w°, 4. Zaturdag; 12 Jüüitarij WOENSDAG ZATURDAG. Besturen en Administratie» Binnenlandsche Tijdingen. ft- «K- A BONN EMENTS-PIllJS. Per drie maanden if M,00. Franto per post f 2,25. Intending der Advert.daagste voren, voor 10 ure 'smorgens. VE B S C HIJ NT: P HIJ S DEHADVEltTENT IE N. Gewone 12'/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten san 16 regels af 1 behalve IteiZegelregl. BEKENDMAKING. Htirgejierstf.ii 'in Wethouders van Zierikzee brengen Ier kennis van de ingezetenen dat door den beer Arrondissements-IJker alhier, van heden af lot den 15 dezer met uitzondering van zondag des voormiddags van tien lol één ure ten zijnen huize wijk A no. 379, tal worden ge vaceerd tot het kosteloos herijken van die malen en gewiglcn die in dit arrondissement reeds geijkt doch ongebruikt zijn terwijl aan fabriekanten en handelaren in maten en gewigten nog wordt herinnerd dat na den 15 dezer voor het her ijken van alle maten en gewigten zonder onder scheid de gewone ijkregten zullen moeten worden voldaan. Zierikzee den 8 January 1861. B. C. CAU Voorzitter. LOEWER fung. Secretaris. Hel COLLEGIE van DIAKENEN der Her vormde Gemeente te Zierikzeemaakt onder hartelijke dankbetuiging aan de gevers of geef sters melding van de ontvangst der volgende ingekomotie giften als Bij den Diaken van wijk A Een Soepbedeeling Ier waarde van f 31,17. Hij den Diaken van wijk B: Aan Geld f 5.60. Bij den Diaken van wijk C Aan Geld fi.O(I. Bij den Diaken van wijk l) 20 Dekens en aan Geld f 2,50. ;;ij den Boekhouder Een Bankbillel van f 25, voor eene ex ra be doeling in warme spijs of brandstoffen en aan geld f 10 f 10 en ƒ3.50. Het Collegie beveelt den groolen nood der armen verder met goed vertrouw en aan de lief dadigheid aan. Zierikzee'1 Januarij 1861. Het Collegie van Diakenen voornoemd, H. A. van 1JSSE1.8TK1JN1°. Voorzitter. C. van der VLIET Dz. Secretaris. Z. M. de koning heeft benoemd lot minister van koloniën jbr. JP. Cornels de Groot van Kraaijenburq oud fungerend secretaris g' neraal bij het ministerie van koloniën en oud raad van Nederl. Indie. Allertreurigst zijn de berigten welke wij ontvangen nopens den stand van zaken in de omstreken van Zall-Bommel. De Waaldijk be neden den Meidijk was doorgebrokenen de polders Brakel en Pouderoijen overstroomd ter wijl bel polderdistrict Bommelerwaard boven den Meidijk mede in gevaar verkeerde. Uit Zalf-Bommel meldt men van 7 dezerdat de dijk lusschen Nieuwaal en Zuilichem in den afgeloopen nacht ten één ure met een waterstand van 5.07 el is doorgebroken. Volgens berigt uit Gorinchem van zondag morgen was te Vuren bel water, na een val van 19 duim, staande. Daarentegen was bet te Go rinchem 52 d. gewassen en stond het aldaar 9'i d. onder noodpcil. Het ijs vast. Bij Tiel stond het water zondag morgen 1.70 el onder nood- peil en 23 duim hooger dan zaturdag morgen Weinig drijfijs. Te Nijmegen vertoonde zich zondag morgen ook weinig ijs in de Waal. VS a ters'and 2.81 el onder noodpeil in 24 uren 32 duim gewassen. Xe Pannerden is de over logt geheel gestremd Met water stond daar zondag morgen 1.34 el onder noodpeil. In de laatste 24 uren 41- d. gewassen. Waterstand te Hul- huizen 1.73 el onder noodpeil met 2-8 duim was sedert zaturdag morgen. Op den lis se I bij Kaïerveer Kampen, Deventer en Zutphen was bet ijs zondag morgen vast. Hel water overal langzaam wassende. Te Weslervoort blijft de passage geheel door het ijs gestremd. Aan de peilschaal stond bet water zondag morgen 13.02 el en 85 d. onder noodpeil. In de laatste 24 uren 20 d val. Voor Arnhem dreel zondag weinig of geen ijs. Het water stond 6.04 el en 11.99 el boven a. p. en 92 d. onder noodpeil. Des morgens <S uur was bet in 24 uren 4 duim gewassen, en later iets gevallen. Over den stand van het ijs bij Drie! zijn geene berigten ontvangen. Bij Malburgen is bet nog steeds vast. Te Uulenborg stond het water zondag morgen nog 185 d. onder noodpeil en was het 28 d. gewassen. Te Vreeswijk is bet ijs vast. Waterstand 2.50 el onder noodpeil 14 d.was. j Van den Kinderdijk berigt men va j gisteren I Het ijs zit in de rivier de Lek en de Noord overal vast de Lek wordt aan de veren mei gela den schii'lscbouwen en personen te voet gepas seerd Volgens een telegram uit Maastricht stond de Maas zondag aan de peilschaal 2.85 el, In 21 uren 55 d. gevallen. Kr dreef slechts weinig ijs. Te Roermond was zondag morgen drijfijs met vallend water. In 's Bosch moei het