Woensriag 9 Janiiarij. 1861 WOENSDAG ZATUROAG. fl°. 3. Besturen en Administratie» Oproeping. Binnenlandsche Tijdingen. "V ZIERIKZEESlffiMIRANT A B O IV (V ME A TS-P 11 IJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzendingder Advert.daags te voren, uoortO ure 'smorgcns. VE ltS C BIJ NT: P RIJS DER ADVERT ENTJEN. Gewone 12*/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- er, Doodberigten van 1—6 regels a f I behalve lietZegelregl. PUBLICATIE. ationate Militie. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, Gelet hebbende op de beslaande wettelijke be palingen betrekkelijk de ualionale militie Brengen bij deze Ier kennis vnn een iegelijk die zulks zoude uioeen aangaan dat. het register tot inschrijving der personen, welke voor dit jaaraan de Loting voor de dienst der nationale militie deel 'moeten nemen op het Stadhuis ter Secretarie zal ge eed liggen, van den 2 Januarij 1861, tot den 20 daaraanvolgende iedere dag uitgezonderd des zondags van des moriren- ten 0'^ ure, tot des namiddags ten I ure, en dat hetzelve alsdan opgemaakt en door het hoofd van het be stuur ouderteekend zal worden, en dat de zoodanigen welke daarna worden bevonden in hunne vrplicting nalatig te zijn gebleven »ot en met den 28 Januari.] nog op het register zullen wordeu gebragt, doch niet eene boete van o tot 100 guldens gestraft moeten worden en datde nalatigen die eerst iia den 28 Januarij zullen worden ontdekt, dadelijk ge arresteerd moeten worden, om tot de dienst te worden inge lijfd zonder «ot het aanvoeren van eenige reden van vrij stelling te kunnen worden toegelaten. I'.n worden mitsdien alle jongelingen hun domicilium of vaste woonplaats binnen deze gemeente hebbende, welke op den t Januarij 186! hun negentienoe jaar zijn ingetreden cu hetzelve niet hebben volbragt en dus allen die in het jaar 1 *42 geboren zijn bij deze opgeroepen en aangemaand, om zich op voorschreve tijdstippen plaats en uren voor den 20 Januarij 1861 ter inschrijving in het register aan te dienen met overlegging van een extract nan geboorte tot op gave, van den datum hunner geboorte-, gelijk de ouders, 'voogden, curatoren of gemagtigden van afwezigen worden op geroepen om hunne kinderen of pupillen binnen den be paalden tijd ter inschrijving aan te geven, en alsdau aan het gemeentebestuur zoodanige onderrigtingeu te verschaffen of te doen verschaffenals van de Lotelingen zeiven zouden kunnen worden verlangd wordende voorts aan alle dejonge- lingen die hun negentiende jaar zijn'ingetreden by deze te kennen gegeven,'dat zij zich na den l Januarij 1861 tot op den 1 Junij daaraanvolgende tot geenen vrijwil ligen mili tairen dienst bij de armee te land of ter zee kunneu of mogen verbinden naar aanleiding der bepalingen dienaan gaande vervat in art 9 t, litt. gg. der wet van den 8 Januarij 1817 terwijl al verder tut voorkoming van alle misvattirg welke zoude kunuen ontstaanmet betrekking tot de ver- pligtingen van inschrijving die bij de bestaande wetten worden voorgeschreven aan de belanghebbende Ingezetenen dezer gemeente bij deze wordt onder het oog gebragt: 1. Hat alle jongelingen in den ja re 1842 alhier geboren, en alhier hunne woonplaats hebbende, moeten worden in geschreven zonder onderscheid of voor hen al dan niet eenige reden van vrijstelling kan worden bijgehraet. 2 Dat gehuwden en afwezenden ook in de inschrijving moeten worden begrepen en dat de gehuwden hunne bewijs stukken bij den militie raad moeten overleggen op hetzelfde tijdstip lie-welk tot overlegging van andere bewijzen van vrijstelling bepaald wordt. 3 Lat de ouders voogden en regenten verpligt zijn hunne kinderen of pupillen in persoon of door iemand daartoe ge- magtigdte doen inschrijven, en daarin nalatig blijvende, verbeuren zullen de boeten bij de bestaande wetten bepaald. 