3°. 14. Xaturdag 16 Febmai 1861 WOENSDAG ZATURDAG. DE 19 FEBRUARI J 1861. Besturen en Administratie») Publicatie. publicatie. Binnenlandsche Tijdingen. A BONN fi MH N TS-P H IJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzendingder Advert.daagsle voren, voorlO ure 'smorgens. VEBS CHIJNT-. P BUS DEB ADVEBTEN T IE N. Gewone 12'/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 16 regels af 1 behalve hetZegelregl. ;>e 19 February 's Konings jaardag en algomeene Collectedag niet waar r hij wordt met vreugde te gemoet gezienwant de liefde en eerbied voor onzen Koning H in de laatste dagen grootelijks vermeerderd. 1 Koning gaf een onschatbaar bewijs zijner liefde voor zijn volk. Meer dan woordenmeer dan gewone giften en gaven gaf bij. Aanzienlijke sommen stelde hij beschikbaar tot leniging van de jam meren waarmed" de watersnood ons vaderland heeft geteisterd hij gaf in zekere mate ook zich zeiven,want vermoeijenis en ontbering schroomde hij niet en voor het gevaar, dat zijne gezond heid bedreigde, heeft hij niet teruggedeinsd, omdat hij wist, dat zijne tegenwoordigheid de moedel'oózen bemoedigen de zwakken schragen en de treurenden verblijden zou. V oor hel behoud van 's Konings leven zal nu te vuriger op zijn geboortedag gedankt worden en overal in den lande zal van den Hemel worden afgebeden dat er zegen dale op 's Konings hoofd en op geheel zijn Huis en dat bij zelve alzoo rijk gezegend, nog een reeks van jaren ten zegen moge zijn voor volken vaderland. Als het mogelijk ware, dat op dien dag geheel zijn volk hem kon om geven en hij het met eigen mond kon toespreken wij zouden hem dan nel hooren verklaren, dat de hem meest welgevallige wijze waarop die dag door het volk gevierd wordt, deze zou zijn dat daar rijke offers worden gebragt voor den waters nood zoo dat de algemeene Collecte op den 19 February 1861 met eere in de geschiodsrollen van ons land vermeld zou worden. Ja,geene hulde zal hem meer welgevallig zijnhet zal gewis voor hem een aangenaam verjaringsgeschenk zijn, als die Collecte eene buheiiuewoon hoog cijfer bereikt Moge ook deze stad en de gemeenten van Schouwen en Duiveland op waardige wijze zich van dien vaderlandschen pligt kwijten. Wij mogen ons over zoo veel goeds verheugen, en hoe zwaar ook geteisterd, toch mag Neder land zich over vele zegeningen verblijden en niet. het minst over cFn grooten zegen dat er vrede is binnen zijne landpalen De Koning roept zijn volk opmaar Oud lofnietten strijde hij roept zijn volk op, om uiel te doen. De Koning roept niet alleen maar gaat zelfs op echt Ko ninklijke wijze voor, wie zal nu niet gaarne vol- \g-*n Moge 's Konings verwachting niet be- schaamd worden, en mogen aller giften en ga ven, ook die des Konings, de goedkeuring weg dragen van den Koning der koningen dan zal de 19 February voor Koningen Vaderland in derdaad een feestdag mogen heeton. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee Gelet op de Circulaire van den Commissaris des Konings van de i 0 Februarij 1861 Ano 2282, 1ste afdeeliug van den volgenden inhoud De Commissaris des Konings in de provincie Zeeland Gezien het Koninklijk besluit van den 6 Februarij 1861 uo. 70 van den volgenden inboud Wij "WILLEM 111 bij de gratie Gods, Koning der Ne derlanden Prins van Oranje-NassauGroot Hertog van Luxemburg, enz., enz., enz. Hulde doende aan de weldadigheid onzer beminde landge- noóten die zich reed3 op zoo waardigeeu voor ons zoo ver blijdende wijze heeft geopenbaard ter leniging der oogenblikke- lijke behoeftenontstaan door den watersnood in den Bomme- lerioaard. en ni eenige' 'gedeelten van „Noord-Brabant en dankbaar