M°. 13. Woensdag 13 Februarij. 1861 WOENSDAG ZATURDAG. Besturen en clin inistratiën Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen SllllflffiÖlM A BO N N E ME N TS-P RIJS. Per drie maanden f "2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert .daagste voren, voor 10 ure 'smorgens. VERS CHIJN T: KENNISGEVING. Ilc Bohgemekster van tierikzee brengt ter kennis van (ie ingezetenen dat er op Donderdag den li dezer, des namiddags ten zes ure op hel liaadhuis alhier, eene openbare vergadering van den Gemaenle-Raad zal gehouden worden, /terikzee, II Februarij 1861. De Burgemeester B. C. CAU. Watersnood. Bij de Commissie voor den Watersnood alhier is nog ontvangen 1. Boor tussclienkomst van den Heer Jhr. J. L. de Jonge de hem door (ten baas der hier bestaande Galicotsfabriek, Blom ter hand gestelde gelden bijeengebragt door de wevers en weef sters dier fabriek ad f 15,63 2. Bezorgd bij den Voorzitter, van eene dienstbode - 2,00 3. Bezorgd bij den Secretaris, van W. H f 1 en E. V. 50 cents tezamen- 1,50 Vroeger ingekomen - 4079,69® Aldus totaal ontvangen f 4098,82s ZieriKzkk 12 February 1861. De Commissie voornoemd B. C. CAU, Voorzitter. A.A.MFS. Gz., Secretaris. Zierikzek 9 February. Wij hebben hel ge noegen mede Ie deelen dat de collecte voorde noodlijdenden door den watersnood te Dreiscbor herfi opgebragt de som van f 123,9b en dat al daar in de openbare school door den hoofdonder wijzer is gecollecteerd de som van f 12,72® Middelbdrg, II Februarij. (tp zalurdag den 23 dezer zal voor bet provinciaal geregishof in Zeeland leregl staan de voormalige directeur van het postkantoor Ie Vlissingen beschuldigd van verduistering van gelden welke zich uit hoofde zijner bediening in zijne handen be vonden. Genoemde directe ur beeft tot zijnen verdediger gekozen de heer mr P. J. G-van Diggelen die •hem tevens ambtshalve als raadsman is toege voegd. Uil Nieuw- en St.-.loostland wordlt mede gedeeld dat door een landbouwer aldaar een mud puike Waicheische tarwe voorde noodlijdenden door den watersnood is afgestaan. Vermoedelijk is dit slechts een voorbeeld uit duizenden I Men schrijft uil Botterdam van 9 dezer. Jiaauwelijks bad de mare weerklonken dat Z. Al. de koning heden met BH. KK. BH. de prinsen ■van Oranje en Hendrik der Nederlanden van hun bezoek aan de door dijkbreuk en overstrooming geteisterde streken ouzes vaderlands terugkee- irende deze stad zou passeren of overal langs den weg dien Z. M. en de prinsen door de stad nemen zouden en ook op eenige andere plaatsen, werd de geliefde Nederlaudsche driekleur ont rold en toen bel uur naderde waarop de vorste lijke reizigers werden verbeid stroomden dui zenden bij duizenden naar het station van den Rijnspoorweg om den vorst hulde te brengen die bij vernieuwing had getoond alles veil te hebben voor zijn volk. Aan het starion van den Ilollandschen spoor weg werd Z. M. en de prinsen gecomplimenteerd door boeren commissarissen van dien spoorweg waarbij een der boeren commissarissen Z. Mi toesprak en overeenkomstig bel gebeurde in de laatste weken in ons land Z. M. met eerbied, hulde bragt over het «errigte waarop de ko ning antwoordde dat dit hem weinig moeite had ge- kost daar zulks eigen was aan hem wien het bloed van Oranje door de aderen vloeit. Het Dagblad van 's Gravenhage laat op de mededeeling van 's konings oproeping tot eene algemeene collecte volgen Z. M. de koning die reeds zoo vele en op offerende blijken gaf van belangstelling in het lot van zijne zoo zwaar beproefde onderdanen die met onbekrompen milddadigheid reeds meoigen traan droogde geeft ook nu weder bel voor beeld Ier navolging door de hoogst aanzienlijke som van veertig duizend gulden voor genoemde collecte beschikbaar te stellen Het bedrag der bij de te Hamburg geves tigde commissie voor de noodlijdenden door de overstrooiningen hier te lande ontvangen giften was 1(565 m. banco ,2796 m. 1 sch. cour., 17 louisd'or en 29ducaten. Z. H. de paus heeftdoor tussclienkomst van zijnen nuntius, mgr. Vecchiolliaan onzen minister van builcnlandscbe zaken doen Ier band stellen de aanzienlijke som van 10,900 fr. ten behoeve der noodlijdenden door den waters nood hier Ie lande. Aan een rapport van den ingenieur Watdorp uit Gorincliem van 7 dezer onlteenen wij bet volgende «Onze ïaart om Hellevoet hadden wij kunnen besparen indien wij geweten hadden dat het Mallegat gisteren morgen