water reeds in sommige straten staan daar het zondag morgen 5.56 el boven A. p. stond en in de laatste 21 uren 82 duim gewassen is. Te Keulen was zondag morgen veel drijfijs. Van Cobleniz meldt men dal zaturdag morgen op den Rijn en de .Moezel veel nieuw drijfijs was, wal in den loop van don dag nog aanzienlijk vermeerderde. Van .Mainz wordt zaturdag b<*— rigtdat het ijs in de Alain vast zat en dat de Bijn in 24 uren 8 duim gewassen en met veel ijs bezet was. Ook te Oberwesel was zaturdag het drijfijs aanzienlijk toegenomen. Uil Botterdam schrijft men van 8 dezer. Het ijs in de rivier de Maas voor deze stad zit thans zoo ver hel oog reikt vast en wordt heden voor de Groote Draaisieeg te voel gepasseerd. Uil een particulieren brie! uit Vuren wordt nog hel volgende gemeld Na de doorbraak te Brakelwaarbij men zegt dat 4 a 7 huizen medegesleept en I2rnenschen omgekomen zouden zijn schoon daaromtrent niets zekers bekend is heeft men hier eene be langrijke daling des waters waargenomen dat evenwel sedert dezen nacht 4 ure lot bijna een palm onder hel hoogste standpunt weder is opge- loopen en op dit moment nog langzaam wast terwijl het ijs door aanhoudende vorst sterker dan te voren en onbewegelijk vast zit. Te Dalem is het water veel hooger en is men met alle man aan bel kisten, men vreest zeer voor het behoud van den dijk. Daartegenover even boven Woudrichem is men bezig 3000 zakken met zand gevuld tegen er» in de sluis te werpen, die als bet ware slaat te schudden, en met den dijk aldaar waarop reeds een el hoog gekist is elk oogenblik dreigt te, bezwijken. Overal werkt men dag en nacht door zoodat de krachten zijn uitgeput terwijl bij' zoo builengewonen rivier stand materialen gaan ontbreken. Te Gorin chem wast hel water mede aanmerkelijk en is men evenzeer voor iiinundatie van den Alblasserj waard bevreesd 300 man ziju aldaar gereed om zoo noodig de overlaten door te steken. Ware het dat de sluis en dijk bij Woudrichem bezweken dan zou dit voor het land van Altena ongelukkig doch in dezen stand van zaken voor óns aan dezen kant een redmiddel zijn dewijl het water zich dan in het Oude Maasje en den Biesbosch welligt genoegzaam zou kunnen loozen. Op den Steenoven ziet net er verschrikkelijk uit, de huizen staan rondom in liet ijs en de stroom Stort ziel» met geweld over den dam en tusschen de-huizen heen. Ir» bel algemeen neemt de nood hand over hand toe, Mogl boven deuken de redding nabij zijn Heden morgen is de commissaris des konings uit Arnhem alhier gearriveerd. Het wemelt hier van belangstellenden. De toestand is sedert dit schrijven veranderd door de doorbraak te Zuilichem. en de Tieler- waard nu voor h'et oogenblik gered. Omtrent de waterramp welke Pouderoijen den 5 dezer getroffen heeftdeelt een ooggetuige het volgende mede Nadat men zich aldaar reeds sindts eenige dagen over den hoogen waterstand der rivier de Maas had bekommerd gemaakt, welke lol bene den anderhalf voet van de oppervlakte des dijks gerezen was werd men niet minder verontrust door de tijding dat ook de rivier de Waal op een uur afstands van de Maas bij Pouderoijen eene aanmerkelijke was had bekomen zoodat men eene doorbraak bij het dorp Brakel duchtte. Deze vond werkelijk des vrijdags avonds ten half negen ure plaats, als wanneer men te Poude roijen het luiden der noodklok vernam. Die doorbraak was verschrikkelijk in hare gevolgen. Want niet alleen dat te Brakel ver scheidene huizen werden omgespoeld maar hel water vulde zoo snel de polders van Brake! en Pouderoijen dat den volgenden dag des voor middags ten 11 ure die polders zoodanig gevuld waren dat het wa'er te Pouderoijen o»er den Maasdijk in de Maas stroomde ra -t een verval van een voet. Benard was de toestand dier ge meente. Alle huizen welke op of aan den dijk waren gebouwd, liepen in. Graan en hooibergen stallen en schuren stonden onder water zoodal eraan bergen niet te denken viel. Naarmate het water wies, begaven mannen vrouwen en kinderen zich naar de hoogste plaat sen van den dijk, tot ook deze onderstonden, en de menschen in het hoerenhuis of op enkele zol ders een goed heenkomen moesten zoeken vee en paarden op den dijk in het water latende. Zooals de zaken nu staan, heeft men zoo goed als alles verloren en mag men verheugd zijn hel leven er te hebben afgebragt want Maas en Waal is thans één, en van Pouderoijen blijft niets over dan eenige huizen welker daken zich uit het water verheffen. Ware