WOENSDAG ZATURDAG. Besturen en Administratie») Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen A BONN E MEN TS-P RIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren, voor 10 ure 'smorgem. VERSCHIJNT: P RIJ S DER ADVERTENT JEN, Gewone tV/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- er. Doodberigten van 16 regels a f 1 behalve hetZegelregt. Vit hoofde van het invallende Kersfeestaal de uitgave dezer Courant op a. s. Maandag avond geschieden wordende de inzen ding van hetgeen voor dat no. be stemd isverzocht uiterlijk vóór 4 ure snamiddags van dien dag. t—- M— OPKOEFIKe van een' Ilulp-Oinlerwijzer. Behgeihef.steh en Wethouders van Zierikzee, roepen bij deze op een' derden HULP-ONDER WIJZER voor de Armenschool in deze gemeenle op Jaarwedde van ƒ200, om met 1 Januarij 1861 in dienst te treden. Sollicitanten worden uitgenoodigd om zich vóór den 29 dezer maand onder overlegging van de bij de wet vereischte stukken bij den burgemeester aan te melden. Zierikzee den 12 December 1860. B. C. CAU Voorzitter. J. P. N. KB VI HUI NS Secretaris. Ureischor 2t December. Gisteren is alhier een allertreurigst ongeluk gebeurd. Zekere J. van Btirgh 33jaren oud wejrd door een der wie ken van de koorrunolen getroffen met dal nood lottig gevolg, dal hem de hersenen uit bet hoofd werden geslagen en bij spoedig daarna over leed. Thans is de geheele slaalsbegrooling voor 1861 door de tweede kamer aangenomen be halve hoofdstuk XI [departement van kolomenhet welk is verworpen met 41 t.-gen 28 stemmen. Het schijnt dat de regel ingde behandeling der staatsbegrooting in de eerste kamer der slaten- generaal wil afwachten alvorens eene beslissing te nemen <if er ministeriele wijzigingen zullen plaats hebben dan wel of de tweede kamer zal worden ontbonden. Men schrijft uit Middelburg van 17 dezer. De viscbschuit thans liggende op de kleine werf alhier en in eigendom loebehoorende aan den schipper Leenden Grootjans is nog hetzelfde schuitje dat ten jare 1776 behoorde aan de ge broeders Naerebouldie de bemanning gered hebben van het op de Noorderrassen gestrande en totaal verongelukte Oost-Indische compag nie'chip Woestduin. l ater te Arnemuiden aan gekocht, wordt het thans daar nog ter visch- vangst gebruikt. Jl. zaturdag namiddag werd door den baron Snouckaert van Schauburg ter hoogte van het Huis ten Bosch op den Bezuidenhoulschen weg, een hollend gezadeld paard zonder ruiter opgevangen, dit paard werd herkend als loebehoorende aan den majoor van hel regiment grenadiers en ja gers Hirschmann. Men kon niet gissen wal van genoemden majoor geworden was, docb in af wachting werd het paard op den stal van opge noemd paleis bezorgd. Ziehier wat daarvan de oorzaak was. De majoor Hirschmannvolgens zijne dagelijksche gewoonte een loer te paard doende, was ditmaal den Bezuidenhoulschen weg gevolgd. Omtrent ter hoogte gekomen van de boerenwoning, bewoond door den landman Klei hoorde hij ter zijde van den weg, in de sloot een angstig dof hulpgeschrei. Hierop opmerk zaam geworden zag hij een mensch in de Wete ring en op het punt van te verdrinken. Van zijn paard afstijgen en ter hulp toesnellen was bet w erk van een oogenblik, vooral daar hij niemand in de nabijheid zag het paard zich in vrijheid gevoelende maakte linksom keert en ging door. Intusschen had de majoor het voorregl een ntensch van een anders wissen dood Ie redden een reeds bejaarde man was door eene duizeling voorover in de zeer diepe en modderacktige 1 Wetering gevallen en zou zeker zonder de nog tijdige hulp van den majoor verdronken zijn. De majoor den drenkeling boven water getogen hebbende was alleen builen staat hem geheel op het drooge te brengen en riep daarom op goed geluk af om hulp waarop de zoon van den reeds genoemden landman met eeriige knechten toeschoot die den majoor behulpzaam waren den drenkeling er uil te halen. De drenkeling werd toen bij genoemden Klei met de meeste welwillendheid opgenomen en verpleegd. Behalve de voor eenige dagen gedane mededeeling van het nog vinden van drenkelingen ten gevolge van het vergaan der Capelschestoom boot vermelden wij het opvisschen van den kapitein Verschuren, van Waalwijk waardoor bij het publiek de mare zal ophouden als zoude hij zich gered en uit de voeten gemaakt hebben als hoofdoorzaak van het vergaan der genoemde boot. Het is bij de boeren dikwijls de gewoonte als de ploeg gedurende hel ploegen