4 Dat nopens de woonplaats of domicilium van inschrij ving bij art. 56 der wet van den 8 Januarij 1817, het navolgende is bepaald: „l)e wettige woonplaats of domicilie voor de inschrijving hierboven vermeld wordt, gehouden voor hen die ongehuwd zijn de woonplaats der ouderen en bij overlijden van bei- den die van den eerst benoemden voogd; voor de gehuwden, de plaats alwaar zij hun bestaan hebben in twijfelachtige gevallen omtrent gehuwden zal voor de wettige woonplaats gehouden worden die plaats alwaar zij op den 1 Januarij van.elk jaar tot de uitoefening van eenig beroep patent hebben bekomen of wel voor het middel van het personeel en mobilair, of dat, hetwelk in de piaats daarvan zoude mogen worden geïntroduceerd beschreven zijn en voorzoo verre zij daarin niet beschreven zijn, noch patent hebben be- komen de plaats waar zij ziel) bevinden met deze verdere bepalingen, dai zij die in een vreemd land, uit ouders, ter oorzake van's lands dienst afwezeüd of ander- zints op reis zijnde, buiten het Kijk ziju geboren, zullen worden ingeschreven binnen de plaats alwaar zij hunne wettige woonplaats hebben dat jonge lieden door hun vader of moeder, voogd of curator achtergelaten en geen bestaan hebbende op de lijsten van die gemeente zullen worden ge- bragt, alwaar hunne ouders, eprst in rang benoemden voogd of curator hetlaatst hunne woonplaats hebben gehad en wanneer deze woonplaats niet bekend mogt zijnof dat de- zelve buiten het Rijk is gelegen op die van de plaats alwaar zij zich bevinden." Zij die geene ouders voogden of eigen bestaan hebben zullen worden ingeschreven op de plaats alwaar zij zich be- vinden.'' De gealimenteerden en kinderen in godshuizen en lief dadig^ -gestichten zullen worden.ingeschreven in de plaatsen, alwaar de godshuizen zijn gelegen, of.de alimentatie geschiedt En eindelijk 5. Dat buitenlanders welke zich als ingezete- neu van het Kijk, binnen deze gemeente met ter. woon hebben gevestigd overeenkomstig art. 6 der wet van den 27 April 1820 zich voor zoo verre zij nog in de jaren der Militie vallen, insgelijks binnen den bepaalden tijd moeten aangeven tot inschrijving iu^lat register waartoe zij volgens huunen ouderdom belmoren. En opdat niemand ten deze onwetendheid zouden kunnen voorwenden, zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks binnen deze gemeente te doen gebruikelijk is. Gedaan te Zierikzeeden 17 December 186'». En is hiervan afkondiging geschiedt ter plaatse waar het behoort den 17 December "IS60. Burgemeester en Wethouders voornoemd li. C. CAU, Vooizilter. JP. NER.VIERINS t Secretaris Burgemeester on Wethouders van Zierikzee, roepen bij deze op Sollicitanten naar de betrek kingen van HULP-ONDKRWI.IZKH en Hl'LP- ONDhR WIJZKKKS aan de beide hier beslaande Instituten van opvoeding en Onderwijs voor Jongens en Meisjes-, om rich binnen 14 dagen na heden, met overlegging van de bij de wet gevorderde bewijsstukken aan te melden bij den burge meester dezer Gemeente die de verlangde in lichtingen daartoe geven zal. '/.ierikzee den 2 Januarij 1861. ii. C. GaLI Voorzitter. I.OKWKK fung. Secretaris. BEKENDMAKING. Uurgemekster «ui Wethouders van Zierikzee brengen Ier kennis van de ingezetenen dat door den heer Arrondissements-IJker albier, van heden af tol den 1.4 dezer met uitzondering van zondag des voormiddags van tien tot één ure ten zijnen huize wijk a no. 379, lal worden ge vaceerd tot bet kosteloos herijken van die maten en gewiglen die in dit arrondissement reeds geijkt doch ongebruikt zijn terwijl aan fabriekanten en handelaren in malen en gewiglen nog wordt herinnerd dat na den 15 dezer, voor bet her ijken van alle maten en gewiglen zonder onder scheid de gewone ijkregtcn zullen moeten worden voldaan. Zierikzee den 8 Januarij 1861. B. G. CAU Voorzitter. LOKWEIt fung. Secretaris. Zierikzee 7 Januarij. Betrekkelijk bet op 1 Januarij jl. plaats gehad hebbende ongeluk heb ben wij nader vernomen dat onder degenen die zich verdiens'elijk hebben gemaakt bij bet redden der