Advertentiën. Beurs- en Marktberigten. I 1= dei vestingen Danenswieke Duppelscliangen en Fridericia. De arlillerie zal voorzien wor den van verscheidene batterijen met getrokken kanonnen. In een brief uil Berlijn aan de Angsburg- sche Algemeine Zeiltmg wordt gemeld dat in die stad eerlang een geld-en handelskrisis zal uil- breken die zich door talrijke en aanzienlijke faillissementen zal doen kennen. In de Romaansche gewesten wordt thans een l'oolsch legioen georganiseerd bestemd om deel te nemen aan de gebeurtenissen die in Hon garije norden voorbereid. In de Perzeveranza van Milaan worden ook berigten uit Napels medegedeeld volgens welke hel lager onderwijs vcrpligtend is gemaakt de door de kerk geheven tienden zijn afgeschaft, en de inkomsten der bisschoppen die zich van hunne zetels hebben verwijderd verbeurd zijn verklaard Men verneemt dal de gezant van een der groole mogendheden bij hel Fransche hofaan zijne regering een rapport heeft ingediend over de verborgen politiek van h"t Fransche bewind en dal bedoelde diplomaat daarin hel behoud des «redes onmogelijk acht. FRANKRIJK. Pakijs, 10 Januarij I'e koude is heden al hier heviger en de honderddeelige thermometer teekent van (i.S tol 10 2 graden. Onder de honderde arrensledcn die men dagelijks ziet wedijveren in sierlijkheid en pracht ziet men steeds die van den keizer die met de keizerin aan de wintervermakelijkheden? deel nemen. Hunne slede is bespannen naar Rus- sischen trant met tlrie paarden een groot paard in hel midden en tw ee kleiner ter zijde die mol de koppen buitenwaarts gewend in vliegenden ren over de sneeuw baan ijlen Sedert een paar dagen hoort men in de politieke kringen op nieuw ongunstige verschijn selen lusscben debetrekkingen van Frankrijk en Kngeland een paar dagen geleden had de kei zer zich in een vertrouwelijk gesprek uitgelaten en gezegd «ik weel zeer goed dat Engeland geheele vaste land op hel lijf ie jagen maar ik laai mij niet vangen. Ik weel wel waar mij do schoen wtingl." Men verzekert dat den 25 a. s. voorliet bof in liet Seine departement erne zaak zal be handeld worden waarin de keizerlijke familie zich hoogelijk interesseert. Jerome Bonaparte, oudste zoon van den voormaligen koning van Westphalen gewoon verblijf houdende in Amerika verlangt dal men overga lot de inven tarisering en bereddering der nalatenschap van prins Jcrómezijnen vader, zulks krachtens zijn regt van wettig erfgenaam. Men weel - zoo als nog onlangs is in het licht gesteld door den heer Thiers in het 18 deel van zijne Histoire du Consulat el de l'Empire- dat het huwelijk des broeders van Napoleon Imet inej Patterson werd vernietigd verklaard in familieraad in hel eerste keizerrijk hetgeen het legt der tegenstanders uitmaakt doch nooit kerkelijk is losgemaakt. Daarop grondt zich de heer Jcróme Bonaparte die den lieer Berryer lot zijn alvokaat heeft gekozen. Men verzekert dat bij de procedure zullen worden overgelegd brievenvan Napoleon I, Letilia Bonaparte en prinses Malhilde waarbij de eischer neef en kleinzoon werd betiteld. De po gingen lot eene minnelijke schikking dusverre aangewend slaagden niet. Zelfs wordt gezegd dat de heer Jerome Bona parte en diens zoonollicier in hel Fransche le ger den «oorvaderlijken naam (welke voor hen van al zijn gewigl moet zijn) hebben verkozen boven de adelijke titels van hertogen graaf van Sarléne 'eene stad op Corsica) die hun zouden zijn aangeboden. Niettemin sedert nu tol den 25 kan de slaat van zaken nog veranderen en vvclligt zal die datum ook nog niet zoo geheel onherroepelijk zijn vastgesteld. De lieer Berryer heeft voor zijnen kliënt eene memorie uitgege ven, welk stuk zeer keurig is gesteld. De keizer, geheel onpartijdig willende blijven heeft zich niet in de zaak gemoeid. Men schrijft uit Napels van 1 i dezer. Hier Ier stede is eene proclamatie van den prins van Savoye Carignan afgekondigd, 's Ko- nings stadhouder zegt daarin o a. Ik ben gekomen om hel werk der eenheid te bespoedi gen en de orde te handhaven. Mijne regering zal de kerk