1. Woensdag 2 Januari] 1861 WOENSDAG k ZATURDAG. Besturen en Administratiën liinnenlandsche Tijdingen. A BONN E ME NTS-PR IJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post 2,25. Inzendingder Advert.daagste vorenvoorlO ure 'smorgens. VERS CR1JNT: 3xxrs:-.;T?:Knrr.f>txutop P RIJS D E R AD V E RT E N T IE N. Gewone 12'/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1—6 regels a f 1 behalve hetlegelregt. Heil rn zegen - die algemeene Nieuwjaars- wenscb welke zooveel in zich bevat is ook de wensch van de Redactie en Uitlevers dezer courant aan hunne geachte lezers hij den nieuw begon nen tijdkring. Heil en zegen in de rijkste mate van het begin des jaars tot aan het einde heil en zegen voor hunne personen en huisgezinnen voor allen en alles wal hun lief en dierbaar is. Openbare Raadsvergadering gehouden te H 1 e r IK zee, den 29 December I860. Voorzitter mr. R. 0. Canfung. Secretaris de heer 1.newer. Afwezig de heeren I.andsknegt en Mulock Houw er. De notulen van 10 December worden gelezen en, nadat daarin tengevolge eener opmerking van mr. de Clercq eene wijziging nas gebragt goedgekeurd. Voor kennisgeving zijn aangenomen a missive van Gedeputeerde Stalen goedkeuring verkoop van opgaande boomen afstand terrein aan den heer Slrickaert en idem van localen aan de Arroitdissemcnts Iteglbank b idem goedkeuring besluit regelende de jaarwedden van onderwijzers aan de Institutenc idem geleidende extract Koninklijk besluit, goedkeurende de verorde ning lot heffing van schoolgelden op de Institu ten zijnde hieraan reeds bet noodige gevolg gegeven en zullende de regeling der Instituten alsnu met 1 Januarij 1861 in werkiog kornen. Is gelezen eene missive van Gedeputeerde Stalen houdende bedenkingen op het reglement en tarief voor hel beurlveer met Middelburg; dientengevolge stellen burgemeester en Wet houders voor aangezien bij de hooge Regering eene algemeene regeling omtrent de beurtveeren in overweging is., deze zaak even als de regeling van hei beurlveer op Amsterdam voorloopig aan te houden, mils met goedvinden van de Raden der betrokkene gemeenten. Is gelezen een adres van de Sociëteit: Tol Nul en Genoegen om eene jaarlijksche tegemoet koming lot bet uitloven van prijzen burge meester en Wetboudeis stellen voor jaarlijks 50 beschikbaar te stellen ten einde burge meester en Wethouders in overleg met het be- stuur der Sociëteit bij de marktdagen van paar den en vee in Maart en November prijzen van wegc de gemeente zouden kunnen uitloven onder bepaling, dat de gelden niet besleed zullen worden wanneer de uitgeloofde prijzen niet be haald worden lot grondslag der aanbeveling ligt het voordeel dat die marktdagen voor de nijver heid opleveren door mr. van Dongen werd ge vraagd uit welken post dit zoude gevonden worden, waarop de Voorzitter antwoordde dat hij aanneming van het voorstel dit in 1861 zoude kunnen geschieden uil onvoorziene uitgaven terwijl men later daarvoor een post op de be grooting kan brengen mr. de Clercq verklaarde zeer voor het voorstel te zijn omdat het de be doeling bleek te zijn namens de gemeente prijzen uit te loven en geen subsidie te geven waar hij tegen zoude zijn het voorstel is daarna aange nomen. Door den Voorzitter is medegedeeld dat de regeling van hel armwezen thans geheel lol stand is gebragt, hetgeen aangenomen is voor kennis geving. Conform hef door mr. Fokker namens de commissie ad hoe uilgebragte rappor! is goed gekeurd de rekening van hel burgerweeshuis over 1859 Tot regent van dal weeshuis is met algemeene stemmen herbenoemd de heer C. de Wit die met I Januarij 1861 moest aftreden door re genten was met' z. 