oensdag 19 Decern!] WOENSDAG ZATÜRDAG. Jl- 3°. 101. 1800 Besturen en Administratie» Bionenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen MS* A BONNE MEN T S-P R1JS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzendingder Advert.daagste voren, voor 10 ure 'smorgens. VERS CHIJN T: P 1UJ S DER ADVERTENT IE N. Gewone 12'cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- er. Doodberiglen san 16 regels a f\ behalve lietlegelrcgl. KENNISGEVING. 'Sluiting der Jagtop iileimvild. De Commissaris des Konings in de provincie Zeelandmaakt bekend dat de sluiting der'jagi op klein wildmet uitzondering van die op bout snippen (ook met schietgeweer) in deze pro vincie. door Gedeputeerde Staten voor dit jaar is bepaald op Maandag den een en derligsten Decem ber aanslaande met zonsondergang en dat bet tijdstip van de sluiting der jagt op houtsnippen en waterwild nader zal worden vastgesteld. Deze kennisgeving zal in bel Provinciaal blad geplaatst en zullen afdrukken in plano aan de ge- meenie-besiuren ter aanplakking gezonden worden. Middelburg den 10 December I860. De Commissaris des Konings voornoemd R. W. LIJNDEN. van een' Hulp-Onderwijzer. Rurgemeester en Wethouders van Zierikzee, roepen bij deze op een derden HULP-ONDER WIJZER voor de Armenschool in deze gemeente up Jaarwedde van f 200 om met 1 Januarij 18(51 in dienst te treden. Sollicitanten worden uitgenoodigd om zich vóór den 29 dezer maand onder overlegging van de bij de wet vereischte stukken bij den Burgemeester aan te melden. Zierikzee den 12 December I860. R. C. CAU Voorzitter. J. P. N. CR A! PRINS, Secretaris. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van belanghebbenden: dat bij hem zijn ontvangen twee kohieren der belastiog op het Personeel (voljaars regt no..5 en negen maanden regl no. 6) van deze gemeente dienstjaar 186o/61 door den heer Commissaris des Konings in deze provincie executoir verklaard op den 6 dezer en dat dezelve, na afkondiging, op heden wor den gezonden aan den beer Ontvanger der di recte belastingen alhier, ten fine van invorde ring ingevolge de wet. Zierikzeeden 15 December i860. R. C. CAÜ. PUBLICATIE. ftationaie Militie. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee. Gelet hebbende op de bestaande wettelijke be palingen betrekkelijk de nationale militie Brengen bij deze ter kennis van een iegelijk die zulks zonde mogen aangaan dat bet register tot inschrijving der personen welke voor dit jaar aan de Loting voor de dienst der nationale militie deel moeten nemen op het Stadhuis ter Secretarie zal gereed liggen, van den 2 Januarij 1861, tot den 20 daaraanvolgende iedere dag uitgezonderd des zondags van des morgens ten 9'/2 ure, tot des namiddags ten I ure, en dat hetzelve alsdan opgemaakt en door het hoofd van het be stuur onderteekend zal worden, en dat de zoodanigen welke daarna worden bevonden in hunne verpligting nalatig te zijn gebleven tot en met den 28 Januarij nog op het register zullen worden gebragt, doch met eene boete van 5 tot 100 guldens gestraft moeten worden en dat de nalatigen die eerst na den 28 Januarij zullen worden ontdekt, dadelijk ge arresteerd moeten worden, om tot de dienst te worden inge lijfd zonder tot het aanvoeren van eenige reden van vrij stelling te kunnen worden toegelaten. Rn worden mitsdien alle jongelingen hun domicilium of vaste woonplaats binnen deze gemeente hebbende, welke op den 1 Januarij 1861 hun negentiende jaar zijn ingetreden en hetzelve niet hebben volbragt en dus allen die in het laar 1842 geboren zijn bij deze opgeroepen en aangemaand, om zich op voorsclirevc tijdstippen plaats en uren voor den 20 Januarij 186'. Ier inschrijving in het register aan te dienen, met overlegging van. een extract van geboorte tot