en hare bedienaren eerbiedigen mits de geestelijkheid aan den koningde grond wet en de wetten van den staal gehoorzame." De prins belooft eene hervorming van bel lands bestuur en eindigt niet deze woorden Ik hoop dat Gaëta binnen kort moge vallen en dat de N'apolilaanscbe provinciën bereid zullen zijn tot elk offer, om tol de eenheid van Italië te geraken." Verscheidene bladen, en daaronder de Monde, in de voornaamste plaats, hebben dezer dagen met veel lof gewaggemaakt van de po gingen der Bulgaren, om zich bij deRoomsche kerk aan te sluiten. Deze zaak is meer van politieken dan van kerkelijk™ aard en de onder - werpelijke aangelegenheid wordt met talent be handeld in een brochure getiteld: De waarheid over de Bulgaarsche kwestie. De weigering der Bulgaren om de regtsmagt van den Giiek- schen patriarch te erkennen, zal vermoedelijk groote Leslonimi ring"» voor de suzereiniteit der porte ten gevolge hebben; immers is hst te verwachten dat na de oprigting van een nieuwe Bulgaarsche kerk vroeg of laat Bulgarije zich van den Oitomaniielien slaat afscheidt. Den 2 dezer viel te Algerie een feit voor, dat zeer groote sensatie teweeg bragt. In den avond van dn-n dag ontving de hertog van Ma- lakoff' de hu'debewijzen van alle civiele en mili taire autoriteiten, tevens maakten alle vreemde consuls hunne opwachting. Toen de N'apelsche consul (die van Frans II) hem werd voorgesteld, ondervroeg de maarschalk dien omtrent Napels en Gaeta met blijkbare zeer groote belangstel ling. De consul eenigermate verrast en op der gelijke vragen riet bedacht, antwoordde, dat men aldaar oorlog voel de voor het regt en tegen liet regt. Och zij de hertog van Malakoff wat jammer, dat de koning niet twee maanden vroeger te paard steegEn zich naar de con suls keerende zeide hij tot dezen: Wat daar winds gebeurt is eene schande, mijne heeren Voor lang was ik en nunos ben ik in de politiek maar ik erken van die politiek niets te begrijpen. Daarna groette de maarschalk en verwijderd' zxh. Men zegt, dat alle consuls zich gehaasj hebben dit incident aan hunne gouvernementej mede te deelen. Niet 17, maar 200 kanonneerboolen zu| re. v- i.ee-c-b last te r>aint Queh gebouw worden Uit Turijn wordt dd. 13 dezer, aan bi Journal des Débals geschreven dal de vredelif veude politiek van den heer de Cavour met elke dag meer in bel licht treedt en door de ministe riële organen krachtig wordt ondersteund. Di gematigde oppositie, onder de leiding van dei heef Balazzi, zal ook niet oorlogzuchtig zijn maar daarentegen veeleifchend op het punt van binnenlandselie question de zwakke zijde van het ministerie. Wal Garibaldi betreftzoo bij den oorlog wilzal men bem niet kunnen te gengaan men hoopt echter nog hem door overtuiging te winnen. \olgcns eene depêche wordt gezegd dat koning Frans IIden eerbied voor zijnen twij felachtige!) beschermer lot hel uiterste drij vende Fraukrijus voorstel wegens den wapen stilstand onvoorwaardelijk heeft aangenomen, en dal generaal Cialdim geweigerd heeft de nade- ringswerken te staken alvorens het bevel van zijnen souverein daartoe ontvangen te hebben. Hier moet óf een misverstand óf eene list be staan want bezwaarlijk kan men aannemen dat Frankrijk gehandeld heeft alvorens zich «an de medewerking van l'iemont te hebben verzekerd de twee regeringen verslaan elkander toch te goed dan dal gebrek aan overeenstemming mo gelijk wezen zou. Deze depêche heldert overi gens niets op en is niet berekend om lichtte ver spreiden te midden der nieuwe tegenstrijdighe den die wij ten opzigle van Gaëta vernemen. Men verzekert dat de Fransche vloot als zij Gaëta verlaat, naar Toulon terug zal komen om voorraad in Ie nemen en zich van daar naar de Adrialische zee begeven zal. De voorgewende reden voor die beweging onzervloot is de nood- zakelijkheid om elke landing der Garibaldianrn te. belenen doch willigt ligt oierin de ware' oorzaak niet, maar wel daaiiti dat men eene Fransche vloot niet ver van Venetië hebben witbijaldien tegen hel voorjaar den oorlog uitbrak. De buiienlandsclie