1860 en. 103. Woensdag 26 December WOENSDAG ZATURDAG. Besturen en Administratiën Binnenlandsehe Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen icngek. ■Castle ran St. i New- kapt. J - ge- oor van tapt. J. tapt. P. in 6ata in Ran- lilasen in New- :chroe[- A. Ver ft luit. Ile-taar- len van 1 acobus hel ei- rde mi 63 i 75% »8'/„ 92% I >02'/e i HU1'» I es'i" I 96 J 75,3/i6 77% f 204% 63% 43%, S3" 4 66 60% fss'i 453, ,t,5/io 41V,. 11% »071 \e- 33 2 en ïlen 6,75 12,00 13,50 0,00 10,00 o,oo 0,00 - 16,50 0.00 A B O NN E ME N T$-P R1JS. Per drie maanden f *2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert daags te voren> voor 10 ure smorgens VEB S CH1JN T i> RIJ S DER ADVERTENT JE N. Gewone 12'cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiqten van 16 repels a ƒ1 behalve lietZegelregt KENNISGEVING. 'De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenon, dat er op Zaturdag den 29 dezer des middags ten één ure op bel Raadhuis alhier, eene openbare vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden, ïierikzec, 24 December I860. De Burgemeester B. C. CAO. Vos, Door de gedeputeerde stalen dezer pro vincie is aan de gemeente-besturen ter kennis gebragt een schrijven van den minister van bin nenlandsehe zaken betreffende het voor de ge zondheid hoogst schadelijke van hel gebruik van vleesch van rundvee aan de longziekle gestor ven of dien tengevolge afgemaakt. Kwaad aardige rolkoortsen waren naar het oordeel der deskundigen het gevolg van genoemd voedsel. Daar door de regering hierin door geene wel is voorzien moet de regering het aan de besturen der gemeenten overlaten om hiervoor te waken. Als maatregel daarloe verdient alle aanbeveling de policie-bepaling dal geen rund geslagt mag worden tenzij door een deskundigehel on schadelijke van dat vleesch als voedselschrif telijk verklaard is. Aan de weinige gemeenten in dit gewest waar deze aangelegenheid nog niet is geregeld, wordt door gedeputeerde staten aanbevolen daartoe ten spoedigste over te gaan, terwijl aan de overige besturen verzocht wordt de bestaande bepalin gen ten strengste ten uitvoer Ie leggen. De 'sGravenhaagsclie Nieuwsbode meldt het volgende Een dag na de verwerping van de be- grooting voor hel departement van koloniën, beeft eene commissie uit de tweede kamer aan Z. M. den koning aangeboden de lijst van kan didaten voor hel lidmaatschap van den hoogen raad der Nederlanden. Van de acht leden die de commissie uitmaak ten waren er vijf die tegen hoofdstuk XI hadden gestemd. Met geen woord heeft de koning die commissie begroet. De dagbladen melden dat Z. M. eenvoudig die lijst heeft aangenomen. Wij vernemen dal nopens het al of niet aannemen van het door den minister van kolo niën gevraagde ontslag nog niets is beslistdal tot dus ver zelfs niemand is aangezocht om zich met de portefeuille van hol departement van koloniën te belasten en dat in allen geval aan de eerste kamer een vrij oordeel zonder eenige pressie over de staatshegrooting zal worden gelaten. Men schrijft uit 'sGravenhage Als aanstaand gouverneur generaal in Oost- Indië wil men dat aan den heer G. L.Baud, oud- minister, voorstellen dienaangaande zouden ge daan zijn. LI. donderdag avond is een 62jarige schui tenjager van Delft naar Overschie met zijn paard terugkeerende, door een ongelukkig toeval in het water geraakt en verdronken. Hel paard kwam alleen te huis en het lijk van den onge- lukkigen jager is gisteren ochtend vroegtijdig door een spoelingschipper in het riet terugge vonden. Te Gorredijk heerscbcn de mazelen zoo danig dat van de 250 leerlingen der openbare school naauwL'lijks een vijfde aanwezig is. Tot dus ver is de ziekte van geen kwaden aard. Uit Zutphen meldt men van 21 dezer. Eene tweejarige koe, door een Borkuloschen slagter alhier aangekocht moest door een lienjarigen jongen naar de plaats harer bestemming worden geleid. Onderweg werd hel dier op anderhalf uur afstands van deze stad zoo kwaadaardig dat het zijnen zwakken geleider op den grond wierp en vertrapte. Eenige boeren die op het hulpgeschreeuw van ilenknnap waren toegesneld, konden de woedende koe niet meester worden zoodat men besloot haar af te maken. Dit ge lukte zonder verdere onheilen te veroorzaken. Het kind is gelukkig builen levensgevaar. Als eene bijzonderheid kan men roede- deelen dat in de afgeloopene week te Leeu warden van tweelingen is bevallen eene sedert zes jaren gehuwde vrouwdie bij vroegere be vallingen mede telkens tweelingen heeft ter wereld gebragt. Aan de Arnhemsche Courant wordt uit 's Hertogenbosch geschreven De reglbank heeft tegen