Woensdag 6 Februarij. 1861 WOENSDAG ZATURDAG. Sesturenen Administratie!) Kiezerslijsten. Binnenlandsche Tijdingen. ERIKZEESCBEIlJRAÏiT A BONNE ME N T S-P R IJS. Per drie maanden ƒ2,00.Franco per post f 2,25. Inzendingdèr Advert.daagste voren, tioorlO ure 'smorgens. VERS CHIJN T: "SÉ". P RIJ S DER ADVERTENTIES. Gewonel2ll, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- er. Doodberiglen van 16 regels a behalve lielZegelregl. Bij het volgend nummer zal een bijblad uitgegeven lorden houdende het antwoord van Mr. van dek ek dk Clercq. betrekkelijk de Gazfabriek inde mgstc Raadsvergadering medegedeeld door Burge- wester en Wethouders met verzoek van plaatsing an de Redactie ingezonden. kennisgeving. Gedeputeerde Staten van Zeeland Gezien art. 732de lid van de wel, regelende el kiosregl en de benoeming van afgevaardigden r Eerste en Ier Tweede Kamer der Maten- ■neraal van 4 .lulij 18-M) '.Staatsblad no. 37). Kondigen de inwoners der provincie uit om 10 zij in de grondbelasting de personele belasting hel palenlregl op de kohierenlot de (nopende enst beboerende elders zijn aangeslagen ervan door toezending van de vereist hJe be - heiden (aanslag-biljellen ol' uillreksels uil de bieren) en eene berekening van heigeen in lofdsom en in Rijks-opcenten afzonderlijk wordt laald vóór of uiterlijk op 1 A piil aanslaande 11 hen te doen blijken. Deze kennisgeving zal in de onderscheidene meenlen van dit gewesl worden afgekondigd aangeplaki. Middelburg den 25 Januarij 1801. De Gedeputeerde Staten voornoemd R. W. van LIJNDEN, Voorzitter. S. van dek SWaLMK Griffier. Naar aanleiding van de herziening der Kiezers- len welke ingevolge arl. 84 der wel van n 4 Julij 1850 [Staatsblad no. 37) jaarlijks in tweede helft der maand Februarij behoor! Ie Ischieden worden de ingezetenen uilgenoo- d overeenkomslig de '2de zinsnede van arl. T r wetom zoo zij elders in de Direcle Belas- gen voor de loopende dienst moglen zijn aan lagen daarvan vóór den 15 dezer maand ter rctarie dezer gemeen Ie le doen blijken. Zierikzee den 2 Februarij 1861. De Burgemeester van Zierikzee li. G. GAU. Watersnood •De Commissie voor den Watersnood alhier ?rigt de ontvangst van Het bedrag der bijeengebragte penningen door de leerlingen van den heer L. Karreman, hoofd onderwijzer der school voor min vermogenden j 13,10 Eene gift van eene dienstbode door den heerjhr.J. L de Jonge, aan den Voorz. ter hand gesteld - 0,50 Vroeger ontvangen - 3973,54' Aldus totaal 3987,14' Zierikzee 4 Februarij 1861. De Commissie voornoemd B. C. CAU, Voorzitter. A. A.MES, Gz.Secretaris. Van Dordrecht schrijft men van 1 dezer. In bet ijs als ook met de passage is sedert gisleren weinig verandering. De wakken worden grooter het water meer gekleurd, In bet Hollandscli Diep is weinig drijfijs. Onder do ingezetenen van den Alblasserwaard begint de vrees voor inundatie uil te doen zien naar berging. Heden avond is hier een land bouwer van Bleskensgraaf le paard aangekomen en beeft zich bij de bier beslaande commissie tol berging van vee vervoegd om stalling voor zijn vee le verzoeken. lie commissie voor gemeene belangen van de hoogheemraadschappen den Alblasserwaard beneden de 7ouwe en de Vijf Heerenlanden beefl de polderbesturen uitgenoodigd om man schappen mei hoofdlieden op te zenden naar den Doelen le Gorinchem spoedig mogelijk. Men vreest voor eene doorbraak le boenen beneden Lent. De Ulreclitsclie Courant deelt onder dagleekc- ning van 3 dezer o. a. het volgende mede Frnstig schijnen de gevolgen le zijn van de doorbraak le Leeuwen 200 a 300 el groot, waardoor meuschen verongelukt huizen ver nield en eene nieuwe landslreek aan al dc jammeren eener overstrooming is prijs gegeven. De doorbraak had plaats bij hei zoogenaamde Balo's erf, in hel van ourls bekende land van Maas en Waal, en zet die geheele streek of liever bijna het geheele lage gedeelte van Gelder land, aan den Linker Waaloever onderwater. Te Tiel was de toestand gisleren avond zeer ernstig. Hel doorbreken van den dijk aan de overzijde zal er eenige verligling hebben aange- bragt.Dal ook de Bommelerwaard op nieuw zal lijden door bel toenemend aanvoer van water is zeer waarschijnlijk. Te Jaarsveld