tijdingen zijn overigens ten ecnenmale onbeduidend en ook binnenlandsche heb .ik u weinig mede te deelen. De ministerraad vergaderde heden onder het Voonittersrhap des keizers. De heeren Trop- lóng en de Morng roorzitters van den senaat en hel wetgevend ligchaam de Billanll en Baroche woonden met de overige ministers de zitting bij. Men ziel nog altijd de circulaire van den heer de Persigny wegens het rapport van den heer de Forcade over den finantiëlen toestand van Frank rijk te gemoelhetwelk laatstleden zaterdag in den ministerraad is voorgelezen en datnaar men gelooftniet openbaar zal gemaakt wor den ofschoon de ontvangsten en de uitgaven juist sluiten zijn er enkele uilgaven tegen welke de openbare meening op zou komen. In verscheidene gouvernementen van Rus landzijn dé-boeren tot opstand gekomen daartoe gebragt duorde knevelarijen van de landheeren. GROOT-BRITT ANN1EN. Lonken, 15 Januarij. Tengevolge van het besluit der admiraliteit om bet getal der gepant serde oorlogssloombooten nog Ie vermeerderen zijn eenige voorname scheepsbouwmeesters uit- genoodigd vóór 24 dezer hunne inschrijvingen in te zenden voor den bouw van twee zoodanige stoomboolen ieder van 401)0 ton welke aan de reeds bijna afgewerkte Resistance en Defence gelijk zullen zijn en eene lengte van 280 bij eene breedte van 56 voeten hebben. Nooit welligt had men in de moerassen van Yorkshire vreeselijker weder dan in de af- geloopen week. De sneeuwstormen nu en dan door donderslagen vergezeld, wisselden elkander onophoudelijk af, zoodal de sneeuw in sommige raleijen 20 voelen hoog werd opeengestapeld. Alle verkeer was gestremd de patrijzen en kor- hanen werden met geheele zwermen uil de tnue- rassen opgejaagd en in de straten van Malton half dood van bonger en koude opgeraapi. De inzender van een artikel in een der dagbladen schrijft de dikke duisterniswaarin deze hoofdstad II. donderdag gehuld wasmin der aan den mist die volgens bem zoo erg niet is geweestdan wel daaraan toe dat, bij de he vige koudemillioenen manden en emmers steenkolen op de honderdduizenden vuurhaar den geworpen werden zoodat de rook der on telbare scboorsteenen zich als tol eene onmete lijk groote wolk vereenigde. «Wat, vraagt bij, zou negentien twintigslen «an dezen rook hebben voorgekomen Dit uiterst eenvoudig middel breng voor dat gij nieuwe kolen op werptal het vuur naar hel «oorsle gedeelte van den baard digi bij de spijlen vul daarna de holte aan de achterzijde met de sintels of asch die in de bak onder den baard gevonden wor den en werp eerst dan nieuwe kolen op. liet gaz dat zich onder hel heel worden der kolen ontwikkelt zal door de sintels opgeslorpt worden en de kolen in hoogeren graad brandbaar ma ken. Op die wijze wordt de rook verbrand en gij zult een aangenaam gloeijend en roukeloos vuur verkrijgen." De redaclie van de Times heeft aan de weduwe van zijnen correspondent (den heer Bowlby) die door de Chinezen vermoord werd ecne jaarwedde van 1500 p. st. toegestaan. Deze vrouw deelt bovendien in de 100,000 p. st. die door hel Chinescbe gouvernement reeds betaald zijn ten behoeve der aanver- wandten der vermoorde Engelschen. In Engeland alwaar zoo reel legen de slavernij wordt gesproken zou men zeker gaarne de slaven vrij zieu doch nog liever eene verdeeling der Unie ten gevolge van minnelijke schikkingen hel is niet te ontkennen dat menal zij het bedektelijk of verbloemd, de magt der Unie verminderd wcnschl le zien om eenigen invloed in het andere halfrond te her winnen en ook om geruster te kunnen zijn be trekkelijk Kanada. Volgens berigten uit Mexico zou Miramon generaal Dogollatlo ten eenenmale verslagen heb ben en de bevrijding van Mexico uit de han den van het miramonscbe bewind op nieuw on bepaald uitgesteld zijn. Deze staal van zaken had in Noord-Aruerika de kwestie «an een Ame- rikaansch protectoraat of inlijving van Mexico bij de Unie doen herleven. Uil particuliere brieven hier uit China ontvangen blijkt, dal de verwoesting en plun dering van het zomerpaleis des keizers alle