Erkennende hetgeen ook van buiten 's lands tot die lenigiDgis bijgedragen werd Ons hort op nieuw verslagen door de zoo aanzienlijke uitbreiding van den rampontstaan door de dijkbreuk in de landen tusscheri Maas en Waal Willende voldoen aan de Ons kenbaar wordende begeerte van velen en vertrouwende dat het volk van Nederland dat niet moede wordt wel te doen ten volle bereid zal worden bevonden om waar meer dan eenmaal werd geslagen ook meer dan eenmaal krachtdadige hulp te verleenen en om dus, ook op On2e roepstem bij al wat het reeds deed nieuwe offers der liefde te voegen niet slechts om waar dit vereischt zal worden in den dadelijken nood te voorzien maar ook en vooral om zoo veel duizende landgenooten die hun vee en meer of min schamele bezittingen aan het geweld der wateren en van het ijs ter prooi moeten laten, na het doorstaan van schier onbeschrijfelijke jammer en ellende zooveel doenlijk in huDnen vroegeren toestand te helpen terugbrengen; Gezien het rapport van Onzen Minister van Binnenlandsche Zaken van den 4den Februarij 1861, Litt. W, 7de afdeeliug. Hebben goedgevonden en verstaan te bepalen 1. Er zal op Dingsdag den. negentienden Februarij aanstaande, eene algemeens collecte, aan de huizen der ingezetenen door bei geheele Rijk worden gedaan 2. Onze Commissarissen in de onderscheidene provinciën zul len onverwijld denoodige maatregelen nemen opdat die collecte in elke gemeente hunner provincie, door de zorg der besturen, geschiede op zoodanige wijze als, naar hun Gordeel de genegenheid tot milde bijdragehet meest kan bevorderen 3. De opbrengst in elke gemeente zal door haar bestuur, ten spoedigste worden overgemaakt aan Onzen Commissaris in de provincie die het bedrag ter kennis van onzen Minis- ter van Binnenlandsche Zaken zal brengen j 4. Onze Minister voornoemd zalonder Onze nadere goed keuring, zoodra de vereiscbte inlichtingen zullen zijn I ontvangenhet aandeel bepalendat aan elke der door den watersuood getroffen provincieu in de opbrengst der j collecte zal worden toegekend; i o. In elke provincie zal de verdeeling van dat aandeel tus- schei de noodlijdenden wie het ontbreekt aan eigen mid delen tot herstel van hun verlies of tot voorziening in hunne behoeften, geschieden door de zorg der Gedepu teerde Staten, met overleg en bijstand der gemeentebe sturen 6. Van de verdeeling tusschen de provinciën en tusschen de gemeenten zal later, ODderhet beleid van Onzen Minister van Binnenlandsche Zaken eene algemeene openbare re kenschap worden gedaan. Onze Minister vau Binnenlandsche Zaken is belast met de uit" voering van dit besluit. Het Looden 6den Februarij tS6l. (Get.) WILLEM. De Minister van Binnenlandsche Zaken (GetS van HKEMS'l'RA. Accordeert met het origineel De Secretaris-Generaal bij het Ministerie van Binnen 1. Zaken (Get.) J. SCHKöDER Voor eensluidend afschrift De Secretaris-Generaal (GetJ. SCDRöDER. Brengt dat besluit ter kennis van de ingezetenen van dit gewestonder mededeeliug dat de daarbij bepaalde collecte van wege de gemeentebesturen op den voorgeschreven dag zal plaats hebben en dat hij ve. trouwt dat 's Konirigs roep stem ook na al hetgeen de ingezetenen van Zeeland reeds ten behoeve van hunne ongelukkige landgenooten hebben ge daan en waaraan de Koning openlijk hulde toebrengt nieuwe milde vruchten zal opleveren Op geene voor's Konings hart meer welgevallige wijze zullen toch zeker de inge- zeteuen kuuneu doen blijken van hunne hulde aan het menschlievend voorbeeld van Zijne Majesteit, dan door Hoogstdeszelfs geboortefeest op te luisteren door eene nieuwe ruime uitoefening van weldadigheid. Middelburgden Oden Februarij 1861. De