ten 10 ure van zelf zou opbreken zoo als het geval is geweest. »Ten 2'/,ure zijn wij van 's Gravendeel opge- sloomd en ontmoetten bij liaanhoek al het ijs dat beneden den ijsdam van Hardinxveld was afgedreven Mei moeile kwamen wij door die ijsmassa maar volhoudende bereikten wij Slie- dreebtalwaar besioten werd de stoomboot aan bet hoofd bij de sociëteit te bergen en de op onzen togt door bet ijs afgeslagen schoepen te vernieuwen. Inmiddels reed ik naar den ijs- dam oin de gesteldheid Ie verkennen en trof juist het oogenblik dat de ijsdam langs de zuid-* en Werkendainsche zijde in beweging geraakte en begon op te ruimen. Heden morgen ten 8 ure waren wij stoom- klaar. Te Gorincbem den inspecteur en eenige beambten van den waterstaat aan boord heb bende kwamen wij voor de ontzettende ijs massa die van den Maasmond bovenwaarts de Waal opzat en begonnen terstond den aanval. Het ijs was lot aan den bodem zoo dik opeenge- schoven dat wij al dadelijk met de boot vastza ten. Door welgepaste manoeuvres geraakten wij weder los en stoomden er op in steeds ijs klompen als kleine eilanden afstoolcnde. De dikte van hel ijs zoo als het daar opeengescbo- ven zatwas niet te bepalen maar aan de om kantelende bonken konden wij tot vier cl schat ten. W ij hebben gewerkt lot dal de steenkolen op waren en zijn ten 4'/, hier teruggekomen om steenkolen in te nemen en onze schoepen als mede een verbogen wielstang in orde te bren gen ten einde morgen ochtend hel werk te kun nen hervallen. Van den ijsdam hebben wij 850 ellen afgebroken over de volle breedte van het vaarwater, hetwelk te Loevestein ruim lOO el breed is. De dam liet veel water door, gelijk wij aan den steeds sterker wordenden stroom konden bemerken. De buitengewone rivier-correspondentie P RIJ S DER ADVERTENT IE N. Gewone 12'cents de regel. Geboorte-, Huwelijk.- Doodberigten ran 1 —6 regels af1 behalve hetZegelregt en langs de Roven Maas. den Nederrijn en de Lek is opgeheven. De berigten nopens den waterstand der rivie ren op 9 dezer luiden als volgt Ifijnhoogte te Keulen—9 voet 7 rfufm, sedert gisteren gewassen 8 duim Rijnl. Temperatuur der lucht 4(1° F. van het water 39° F. Op de Waal is open water lot Haaflen. Te Nijmegen wordt de gierbrug weder gelegd. Te Tiel is de rivier sedert gisteren 0.75 cl te Bommel 1.08 el gevallen. Te Hardinxveld ruimt het ijs bij hel Dijk- magazijn langzaam op. Benedenwaarts is alles open. De stoomvaart tnsschen Rotterdam en *s Herlogenbosch is hersteld. Te 's Bosch is het watervallende. De Baard- wijltscbn Overlaat werkte gisteren met 0.41 el. r Uit de verschillende berigten aangaande den toestand der rivieren kan men opmaken da! de vrees voor verdere rampen thans geweken is. De ijsdammen zijn nagenoeg alle opgeruimd en een enkele overgeblevene schijnt gecne schade meer te zullen veroorzaken. Als een bewijs welk een ontzettende massa water zich op de overstroomde landen in het land tnsschen Maas en Waal bevindt wordt medegedeeld dat eergisteren bij eene gedane peiling een half uur landwaarts in van de door braak bij Leeuwen is bevonden dal aldaar 30 vt. water stond. In hetzelfde schrijven wordt ge zegd dat het dorp Alpheo nagenoeg geheel vernietigd is en herbouwd zal moeten worden. Mcn schrijft uit Arnhem van 8 dezer. Aaneen particulier schrijven uil Bruten ont- leenen wij het volgende Den 7 Februarij gin gen eenige personen met vaartuigen uit om voor werpen op Ie viascbenwelke door den dijk breuk Ie Leeuwen waren verloren geraakt. Tus- schen Leeuwen en Puiflijk vonden zij tusschen bet ijs op een klein stuk dak van een weggedre ven huis een kind genaamd Johanna van Beek oud acht jaren waarvan de ouders en alle leden van bet gezin zijn verdronken welk kind niet alleen in leven is maar ook nog gezond schijnt te zijn. Het geredde kind had na den 31 Jan. jl. cn alzoo in bijna zeven dagen geen voed sel gebruikt maar wordt nu met de meeste be langstelling liefderijk verpleegd. Men leest in de Arnhemsche Courant Volgens een berigl uil Bruten worden door den sterken wind bijna alle gebouwen welke in bel water staanbeschadigd of geheel omgespoeld hetwelk de schades zeer vergroot. Het getal ver dronken menschen te Leeuwen zal Fuim 30 be- loopen welke opgave, hoewel veel toch geluk kig minder is dan aanvankelijk werd gevreesd. De verslagenheid en de ellende zijn groot. Te Gameren zijn ten gevolge van den water vloed verdronken 