12. /aturdag 9 Februari 1861 WOENSDAG ZATURDAG. Besturen en Administratie» Binnenlandsche Tijdingen. ISlIIiSlllDiAMI abohaiemeh ts-p r ijs. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert.daagste voren, voor 10 ure 'smorgens. vers CHIJNT: P RIJS DER ADVERTENTIES. Gewone 12'/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- et. Doodberigten van 16 regels a f\ behalve lielZegelregt. msl Bij deze Courant behoort een bijvoegsel, houdende het antwoord van den heer Mr. VAN der Lek t>e Clkrcq betrekkelijk de Gazfa- briek, in de jongste ïlaa Isvergadsririg mede gedeeld door Burgemeester en Wethouders ter plaatsing ingezonden. Jjoting Nationale Militie. PUBLICATIE. Bukokmeester en Wethouders der Ge meente Zierikzee. Gezien het besluit van den Heer Commis saris des Konings in deze provincie, van den 2 dezer maand (Provinciaalblad no. 15) als mede artt. 73, 74, 75, 76, 77 78, bl 83 er. 85 der wet van 8 Januari) 1817 (Staatsblad no. 1); Hebben goedgevonden Art. 1. Ter kennis van de belanghebben den te brengen dat de Alphabetische naamlijst van alle de personen, die aan de ligting van dit jaar moeten deel nemen, ter visie van elk en een iegelijk zal liggen op het gemeente-huisvan Maandag den 11 Februari) tot Maandag den 18 February 1861, des moi-gens van 9'/, uur tot 's middags 12 ure; ten einde een ieder in staat zoude zijn om ingeval hem op die lijst eenige personen of omstandigheden mogten voorkomen, die op dezelve nog zouden behooren te worden aangeteekend of daarvan moeten worden weg gelaten daarvan aan den heer Militie-Commis saris te kunnen kennis geven. Art. 2. De belanghebbenden bij deze te verwittigen, dat zij zich op den 20 Februari) 1861, des morgens ten 10 ure, zullen be hooren te bevinden te Zierikzee, hoofdplaats van het Militie-Ivanton op het gemeentehuis aldaar, ten einde voor de dienst der Nationale Militie te loten en redenen van vrijstelling heb bende die alsdan op te gevenalsmede dat zij zullen bebooren te zorgen dat de bewijzen tot staving hunner redenen van vrijstelling bij de wet gevorderd, uiterlijk binnen de vijf dagen na de Loting worden overgelegd aan het bestuur der gemeente. En opdat niemand hiervan onwetendheid zoude kunnen voorwenden, zal deze worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks te doen gebruikelijk is. Gedaan te Zierikzee, den 7 February 1861. Burgemeester en Wethouders voornoemd. B. C. CaU Voorzitter. J. P. N. ËKMEUINS Secretaris. Watersnood. De Commissie voor den Watersnood alhier, heeft het genoegen te mogen bekend maken dat zij heeft ontvangen Eene inzamelingin de gemeente Nieuwerkeri; bijna uitsluitend van dienstboden, ten bedrage vanf 66,55 ingezonden met de navolgende regelen Vele welgezinde jongens en meisjes uit de gemeente Nieuwerkerk, Toonden zich gaarne bereidtot bet doen van een liefdadig werk. De meesten hunner toch droegen gaarne iets bij, zoowel klein ajs groot Om te helpen voorzien in de behoeften der noodlijdenden door den watersnood. Het oogmerk dat inen daarmede heeft willen betrachten 19 om het lot dier ongelukkigen te helpen verzachten Hebt dank vrienden en vriendinnen, want door uw mild dadige hand Werd er nog gegeven/"66,55 voor het overstroomde land. Nog is ontvangen Van heeren geïnteresseerden der garancine- fabriek door tusschenkomst van tien heer jhr. W. M. H. de Jongef 25,00 En door tusschenkomst van den heer jhr. J. L. de Jonge, van een burger meisje- 1,00 maakt methetvroeger opgegevene iv - 3987,14 Een totaal bedrag van 4079,69® Voorts rekent de commissie zich verpligt de ingezetenen van deze en de overige gemeenten van Schouwen en Duiveland te wijzen op de nieuwe ramp die ons vaderland weder getroffen heeft door den doorbraak nabij Leeuwen, in het land tusschen Maas en Waal. Volgens de dagbladberigten zijn hierdoor weder 20 dor pen overstroomd en overtreft deze ramp nog die der Bommelerwaard. Voorzeker is de nood van velen teer groot en behoeven ook die de hulp hunner meer bevoor- regte landgenooten. De Commissie beveelt het droevig lot der ongelukkige bewoners dier streken aan de lief dadigheid van allen aan en verklaart zich bij voorlduring bereid orii de giften die men voor deze en andere hulpbehoevenden door watersnood mogt bestemmen in ontvang te nemen en aan de bevoegde autoriteit over te maken. Tot