Commissaris des Konings tn de provincie Zeeland (Get) 11. W. van LIJNDEN. Gevolg gevende aan bet besluit van den Raad van den 14 Februarij 11 no. 5 maken de inge/etenen bekend onder mede deeliug van bovenstaande publicatie, dat de door Zijne Maje steit den Koning uitgeschrevene collecte voor de noodlijdenden door den watersnood in deze gemeente op den 19den Febr. e. k des namiddags ten J ure aan de huiz'-n der ingezetenen door de leden van den Gemeente-(iaad zal worden gedaan. Zij vertrouwen dat het voorbeeld des Konings die op zulk eene vorstelijke wijze is voorgegaan door hen op waardige wijze zal worden gevolgd Zierikzee15 Februarij 1861. Burgemeester en Wethouders voornoemd B. C. CAU Voorzitter. J. P. N. ERMKRINS Secretaris. hoting Nationale militie. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Zierikzee. Gezien het besluit van den Heer Commis saris des Konings in deze provincie, van den 2 dezer maand (Provinciaalblad no. 15) als mede artt. 73, 74, 75, 76, 77, 78, 81 83 er. 85 der wet van 8 Januarij 1817, (Staatsblad no. 1); Hebbeo goedgevonden Art. 1.. Tel* kennis van de belanghebben den te brengen dat de Alphabetische naamlijst van alle de personen, die aan de ligting van dit jaar moeten deel nemen, ter visie van elk en een iegelijk zal liggen op het gemeente-huis, van Maandag den 11 Februarij tot Maandag den 18 Februarij X861 des morgens van 9'/, uur tot 's middags 12 ure; ten einde een ieder in staat zoude zijn om ingeval hem op die lijst eenige personen of omstandigheden mogten voorkomen, die op dezelve nog zouden belmoren te worden aangeteeken l of daarvan moeten orden weg gelaten .daarvan aan den heer Militie-Commis saris te kunnen kennis geven Art. 2. De belanghebbenden bij deze te verwittigendat zij zich op den 20 Februarij 1861, des morgens ten 10 ure, "Zuilen be lmoren te bevinden te Zierikzee, hoofdplaats van bet Militie-Kanton op het gemeentehuis aldaar, ten einde voor de dienst der Nationale Militie te loten en redenen van vrijstelling heb bendedie alsdan op te geven, alsme Ie dat zij zullen belmoren te zorgen dat de bewijzen tot staving hunner redenen van vrijstellingbij de wet gevorderd, uiterlijk binnen de vijf dagen na de Loting worden overgelegd aan liet bestuur der gemeente. En opdat niemand hiervan onwetendheid zoude kunnen voorwenden, zal deze worden afgekondigd er, aangeplakt waar zulks te doen gebruikelijk is. Gedaan te Zierikzee, den 7 Februarij 1861. Burgemeester en Wethouders voornoemd, B. 0. C I Voorzitter. J. P. N. ERMEIUNS Secretaris. Watersnood.. j Bij de Commissie voor den Watersnood alhier is na de bekend gemankte som van f 4098,825 j nog ingekomen va. non beer Burgemeester der ge meente Renessede opbrengst der aldaar gehouden soiree - 46,65 var den beer P de Braai, Jz.alhier, gedeeltelijke opbrengst van bet door zijn ed. uitgegeven dichtstuk acht der ellende en morgen der reaping" - 100,00 Inzameling der naaischool van mij, P. C. Tuiten - 6,19 bij den lieer D. Q. Mulock Houwer is gestort van de leerlingen van bet gymnasium alhier- 4,00 van de leerlingen der Fransche school alhier- 5,30 Totaal ontvangen 4260,96s Zierikzee 15 Februarij 1861 De Commissie voornoemd B. C. CAU, Voorzitter. A.A.MES, Gz.Secretaris. REGENTEN van het Burger-Weeshuis te Zierikzee, maken met eikentenis melding van eer.e gift van aO, in 2 muntbiljetten, ad 10 iederdoor een' onbekende bezorgd bij den Voorzitter. Zierikzee, 15 Februarij 1861. Regenten voornoemd M, C. de CRANE, Voorzitter. H. A. van IJSSELSTEIJNSecretaris. Men schrijft uit beiden van 13 dezer. Heden promoveerde in de geneeskunde i de heer P. J. van der Grijpgeboren te