eenige branders als directeuren der groote gist-maalschappij alhier regtsingang verleend. Zij worden aangeklaagd van eene hoeveelheid pijpaarde onder de gist Ie hebben doen verwerken. Twee deskundigen daarloe benoemd hebben na de gist scheikundig te hebben onderzocht verklaard, dat dezelve eene aanmerkelijke hoeveelheid van voor de gezond heid schadelijke zelfstandigheden bevatte, terwijl de gist van elders ontboden eveneens scheikun dig onderzocht bleek die zelfstandigheden niet in te houden Men heeft dit onderzoek willen instellen om de bewering te logenstraffen dat men gist niet zonder bijmenging van pijpaarde konde zamensielicn. Deze zaak zal binnenkort ter openbare lereglzitling der reglbank behan deld worden. Deze week is te Tilburg een schoenma kersgezel, zekere M.overleden, wiens dood wordt toegeschreven aan het onvoorzigtig om gaan met lucifers terwijl hij eene open wonde aan de hand had die daardoor zoodanig verer gerde, dal zijn geheele ligchaam aangestoken werd en er geen hoop op herstel meer was. Op 14 December is door mevr. van Aken te Maastricht van daar per post verzonden een ongefrankeerde briefgeadresseerd aan madamede Bellaing au Chateau de Ac. a Rolhem, prés Maaseyk inhoudende 2 billellen van de banque nationale Beige ieder groot 100 fr. 1 dito billet groot 20 fr. I billet van de banque Liégeoise groot 50 fr. welke brief niet aau zijn adres is bezorgd. Op maandag der vorige week had er nabij de Dampoort te Gent eene jenever-comedie plaats. Twee arbeiders hadden goedgevonden hun werk te laten slaan en gingen hunnen lijd in den kroeg slijten. Toen zij hun versland op den bodem van hel glas hadden gelaten bega ven zij zich stadwaarts. Wijl de Pauwbrug opengedraaid was, en de twee drinkebroêrsgecn geduld hadden om te wachten lot dat het sebip doorgevaren was, stelde Raen aan JVaesvoor om in den plas te springen en over te zwemmen. Zoo gezegd, zoo gedaan. Raen sprong in het element der visschen spierebeentdraait en wentelt zich, en geraakte aan den overkant. Jammer, dat hel met zijnen makker anders ging. Deze, door de koude aangegrepen was op het punt van Ie verdrinkentoen er geluk kig een paar mannen op eene boot ter hulpsnel- den en hem aan het gevaar onttrokken. De po- licie heeft hem vervolgens in een huis doen dra gen, om den sukkelaar de vereischte hulp toe te dienen en reeds den volgenden das was hij overtuigd dat het beter geweest ware elders raad te gaan vragen dan aan het jeneverglas. De Belgische schilder Louis Galla.ilbevindt zich thans op het eiland Caprera waar hij het portret van Garibaldi vervaardigt. Men schrijft uit Marcinelle; «Een glas- blazcrsgezel L. G- had om 6 flesschen wijn gewed dal hij op het punt stond van te trouwen, en da! zijn eerste gebid den volgenden zondag zoude afgeroepen worden. Zeer gesteld om zijne weddingschap te winnen en ongetwijfeld niet na denkende over de gevolgen zijner handelwijze begaf hij zich zatnrdags naar des pastoors wo ning en kondigde daar mol een gerust voor komen aan, dat hij in het huwelijk wilde treden met de jufvrouw der herberg waar de weddingschap had plaats gehad met welke juf vrouw hij wel te verslaan, niet eensin verkee ring was. De eerwaardige geestelijke deed hem opmerken dat hij het eerste gebod niet kon afkondigen dan na insgelijks het verzoek der jonge dochter ont vangen te hebben doch onzen glasblazer antwoordde, dal zij naar Luik ver trokken was en waarschijnlijk wel des antieren- daags voor de mis zoude terug zijn als wanneer zij zich dadelijk naar den pastoor zoude begeven, maar dal hij in allen gevalle onverwijld tvenscble te worden afgeroepen omdat hij naar den vreemde moetende gaan arbeiden anders geen lijd meer zou hebben om alvorens in het huwelijk te treden. De goede pastoor door die drang redenen bewosen stemde in zijn verzoek toe en op die wijs hoorde de bewuste jufvrouw zich den volgenden dag tol hare groote verbazing afroepen onder het getal der aanstaande echt- genooten. Zij is terstond eene klagt gaan in dienen bij den procureur ties konings wegens dit misbruik van haren naantwaarover onzen glas blazer zich voor de justitie zal te verantwoorden hebben. DUITSCHLAND. Weenen 19 December. Volgens de Ost Deutsche Post heeft de minister von Plener een programma ingediend volgens hetwelk liet de partement van financien in staat zoude zijn de vermindering der inkomsten in de jaren 186:) en 1851 en wel grootendeels uit de betalingen der schadeloosstelling voer de Lombardijscbe staats schuld, op zoodanige wijze te dekken, daler nog een overschot voor hel jaar 1862 blijft, (let ie kort voor hel