dat einde is bij elk lid der Commissie eene bus ge plaatst. Zierikzee, 7 February 1861 De Commissie voornoemd B. C. CAU, Voorzitter. A. A.MES, Gz.Secretaris. Haamstede 7 Februarij. Heden nacht ontstond er brand in een schuurtje dienende lot bergplaats van brandstoffen »an den heer C. M. Holle burgemeester alhier, ten gevolge waarvan bet totaal is afgebrand, liet belendende gebouw van de wed. Dalebout heeft daarbij ge ringe schade bekomen. Met ijver was de brandweer werkzaam lot blussehing van den brand. De oorzaak er van is onbekend. Dezer dagen is aan een 16jarig jongeling die le Middelburg in hel gasthuis ter verpleging was opgenomen de rogterhand en den onderarm afgezet, "ie amputatie was onvermijdelijk ge worden ten gevolge eener zeer ernstige ver wonding van het handgewrichtveroorzaakt door hel onvoorzigtig behandelen van een met hagel geladen geweer. Ten aanzien van de proefneming met de stoomboot Brouivershaven ontleenen wij aan een tweede rapport van den ingenieur Waldorpge- dagteekend uil Anieide 2 dezer, hel volgende Heden morgen ten 7 ure van Rotterdam ge stoomd zijnde konden wij al dadelijk de resul taten van onzeu logt van gisteren waarnemen. Het ijs in liet vaarwater aan het Kralingsche veer was zoo ver opgeruimd dat wij langs I.Is- sclmonde konden omkomen met 16 voet water /onder verder ijs te ontmoeten stoomden wij verder tot voorbij Langerak. De zoogenaamde Binnen-Lek liet water door maar de Zuider geul zal vast over cirka 1000 a 1200 el, en werd tegen gehouden door eene aanzienlijke blanke ijsschol die de halve lengte besloeg. Ons werk moest dus hier dadelijk beginnen om het vaarwater schoon le krijgen. Twee uren achtereen zijn wij gestadig er tegen aan ge stoomdzoodat wij soms een el boven het ijs opliepen, f indolijk brak do prop met geweld op, en wij moesten ons haasten om niet te ver ongelukken. Wij konden gelukkig do Noortler- gcul binnenstoomenanders waren wij in de klem geraakt. Hier was het beletsel dus opge ruimd maar ten koste van de raderen der boot. Wij zijn lot Ameide voortgesukkeld maar heb ben besloten naar den Kinderdijk terug te kec- ren ten einde van nacht de raderijzers en schoepen te vernieuwen. Als niets tegen loopt, hopen wij morgen ochtend weder van den Kin derdijk te vertrekken om de stopping aan het Kersbergsche veer (beneden Vreeswijk) aan te Casten. Volgens een telegrafisch berigt uit Vrees wijk van II. zondag avond was da Brouwershaven aan de Horden bij Jaarsveld ten einde aldaar het ijs zoo mogelijk op te ruimen. Volgens een telegram uil Vreeswijk was die stoomboot in de Zuidergeul aan de Horden beneden liet Kers bergsche veer vastgeraakt. Aan een brief uit Tieldd. 2 dezer ver slag gevende van de doorbraak le Leeuwen en de omstandigheden aldaarontleenen wij de volgende treffende bijzonderheid Een boer, mij bekend, zag zijn huis, zijne vrouw en kinderen en 91 stuks vee vergaan terwijl hij zich nog redde door naar den dijk ie zwemmen. Een ander had vier van zijne kinde ren bij een vriend gebragtmeenende ze daar veiliger te zijn en zietdat huis was een der eerste, dal met al wat erin was verging.'' Men schrijft uit Tiel van 2 dezer. Ik zet mij om u nog het een en ander mede te deelen omtrent de ramp die Maas en Waal getroffen heeft: 17 welvarende dorpen zijn overstroomd op eene wijze waarvan de geschie denis geen tweede voorbeeld weel aan le wij zen. Bijna al de huizen builen den dijk zijn lo- laal onder water van sommige zijn nog slechts de schoorslcencn te zien. Aan alles bijna wordt gebrek geleden, vooral in de meer afgelegen dorpen. Zoo even ontving ik een berigt uit Wamel dat het vloedvvaler derwaarts gewassen was dal het I paim hooger dan liet rivierwater is zoodal alles naar den dijk vlugtte. Te Leeu wen stonden 6l)0 menschen bijeengcdrougen op den dijk. De districts commissie alhier met den burgemeester aan het hoofd beijvert zich om levensmiddelen en verdere benoodigdlieden derwaarts le zendenmaar gaat met groole tnoeijelijkbeden gepaard. Hel getal slagtollers is nog moeijelijk te bepalen. Geheele huisge zinnen zijn verdwenen. Hoeveel huizen, scbe pen vee en bezittingen in den vloed verzwolgen zijn, kan ik nog niet met zekerheid opgeven. Z. M. de koning Z. K- H. prins Hendrik en de prins van Oranje, vergezeld door jhr. de Koek