'vd. aanbevolen de beer J. Specht. Ingevolge het voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt besloten voortaan op de ar- menscliool 4 kweekelingen Ie plaatsen met toe lagen van ƒ60. f 50 en 2 van ƒ25 hierop zal de goedkeuring van Gedeputeerde Stalen worden gevraagd. Vasigesteld wordt hel door de armenwet ge vorderde besluit tol bepaling van hel in 1861 als maximum van onderstand te verstrekken. Ken door ilurgemeesteren Wethouders voor gestelde wijziging in de verordening op de hon denbelasting en eene. dito der begrooting I860 worden ten fine van onderzoek gesteld io handen der heeren mr. van Dongen mr. de Clercq en Ochlman. De Voorzitter zegl dat burgemeester en Wet houders zich genoopt gevoelen voor te stellen aan den persoon belast met bel sluiten der hek ken aan de Karnemelksvaart en de heul bij de zuidwest barrière eene jaarlijksche loelage van /'IO toe te kennen da! bel namelijk onlangs Ier kennis van burgemeester en Wethouders is ge komen, dat die persoon van de schuitjes, die in de Kanifmelksvaart komen heft f 0,05 of ft),01" en wanneer de hekken voor zonsop-of na zonsondergang geopend worden 0,20 dat die/0,05 of ft),075 door de belanghebbenden vrijwillig betaald worden omdat daarvoor zorg wordt gedragen voor de schuitjes en de kloeten dat echter de fö,20 zoude kunnen aangemerkt worden als eene retributie (art. 238 gemeente wei), daar hel sluiten der hekken geschiedt in be lang >an tie heffing der accijnsett waarom het de voorkeur zoude verdienen daarvoor eene toelage te geven door den lieer van der Vliet wordt gevraagd of alsnu vóór of na zon de hek ken niet meer zullen geopend worden de Voor zitter a til woord 1dal de bedoeling is, dal de hekken geopend zullen worden zonder betaling door de belanghebbenden terwijl hel aan dezen vrijgelaten blijft of zij al of niet voor hel bewaren hunner schui'en en kloeten iets zullen betaleu. Hierna is het voorstel aangenomen. Op voorstel van Ilurgemeesteren Wethouders is behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten besloten lot af- en overschrijving van fl 8,33'/, op den post jaarwedde van onderwij zers, uil de jaarwedde van den secretaris waarop ten gevolge der lalere optreding van den titularis gelden disponibel zijn. Hierna is de verga lering geslolen. PUBLICATIE. A atimiale Militie. Burgemeester en Wethouders van /Aerikzee, (««•lel hebbende op de beslaande wettelijke be palingen betrekkelijk de nationale militie Breugeu bij deze ter kenuis vuil een iegelijk die zulks zoude mogen aangaan, dat het icgister tot inschrijving der personen welke voor dit jaar aan de Loting voor tie dienst der nationale militie deel moeten nemen op het Stadhnis' ter Secretarie zal gereed liggen, van den 2 Januarij 1861, tot den 20 daaraanvolgende iedere dag uitgezonderd des zondags van des morgens ten 9'^ ure, tot des namiddags ten 1 ure, en dat hetzelve alsdan opgemaakt en door het hoofd van het be stuur onderteekend zal worden, en dat de zoodanigen welke daarna worden bevonden in hunne verpligting nalatig te zijn gebleven tot en met den 28 Januarij nog op het register zullen worden gebragt, doch met, ee )e J>«ete van 5 tot 100 guldens gestraft moeten worden en (Hnalatigen die eerst na den 28 Jannarij zullen f-widen cmtdfekt, dadelijk ge arresteerd moeten worden, omtt;|0£ <je dienst te worden inge- lijfd zonder tot het aanvoeren'van benige reden van vrij stelling te kunnen worden toegelaten. JCn worden mitsdien alle jongelingen hun dornicilium of vaste woonplaats binnen deze gemeente hebbende, welke op den 1 Januarij 1861 hun negentiende jaar zijn ingetreden hetzelve niet hebben volbragt en dus allen die in het jaar 1842 geboren zijn bij deze opgeroepen en aangemaand, om zich op voorschreve tijdstippen f plaats en uren voor den, 20 Januarij 1801 ter inschrijving in het register aan te dienen met óverlegging van een extract van geboorte tot op gave van den. datum hunner geboorte', gelijk de ouder3 voogden curatoren of gemagtigden van afwezigen worden op geroepen om hunne kinderen of pupillen binnen den be paalden tijd ter inschrijving aan te geven, en alsdan aan het gemeentebestuur