fl°. 9. Woensdag 30 Januari). 1861 WOENSDAG ZATÜRDAG. LAL Besturen en Administratief) brandschouwing. Binnenlandsche Tijdingen. •kt J ere igen i of de ZIERIKZEESCBECOURANI A BO N l\ E MEN TS-P RIJS. Per drie maanden f2,00. Franco per post f 2/25. Inzendingder Advert./laagste vorenvoorlO ure 'smorgens. VEES CRIJN T: P HIJ S DE R Al) V E ti T E N T IE l\. Gewone I 2'/s cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van 16 regels a f 1 behulve. hel7,egelregt. Burgemeester en Wethouders van Zierikzeebrengen ter kennis van de Ingezete nen dat op aanstaanden Maandag den 4 February en volgende dageneene .ilgeineene Brand- schouwiiig door de Directie der Brand weer in de woningen der Ingezetenen van deze Gemeente zal worden gehouden overeenkom stig de bepalingen der verordening afgekondigd den 6 December 1855. Zierikzee den '29 Januarij 1861. 11. C. CAU Voorzitter. J. P. N. ERMERINS, Secretaris. Watersnood. Bij de Commissie voor den Watersnood al hier is na de door haar bij advertentie op 25 dezer bekend gemaakte som van f 3265,910 nog ingekomen Ingez. in de gem. Zonnemaire - 200,00 Bommenede - 70,00 Haamstede - 272,03! Duivendijke - 70,00 Inhoud der bussen geplaatst bij de opvoering der Rederijkerskamer „Veredeling door Oefening" al hier, op 25 dezer- 22,335 Inhoud der bussen bij de leden der commissie geplaatst - 3,28 Door tusschenkomst van den heerjbr. W.M. H. de Jonge, van een vriendenkring ontvangen - 12,15 Bij den Thesaurier door den heer Predikant van Eikerzee na mens d. Q. bezorgd - 5,00 Bij den Voorzitter door N. N. bezorgd- 30,00 Tot heden ontvangen f 3950,79 Behalve de reeds vermelde som van f 1900 is heden nog door de Commissie een bedrag van 1000 voor de noodlijdenden overgemaakt. Zierikzee 29 Januarij 1861. De Commissie voornoemd B. C. CAU, Voorzitter. A.A.MES, Gz., Secretaris. Zierikzee, 29 Januarij. Gisteren avond hield het alhier gevestigde Departement der Maatschappij tot bevordering van Nijverheid eene vergadering, welke werd bijgewoond door 63 leden. De voorzitter, de heer J. ff. Ochtman Johz. opent de vergadering met eene gepaste toespraak. Nadat eenige kennisgevingen zijn gedaan onder anderen dat het ledental dezer af- deeling thans tot 126 geklommen is en eenise zaken van huishoudeiijken aard zijn behandeld komt ter tafel de vraag uit de vraagbus „Er -vordttegenwoordig vrij algemeen geklaagd over cfe kwaliteit der patentolie. Kan de reden daarvan ook in vervalsching gelegen zijn, zoo ja, hoe ontdekt men deze en welke middelen zou men best rekenen te moeten aanwenden, om zulk bedrog tegen te gaan" waarop is ingekomen een schriftelijk voorstel hetwelk in de boekerij is gedeponeerd. Gedurende de pauze ligt ter visie de lijst van de leden der jury voor de tentoonstelling te Haarlem in 1861 te houden. Na de pauze wordt door den vice-president voorgedragen eene verhandeling getiteld „Over Zaken," door Smiles uit het Engelsch vertaald door den heer Aagtglaswelke met ge- "noegen werd aangehoord. Hierna is de verga dering gesloten. DirecleurenderNederlandschbmaatschappij Ier bevordering van nijverheid hebben in hunne vergadering Ie Haarlem gehouden in de maand December 1860, het reglement vastgesteld voor de werkzaamheden van de jury van deskundigen, naar aanleiding van artt. 23 2i cm 25 van hel programma der algemeene nationale tentoon stelling van nijverheid Ie dier stede te houden in dit jaar 1861 en levens de leden dezer jury benoemd. Dezer dagen heeft Z. M. de koning, de beschermheer der maatschappijdit reglement en verder ook de zamensteiling der jury met zijne goedkeuring.bekrachtigd. Eene der hoofdbepaliugen van bel reglement is, dat de tentoongestelde voorwerpen onder meerdere klassen verdeeld tot zes hoofd.aidee- lingen zullen worden gebragt te weten grond stoffen werktuigen manufacturen lederwerk en kleedingsiukken huisraad kunsivlijt. Voor elk dezer hoofdafdeclingen beslaat eene afzon derlijke j uwj- X: i reet e ure ti ii e n o e m c n den alge- meenen voorzitter, tevens voorzitter voor het vak van kunsten handwerken fabrieken en trafieken de voorzitters voor de beide andere vakken landbouw en koophandel zeevaart cd visscherijen de voorzitters der afzonderlijke jury's. Iedere jury benoemt zelve haren onder voorzitter en secretaris-verslaggever. De voor zitters en secretarissen vereenigen zich tot eene commissie uitmakende de boofd-jury. Onder de leden der jury merken wij op.de Iteeren I. G.vanden Bosch te