£atui°dag 29 December. 1860 WOENSDAG ZATURDAG. AFKONDIGING. Besturen en Administratiën Binnenlandsche Tijdingen. IO lElKZEESlMMIRANI n A BONN EMU ft TS-PRIJS. Per drie maanden f "2,00. Franco per post ƒ2,25. Inzending der Advert.daagste voren, voor 10 ure 'smorgens. VERS C HIJ NT'. P RIJ S DER ADVERTENT IE N. Gewone 12'/» cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van I6 regels a f 1 behalve hrtZegelrcgl. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Zierikzee maakt be kend dal het kohier van het Patenlregt2de kwartaaldienstjaar 1860/«i van dpze gemeente op den 16 dezer maand door den heer Commis saris des Konings in deze provincie executoir verklaard op heden wordt gesteld in handen ïan den beer Ontvanger der directe belastingen in deze gemeente, ten fine van invordering, in gevolge de wet. Afgekondigd IcZieriteeden 27 December 1860. B. C. CAU. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee In aanmerking nemende de bestaande verorde ningen tot wering der bedelarij in het algemeen hebben goedgevonden t. Om aan alle behoeftigen te verbieden ge lijk geschiedt bij deze, om op den Isten Januarij eerstkomendeaan de woningen dei- Ingezetenen rond Ie gaan om onder voor geven van Nieuw jaar-wenschen te bedelen. 2. Ter kennis van de Ingezetenen te brengen dal, ter vérligting van den nood der armen, op den tweeden dag van hel volgende jaar des middags eene Collecte zal gedaan wor den om uil bel beloop daarvan eene buitengewone uildeeling aan alle behoefti gen te doen. Ten welken einde Burgemeester en Wethou ders de Ingezetenen uitnoodigen om op den aanstaanden iNieuwjaarsdag gecrie giften aan hunne huizen uil Ie reiken of te doen uitreiken aan zoodanige armen die ondanks dit ver bod aan de woningen mogien komen bedelen maar willen daarentegen de Ingezetenen gelegen heid geven lol beloon van weldadigheid en ver zoeken op den tweeden dag des jaars milde bij dragen in de Collecte te doen ten behoeve der waarlijk behoeftigen ten einde daardoor mede te werken aan hel heilzame doelhetwelk de Regering bij hel verbod van bedelarij zich voor stelt. En opdat niemand hiervan onwetendheid voor wende, zal deze inde Courant geplaatst, afge kondigd en aangeplakt worden. Gedaan ten Baadhuize van Zierikzee den 27 December 1860. Burgemeester en Wethouders voornoemd. It. C. CAU Voorzitter. LOEWERfung. Secretaris. De Burgemeester en Wethouders van Zierikzee doen te weten dat door den Raad dezer gemeente, in zijne zittingen van den 29 October en 14 November jongstleden zijn vastgesteld de navolgende besluiten, verorde ning en reglement tot heffing van schoolgel den en het onderwijs op de beide hier geves tigde Institutente weten BESLUIT tot HEFFING van SCHOOL GELDEN voor het uitgebreid LAGER ONDERWIJS en het verder voortgezet onderwijs in de levende Talen en in de Wis- en Natuurkunde binnen de gemeente Zierikzee. De RAAD, Overwegende, dat, ter tegemoetkoming in de kosten van het openbaar lager onderwijs in deze gemeentehet noodig isschoolgeld te heffen. Gelet op art. 238 der wet van 29 Junij 1851 (Staatsblad no. 85) en de artt. 33, 34 en 35 der wet van 13 Augustus 1857 (Staatsblad no. 103 BESLUIT. Art. 1. Van 1 Januarij 1861 af, wordt voor iederen leerling op de scholen in het volgende artikel vermeld, het bij dat artikel bepaalde schoolgeld geheven. Art. 2. Het schoolgeld wordt bepaald als volgtin het jaar en met inbegrip der schoolboeken en schoolbehoeften. 