zoodanige onderrigtingen te verschaffen of te doen verschaffenals van de Lotelingen zeiven zouden kunnen worden verlangd wordende voorts aan alle dejonge- lingen die hun negentiende jaar zijn ingetreden bij deze Ie kennen gegeven, dat zij zich na den l Januarij 1861 tot op den 1 Junij daaraanvolgende tot geenen vrijwil ligea mili tairen dienst bij de armee te land of ter zee kunnen of mogen verbinden naar aanleiding der bepalingen dienaan gaande vervat in art. 94, litt. gg. der wet van den 8 Januarij 181? terwij! al verder tot voorkoming van alle misvat!irg welke zoude kunnen ontstaan, met. betrekking tot de ver- pligtingen van inschrijving die bij de bestaande wett.cn worden voorgeschreven aan de belanghebbende Ingezetenen dezer gemeente bij deze wordt onder het. oog gebragt 1. Dat alle jongelingen in den jure 1-842 alhier geboren, en alhier hunne woonplaats hebbende, moeten worden in geschreven zonder onderscheid of voor hen al dan niet eenige reden van vrijstelling kan worden bijgebragt. 2 Dat gehuwden en afwezenden ook in de inschrijving moeten worden begrepen en dat de gehuwden hunne bewijs stukken bij den militie-raad moeten overleggen op hetzelfde tijdstiphe'welk tot. overlegging van andere bewijzen van vrijstelling bepaald wordt. 3. Dat de ouders voogden en regenten verpligt zijn hunne kinderen of pupillen in persoon of door iemand daartoe ge- 'inagtigd, te doen inschrijven, en daarin nalatig blijvende, verbeuren zullen de boeten bij de bestaande wetten bepaald. 4. Dat nopens de woonplaats of dornicilium van inschrij ving bij art. 56 der wet van den 8 Januarij 1817, het navolgende is bepaald De wettige woonplaats of domicilie voor de inschrijving hierboven vermeld wordt, gehouden voor hen die ongehuwd zijn de woonplaats der ouderen en bij overlijden van bei- den die van den eerst benoemden voogd; voor de gehuwden, de p'aats alwaar zij hun bestaan hebben in twijfelachtige u gevallen omtrent gehuwden zal voor de wettige woonplaats gehouden worden die plaats alwaar zij op den 1 Januarij van eJk jaar tot de uitoefening van eeDig beroep patent hebben bekomen of wel voor het middel van li et personeel en mobilair, of dat, hetwelk in de plaats daarvan zoude mogen worden geïntroduceerd beschreven zijn en voor zoo verre zij daarin niet beschreven zijn, noch patent hebben be- komen de plaats waar zij zich bevinden met deze verdere bepalingendat zij die in een vreemd land, uit ouders, ter oorzake van's lands dienst afwezend of ander- zintsop reis zijnde, buiten het ft ijle zijn geboren, zuilen worden ingeschreven binnen de plaats alwaar zij bunne wettige woonplaats hebben dat jonge lieden door hun vader of moeder, voogd of curator achtergelaten en geen bestaan hebbende op de lijsten van die gemeente zullen worden ge- bragt, alwaar bunne ouders, eerst in rang benoemden voogd of curatorlietlaatst hunne woonplaats hebben gehad en wanneer deze woonplaats niet bekend :nogt zijn of dat de- zelve buiten het Rijk is gelegen op die van de plaats alwaar zij zich bevinden." /-ij die geene ouders, voogden of eigen bestaan hebben zulleu worden ingeschreven op~de plaats alwaar zij zich be- vinden.*' De gealimcnteerden en kinderen in godshuizen en lief dadige gestichten zullen worden ingeschreven in de plaatsen, alwaar de godsbuizen zijn gelegen, of de alimentatie geschiedt En eindelijk.5. Dat buitenlanders welke zich als ingezete nen van het Rijk, binnen deze gemeente met ter woon hebben gevestigd overeenkomstig art. 6 der wet van den 27 April 1820 zich voor zoo verre zij nog in de jaren der Militie vallen, insgelijks binnen den bepaalden tijd moeten aangeven tot inschrijving in dat register waiirtoe zij volgens hunnen ouderdom behooren. En opdat niemand ten deze onwetendheid zouden kunnen voorwendet., zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks binnen deze gemeente te doen gebruikelijk is. Gedaan te Zierikzee den 17 December 186'». Eu is hiervan afkondiging geschiedt ter plaatse waar het behoort den 17 December I860. Burgemeester en Wethouders voornoemd li. C. CAU, Voorzitter. J. P. N. ERM ER INS Secretaris. