Woensdag 16 Janiiarii WOENSDAG ZATURDAG. Watersnood! Besturen en Aclministratien Binnenlandsche Tijdingen. «i ABONNEMENT S-P RIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzendingder Advert.daagste voren, voor 10 ure 'smorgens. V E It S CHIJN T: P RIJS DER ADVERTENT JEN, GewoneiQ1 cents de regelGeboorte-t Huwelijks- en Doodberiglen van 16 regels a f 1 behalve helZegelregl. BEKEN D M A R I N G. De btmGEMEESTiiH van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen dat bet kohier der grondbelasting van deze gemeente, dienstjaar 1861, op den 5 dezer maand door den beer Commissaris des Konings in de provincie, is executoir verklaard en na afkondiging op heden xvordl gesteld in banden van den heer ontvanger der directe belastingen in deze gemeenteten fine van invordering ingevolge de wet. Zierikzee den 14 Januarii 1861, B. C. CAU. Watersnood Dat w thans, helaas het woord van den dag door de vreeselijke wijze waarop deze zich in sommige provinciën van ons vader land vertoontmaar bij dat woord hoort men dan vele anderen die liefelijker klinken en als zoo vele lichtstralen zijn die op dat ontzettende jammertooneel neerdalen, als: hulpLeniging ondersteuning en menschenlief de. Ook alhier be ijvert men zich om in den onbeschrijfelijk grooten nood te helpen voorzien. De leden van het gezelschap E. N. Z. IC., zullen reeds a. s vrijdag eer.e Soiréelittéraire geven en de voor dragten zullen door muziek afgewisseld worden, waartoe de ijverige Stads Muziek-Directeur de heer C. Eisner, gaarne zijne medewerking ver leent. Dit verdient te meer toejuiching, als men bedenkt, dat de uitvoering thans verdubbelde inspanning kostwegens den spoed die men daaraan bijzet. Dat eene algemeene inteekening dan ook de kroon zal zetten op zulk een edel en ijverig pogen, en een buitengewoon talrijk publiek op aanstaande vrijdag eenige genoege- lijke uren op die soirée zal doorbrengen be twijfelen wij geen oogenblik. De Vrijmetselaars loge de Star in het Oosten alhier heeft reeds in He vorige weeknaar wij vernemen, eenesom van 50, ten behoeve der noodlijdenden beschibaar ge - steld. Ookis er eene commissie van notabeleingeze tenen op gisteren begonnen om de liefdegaven tot leniging van den watersnood aan de huizen alhier, in te zamelen, die reeds p m. ƒ1000 heeft ontvangen. Een jeugdig ingezeten geeft eenige dichtregelen in liet licht met een gelijk edel doel en ook die poging zal niet vruchteloos zijn. Dat men ook in de gemeenten ten platten lande niet achterlijk zal blijven dit waarborgt ons de erva ring van vroeger maar dm oiseht ook nadruk kelijk de groote nood. Er moet algemeen en onbekrompen worden bijgedragen en wie, die bet niet gaarne doetals hij uit de dagbladen de uit gestrektheid en het vreeselijke van de ramp ver neemt. Danishet, als hooren we de roepstem men van die duizende ongelukkigen. Wie, die het niet gaarne doet vooralals hij in stilte nadenkt over de ramp terwijl zijn huis, en have en goed en vee door geen gevaar werd bedreigd of tot heden bewaard. Daarom, stad- enland- genootennu geene offers geschroomd, maar ge holpen op velerlei wijze en gegeven met milde handDan brengt die watersnooddie zoovelen ten ramp is, u zegen aan. Zoo zij het I Diakenen der Hervormde Gemeente te Zierikzee, vermelden met dankbaarheid te heb ben ontvangen drie en dertig stuks Dekens, als gift der Vrijmetselaarsloge de Star in het Oos ten" alhier. En door den Diaken van wijk B tie waarde eener soepbedeeling ad/33,17. Zij nemen de vrijheid hunne armen voor ver der liefdesbetoon ten zeerste aan te bevelen. Zierikzee, 15 Januarij 1861. Diakenen voornoemd H. A. van IJSSELSTEIJN, 1° Voorzitter. C. van der VLIET Dz, Secretaris. Nopens den Ireurigen toestand der over- strnorningen ontvangt men uit Zalt Hommel het volgende berigt van jl. woensdag avond 7 ure Keue menigte landlieden is hier heen ge stroomd. Alle eenigzins bruikbare lokalen zijn opgevuld met vlugtenden. Wij hebben hier zoo veel werk met hel bedeelen en verzorgen van de talrijke slogtolTers der vreeselijke ramp, dat er geen oogenblik tot hel voeren van eenige gere gelde correspondentie over blijft. Uit 's Uerlogenbosch schrijft men van 9 dezer. Gisteren ontving onze burgemeester een brief van den burgemeester van Hedel waarin deze hem mededeelde dat de huizen alle onder water ston den dat er in die gemeenten 1100 en in Amer- zodenen Well 2000 menschen gebrek hadden, daar er niet gekookt of gebakken kon