drenkelingen wel iu dc eerste plaats bad mogen genoemd wordeu Pieler Waardenburg, mandenmaker alhier die op een ladder een ge- ruimen lijd lol aan de borst in bel waler gestaan heelt en wien bel met veel inspanning met behulp van anderen is mogen gelukken een der dren kelingen Ie redden, liere brengen wij daarvoor gaarne nog ilien wakkeren man die zulk een treffend blijk zijner menschlievendbeid heeft ge geven en voorvvien daar bij zeil echtenoot en vader is, wel het grootste loon zal zijn geweest, tol de radeloDze ouders te kunnen zeggen Ik heb uw kind gered. Zierikzee 8 Januarij. In het afgeioopen jaar I860 zijn binnen deze stad en bel poorlam- bacbt geboren 160 kinderen van betmann. geslacht I4l i vrouw. Ie zamen 30) kinderen waaronder begrepen zijn It als lev enloos aangegeven de geboorte in 1860 is minder dan in 1859 23 kinderen. In de registers van overlijden zijn ingeschreven 'i6 personen vaij het mann.ge»TacÏÏt 80 n vrouw. te zamen t if> personen zijnde 55 minder dan in 1859. I.r zijn 50 huwelijken voltrokken zijnde 5 minder dan in 1859. Echtscheiding heeft er niet plaats gehad. Uiteen berigt voorkomende in het Nieuws- en Advertentieblad van Zeeuwscli-Vlaanderen blijkt dal de door gemeente-besturen van IJzendijke Hoofdplaat en Biervliet aan gedeputeerde staten van Zeeland de uilnoodiging is gerigt om eene algemeene collecte uit Ie schrij ven Ie houden in alle gemeenten der provincie ten behoeve van de arbeidende klasse die zoo veel geleden heeft door den bekenden hagelslag op den 16 Julij des afgeloopenen jaars. Men schrijft uit Bergen-op Zoom van 3 dezer. Bij de ophanden zijnde garnizoensver- wisseling op 1 Mei a s. zullen de bataillons van hel 4de regeinenl infanterie alhier in garnizoen, de navolgende garnizoenen bezetten als; de staf, het depót-bataillon en bet 4de balaillon onder bevel van den luitenant-kolonel de Ronde en den majoor 7isotgekoinmandeerd door den majoor ter Brugge Ie Lev den het 2de balaillon onder bevel van den majoor dfllarvaut van Palot te Gouda hel Ie balaillon Begot de Villandry Ie Delft bet 3de balaillon gekoinmandeerd door den majoor Hoogeveen le Woerden. De heer van Rappardeervol ontslagen secretaris generaal bij het departement van oor log is door M. benoemd tot grootkruis der Luxemburgsche orde van de Kikenkrom. De regering schijnt nog al ingenomen met bet denkbeeld om de Ommerschans te verkoo- pen en de bevolking ongeveer 1600 personen lellende over te brengen naar Veenbuizen. Zij meent, en te regt, dal de Ommerschans, waar aan sedert jaren veel ten koste is gelegd wel- ligt ten prejudice van Veenbuizen bij verkoop eene niet onbelangrijke som in de schatkist zou doen vloeijen en ook dal de grond le Veen- huizen binnen korte jaren voor verbetering vat baar is. Door de opheffing der katoenspinnerij aldaar, is er ook ruimte van lokalen verkregen I en eene goede en krachtige pulicie is beter en J gemakkelijker op een punt uil Ie voeren dan over verschillende plaatsen, lloe bel zij de I regering zal de zaak aan een grondig onderzoek onderwerpen. (,q5S. Ct.) Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden vertrekt den 4 dezer uit 's Gravenbage naar Berlijn ten einde bij de begrafenis van zijn zwager wijlen Z. M. den koning van Pruissen tegenwoordig te zijn. Als eeu bewijs van hulde aan bunnen over ledenen kunsibroeder, den beer A. Pieneman hebben alle te Amsterdam aanwezige beoefenaars der beeldende kunsten besloten voor zes maanden rouw aan le nemen. Men schrijft uit Lcydcn van 4 dezer. Gis teren is de vrouw van P. v. Beek op de Haar lemmerstraat albier bevallen van drie zonen. .Men meldt uit Gorincbem van 4 dezer. Hel ijs is heden in beweging geweest maar heeft zich onmiddclijk daarna weder gezet. Het water is sterk wassende en men veronderstelt dal zicli bel ijs heeft opgeschoven in de rigling van den steenoven van den beer I "truly tot aan bet fort Loeveslein De dijk van