12 koeijen2 slaglossen 39 hokkelingen en kalveren 5 paarden, 5 veulens, 27 geilen en 9 varkens. Gedurig worden Ie Nijmegen nog personen van de overstroomde streken ter verpleging overgevoerd. Treffend zijn hunne verbalen over den doorgeslanen kommer. Op het stad huis is eene grooie hoeveelheid kleederen en worden gedurig eetwaren aangevoerd. Onder anderen heeft de uilgever der Novelle van ds. ter Haar reeds schoenen petten sokken hem den en noodige kleedingslukken (mei behulp van liefdadige inriglingen vervaardigd) der commis sie ter hand gesteld. Men is aangevangen met den nuttigen maatregel de vele kinderen onder wijs Ie doen verschaffen waarloe hel gebouw van bel R. C. armbestuur op de Houtmarkt is aangewezen. Het Protestantsch ziekenhuis is aangeboden voor eenige te wachten bevallingen. Men is genoodzaakt geweest twee ongelukkigen in de inrigting voor krankzinnigen te verple gen waarvan de een van schrik bij de door braak de andere van vreugde over onverwachte redding, hel verstand verloren bad. Men schrijft uit Baambrugge van 8 dezer, "oor wijlen mevr. C A. G. Martini Buys, douairière J. van. den Berg ambachlsvrouwc van l.oenerslootOukoop en Ter Aa is bij uiterste wilsbeschikking aan de Hervormde kerk alhier vermaakt ƒ2000 alsmede gelijke som aan de diaconie beide vrij van successieregten. Men seftrijft uit Utrecht van 7 dezer. Eene vrouw die onlangs bij gelegenheid van hel TT". Avondmaal in de Buurkerk alhier hel tot nog toe ongehoorde feit tan diefstal tan deofferscha- len pleegde is bij vonnis der regtbank van gisteren veroordeeld lot een half jaar correctio nele gevangenisstraf in eenzame opsluiting te ondergaan. Uit's Gravenhage meldt men het volgende berigl dat zeker van belang is voor de houders van Spaansche fondsen in Nederland Feit particuliere brief, heden (6 Februarij) door een mijner vrienden uit Madrid ontvangen, houdt in, dat de Spaansche regering besloten heeft om even als Busland en andere landen, een particulier kantoor te Amsterdam op te rig- ten, lol betalingvan de coupons, zoodal voorlaan aan de houders van Spaansche fondsen de moeile en kosten van opzending bunner coupons be spaard zullen worden. ,'C Gedurende de maand January jl. zijn bij bet koloniaal werfdepól te Harderwijk voor do dienst in de Indienaangekomenen gekleed 61 man. Den 18 Februarij a. s. vertrekken ïan Kampen weder een aantal korporaals-titulair naar de onderscheidene regementen inlanlerie waardoor eenige vacatures bij het instructie- bataillon zullen ontslaan en een veertigtal jonge lingen nog deze maand zullen geplaatst worden. Ook zullen om zich voor bet examen van 2de luitenant der infanterie voor het leger in Oost- Indie te bekwamen eenige onder-otHcieren van het wapen der kavallerie bij dat balaillon gede tacheerd worden. DUITSCHL AND. Keulen, 6 Februarij. Gisteren avond is in den schouwburg alhier opgevoerd een blijspel getiteld: Der Freischülz oder der Kamp f um eine SchützenburgHet geestig geschreven stuk was eene zeer scherpe salyre op bel gebeurde in het vorige jaar toen deze stad een wedstrijd had geopend waaraan alle buksscbielers van Duitscbon stam ter mededinging waren uitge- noodigd en tot prijs aan den besten schutter bad uitgeloofd een kasteelgenaamd Schützenburg gelegen aan den Rijn tegenover Slolzenfels. De verwinnaareen Nederlander is niet in bet bezit tan den gewonnen prijs gesteld uithoofde de stad had verzuimd bet uitgeloofde kasteel aan ie koopen. Op algemeen verlangen zal bet blijspel worden herhaald boewei het genoot schap welks leden bel hebben opgevoerd aan vankelijk voornemens was hel niet meer dan eens te geven. De gewiglige tijding uit Berlijndat de l'ruissische afgevaardigden zich voor de I tali - aansche eenheid hebben verklaard veroorzaakt hier een groote blijdschap. Bedoeld besluit is een nedetlaag voor den invloed van Oostenrijk. Als een nieuw orgaan voor adverlenticn gebruikt een inwoner te Berlijn de etiveloppes, welke hij verkoopt bij geeft postzegels bij de enveloppes en verkoopt deze voor de helft van den prijs de kosten echter baalt hij uit op ad- verlentifin welke bij op de enveloppes drukt. De gemeenteraad van Festh heeft met 48 legen 20 stemmen besloten tot de onveranderde weder-invoering van de wetten van 1848 op het gildewezen waardoor derhalve de vrijheid van bedrijf is uitgesloten.

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1