Wilhelminadorp voor de Iste en 2de, A. Xakebeekete Goes voor de Isle, J. H. OchtmanJoh. te Zierikzee, voor de ïste en L. K. Turkte Vlissingen voor de 2de huofdafdeeling. Hel comité voor het te Middelburg te houden zesde Zeeuwsch muziekfeest heeft daartoe vastgesteld donderdag en vrijdag den 6 en 7 .luuij van dit jaar. Men schrijft uil 's llage aan de Amsl. Ct. «Dat hel geëerbiedigd hoofd van den staatbij ai de bewijzen van deelneming iri het lol der slagioffers van den watersnooddaarin niet achterblijft maar weleer vóórgaan is wel reeds uit het een en ander, dat daarvan in som mige berigten voorkomt eenigzins bekend maar ook niet meer dan eenigzins. Althans in dien mijne information juist zijn en ik heb alle reden ze daarvoor le houden dan zou Z. .VI. aan HD. hof-commissielef dispositie voor bovengemeld einde de aanzienlijke som van vijf en veertig (luizend gulden gesteld hebben." Men schrijft uil Zalt.Bommel van 25 de zer. Heden morgen ten 9 ure arriveerden al hier van Tuil, Z. Mde koning Z. K. H. prins Hendrik, de commissaris des konings in deze provincie en verder gevolg om per sckiet- schouw de inundatie van den Bommelerwaard in oogensehouw te nemen. Omstreeks 2 ure 's namiddags kwam Z. M. alhier weder aan en na eenigen tijd op hel gemeentehuis vertoefd te hebben, ging VI. met den burgemeester enz. te voet de localen der verpleegden en daarna de werken rondom de stad bezoeken. Wij vernemen dat Z. M. zeer le vreden is geweest na alles bezigligd te hebben. Heden middag ten 4 ure is Z. M. en gevolg te voet over de ri vier naar Tuil vertrokken. Men schrijft uit Zalt-Bommel van 24 dezer. Ondanks de gunstige berigten van den hoofd ingenieur Conrad omtrent de ijsboringen gaan wij evenwel de toekomst angstig te gcinoel te meer daar de dooi nu reeds invalt. Dat die vrees algemeen gedeeld wordt getuigt de voor- zorgs-maatrege! van ons bestuur namelijk het ontbieden vaneen 20lal ijsschouwen orn bij eene eventuele onder water zetting dezer stad (dat Gode verhoede) te kunnen dienen én tot redding én-lot het aanbrengen van voeding. Hel kwelwater in destraten is zeer verminderd en wel hoofdzakelijk door hel doorsteken van den weg die de huiten- van de binnengracht scheidt. In 12 uren had men 14 duim val. Met ijver zet men de dubbele kistingen op den stads- dijk voort. Volgens de Ulreclilsche Courant is van daar onder bevel van den Isten luitenant der genie Eland en medegeleide van den 2den luitenant Schalken een detachement groot 50 man van het bataillon mineurs en sappeurs naar Gorinchem vertrokken, oin zich ter beschikking le stellen van den hoofdingenieur van den waterstaat ■Conrad, als hunne hulp bij het losgaan van de Merwede mogt vereisclit worden. Ook in den omtrek van Utrecht zijn dóór de genie voorzorgs maatregelen genomen. Te Gorinchem moet men de toekomst met veel zorg le gemoel gaan. Aan de Arkelpoort leve ren de aldaar opgezette tenten uit het kamp van Milligen een zonderling schouwspel op. Uit 's Hertogenbosch luiden de berigten zoo wat de toestand van hot water als de geregelde huisvesting en verpleging van de vele noodlij denden betreft vrij gunstig. Uit Duisburg schrijft men jl. woensdag. Nadat hel ijs gisteren morgen ten 9'/ uur in beweging was geraakt, dreef het 'ot 's namiddags j 1 uur langzaam af, vervolgens zette hel zich j weder en is heden morgen nog vast. Het water wast voortdurend en heeft op dit oogenbiik eene 1 hoogte van 23 voet 4 duim. liet schouwspel, dat de omtrek oplevertis grootsch maar treurig. Een berigt van woensdag morgen II uur luidt: Het ijs is weder in beweging. Uil Mulheim wordt van donderdag geschreven lieden morgen omstreeks 5 ure zette het ijs in de Kuhr zich met ontzaggelijk geweld in be weging. Een 3 ital schuiten werd door den stroom van hare ankers en kettingen losgerukt en medegesleept. Zij zijn gedeeltelijk op de kribben geworpen, gedeeltelijk halfgezonken. Zes zijn geheel verdwenen en men weel niet waar zij landen zullen op eene der schuilen bevonden zich nog menschcn. -Men schrijft uit Brussel van 24 dezer. De deelneming in het lot der slagtoffers van den watersnood in Nederland blijft zich hier le lande nog steeds krachtig openbaren. De Ned. gezant die door de zoo loffelijke bewijzen van werkzame belangstelling diep getroffen is, heeft, behalve twee giften van 3. 