er wind geweest dan hadden de ijsschollen geheel Pouderoijen vernietigd. Men schrijft nog uil Pouderoijen De toestand is bier hartverscheurend het water van de Waal loost zich over onze dijken in de Maas; alles is gevlugt wat vlugten kon naar den overkant, waar het ook op inbreken slaat. Het huis van den heer dat bovendijks gelegen is zit vol menschen; vee is er ook in geborgen evenwel staat daar in de benedenvertrekken wa ter. Vee staal ook Op den dijk lol de uijers in het ijs en wordt nu en dan door den stroom me degevoerd. Geen eten voor menschen noch voor vee brood is er niet te krijgen voor arm noch rijk. Den duminé heeft men tot redding van zijn leven daartoe genoodzaakt zien vlugten in eene schuit men weet niet waar hij is teregt gekomen men zegt te Voen. Wal van zijne naaMe buren is geworden is onbekend men weel niet of zij gevlugt zijn of boven in hunne hui zen zittende stervende an honger en ge brek men kan elkander door den vr,,eseltj.k"n stroom niet genaken. In l?ommel rno(Be«-2'6^ uitgehongerde menschen aangekomen zijn onze ongelukkige dorpsgenooten kunnen daar onmogelijk heen. Voor er door menschlievend- heid hulp en giften naar ons toegekomen zijn kunnen reeds velen bezweken zijn. Nog wordt uit Brakel gemeld dat het vee dat niet verdronken is op den dijk staat te ver stijven van do koude. De huizen staan lot aan deu zolder in hel water. De bewoners, 25 ge zinnen van 17 weggespoelde huizen, zijn bij el kaar op zolders geborgen maar er is aan alles gebrek, daar zij, die iels hadden, spoedig het hunne hebben afgestaan en door de verdeeling thans de nood algemeen wordt. Op 't oogenblik staat de geheele Bommeler waard onder water zoodat van. het fort St. Andries tot Loevesteio van Bommel tot Hede! behalve eenige hoog gebouwde huizen alles met water overdekt is en van 't geheele eiland van Bommel niets dan de stad zelve droog is terwijl zelfs deze in groot gevaar verkeert. Ken later berigt luidt De stad is rondom in het water nat met succes gekeerd wordt. Wij blijven veilig. Van Dordrecht meldt men van 7 di-zer. Het ijs op de rivier voor deze stad, ofschoon steeds zittende en aan de veeren met beladen schiolschouwen gepasseerd wordende, heeft toch hier en daar door den sterken stroom en hel afkomende dikke water min of meer geleden. Althans op sommige plaatsen waar vroeger ijs was, is biai.k water gekomen, zoodat de voor- zigtighoid verbiedt zich op ongebaande wegen te begeven. Achter het eiland veel ijs Men meldt uil Arnhem van 5 dezer. Ten bewijze hoe de wegen over de hooge Veluwe onder de sneeuw bedolven zijn kan dienen dat de diligence van Ouerboscli en Co. rijdende lus schen Zwolle en Arnhem gedurende eenige dagen niet heeft kunnen doorrijden en dal een in plaats der diligence gebezigd rijtuig halverwege deze stad en Apeldoorn in de sneeuw is blijven steken en er bijna ondergewoeld zoodal de reizigers het midden in de eenzame heide moesten verlaten gemeld rijtuig is eerst gisteren uit de sneeuw te voorschijn gehaald en in deze stad gebragt. Men schrijft uit Utrecht van 6 dezer. Door wijlen freule van Lijnden van Lunenburg is enne som van f 700,000 bij testament vermaakt aan onderscheidene weldadige inrigtingei» enz. De Nederlandsche Zendelingsvereeniging heeft in I860 het tweede jaar van haar beslaan aan giften enz. ontvangen de som van 5494,50. Den 4 dezer is te Haarlem in hoogen ouderdom overleden de vice-admiraal \Y- A. de Manridder van onderscheidene ordenseen man wiens diensten aan het vaderland bewezen onder anderen in den strijd legen Algiers in het jaar 1816, nog steeds in dankbare herinne ring zijn. Men schrijft uit Zevenbergen van 8 dezer. Als eene zeldzaamheid kan worden medegedeeld, dat op de bouwhoeve van den heer D. Neelmans Dz. na 1 Januarij dezes jaars reeds 7 jonge duiven zijn uitgebroeid. Onder de opliglcrijendie van lijd lot tijd plaats hebben verdient het volgende ter waar schuwing vermeld Ie worden In eene stad in Zuid-Hoiland nam dezer dagen iemand een ham, die bij een spekslager builen de dt ur was uitge stald van den baak af, trad den winkel in en vroeg zeer lakoniek aan den slager of hij dien ham eens wilde wegen. Deze niets kwaad ver moedende, voldeed aan zijn verlangen waarop de man vroeg, hoeveel hij hem daarvoor schuldig was. Och niets was het antwoord en de dief, na hein bedankt te hebben ging met de ham den winkel uit en verdween.

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1