jaar 1861 zal ongeveer 84 millioen gulden beloopen terwijl de heer von Plener voor het jaar 1862 eene vermindering van ongeveer 24 millioen op de gewone uilgaven beraamd en zoo doende, althans op hel papier het vooruil- zigt op de herstelling van het evenwigt lusschen ontvangsten en uilgaven geopend heeft Du Oosleurijksche begrooling van oorlog zal eene jaarlijkscbe bezuiniging van 30,1100 florijnen erlangen door hel afnemen van eene rij knoopen van de wapenrok van ieder soldaat. FRA.NKRIJ K. Parijs, 22 December. De Constitutionnel be helst een tweede artikel van den beer Grandguillot over Oostenrijk en Venetie waarin verklaard wordt dat Frankrijk nooit dulden zal dat Oosten rijk defensief handelende in Lombardije terug keert. Vervolgens wordt betoogd dat du overige mogendheden, om verschillende redenen .even eens tegen de hernieuwing der Oostcnrijlvsche heerschappij in Italië zijn. De Constitutionnel bevat een artikel van den heer Grandguillotgetiteld Oostenrijk en Venetie, waarin gezegd wordt dat men overal naar de Ivste wijze van oplossing der internatitgral)» vraag stukken zoekt omdat men zonfler onderscheid het naderen van een beslissende krisis gevoelt. «Geheel Europa'' zoo gaal de schrijver voort«schijnt met vrees en angst het aan staande voorjaar te gemoet te zien doch ik houd mij overtuigd dal de wijsheid der regeringen een oorlog zal weten te voorkomen die voortaan doelloos zou wezen.'' Den toestand van Oosten rijk in Venetie noemt hij betreurenswaard Oostenrijk welke staat weet hoe men provin ciën wint weet ook hoe men ze verliest. De schrijver geeft aan het slot van het artikel te kennen dat hij gelooft dal de nieuwe minister von Schmerling andere kansen ziet om tot een op lossing te geraken dan die welke volgens gene raal Benedek bestaan de mogelijkheid van ge lukken of mislukken van een nieuwen oorlog is reeds door hem overwogen. Een der voornaamste Parijscbe boekhan delaren beeft Garibaldi zeshonderd duizend francs aangeboden voor hel handschrift ran diens ge denkschriften en geschiedenis van den lialiaan- schcn veldtogt. De generaal cx-diclator wei- gerde echter en verklaarde, dal hij zijn hoek in Italië uitgeven en het honorarium er voor te ont vangen onder de dappersten zijner soldaten ver- deelen zal. De kwestie om Ie weten of een photo- graphe het regt heeft, portretten van levende personen voor zijn venster te pronk te stellen is reeds meer dan eens ontkennenderwijze opge lost geworden. Thans heeft het tribunaal van Parijs vastgesteld dat het ook verboden is, por tretten te pronk te stellen welke door de ge- portretteerden wegens gebrek aan gelijkenis geweigerd zijn, en daarom den lichlleekenaar bijgebleven zijn. Een, via St. Petersburg ontvangen depêche van baron Gros en lord Eigin uit Pekin dd 7 Nov. bevestigt het berigt dal de vrede me! China gesloten is. Hel ultimatum van Sanghai is aangenomen en dn ratificatie» van bel Ie Tientsin onderleekend vrcdestraclaat zijn uitge wisseld. China zal 60 millioen als schadever goeding aan de geallieerden betalen. 11e land verhuizing van koelies is toegestaan. De kerken en begraafplaatsen met al wat daartoe behoort die vroeger de eigendom der Christenen waren zullen hun worden teruggegeven. In de hoofd kerk te Pekin werden nadat liet kruis weder op de spits was geplaatst een Te Deum en een Domine salvum gezongen. De lijdingen uil China gisteren reeds be kend worden heden door het officiële blad (en volle bevestigd. De vrede is deugdelijk gelee- kend en er bestaat geen grond van vrees dat de Chinesche kwade trouw dc bepalingen tan het tractaal voor de tweede maal zal schenden te minder mag men dit verwachten daar reeds de eerste termijn der schadeloosstelling is gestort. Men schrijft uit Turijn van 17 dezer. De brochure f Frans Jozef en Venetie" wordt hier gretig gelezen. Niet alleen de Italianen verlangen de daarin voorgestelde oplossing, maar ook de Oostenrijkers zelf. De beer Bruck had in een geschrifthetwelk hij in lS'iö ver spreidde eene dergelijke oplossing aangewezen en wij weten uit goede bronnen dal de voortref felijkste Oostenrijksche staatslieden van dezelfde ineening zijn. Alles wat in de brochure staat is waar, maar ééne zijde der questie is over het hoofd gezien de commerciële zijde. Hebben de ministers van Oostenrijk wel berekend wat de Duilschc industrie heeft verloren sints de markten van Lombardije en de tollinie vau Mo dena, Parma en Piacenza voor haar gesloten zijn? Hoe staat het in de laken-, wollen-en glasfabrieken van Bohcme, met het ijzer van

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1