is van de Horden tol Schoon hoven het ijs opgeruimd behalve van bet boven einde van den slaapwerf over eene lengte van omtrent HJOI) ellen. Te Jaarsveld was het peil op gisteren 169 dm. aan den Grebbedijk l62dm. lieden morgen te Vreeswijk 160 o. np. val 46 din. overiogt met pont en booten. Hel ijs bleef rast boven het dorp Ten 11 ure was de hoogte van de Lek te Vreeswijk 1,72 onder nundpcil of 4,80 A. p. Heden morgen was te Schalkwijk liet water vallende; 1,30 O. np. Nadere telegrafische berigten bevestigen dat de doorbraak te Leeuwen lusscheu Veldzigt en Handwijzer heeft plaats gehad en dat er werke lijk onderscheidene slagiotlers zijn le betreuren. Naar men nadi r verneemt worden 32 men- schen uit den gegoeden siand vermist die ver moedelijk den dood in de golven hebben gevonden. Doorde zwakte »an het ijs kon men dcsnachls le Gorinchem niet meer overzeilen daar zat heden morgen de rivier anders nog. Te Zutphen was donderdag het ijs met vrecse- |ijk geweld in beweging het ging herhaaldelijk weder zitten en kwam dan weer in beweging de ijsscholsen met onbegrijpelijk geweld soms opgeheven verbrijzelde met donderend geraas op de kade welbalken werden aan splinters ge slagen. Door de ijsbrekers en palen aan de hulpbrug weerhouden stapelde het ijs zich aan beide oevers op. Men vreest voor de hulpbrug en ook voor de stad daar het water wassende bleef. Door de Nijmeegse/ie Courant wordt onder dagteekening van vrijdag dezer medegedeeld Under dagteekening van den 29 Januarij jl. is op heden bij den heer burgemeester de mede- deeling ontvangen dat Z. M. de koning voor nemens is deze stad te bezoeken tol het opne men der rivierwaler-keerende werkenwaarvan de dag nader zal worden berigt. Toen wij dingsdag avond ten 8 ure melden dal hel ijs in de rivier de Waal in beweging was gekomen, ging het spoedig weer zitten zoadat er geen seinschoten gedaan werden tot woensdag middag hall drie ure toen liet zich weder een weinig verzette ten ó1/, echter gaven drie ka nonschoten hel sein dal hel ijs doordreef, echter was er zoo weinig gang in hut afkomende ijs dal men vermoedde zoo als ook later bleek dat het te Weurt, over Vltona nog zat zoodat bet zich ten S ure weder alhier met een water stand van 6 el 118 vastzette, terwijl hel water tot 7 el 15 bleef wassen. Langs de kade hadden de schollen zeer legen de huizen opgewerkt en sommige der opgerigle bokken verbroken. Ge durende den nacht omstreeks drie ure. begon de beweging weder, hetwelk aan de huizen van de Waalzijde, onder anderen aan het Ronde Hert naast hel veerhuis veel schade loebragl. In- tusschen bleef bel water wassende en dil deed gisleren namiddag 4 ure hel ijs weder in bewe ging komen als wanneer het bleef doordrijven met sterken waswaardoor de Sloenstraal be neden Grooteslraal achter de vischmarkt en daarop nitloopende straatjes geïnundeerd werden. Een spoedige sterke val van 40 duim deed ver moeden dat het ijs benedenwaarts opruimde gelijk ook het geval was doch tegen 8 ure be gon het water zoo veel le stijgen tol 8 el 50 dat de met zooveel zorg daargeslehle dammen langs de havenzijde en over de Laheinarkl niet meer le houden waren. Tusschen half 10 en 10 ure brak dan ook de dam door waardoor de geheele benedenstad onder liep. In de Hezel- straat stond hel water spoedig zoo boog dal het over den dam in de poort naar buiten liep. Bui ten de Hezelpoorl was ook dour de zorg van de officieren der genie tusschen den Waaldijk en de vestingwerken een dam gelegd om le be letten dat hel water niet in hel Schependom en het Rijk van Nijmegen doordrong, welke dan ook de beste dienst heeft bewezen. Heden morgen was hel water weder veel ge vallen zoodat vele hooger gelegen huizen weder waren ontruimd. Intusscben vaart men nog met schuiteii door de geïnundeerde stralen. De oostelijke ronde boek van de binnen havenmuur is zwaar door het ijs beschadigd en de zerken zijn van den muur geligt. De passage over de Waal is sedert drie dagen gesloten geweest en eerst heden voormiddag nu bel blank water is zijn de posten van woens dag en donderdag uil Holland aangekomen die van heden volgden daarop spoedig. Niettegenstaande de Luihcrsche kerk van eenen