hel Vlunnikeland is doorgebroken zoodal het water boven den ijsdam daar een doortogt vindt Met bezorgd heid ziet men de verdere was van hel water le geinoel. Men schrijft uit Sleeuwijk van 3 dezer. Gisteren had albier een treurig ODgetuk plaats hetwelk lot waarschuwing van vele-i>u<l$rs Üïin strekken. Ken lief kindje van bijna 1 jaren van C.Otlevanger had liet ongeluk, le kort bij de gloeijende kagclie! le komen, waardoor de kleertjes vlam vatten terwijl de moeder even achter in het schuurtje moest wezen. Het kindje was als het ware door de vlammen ver koold. Uit Dordrecht meldt men het volgende Den laatst "n dag des vorigen jaars viel in hel alhier geve-t -ca krankzinnigen-gesticht eene, zeldzame Rteg'iigheid'voor werd namelijk, onder leiding van .een tier predikanten gods dienstig ingewijd een geheel nieu w orgel met tien registers, hetwelk vervaardigd is door een der patiënten uit bet gesl.ic'al, welke na zijne ver standsdwaling nog genie genoeg heeft o»or. e- houden om zulk een kunstig instrument zamen te stellen. Over de heerlijke en volle tonnen van hel orgel was bij de toehoorders slechts ééne goedkeurende stein. Men schrijft uit Kampen van "2 dezer. Iu bet afgeioopen jaar traden bij bet instructiebataillon ruim 400 jongelingen in dienst terwijl een 360ta! als korporaals naar de verschillende re- gemenicu infanterie zijn vertrokken. Slechts 3 zijn om verschillende redenen als soldaat van bet balaillon verwijderd. In verhouding lot de ge talsterkte hebben slechts weinig sterfgevallen plaats gevonden. Zoo in als buiten bet garni zoen zijn 14 militairen, tot hel instructiebataillon beiioorendeoverleden. liet Aigemecn Handelsblad bob eist een uit voerig berigt naar aanleiding van mededeelingen door den minister van bnitenl. zaken ontvangen van den nederlandschen consul le Reyrulh en medegedeeld aan de te Amsterdam gevestigde commissie welke zich belast beeft met dc inza meling van liefdegiften voor de verdruk'e Chris tenen in Syrië. Genoemde consul ontving in October de som van 60,600 Turksche piasters, zijnde het provenu van een wisselbrief van ƒ6000, welk bedrag uilsluitend Ie Amsterdam was bijeengebragi. Hoezeer zich ook te Beyruth arme vlugtclingen bevonden, aan weike dan ook eenige onderstand werd uitgereiktalsmede aan het pruisische evangelische diaconesse huis aldaar (te 2amen circa 1300 p.) zoo meende de consul de ont van- gene som hoofdzakelijk 'o moeten besteden, waai de grootste behoefte bestond namelijk te Sidon en Tyrus alwaar nog duizende uitgeplunderde en mishandelde vlugtelingen uit verschillende dorpen van den Libanon vertoefden, en ook nog heden vertoevenaan de noodigsle levensbe hoeften gebrek lijdende. Hij begaf zich naar die beide plaatsen vergezeld door den Fra.i- scben schout bij nacht Jehetme, en vormde zoo te Tyrus als te Sidon een comité van notabele en liefdadige personen van verschillende godsdienst, om de uildeeling le regelen. Daar de Uruzen de meeste weerbare mannen hadden omgebragt, vond onze consul daar eene gebrek lijdende zeer slecht gekleede bevolking grooleudeels uit weduwen weezen grijsaards en kinderen be staande. Hel bezit van eene mat om op le ligge was op ver na niet aan allen beschoren vele vrouwen en meisjes hadden geen doek of lap om hare naaktheid te bedekken, zelfs aan enkele kraamvrouwen en zieken ontbrak alle noodige ligging en dekking niettegenstaande de moeite die de griekscbe geneesheer Kutufas te Sidon zich bad gegeven tot bei itiriglen van een dragelijk hospitaal. Te Tyrus was bet in sommige op zigten nog erger gesteld aldaar bezocht ou/.e consul de ellendige woningen der vlugtclingen Hij schrijft daaiomlrenl o. a. In vertrekk. van niet meer dan 2ellen hoogte op 5 ellen leng en 4 ellen breedte moesten van 14 lol 24 pe sonen den nacbt doorbrengen op den aarüi vloer zonder planken of steenen en zondeelich.

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1