worden en er geen brood was, daarom verzoekende zoo spoedig mogelijk brood te willen zenden zoo mede een paar honderd ijzeren krammen en eene partij touw oin bel vee langs de huizen op den dijk vast te zetten. Oumiddelijk gaf onze geachte burgemeester de noodige bevelen om «oorloopig de gevraagde hulp te zenden en was hel door zijnen aandrang en inenscblievenden ijver, zoomede door die van eenige andere edele oienschenvrienden dat nog dien eigen avond twee karren met brood bene vens bet gevraagde ijzer en touwwerk derwaarts vertrokken. Omtrent de doorbraak te Cuyck wordt gemeld dat de vlugtelmgen uil de beide in de school en in bet buis van liefde opgenomen werden. Te boxmeer was de angst niet minder groot en al wat leven ontvangen bad sloeg de handen aan bet werk. Aan een particulier schrijven uit 7.alt-Boinrnel van Tl) dezeroulleenen wij hel volgende: Ten gevolge van omzeilend werken is hel ons geluk; de stad vooreerst vrij van water te houden doch rondom door hel water omringd is het thans de vraag wat de kwelling die ons reeds fopl doen zal. Den dag van dingsdag 8 dezer vergeel ik nooit, ik dacht waarlijk dal we hel zouden moeten opgeven doch len gevolge van ontzettende inspanning bleven wij de was voor. De peilschaal leekende 5 el 29 duim go- durende ruim een dag, in 1809 was het maar 4 el 94 duim. Daarbij komt de strenge vorst. Denken deden we maar niet maar wij hebben gewerkt als leeuwen. In drie dagen heb ik 41/, uur geslapen bij ontvangst van uw telegram hail ik 17 uren op den dam voor de liossche poort doorgebragt en zoo deed ieder. Ik hoor dal het overal benaauwd zitdoch heb geen lijd om iets te lezen. Menschenlevens betreuren we niet de stad is opgepropten met dankbaarheid denkende aan hetgeen wc krijgen zullen zullen we wel in den nood voorzien. De Tielsche Courant meldt van den9 's avonds: Het water heeft hier heden (l ure's nam.) een stand bereikt, dien de oudste menschen zich niet herinneren namelijk 7 el 91 terwijl het nog wassende is. Het staal met den kruin des dijksgelijken op enkele plaatsen op den dijk. Daar de rivier overdekt is met drijfijs verwacht men dat het ijs zich spoedig zal vastzetten en alsdan het water vallen zal. Een gedeelte van hel plein staat onder door het inloopeu van het water uil de haven. Gelukkig dat het stil weder is daar anders de gevolgen niet te be rekenen zouden zijn. Te Hesselt en te Varik stond het water gisteren avond 3 voet boven den kruin des dijks en heeft men door inspanning van alle krachten den dijk weten (e behouden. Het volk was uren lang tol aan de knieën in hel water, aan den arbeid. De commissaris des konings in de provincie Gelder land gaf hiertoe zelf hel voorbeeld en was den geheelen dag tegenwoordig, lieden morgen ■ft men alhier 7 noodschoten gehoord men kt van den kant der Maas zoodal men vermoedt dat de Maasdijk op het oen ofander punt bezweken is Onze stad verkeerde heden middag in ontzettend gevaar. Door den aan houdenden drang van hel wassend water (hel toekent heden 2'/, ure 8 el) begon de dam in de Waterpoort gesteld water door te laten en nam dit dermate toe, dat men voor het ergste be vreesd was; want baande zich het water hier heen een uitgang, onze geheele stad was wel- ligt eene prooi des ondergangs. Honderden handen togen onmiddeiijk door zucht tot zelf behoud gedreven aan het werk met het aanbrengen van steenen mest en verdere materialen, en zoo doende heeft men hoop deze tot nog toe in onze geschiedenis onbekende ramp te keeren. Uit Arnhem schrijft men van 10 dezer. Men verneemt dat Z. .VI. de koning eene som van duizend gulden heeft gezonden om in de eerste behoeften dernoodlijdenden door den watersnood te voorzien en dat bovendien op Zr. Ms. last onderscheidene militaire bakkerijen brood voor hen zullen bakken en wijders kleedingstukken herwaarts zullen gezonden worden om aan de hulpbehoevenden Ie worden uitgedeeld. Ken en ander moet door de heeren adjudanten des ko nings aan den commissaris des konings alhier zijn aangeboden. Volgens beriglen uit Zalt-Rommel 12 dezer, verneemt men dat hel buitenwater zeer langzaam valt eri staal thans 4,07 elterwijl hel vloedwater meer dan een voet is afgenomen zoodat wij v eel geruster zijn Steeds worden moer vlugtelingen opgenomen. Schuiten vol goederen en voedsel gaan dagelijks naar de dorpen. Kr komt veel hulp maar er is verschrikkelijk veel noodig, zal aan de behoeften kunnen voldaan worden. Voor onze zaken