uit den grond ligt dal een van hel volk voor op den ploeg gaal zitten ten einde, door het gewigt van zijn ligchaam dit opligten te voorkomen, hen dergelijk geval deed zich te Uithoorn ook onlangs voor, doch door de eene of andere oor zaak viel de werkman van den ploeg af en kouter en ploeg gingen over een van zijn boenen en srn den hei vleesch als 'l ware aan stukken er af. Kr bestaal echter kans dal de man het been zal behouden. Men schrijft uil Groningen van 16 dezer. Een der hij het Schildmeer wonende visschers, Leentjerheeft inhei laatst der vorige week op dal meer ecnen hier onbekenden visch gevan gen. Dal dier is van hel begin van den bek lot aan het einde van den staart I Ned.e! lang de kop wat smaller dan die van een snoek heeft eene witte long van een paar Ned. duimen lang en kleine blaauwe oogen. De kleur van den kop is van boven zwart rood en graauw gevlekt en van onderen licht geel de rug van boven graauw met afwisselende zwarte en roode plek jes Ier grootte ongeveer van een stuivertje on der het lijf licht geel. De visch heeft geene schubben maar is glad en zacht, heeft één vin midden op den rug één bij den staartdrie on der het lijf. De omtrek op het dikst van den buik is van 42 duirn. Het dier zal nagenoeg 20 halve Ned. ponden zwaar zijn. Er zijn, die meenen dal het een zalm is. Aan het algemeen overzigt van hel Rata- viaasch Handelsblad van 29 October ontleenen wij het volgende De tijdingen die wij in ons laatste overzigt om trent de gebeurtenissen te Bandjermassing mede deelden zijn thans volkomen bevestigd gewor den. Wel hebben er weder scboone wapen- feilen plaats gebad en is ten slotte de zegepraal aan de onzen gebleven maar die wapenfeiten en zegepralen hebben veel kostbaar bloed gevor derd en het einde van den oorlog is er niet na der door gekomen. Verre zij het van ons geen verdiende hulde, te willen brengen aan de on versaagdheid en het beleid door onze officieren bij elke ontmoeting met den vijand ten toon ge- spreid, en aan de krachtige ondersteuning die zij bij hunne troepen vonden maar wij hebben toch moeite in te stemmen met den zegeloon door liet regeringsblad aangeheven De toe- stand van zakpn had in de laatste zes weken een zoo gunstigen keer genomen als men maar eenigrins had durven hopen Wie zou niet denken dal wij in stede van hel borigt van de herleving des opstands, krachtiger en meer on verzoenbaar dan ooiten van den dood van zoo veel dapperen, de lijding der gevangenneming van Hydaxjalen Antasarieen van de volslagen onderwerping hunner aanhangers, hadden ont vangen Eerst dan zou de lijd der verheuging gekomen zijn. Ook op Ceram is een opstand uitgebarsten waarvan het gewigt nog niet beoordeeld wor den kan. De Alfoeren hebben naar men ons mededeelt de Christen strandbewoners (Amboine- zen) aangevallen eenige particuliere onderne mingen afgeloopen een Amhoineschen onder wijzer met zijn gezin en drie andere personen vermoord. Zoodra dit berigt ter hoofdplaats Amhoina aankwam, vertrok de overste de Bra bant mei 200 man naar he't toonepl van den op stand. Ilij joeg de oproerige Alfoeren op de vlugt naar het gebergte, en deed de in verzet zijnde negorie Waisamoe vernielen. Welligl zal versterking van Java noodig zijn om dezen opstand te onderdrukken. Uit Brussel meldt men van 17dezer. De koning heeft gisteren zijn TOsten verjaardag ge vierd. In de hoofdkerk werd te dezer gelegen heid een Te Deum gezongen, in tegenwoordigheid van den hertog van lirahand enz. en de meeste leden van hel korps diplom., iek waar onder de Nederlandsche gezant alsmede de hooge burgerlijkeen militaire ambtenaren Als een bijzonderheid doe ik u opmerken dal dit Te Deum in een Katholieke kerk vour een Pro- teslanlsclien vorst gezongen gecomponeerd is door een Israëlitische!) toonkunstenaar. Deze componist is de heer Lassen zoon van den voorzitter van hel Israëlitische consistorie in Belgie en hofkapelrneesler van den groothertog van Saksen-Weimar. De heer Fierensoogmeester te Gentheeft dezer dagen door de oogpeiling aan elf blinden het gezigt wedergegeven. Onder dezen bevond zich behalve twee kinderen de gepensioneerde kapitein Leien, een 78jarigen grijsaard. UI. vrijdag ontving een kleermaker te Brugge een briefje met den post het verzoek inhoudende, om zich op een bepaald uur ten huize van den heer X in de Langestraat, te laten vinden ten einde de maat \an een klecdingstuk te nemen. Onze