs der rivieren, al is hel nog zoo dik benevens de zwaarste ijsdammen los te maken. Men verbeelde zich eens dal wij in dit jaar op elke groole rivier met hel begin van den dooi zulk een werktuig in beweging hadden kunnen brengen. Zou men niet mogen verwachten dot daarmede van den mond der rivieren tol aan 's lands grens het ijs ware losgemaakt en reeds zoo goed als ge heel naar zee ware afgedreven alvorens het Duitscbo ijs in beweging kwam En ware dan bol ongeluk in het Maas-Waalsche niet welligt voorkomen Men schrijft uit Dragten van 12 dezer. In de voorgaande week werd de hulp van een dor doctoren alhier ingeroepen bij een veertien jarig meisje, dal aan eene vreemdsoortige ziekte scheen le lijden. De verschijnselen der ziekte in verband met de wonderlijke praatjes der ou ders (vader en stiefmoeder) wekten den arg waan des docters die daarop van zijne bevin ding aan den burgemeester kennis gaf. Zatur dag morgen werd hel meisje dat in bewusteloo- zen toestand en gedeeltelijk verstijfd was uit do woning harer ouders weggevoerd en in het ar menhuis overgobragt waar zij den volgenden avond reeds overleed. Gisteren morgen werd het lijk in tegenwoordigheid van het geregl door drie doctoren ontleedkundig onderzocht terwijl hel scheikundig onderzoek aan de twee hier gevestigde apothekers werd overgelaten. Kr rust een sterk vermoeden op de ouders dat zij het vergifthetwelk zij bij een apotheker hadden gekocht aan het kind hebben toege diend. Hel voorloopig onderzoek door de ju stitie ingesteld schijnt dit vermoedea geenszins te hebben opgeheven. Gedurende de maand Januarij jl. zijn 143 runderen in de provincie Friesland aan de be smettelijke longziekte gestorven en 105 door die ziekte aangetaste runderen voor rekening der eigenaars, afgemaakt, bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert den 1 Januarij de zes jaars 218. FRANKRIJK. Parijs, 14 Eebruarij. De spoedige ont- knooping van het Napolitaansche drama heeft hier het publick min of meer verrast omdat men dacht dal Gaëta voor nog eenige maanden van leeftogl en ammunitie voorzien was wat dit laatste betreft, schijnt echter tie ontploffing van een groot kruidmagazijn de belegerden van de meeste ammunitie beroofd te hebben. Op den val van Gaëta zal nu eerstdaags de bijeen roeping van het llaliaansch parlement volgen door welke nationale vergadering Victor Emanuel tot koning van Italië zal worden uitgeroepen. Frans II heeft Gaëta verloren vóór I Maart hel tijdstip door Garibaldi vastgesteld om de vrij making van Venelie en Rome te beproeven. Zoo lang het beleg duurde dier vesiingdie den ex-koning lol laatste wijkplaats heeft gediend werd de voortgang der llaliaansche omwenteling belemmerd, en werden de Italianen huns on danks aan deze zijde van den Mincio terugge houden. Nu de koning zich verwijderd heeft verliest ook de strijd in de Abruzzen al zijn ge wigt. Wal zal Italië thans doen Hier vleit men zich met de hoopdat de Romeinsche kwestie elke onderneming tegen Venetie zal be letten. Dat de veldtogl dien Garibaldi wil ondernemen gepaard gaat met moeijelijkheden op geheel andere wijze bijna onoverkomelijk, dan die welke de onderneming tegen Napels op leverde wordt geenszins in twijfel gelrokken. Men verzekert dal prins Napoleon koning Victor Emanuel bij zijnen plegligen iulogt te tiome zal vergezellen. Behalve 's prinsen begeerte om eene rol in Italië te spelen hetzij als koning van Napels of op eenige andere wijze, bestaal er voor hem een andere reden om eerlang Parijs le verlaten. Zijn proces met zijnen broeder Patterson heeft

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1