op gave van den datum hunner geboortegelijk de ouders voogden, curatoren of gemagtigden van afwezigen worden op geroepen om hunne kinderen of pupillen binnen den oe- paaldentijd ter inschrijving aan te geven, en alsdan aan het gemeentebestuur zoodanige omlerrigtingen te verschaffen of te doen verschaffen als van de Lotelingen zeiven zouden kunnen worden verlangd wordende voorts aan alle de jonge lingen die hun negentiende jaar zijn ingetreden bij deze te kennen gegeven, dat zij zich na den 1 Januarij 1861 tot op den 1 Junij daaraanvolgende tot geenen vrijwilligen mili tairen dienst hij de armee te land of ter zee kunnen of mogen verhinden naar aanleiding der bepalingen dienaan gaande vervat in art. 94, litt. gg der wet van den 8 Januarij 1817 i terwijl al verder tot voorkoming van alle misvatting welke zoude kunnen ontstaan, met betrekking tot de ver- pligtingen van inschrijving die hij de bestaande wetten worden voorgeschreven aan de belanghebbende Ingezetenen dezer gemeente bij deze wordt onder het oog gebragt 1. Dat alle jongelingen in den jare 1842 alhier geboren, en alhier hunne woonplaats hebbende, moeten worden in geschreven zonder onderscheid of voor hen al dan niet eenige reden van vrijstelling kan worden bijgebragt. 2 Dat gehuwden en afwezendën ook in de inschrijving moeten worden begrepen en dat de gehuwden hunne bewijs stukken hij den militie-raad moeten overleggen op hetzelfde tijdstip lieiwelk tot, overlegging van andere bewijzen van vrijstelling bepaald wordt. 3. Dat de ouders voogden en regenten verpligt zijn hunne kinderen of pupillen in persoon of door iemand daartoe ge- magtigd, te doen inschrijven, en daarin nalatig blijvende, verbeuren zullen de boeter, hij de bestaande wetten bepaald. 4. Dat nopens de woonplaats of domicilium van inschrij ving bij art. 56 der wet van den 8 Januarij 1817, het navolgende is bepaald De wettige woonplaats of domicilie voor de inschrijving hierboven vermeld wordt, gehouden voor hen die ongehuwd zijn de woonplaats der ouderen en bij overlijden van bei— den die van den éérst benoemden voogd; voor de gehuwden, de plaats alwaar zij hun bestaan hebben in twijfelachtige gevallen omtrent, gehuwden zal voor de wettige woonplaats gehouden worden die plaats alwaar zij op den 1 Januarij van elk jaar tot de uitoefening van eenig beroep patent hebben bekomen of wel voor het middel van het personeel ch mobilair, of dat, hetwelk in de plaats daarvan zoude mogen worden geïntroduceerd beschreven zijn en voor zoo verre zij daarin niet beschreven zijn, noch patent hebben be- komen de plaats waar zij zich bevinden met deze verdere bepalingendat zij die in een vreemd landuit ouders, ter oorzake van's lands dienst'afwezend of auder- zints op reis zijnde, buiten het Rijk zijn geboren, zullen worden ingeschreven binnen de plaats alwaar zij hunne wettige woonplaats hebben dat jonge lieden door hun vader of moedervoógd of curator achtergelaten en geen bestaan hebbende op de lijsten van die gemeente zullen worden ge- bragt, alwaar hunne ouders, eerst iu rang benoemden voogd of curator hetlaatst hunne woonplaats hebben gehad en wanneer deze woonplaats niet bekend mogt zijn, of dat de zelve buiten het Rijk is gelegen op die van de plaats alwaar zij zich bevinden." Zij die geene ouders voogden of eigen bestaan hebben zullen worden ingeschreven op de plaats alwaar zij zich be- vinden.1' De gealimenteerden en kinderen in godshuizen en lief dadige gestichteu zullen wordeu ingeschreven in de plaatsen, alwaar de godshuizen zijn gelegen, of de alimentatie geschiedt." En eindelijk 5. Dat buitenlanders welke zich als ingezete nen van het Rijk, binnen deze gemeente met ter woon hebben gevestigd overeenkomstig art. 6 der wet van den 27 April 1820 