meester als een oppassend man was stipt op zijn uur Ier aangewezene plaats maar stond niet weinig verwonderd, daar 6 a 7 zijner confraters te ontmoeten die insge lijks bij briefjes uitgenoodigd waren om voor dezelfde reden te compareren. De heer wist echter van niets, en zag vreemd op bij het ver nemen van de reden der komst van al die kleer makers. Eindelijk begon men te begrijpen dat hier eene mystificatie in 't spel was waarmode men verscheidene kleermakersbazen op den loop had gezel. DU1TSCHLA.ND. Weeisen !7 December. De Wanderer deelt in zijn avond-editie twee telegrammen uilZara, van 16 en 17 dezer mede die inhouden dat in die stad en op bel platte land eene zeer sterke en algemeene gisiing beersebte ten gevolge der inlijving van Dalrnalië in Croaliëzonder de voorloopige loeslemming van den Landdag van Dalrnalië. De avond-editie van de Wanderer deelt een e depêche uil Gran van 18 dezer mede, waarin gemeld wordt dat de conferentie aldaar heden morgen ten 10 ure geopend is en dal reeds ten elf ure de kieswet van 1848 door die vergade ring was aangenomen. De heer Dessyoffy stelde daarop voor aan dat besluit zoodanige verbin dende kracht tot grondslag te geven dat elke twijfel daaraan wegviel. Zoodanige kracht nu kon alleen aan de uitspraak van den landdag op grond der kieswet van 18IS vergaderende ontleend worden. Voor eenige dagen klom een soldaat van het 10de regement infanterie te Straatsburg in garnizoen naar het hoogste gedeelte van den toren van de beroemde hoofdkerk zette zich op den haan des torens en maakte op die gevaar lijke plaats allerlei buitelingen. Deze gratis voorstelling lokte eene groote menigte toeschou wers op de straten en pleinen der stad van waar men bol uitzigt op den toren der kerk heeft. Toen de bedoelde militair later van zijn gevaarvollen togt benedenkwam, trad een com missaris van policie op bom toe die hem de herhaling van hel feil ten scherpste verbood. De man liet zich hierdoor niet terughouden om het andermaal te beproeven. Toen hem den toegang tot den toren werd geweigerd begaf hij zich naar den afleider klom hier langs en voerde dezelfde toeren weder uil ja stelde zich op het hoofd boven op den rug van den weerhaan. Toen de waaghals andermaal bene den kwam werd bij door de policie in verze kerde bewaring genomen. I)e uitkomst deronlangs in Rusland gehou den volkstelling is thans in bet officiële Journal de Sl. Pelersbourg medegedeeld. De bevolking be staat uit 68,9d1,728 inwoners. FRANKRIJK. Parus, 17 December. De openbare meening is onaangenaam getroffen door hel verhaal der plunderingen in China gepleegd en waarvan de Consliiutionnel te vergeefs de verantwoordelijk heid van onze soldalen tracht af te schuiven. Hel is een vlek, op de eer der exepeditie gewor pen en ik geloof dat het vrij noodeloos is dal de schande er tan door de pransche eri Pngclsche bladen elkander wederkeerig aangewreven worde, want bel is meer dan waarschijnlijk dat du ge allieerden beiden gelijke schuld hebben. Dezer dagen is bij de uitgevers Didot en Deniu eene brochure verschenen getiteld Keizer Frans Joseph I en Europa. Pven als de beide vorige vlugschriften de Paus er. liet Congres en Napoleon III en Italië maakt ook dit groolen op gang. Pr worden gissingen gemaakt wie de schrijver is. Sommigen noemen als zoodanig den heer Cobden anderen de heer Duveyrierals schrijver bekend onder den naam van Mélesville. Weer anderen houden er den heer Emile Pereira voor en dit laatste is zeer waarschijnlijk want naar men beweertis hel bekend dal de nu ont wikkelde denkbeelden meermalen tusschen dien heer en den keizer zijn tor sprake gekomen. Zeker is hel in elk geval dat hel manuscript door den secretaris van het kabinet des keizers is nagezien. Het doel van dit geschrift is klaar blijkelijk bel nul en zelfs de noodzakelijkheid van den afstand van Venetië tegen eene schadeloos stelling aan te loonen. Die afstand zou de bekommering van Puropa doen verdwijnen zonder dal de eer van Oosten rijk er door gekrenkt word. Met een prijs van 500 a 600 millioen welke Italië voor dal grond gebied zou moeten betalen waren de Oosten- rijksche financien gered en de fondseu zouden dan buiten twijfel spoedig a pari verhandeld wor den. Werd de kwestie van den verkoop in Oostenrijk aan hel algemeen steraregl oudcr- worpeu dan kon men er vast op rekenen dat

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1