1op het instituut voor jongens. a. Dag- en Avondschool. Voor iederen leerling h. Avondschool. Voor iederen leerling 2. op het instituut voor meisjes. Dagschool. a. Voor iederen leerling, die alleen gewoon lager onderwijs ontvangt b. Voor de overige leerlingen art. 3. De schoolboeken en schoolbehoeften, die voor rekening der gemeente zijn verstrektblijven het eigendom der gemeente en mogen niet uit de school verwijderd worden. Opzettelijke vernieling of onbruikbaarmaking door de leerlingen zal op hen of hunne ouders verhaald worden 40,00 12,00 30,00 48,00 Behoort bij het Koninklijk b.-sluit van den 19 December 1860, no. 71. Mii bekend De Minister van Binnenlandsche Zaken (get.) S. van HEEMSTRA. Accordeert met het origineel De Secretaris-Generaal bij het Ministerie van Binnenlandsche Zaken (get.) J. SCHRöDER. VERORDENINGopde IN VORDERING van SCHOOLGELDEN op de beide Institutenbinnen de gemeente Zierikzee. A rt. 1 De schoolgelden op het Instituut voor jongens en op dat voor meisjes worden betaald in vier gelijke termijnen in de tweede helft van Ja nuarij, April Julij en October voor de alsdan ingetreden vierdedeeten van het jaar. Wanneer een leerling vóór den eersten maan dag van een der gemelde maanden de school verlaat of voor den 16 dag van een dier maanden overlijdt of de stad met ter woon verlaat, is over dat vierde deel jaar geen schoolgeld meer door hem verschuldigd. Ook zullen de leerlingen, die de school met het einde van eenen jaarcursus wenschen te verlaten doch wegens verdaging van het te houden school-examenof met goedkeuring der Plaatselijke Schoolcommissie nog gedurende hoogstens 14 dagen ter school komendaardoor niet gerekend worden een nieuw kwartaal te zijn ingetreden, en dus daarvoor geen schoolgeld verschuldigd zijn. De bijwoning van een examen zal niet als schoolbezoek zijn aan te merken. Art. 2. Tijdelijke afwezigheid gedurende een geheel kwartaalte rekenen van af den eersten zondag in dat kwartaal tot dan eersten maandag van het volgende, geeft reden van vrijstelling van dien termijn, of van de termijnen, gedurende welke de afwezigheid plaats grijpt. De vrijstelling wegens afwezigheid gedurende een kwartaal vervalt wanneer in dat kwartaal de groote vacantie gehouden wordt. Art. 3. Van het wettig betaalde geschiedt in geen ge val teruggaaf of verrekening met het later ver schuldigde. Art. 4. De leerlingen, voor wie het verschuldigde schoolgeld niet binnen acht dagen na de aanma ning, bedoeld in art. 259 der gemeente-wet voldaan is, zullen van deschool geweerd worden. Art. 5. De invordering der schoolgelden geschiedt door of van wege den Gemeente-Ontvangei'. PLAATSELIJK REGLEMENT op het meer uitgebreid Lager Onderwijs en het verder voortgezet onderwijs in de levende Talen en in de Wis- en Natuurkunde binnen de gemeente Zierikzee. (Art. 1 en 72 der wet.) Art. 1. Het uitgebreid lager onderwijsbedoeld in art. 1 der wet tot regeling van het lager onder wijs, en het verder voortgezet onderwijs in de levende talen en in de wis- en natuurkunde be doeld in art. 72 dier wet, wordt binnen deze ge meente gegeven in de onderstaande scholen 1. eene school voor jongens. 2. eene school voor meisjes. Aan welke de naam gegeven wordt van Insti tuten. Art. 2. Aan de Hoofdonderwijzers op de beide Insti tuten wordt vrijheid gegeven zoo vele kostleer lingen te houdenals de lokaliteit gevoegelijk zal toelaten en de Plaatselijke Schoolcommissie zal toestaan. Art. 3. Het onderwijs op het Instituut voor jongens omvat, behalve eene voortzetting der vakken bedoeld in art. 1letter a tot en met i der ge melde wet, de Fransche, Engelsche en Hoog- dnitsche taalalsmede de Wis- en Natuurkunde, zoo in bare beginselen als in hare verder voort gezette beoefening Art. 4. Het onderwijs op het Instituut voor meisjes omvatbehalve de vakken bedoeld in art. 1 