is volstrekt geen lijd over. De verzorging der verpleegden vordert reuzen krachten en eene massa handen en hoofden. Worden de verpleegden lang hier opgehouden dan weel ik waarlijk niet hoe wij ons redden moeten. Volgens een particulier berigt uit Zall-Bommel verneemt men nog hel volgende: Hel ziet er hier erg uit, de geheele Bommeler- waard is een ijsveld de stad zelve hebben wij tot nu loc door dammeu in de liossche en Oenselsche poorten met goed gevolg verdedigd. Op het laud is énorm veel vee verdronken ook enkele menschen zijn door liet water door koude cn ellende omgekomen. De stad zit vol ongelukkige vlugtelingen die met vrouw en kin deren en een pakje onder den arm herwaarts zijn gesneld en God nog danken dal zij er het lijf (en velen niets meer) hebben afgebragl. Hoe bel op de verdronken dorpen gesteld is kunt gij wel denken bij de Jongh te Gameren zijn 52 stuks vee verdronken hij van der Kaag te Bossum 50 te IJruchem en Kerkwijk het meerendeel van heigeen er was gij kunt zelf berekenen hoe het op andere plaatsen moet ge steld zijn als het er zoo digt bij de slad en op do hoogst gelegen dorpen aldns uitziet. Wat liet eind zal wezen kan niemand voorzien nooit zag men zulk een massa ijs bij zoo hoog water de ri-ier zit van dijkskruin tot kruin het is binnen en buiten een ijszee die niet op kan ruimen volgens het oordeel van allen die ondervinding en kennis van zaken hebben zonder zeer groote .verwoestingen aan te rigten. Uit Driel schrijft men Deze gemeente is bijna geheel overstroomd. De bevolking 3200 zie len moet worden gehuisvest in een 30tal hui zen en in de kerk. Men vreest voor hongers nood en ziekten. Teel vee is er verdronken. Aan eeu particulieren brief uil Zuilickem van 8 dezer oiuleenen wij hel volgende: Nadat hel water zondag voortdurend langzaam bleef wassen bereikte liet len 9 ure onze wo ning waarin zich ook vele vlugtelingen bevon den. Men raadde ons aan het huis te verlaten daar men vreesde dal liet geheel zou wegspoelen. Dien raad volgende, moesten «ij, in de duisternis met de heenen halverwege door io het water waden ten einde een punt van den dijk Ie bereiken waar het gevaar minder groot was. Daar stonden wij van alle kanten omringd door hel over den dijk stroomend water, en ieder oogenblik vreezende Hat de dijk zou wegspoelen, en ook wij door hel water zouden worden mede- gesleept. Na ruim een uur brak de dijk bij dc koorn- molen door, en daardoor kwam erbij ons val in het water en konden wij God danken voor het oogenblik ten minste gered te zijri. Het is eene groote verwoesting, maar zoo ver ons lot nog toe bekend is zijn geen menschen omgekomen, maar verscheidene huizen weggespoeld. Bij ons zijn thans circa 150 menschen komen vlugten, na genoeg allen armenwion alles, dekking klee ding en voedsel moet gegeven worden, daar zij aan alles gebrek hebben, wam de meeslen heb ben niets gered dan het leven de kleederen die zij droegen en enkelen een bed.. Gevaar heb ben wij nu voor hel oogenblik niet. Men verneemt dat men te Douderoijen in eenstal die gebouwd was op den vloed van 1809, 30 stuks vee in hel ijs doodgevroren heeft gevonden de rivier was er doorgespoeld en ine» heeft den tijd niet gehad de dieren te redden. Men schrijft uil 's Heriogenboscb van 10 dezer. Door het overstrooinen van dm liom- melerwaard is ook het naburig Hedel onder wa ter gezet. Eene groote menigte paarden en allerlei soort van vee staat reeds verscheiden da gen en nachten in de open lucht. Het school gebouw dat aan de vlugtelingen eene lijdelijke schuilplaats bad opgeleverd, is afgebrand, met een aanzienlijken voorraad levensmiddelen en brandstof. Grijsaards, vrouwen en kinderen komen in troepen onze stad binnen. Te Antwerpen ligt bij den consul der Ne derlanden eene inschrijvingslijst lot hel bijeen brengen van giften ten behoeve dernoodlijden den door de watersnood hier te lande. Aan het algemeen overzigt van het Ba- taviasche Handelsblad wordtket volgende ont leend Van Bandjermassing zijn berigten ontvan gen die op zich zelve niet ongunstig zijn maar toch op nieuw de overtuiging geven dat de hoofden des opstands niet voornemens zijn zich te onderwerpen. Nog heden ten dage heerscht bij velen inzonderheid bij de lagere klassen des volks hel denkbeeld dat het bij de wet verboden is om iemand, die in het water valtbuiten voorken nis der policie daaruit te halen een denkbeeld.

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1