denkbeeld le boven gaat. Hel geroofde en ver nielde wordt gezegd eene waarde van meer dan f72,000,000 Ned. to bedragen Bij het binnen treden wisten de troepen niet wat zij het eerst zouden grijpen hel zilver werd weggeworpen om hel goud le nemen hel goud werd in een hoek gesmeten om edele gesteenten en paarlen te kunnen bergen. Alle kamers waren vol van de kostbaarste kleederen en vazen. De keizer lijke waschkom omzet met fijn gesteente werd door den vinder verkocht voor 2000 p. st. De meeste soldalen hebben schatten bij zich waarvan zij de waarde zelfs niet kennen. In Brazilië overleed onlangs iemand oud 120 jaren en personen van 104 en 105 vindl men er veel. In Washington stierf onlangs iemand van 114 jaren kort te voren was eene vrouw begraven die 110 jaren geleefd bad. In Finland is een dorp waar de menschen zoo oud worden dat ze niet meer welen wie ze zijn. JONGSTE TIJDINGEN Turijn, 18 Januarij. Gisteren zijn twee fregatten met troepen naar onze vloot in de golf van Gaëta vertrokken. De vice-admiraal Ie Barbier de Tinan heeft den 19 dezer met zijne nog overige schepen Gaëta verlaten. Het officiële dagblad van Turijn verklaart de geruchten nopens wijzigingen in ons ministerie voor ongegrond. DE AANLEG VAN DEN EERSTEN WIJNBERG. Toen Noachs zucht hem dreef den wijnberg aan te bouwen Trad Satan vriend lijk toe en vleide om zijn vertrouwen: „Hoe werkt hoe zwoegt ge dus, Noach, zeg het mij „„Ik plant een zoete vrucht vol tintelende kleuren, „„Haar tros behaagt het ooghaar sap is vol van geuren „„Het geeft den besten drank, maakl's menschen harte blij „Verdienstlijk werk, voorwaar, ik wil mijn hulp u leenen ,,'tls spoediger volbragtindien we ons zaam vcreenen „Gij zult het zien hóe 'k mij op zulk een werk versta En fluks tijgt Satan op eti sleept ecu lamske mede, Hij keelt het weldra ligt een leeuw verwurgd de wreede Slagt nu een zwijn een aap in moordzuchts ongenö. En met der dieren bloed wil hij het aardrijk drenken 't Onschuldig, blij genot reeds in den oorsprong krenken, En menglen in het sap tot vreugd en artsenij Bestemd een dwelmend gif, een ware he.harpij, Die hem tot zonde spoort, in hart- en geest verwarren In waren duivlen-lust den hemel aan doet sarren Dus kreeg door's Boozen hulp het fonklend druivensap Met een onzaalge krachteen' treffende eigenschap Datwie het drinken moog'zich uaar der diereu trekken Gedragen zal, die hier ten beeld der fabel strekken. Zoo is de nuchtre mensch de rampen zelfs ten spijt Een lam gelijk, zoo zacht, zoo rustig zoo verblijd. Eu wil hij matig slechts het druivensap genieteu 't Is of hij leeuwen-kracht door de aderen voelt schieten. Maar drinkt hij meer vergeet hij onbedachtde maat, llij wordt als 't zwijn: zijn eer-, zijn zelfgevoel vergaat. En doet de onzaalge zucht hem overdadig drinken Hij zal, den aap gelijk ten spot der kinderen zinken. Zoo is 't.dat op deze aard het al hestaai Het goede is immer naauw verwant aan 't kwaad De wijsheid leertgebruik, geniet met rede, Zoo volgtgeen spot uw weg, zoo krenkt geen schande uw vrede, (Vit hel Ned. [sr. Jaarboekje 1860186IJ. Ondertrouwd H. GILJA.M 4z. OuWERKERK etl 17 .lanuarij 1861. L. ROMKIJN. Algemeene kennisgeving. 2% pet.' 63% 3 j 75% h 98 '/lfi 3% 91% 5 101% 5 100% 4 6 PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM. den 18 Januarij 1861. Nederland Werkelijke Schuld dito dito dito dito Amortis. syndic. Rusland bij Hope 1798H8I6 dito 1828/1829 bij Stieglitz. 3de leen. dito 6de leen. 1835 dito bij Hope Cert, van ass. Poolsche schatkist oblig. Aandeel groote Uuss. spoorweg a ƒ236 volgefourn. Oostenrijk Weenerbank, bij Goll.en Co. dito dito Mstaliek dito dito, rente Amsterdam dito nationale Weener-aand. h 11 500 L. I860 Portugal Buitenlandsch van 185.'! dito van 1856 a 1859 Buitenlandsch Binncnlandsch Buitenlandsch 3% nu Groote stukken Stukken van L 100 56 V, Spanje Ecuador 2 3 3 3 3 1% 1 1 f 3. l/4 38% 21 -o (50 45% f - 45 U *«V.o 47% 40% 10% Ter Stads-Drukkerij van He Kr ven A. de Vos,

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 2