zich voor zoo verre zij nog in de jaren der Militie vallen, insgelijks binnen den bepaalden tijd moeten aangeven tot inschrijving in dat register waartoe zij volgens huunen ouderdom behooren. En opdat niemand ten deze onwetendheid zouden kunnen voorwender., zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks binnen deze gemeente te doen gebruikelijk is. Gedaan te Zierikzee, den 17 December I860. Eu is hiervan afkondiging geschiedt ter plaatse waar het behoort den 17 December 1860. Burgemeester en Wethouders voornoemd B. C. CAU, Voorzitter. J. P. N. ËRM KR 1NS Secretaris. St. .Uaaiitrnsdijk 17 December. Eergis teren avond ontstond alhier brand in twee schu ren dienende tot bergplaats voor houtwaren behoorende aan timmermansbazen alhier. De brand duurde den geheelen nacht voort of schoon ten spoedigste ijverige pogingen tol blussching zijn in bet werk gesteld. Eerst den volgenden morgen was men den brand meester. De oorzaak is onbekend. Hij beschikking van den minister vanbin- nenlandsche zaken is aan den opzigter van den waterstaat 1 ste klasse C. Proosdienstdoende in de provincie Zeeland op het daartoe door hem gedaan verzoek oen eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend met ingang van 1 Januarij 1861 (Herbaalde plaatsing in de Staats-Courant ter ver betering eener feil in den naam.) LI. dingsdag avond is Ie 's Hage inliet ge bouw der vrijmetselaarsloge L'Union Royale eene rouwplegtigheid gehouden, ter vereering der nagedachtenis van den regerenden meester der loge mr. L. Meiman. K. H. prins Fre- derik groot-meester nationaal der orde heeft die met zijne tegenwoordigheid vereerd welke voorts werd bijgewoond door een groot aantal leden der loge alsmede door vele afgevaardig den van andere werkplaatsen. In het eindverslag van de tweede kamer der staten-generaalbetreflende bet voorstel tol amortisatie van /"200,000 wordt door sommige leden betreurd dat geen honger bedrag voor amortisatie bestemd was daar thans 32 millioen gulden renteloos in de schatkist voorhanden is welke som nog voortdurend aangroeit, terwijl bij de meeste voortvarendheid gedurende hel jaar 1861 geen derde deel kan gebruikt worden. Na afloop van de zitting der tweede kamer van den 15 December heeft er een buitengewone ministerraad plan's gehad die in verband staat met de verwerping door de tweede kamer van bet XI hoofdstuk der slaatsbcgrooling en de diensvolgens te doene voorstellen aan Z. M. den koning. Uit een door het departement van finan- cien openbaargemaakt overzigt van de opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten) over de elf eerste maanden dezes jaars blijkt, dat die middelen hebben bedragen 53,947,017.59» tegen f 52,0)3,53127'/, in hetzelfde tijdvak van 1859. Men vernoemt dal Z. M. den koning eene som van/'609 heefl geschonken ten behoeve der oprigting van een standbeeld voor Vondel. (A. II.) In den nacht van 8 op 9 dezer zijn uil de woning van den beer mr. J. II. Scheller Ie Utrecht gestolen een aantal geldswaardige papieren als bankbilleUou coupons munlbillclteci En- gelscbe en Fransche geldstukken en I Hollandsch tienguldenstuk Vermoedelijk isop7of 8 dezer in de gemeente Alblasserdam ontvreemd een effect groot/ 1000 Metalliek met al de te verschijnen coupons behalve die voor 1 Januarij 1861. Op den 29 November jl. is door den beer F. Sanlman te Ootmnrssum op bet hulpkan toor der brievenpost aldaar bezorgd een brief aan het adres van de hecrcn C. de Veer en Zor.en, te Amsterdam inhoudende eene assignatie op de Nederlandsche bank groot f400 ten zijnen behoeve afgegeven door de heeren C. T. Stork en Comp. lu Óldenzaal den 28 November jt. door hem geëndosseerd aan de Erven Menger en door deze aan de heeren C. de Veer en'ionen een bankbillel groot