Zierikzee, na verdediging vaneen academisch proefschrift over een geval van elephantiasis, Naar men verneemt zal Zr Ms. stoom schip Merapi onder bevel van den kapitein-luil. ter-zee A. J. Kroef, in de maand April a. s. uil Oost Indie naar Nederland vertrekken otn te Méllevoetsluis binnen te komen. vDe tweede kamer der staten-gcneraal is bijeengeroepen tegen donderdag den 21 dezer des namiddags ten 2 ure. Door de Ned. Mandel-Maatschappij zijn bevracht 21 schepen waarvan voor Middelburg I Schelde kapiiein A. L- Hoffman lingo Grolius kapitein J. Bergman en Dina kapitein M. Rade- makers de twee laatste van Rotterdam. Men wil weten dat Z. li. Id. prins Frede- j -ik der Nederlanden eene som van f 100,000 zou i hebben beschikbaar gesteld voor de algemeene collecte voor de walersuoodlijdonden. Blijkens een berigt van den inspecteur Fijrijevan den 8 dezer was liet vloedwaler in Maas en Waal ongeveer 1.40 el gevallen en leekende toen 7.73 boven AP. De doorbraak te Leeuwen was bevonden lang te zijn 34l)el. Het vloedwaler ontlastte zich tij dens hel uitbrengen van hel verslag van den in specteur reeds door de dootbfaak in de rivier. Volgens een rapport onder dagteekening van den 10 dezer van genoemden hoofdambtenaar ontvangen, was de heringing van de doorbraak te Leeuwen met den IJijksloel van Maas en Waal voorbereid en waren alle aanstalten ge maakt om er mede aan Ie vangen. De beringing van de doorbraken van den Bommelerwaard worden insgelijks voorbereid daarmede moet echter worden gewacht tol da! het ijs en water meer zullen zijn opgeruimd. Aan de Arnhemsche Courant ontleent mer hel volgende Het schouwspel dal thans d" Waaldijk tusschen Winssen en Leeuwen aan biedt, is even majestueus als woest. Zoo ver liet oog reikt zijn de aan dien dijk gelegen uitge breide uilerwaarden bedekt met ijs, dat op som mige plaatsen huizenhoog ligt, op andere plaat sen hoog tegen de kruin van den dijk is opge schoven zelfs zoo dat de passage daarover op eenige punten wordt bemoeijelijkt. Tusschen Drulen en Leeuwen kan men duidelijk aan de hoornen in de uilerwaarden de rigliug zien die bel ijsgenomen beeft; langs allen ziet men eene breede witte streep door bel ijs op de stammen geleekend de takken der wilgeboomen lot de zwaarlste toe zijn gebogen en wijzen alien eenen weg uil boomen liggen tegen en op den (lijk van sommige woningen zijn de achterste gedeel ten weggestoken scburen liggen geheel in puin op enkele punten is aan den dijk groote schade, veroorzaakt en vooral even vóór het punt der doorbraak. Daar is zulk een breed stuk uil der, dijk geslagen, dat, wanneer hij niet een eind verder bezweken was men hoogst waarschii lijk toch daar eene breuk zou gehad hebbeo. den dijk zelf staal thans het vee in ell-ndigr noodstallingen of onder den blooten hemel daar tusschen, achter bossen slroozit eene oude vrouwdie sedert dagen daar woont haar vee niet wil verlaten. Het schouwspel dal thans nog debinneDdijks gelegene polders aan bieden is hartverscheurend. Hoewel hei vloedwaler reeds aanmerkelijk gevallen is slaat het dorp Leeuwen nog geheel onder water. Vau eene rij buizen tegenover de plaats van de doo braak gelegen, ziet men niets meer. Verscheid: woningen zijn bovendien ingestort. Langs ri-.-r, dijk ziel men op hel land huisraad dakveusli ramen balken veevoeder enz. door het. vallend vloed water achtergelaten alles in woeste wanorde door elkander liggen. Door de goed zorgen der commissien van onderstand word nog steeds levensmiddelen enz mei schuiten n v de in het water slaande woningen gebragt. De doorbraak zelve is zeer indrukwekken

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1