zijn heden hier aangekomen. Ook zijn hier aanwezig de commissaris des konings de hoofd inspecteur van den waterstaat enz. Z. M.de koning heeft zijn intrek genomen bij den bur gemeester jhr. P. A.Renchlin, en aldaar nacht verblijf gehouden. Z. .VI. heeft terstond na aankomst de zoutkeet geïnspecteerd waar de jongste ijsgang een groot stuk uit de muur beeft gestoolen waardoor onze stad in gevaar is ge bragl. Ook de walerkeeringen enz. zijn door Z. Mbezocht. Morgen vertrekt de koning en gevolg naar Maas en Waal, om weder hier te rug te keereii. Te Octilen ziju twee verzinkin gen in den Waaldijk. Toen Z. M. zondag naar Tiel vertrok werd den koning, volgens de Utreclilsche Courant, te kennen gegeven, dat er welligt geen voeg 2h'n zaam nachtverblijf zou te vinden zijtt: j>Dan hen ik nog sterk genoeg (was het antwoord) om des noods een nachlopden dijkdoor tebrengen." De Amsi. Cl. berigt verder uit het Loo dat door Z. M. den Koning alleen reeds f 75,000 voor de noodlijdenden is verstrekt en het laat zich aanzien dat Z. M. weldadigheid aan dein nood verkeerenden wil blijven uitoefenen. Op de aanmerking dat 's konings kas op die wijze zou te kort schieten antwoordde Z. VI. «dan verder maar stoppen zooveel wij kunnen en ons er een jaar voor wat behelpen."Dit edel voorbeeld vinde bij alle Nederlanders navolging. Vlen schrijft uil Arnhem van I dezer. De nadere berigten over de gevolgen van de door braak bij Leeuwen zijn hartverscheurend. Even beneden lichten had zich het ijs gestopt en dit was oorzaak van hel bezwijken van den dijk even als in 1827. De dijkbreuk is zeer groot i n juist op een puilt waar hel hoogst moeijelijk is. die althans vooreerst te herstellen. Boven dien was de toestand van den dijk bij Deest en Drutcn allerbedenkelijkst. De waterstaat geeft zich alle moeite die gedeelten door liet aanbren gen van dam-planken mest, enz. te behouden. Maas en Waal is reeds voor liet grootste ge deelte onder water, liet bereikte reeds vrijdag avond Weurl en zaturdag morgen (leuningen. Weurt is gedeeltelijk en (leuningen geheel ge ïnundeerd. Te Evvijk liatl het vloedwater za turdag reeds eene ongekende hoogte bereikt en bleef het nog wassende. In die gemeente had niemand van beneden overstrooming verwacht en waren de bewoners meestal gerust in hunne huizen gebleven toen zij onverwachts werden overvallen en op hunne zolders schuilplaats moesten zoeken. Men hegrijpe welk een ang- stigen nacht zij doorbraglen terwijl zij steeds het water zagen rijzen en men eerst den volgen den morgen kon beginnen met schuiten, men schen en vee le redden en hen die in hunne woningen konden blijven, van levensmiddelen te voorzien. Bij Appeltern is zoo mogelijk de toestand nog treuriger. Te Alphen Maashommel en Alt forst moeslen bijna alle huizen ontruimd wor den. Men kan de ongelukkigen, die op den dijk staan bij honderden tellen en le midden van hen ziet men hel vee dat zij in hunne vlugt nog mede hebben goioerd. De scholen le Alpben die men in allerijl gereed gemaakt had urn men schen en vee te bergen staan onder water. De kerken konden ook geen toevluglsoord bieden. De eenige schuilplaats die bleef, was de dijk,, Zij bevinden zich daar nu onder den blootcn he mel en missen alles. Te Appeltern bleven slechts enkele huizen vrij en in die weinige woniugen bevindt zich thans de geheele bevolking en hel vee terwijl men daar nog in den groolsten angst verkeert voor nieuwe rampen daar het vloedwater uit de Waal reeds de hoogte bereikt heeft an de Maas buitendijks. Levensmiddelen zijn niet voorhanden. Wat er was is vernield, moet wordeu aangebragt. De school is propt met menschen. Aan verschillende ontvangen brieven er dagbladen ontleenen wij nog de volgende be rigten nopens de gevulgen van de doorbraak bi; Leeuwen De gemeente Alphen slaat geheel onder water. Er is geen land meer le zien. De dijk wordt door het water en ijs overstroomd op sommige plaatsen ter hoogte van I Ned. el. Dij der minsten wind dreigen de ijsschotsen die door de dijkbreuk te Leeuwen worden gedreven ie huizen le doen instorten. De nood en de slagenheid zijn niet te beschrijven. .Ken;, aantal menschen slaan reeds in bet water, vee verdrinkt. Op den zolder der scbo een dood kind. De menschen zijn vers

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1