f 40 en een muntbillet groot /10 welke brief niet aan zijn adres is bezorgd geworden. Door den beer mr. L. Zegers Veeckens(e Koudekerk is op 6 December jl. op de post aldaar bezorgd een brief geadresseerd aan den lieer K. Zegers Veeckens, luitenant der dragonders te Haarlem in welken was gesloten in een wit papiertje een bankbillel groot ƒ25 ken baar als zijnde gescheurd en van achteren met een vierkant papiertje vastgeplakt. De brief met bet daarin gelegde wil papiertje is aan bet adres bezorgd doch het bankbillel verdwenen. Dezer dagen werden te Drimmelen door eenige rietsnijders nng twee lijken goVpVden die sedert het verongelukken der Gaptefscfic boot nog werden vermist. Een daarvan is herwaarts vervoerd om aldaar begraven te worden. Men schrijft uit Cocvorden van 12 dezer. Eert eenvoudig boer S. te Osdoorn beeft aan do Hervormde gemeente aldaar f 2000 ten ge schenke gegeven ter aanschaffing van een nieuw orgel. Men kan hiernaar eenigzins de stoffelijke welvaart randen boerenstand afleiden, en geen wonder hunne producten en landerijen klimmen met den dag in waarde zonder dat hunne belastingen worden verhoogd. Uit Oosterblokker wordt gemeld dat de kinkhoest en de mazelen wederop zorgwekkende wijze beginnen Ie heerschen. Onder de vol wassenen openbaart zich sedert eenigen tijd eene keelziekte, vergezeld van gezwellen die reeds bij eenige lijders binnen korten tijd den dood hebben veroorzaakt. Men schrijft uil Oostcr wolde van 10 de zer. Door den jager L, J. K. is onlangs zijn 95ste haas geschoten, welke de buitengewone zwaarte had van 11'/, halve Ned. ponden. Voorzeker eene tamelijk goede vangst in dit jagtsaizoen hetwelk door de meeste liefhebberij- jagers niet dikwerf wordt overtroffen. Voor eenige dagen had te iiurgerdorf (in bet oud Hannoversche) de volgende treurige ge beurtenis plaats. De kislcnmakersleerlmg Haarstiich gaal met den kortenmakersleerling Ilennings naar de schuur om op bevel zijns meesters bout te halen. Daar gekomen neemt Ilaarstrich een in den hoek staand jagtge- weer legt het in scherts denkende dal hel niet geladen was op Hennings aan en schiet hem dood. FRANKRIJK. Charles Jud die beschuldigd was wegens den moordaanslag gepleegd op den Russischen geneesheer Heppidien men nabij Belfort op den spoorweg vond liggen is dezer dagen ge arresteerd. Bij was in het bezit van 13 R ussische bankbi 11 etten Fransche en Russische munt pa pieren die aan dr. Heppi hebben behoord enz. Hij werd naar hel huis van detentie te Ferrette overgebragt en is des nachts na een hevig ge vecht met zijne wachters ontsnapt. Bij is een deserteur van het 3de escadron van den trein en was reeds veroordeeld tot '20 jaren dwangarbeid. De Palrie berigt dat Garibaldi geweigerd heeft te voldoen aan de dringende uilnoodiging zijner vrienden nu reeds in Italië terug te ko men, maar verklaard beeft dat hij den I .YJaarl a. s. het eiland Caprera zal verlaten om weder onder zijne spitsbroederen te verschijnen en aan bun hoofd voor Italiës bevrijding te vechten. De Russen hebben in Circassië op nieuw eene nederlaag geleden. De vijandelijkheden tegen Gaëta zijn se dert drie dagen geschorst. .Men hoopt dat die stad tengevolge van diplomaiieke onderhande lingen zich weldra zal overgeven. Koning Victor Emanuel zal eerlang Napels verlaten om zich naar Gaëta te begeven. Hij zal zich binnen acht dagen aldaar bevinden en dus op den tijd die bepaald is voor de opening van het vuur legen de vesting. Men meent dat de laatste schulswal van het koningschap van Frans II het geduchte bombardement waartoe aanstalten gemaakt worden, niet zal kunnen doorslaan. Het beruchte Cavalli-geschut is op gesteld een kapitein der artillerie is den 9 te

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1