dam was voorzien is hel water daarin doorgedrongen, ter boogie van de zitbanken. Heden morgen was weder al bet water verdwe nen eene menigte slib achterlatende. Met bel water door de Botlelslraat gevoerd, dreven eene menigle ijsschollen in de tlezelslraat en in de Pikkegas. Toen liet water heden morgen van daar was weggevloeid bleven de ijsschollen liggen, welke (gezond ijs) eene dikte hadden van 35 tot 37 duim. Te Emmerik staal bel water op de markt 4 voet in de Tempelstraat 6 voet hoog. Bijna alle kerken slaan onder water. Een bruidspaar dal zich naar de eenige nog walervrije kerk be geven wilde, moest zich van eene schuil bedie nen. De bakkers bakken niel meer en men heeft zich zoo veel mogelijk van levensmiddelen moeten voorzien. Daar de pompen niet ie ge bruiken zijn wordl het gebrek aan goed drink water zeer gevoeld. Vele straten waarin arme lieden wonen zijn ontruimd en do be woners op het stadhuis ouder gebragl. Te Keulen is de Bijnhoogte 12 voel8'/i duim, de temperatuur der lucbl 41° F., van het water 34» F. Heden ochtend staal de dijk te Deest, bij Drulen gevaarlijk. Op eenige plaatsen vertoo_ T Men is bezig met »oor- oen zich afschuivingen, zieningen te nemen. Te Tiel en te Bommel hel ijs nog vastbel water vallende. Op de Nederrijn en Lek is ie Arnhem bet ijs nog vast te Culemborg voor de stad open water benedenwaarts het ijs nog vast te Vreeswijk boven het dorp het ijs vast. Aan drie plaatsen vallend water. Op den Gelderschen IJssel is wassend water. Tc Zutphen afwisselende ijsbeweging. De Ka- nonsdijk werkte over een klein gedeeltede Baakscbedijk of overlaat werkt met 0.77 el. Te Deventer weinig drijfijs. Te Katerveer ert Kampen ijsgang. De Boveiitnaas is vallende. Gisleren is het ijs le Verilo losgegaan en doorgedreven. De commissie voor de noodlijdenden door den watersnood te Rotterdam heelt de volgende cjftulaire ontvangen Arnhem tien 29 Januarij 1861. k heb de eer u cd. gestr. le melden dat vMgens een daartoe bepaald door mij ingesteld onderzoek bij de commissie voor noodlijdenden dotfr den watersnood le Zalt-Bommel is gebleken dal het getal der uit de verschillende gemperïtcn der provincie Noord-Brabant ,n Zuid Holland verpleegd wordende noodlij denden volgens ontvangen opgaven van heeren burgemeesters, bedraagt 1870; dal zich hier van volgens gelijke opgaven bevinden uil de gemeente Uriel te 's Bosch uit Ammerzoden en Well le 's Bosch Heusden en Bokhoven Hedel le 's Bosch Zuilichem te Gorin chem Brakel Aalst Bruchem Kerkwijk Nederhemerten Well le Heusden Poederoijen te Andel Aalst i) Veen 4Ü0 noodlijdenden, uit 600 250 70 100 35 350 40 25 1870 terwijl voornamelijk uil dc gemeenten Bruchem, Kerkwijk Gameren, Nieuwaal Hurwenen en Bossum met eenige Uommelsche ingezetenen insgelijks door water verdreven te Zail-üommcl 1I52 noodlijdenden worden verpleegd. Door de commissie le Zalt-Bommel wordt bovendien voorzien in de verzorging van liet aantal nagemelde behoeftige personen welke in de gemeenten van den Bommelerwaard zijn ver bleven als; le Driel 1500, te Nederhemerl 160, te Rossum 628 te Ammerzoden en Well 600, te Gameren en Nieuwaal 500, te Hedel 700, te Heerewaarden 445 te Bruchem 61 te Kerkwijk 62, te Delwijnen 62, te zamen 4718 makende met de 1162 te Zalt-Bommel opgenomen een getal uil van 58SO Door de commissie te Gorinchem worden be halve de daar ter stede verpleegden verzorgd in Brakel 685 in Zuilichem 482 in Poederoijen 245 in Aalst 325, le zamen 1737 personen. Naar men verneemt zal op maandag den 25 Februarij a. s. des middags ten 12 ure te Arnhem, Haarlem, 's Gravenbage Zutphen Deventer, Utrecht en Leiden worden overge gaan tot de openbare aanbesteding van reinoiit- paarden le weten door de hoofdadminislratie van bet 1ste regement dragonders te Arnhem van 20 paarden door die van het 2de regement dragonders te Haarlem van 60 paarden door die vau het 3de regement dragonders te 's Gra- venhage van 75 paarden door die van het 4de reg. dragonders te Zutphen van 65 paarden doordie van helode reg. dragonders le Deventer, van 70 paarden door die van het reg. veld artillerie le Ulrechtvan 60 paarden en doordie

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1