0 frs. en f 500 van onbekenden onder andereontvangen na mens de handelsvcrecniging alhier 1300 frs. als eerste opbrengst eener lijst in het koflijhuis Cercle des Boulevards ÖOÜ frs.als opbrengst eener collecte in liet kollijhuis la Nouvelle Carpc ö()0 frs. van ingekomen giften bij hel blad t'Htoile Beige 550 frs.van eene collecte in den schouwburg der galerij St. Hubert 189 frs. Uit Leuven werd hem met de opbrengst van nog andere lijsten eene som van 120 frs. gezonden ingezameld door de leeraars en leerlingen van hel gemeente- collegie uit Jodoigne ontving hij 180 fis. Buitendien organiseert de Société Philliarmonique alhier een concert tegen 9 Februarij a. s. ten behoeve van den watersnood. Te Molenbeek zal het Vlaamsch tooneel eene voorstelling te Mechelen de fluitist Garibaldi een concert geven. Te Sl. Willehrord gaf het jagtgezelschap Roeren- troost eene soiree die 600 frs. opbragt. Te ("fuik circuleren verschillende lijsten die van dt?'mili- taire sociëteit bragt 1000 frs. eene inzameling door het 3de regemeut artillerie 300 frs. op de schouwburg le Ggmnase aldaar' geeft morgen avond eenevoorstelling (en behoeve der slagtoffers van den watersnood. Te Antwerpen werd aan liet bureau van liet Handelsblad 800 frs. ontvangen een concert van de Vrije Vrienden aldaar werd buitengewoon talrijk bezochten bragt i rij wat op. De heer Kapper heeft de helft der opbrengst van zijn benefiet op liet Nationaal Tooneel165 frs. aan de noodlijdenden door de overstrooming afgestaan. De Ncderlandsche consul te Ant werpen heeft zoo als reeds gemeld is eene aanzienlijke som voor hetzelfde doel ontvangen en de heer Hollender heeft een schrijven ontvan gen van den Ned. minister van binnenlandsche zaken na de toezending eener door hem ingeza - melde som van 785 frs. In de koninklijke socië teit Harmonie zal aanstaanden zondag door vier dames eene collecte worden gedaan. De Fonteinisten le Geul zullen te Dordrecht eene voorstelling ten voordeele der overstroomden geven. In één woord Uelgie geeft door deze en nog een aantal andere feilen te veel oni op te sommen een schitterend blijk van zijne lief dadigheid omtrent het beproefde Nederland. Een meubelmaker te Brussel vond dezer dagen in eene oude secretaire eene portefeuille vol bankbiljetten. .Zonder zelfs hel bedrag (e tellen spoedde bij er zich mede naar de dame aan welke de secretaire toebehoorde. Leze was zeer verheugd daar zij v-erosderstelde dat de portefeuille hij het verhuizen was verloren ge raakt. Geld of goed durfde zij hem even als aan een werkman niet te geven maar zij beloofde hem eiken avond hem in haar ge bed le zullen gedenken Eenige personen die le Antwerpen dage lijks de eslaminet de Robinsl bezoeken en in de vorige week des midderiiachts naar huis keerden, hoorden van de zijde der Gerardstraat jammerkre ten aanheffen zij begaven zich met der haast daarheen en vondeneene arme vrouw uitgestrekt op de straat liggen welke daar, bij de felle koude een kimt Ier wereld had gebragt de moeder eo bet kind zijn dadelijk naar het gast huis overgebragt. Men schrijft uit 's Hertogenbosch van 23 dezer. Eenigen tijd geleden werd zekere J. van den Broek uil Loon op Zand in hel politieblad gesignaleerd. De veldwachter Willem van Nus ontmoette hem den 19 Decemberjl. in de ge meente Liempde. Van den Broek verzette zich met geweld tegen zijneaanhouding dit had eene worsteling ten gevolge beiden vielen daardoor in een diepen waterput en ondergingen zoo doende willens of onwillens eene niet zeer aan gename koude badkuur. Zonderling was het dat, toen men beiden met een puthaak op haalde de veldwachter zijn arrestant nog stevig vasthield. Met behulp van eenige toegesnelde personen werd van den Broek toen lot zijn niet ga ringen spijt in verzekerde bewarinz genomen. Wegens dien feitelijke» en gcweldadigen we derstand jegens een bedienend beambte vervolgd, veroordeelde de regtbank hem beden tot eene gevangenisstraf voor den tijd van 14 dagen. Uit Scheveningen wordt als eene bijzon derheid geroeid dal aldaar dezer dagen builen om is aangekomen een schipper van Bruinisse met eene lading versche oesters. Door Jan Elseman commissionair en win kelier le Botterdam is op 8 Januarij jl. in de hulpbus in de Delftscbe poort aldaar op de post bezorgd een brief, geadresseerd aan G. J. de Rijk en Zoon spekslagers te Doesburg inhou dende 5 muntbiljetten, elk ad10 een nota houdende bestellingen tot een bedrag van 24 een op papier gedruktcn uieuwjaarweusch in den Torm van een wissel met hel watermerk;

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1