letters a tot en met i der genoemde wet, de Fransche, Engelsche en Hoogduitsche taal, zoo in hare beginselen als verder voortgezette booefening, alsmede de handwerken voor meisjes. Art. 5. Op liet Instituut voor jongens mogen geene leerlingen toegelaten worden dan die het ge woon lager onderwijs genoten en den ouderdom van tien jaren bereikt hebben. In zeer bijzondere gevallen mag door de Plaatselijke Schoolcommissie uitzondering op deze bepaling gemaakt worden, na gedaan onderzoek. Art. 6. Op het Instituut voor meisjes mogen slechts zooveel kinderen uitsluitend voor het gewoon lager onderwijs en beneden den leeftijd van tien jaren toegelaten worden als de ruimte van het schoollokaal en bet onderwijs aan de andere leerlingen zonder eenig bezwaar zullen gedogen. De beoordeeling van een en ander is opgedra gen aan de Plaatselijke Schoolcommissie. Art. 7. Op de beide Instituten zal gedurende den zomertijd eene groote vacantie gegeven worden die niet langer dan zes en niet korter dan vier weken zal mogen zijn. Art. 8. De Hoofdonderwijzers houden geregelde lijs ten van het gedrag en de vorderingen der leer lingen volgens de voorschriften door de Plaat selijke Schoolcommissie te geven en zenden daarvan elk kwartaal een uittreksel aan de ouders of voogden. Art. 9. De bepalingen van het Plaatselijk Reglement op het openbaar lager onderwijs, uitgezonderd artt. 1,2,3 en 4zijn voor zoover zij niet strijden met de bovenstaande Van toepassing op de beide Instituten. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 27 December J 860. Burgemeester en Wethouders voornoemd, B. C. CAUVoorzitter. LOEWER, f.d Secretaris. Zierikzee, 28 December. Het heeft H. v. de koningin behaagd eene zeer fraaije Pendule aan de Dorcas-Vereeniging te schenken om als prijs te dienen voor eene Loterij door die Ver- eeniging ten behoeve van den armen dezer stad Ie houden. Bruinisse, 27 December. De varensgezel L. Luik, ingezeten dezer gemeente had jI. vrij dag het voorregtzich rnet een vcreerend ge tuigschrift van wege den koning der Belgen be gifligd te zien, voor het redden van een kind uit de Vliet te Antwerpen in Junij jl. Datstuk werd hem op gepaste wijze in eene vergadering van den gemeenteraad uitgereikt, onder eene toepasselijke aanspraak. Vooral is de toeken ning van dit getuigschrift opmerkelijk omdat het zonder eenige aanvrage daartoe is verkregen. Hel Nederlandsch gouvernement beeft aan het Belgisch gouvernement ten geschenke aan geboden eene kostbare verzameling van voor werpen, afkomstig uil Japan. Dezelve beslaan uit stukken zijde waaijers schutsels enz., en zijn in het artillerie-museum te Brussel in be waring gelegd. Uil *s Gravenhage ontvangt men berigt dat Z. M, den beer J. J. Rochussen minister van staal en van koloniën niet 31 December een eervol ontslag beeft verleend onder dank betuiging voor de in zijne betrekking den lande bewezen diensten. Verder meldt men dat de opvolger van den heer Rocliussen nog niet benoemd is. Reeds vroeger is er melding gemaakt van een plan tol oprigting van een Hypotheekbank voor Nederland. Thans is bij de boekhandelaars M. Scliooneveld en Zoon in bet licht gegeven het Rapport van het comité tot voorbereiding en naar wij vernemen voor belangstellenden gratis ver krijgbaar. Men schrijft uit'sHage aan de N.R. Ct. Dezer dagen is weder naar Elmina vertrokken de beer Nagtglasgouverneur der Nederlandsche bezittingen ter kuste van Guinea na eenigen lijd in het vaderland vertoefd te hebben. Deze booge ambtenaar die reeds in zijn bestuur zoo veel verbeteringen heeft lol stand gebragtver-

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1