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee brengen Ier kennis van de ingezetenen dal in hunne vergadering van hodén voorloopig zijn vastgesteld twee aanvullingskohieren voor hoofdelijke belasting en belasting op de honden in deze gemeente over het loopende dienstjaar welke van den 2 Januarij aanstaandegedurende 14 dagen, ter Gemeente-Secretarie ter inzage zullen voorliggen ingevolge de wet. Gedaan ten liaadhuize van Zierikzeeden 28 December I860. B. C. CAU Voorzitter. LOEWER, fung. Secretaris. Brouwershaven 29 December. DeNutsver- gadering op gisteren avond alhier gehouden was eene regt feestelijke. Aan de ingezetenen dezer gemeente J. Adams. J. Meerman J. de Korte J. Edelenbosch M. Braam J. N. de Neef, IV. Vermeulen, R. Edelenbosch, Tjidde Goos Frederik GoosM. van den Rerge D. Bakkeren J.de NeefIVz. die op den 20 Feb. jl met gevaar »an hun leven vijf perso nen van hel op den Oosler gezonken Fransche vaartuig Anna Alexandre kapitein Mogon hadden gered werd de van wege de maat schappij tot Nut van'l Algemeen daarvoor toe gekende zilveren medaille en een vereerend ge- iuigschrifi uilgereiktterwijl de Zuid-Hollandsche bedding-Maatschappij daarvoor aan hen elk eene zilveren medaille en getuigschrift had toege kend welke te gelijkertijd werden overhandigd. De geachte voorzitter van hel departement de heer J. M. de Bruijne leidde deze plegtigheid door hen een hartelijk woord toe le spreken en hunne menschlievende daad in herinnering ie brengen. Op zijn verzoek overhandigde de se cretaris van hel departement de heer G. var. Wage, hun deze eereblijken met een gepast woord waarna de voorzitter met een IrelTenden geluk- wonsch zijne toespraak eindigde. Daarna trad de heer tï. J. Sevenhuyscn op, om namens de red ders dank te betuigen voor de ontvangen eere blijken. De spreker deed dit op zeer treffende wijze en hel was eene aangename verrassing ja hel inaakte een zigibaren indruk toen aan hel slot zijner rede de redders met hem eenige door hem vervaardigde toepasselijke couplenen op de wijze van IVien Nêerhmdsch bloed zongen. Keu en ander werd door eene verhandeling voorafge gaan en eenige bijdragen gevolgd welke ook veel lol de feestvreugde van den avond bijdroe gen. In buitengewoon groolen getale waren de leden van bieren elders met hunne dames terbij- woning der plegtigheid opgekomen die dan ook gewis bij hen, zoowel als bij de bekroonden lang in aangename herinnering zal blijven. He regthank le Middelburg heefl uitspraak gedaan in de op 21 dezer behandelde strafzaak van een dertienjarigen knaap A. C. T. Dehor, laatst opgevoed in het arm gast- en weeshuis le Ylissingen en vroeger in hei opvoedingsgesticht Nederlandsch MettrayDoor den beklaagde is in den avond van 9 October dezes jaars, in hel gesticht alwaar hij werd verpleegd eene poging tol brandslichiing aangewend door (hel werpen van brandende slukken papier in een lurfbok. Het openbaar ministerie had gerekwireerd schuldig verklaring en veroordeeling lot gevan genzetting in een verbeterhuis voor den tijd van ttltol 2D jaren. De regibank veroordeelde hem dien overeenkomstig tot 10 jaren gevangen- zelling. Zalurdag avond, bij de voorstelling van Montbaily of de lasterin den salon van den heer üuport, le Amsterdam heeft de heer Rosenveldl, in de rol van Dtwaleen been gebrokeu. De looneelspeler legde bij dit ongeluk een groote mate van tegenwoordigheid van geest aan den dag. Hij verried smart noch ontroering maai gaf slechts een wenk om te worden wegged gen. Dedeelneming wak algemeen en levend-g. Men schrijft uit Amsterdam van 26 dezer. Men meldt dat onze voormalige stadgenoot de

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1