^°.100. Zatiirclag 15 Decerni>€ *,V I860 WOENSDAG ZATURDAG. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. ABONNEMENT S-P R IJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzendingder Advert.daagste voren, voor 10 ure 'smorgens. YE BS CH1JN Tt P HiJ S DEB ADVERTENT JE N. Gewone I2'/ï eents de regel. Geboorte-, Huwelijks- er. Doodberiglen van 16 regels a f\ behalve Iiel7egelregl. Door de Ned. Handel Maatschappij zijn weder 10 schepen bevracht, 5 voor Amsterdam, 2 voor Rotterdam, en voor DordrechtSchiedam en Middelburg I zijnde hel laatste Marinus Willem kapitein P. van Duyn. Men schrijft uit 'sGravenhage van 10 dezer. Men verneemt dat gisteren alhier de ver loving heeft plaats gehad van den hertog van Mecklenburg-Schwerin zoon van H. I). H. de hertogin-moeder van Mecklenburg-Scliwerindie alhier thans op de Paauw logeert en prinses Maria, dochter van 1IH. KK. till, prins en prinses Frederikder Nederlanden. Gisteren nacht hebben een vijftal gevangenen in het huis van arrest alhier eene poging tot ont- vlugling gedaan die reeds een merkelijk begin van uitvoering had doch waarin zij gelukkig zijn verhinderd geworden. Nederland schijnt weder bestemd te wezen, een goed deel aan de Turksche leening te moeten nemen althans wordt het publiek reeds door belanghebbenden in de bladen bewerkt. Als slechts de helft waar was van al bet fraais dat de heer/Wires in de binnen - en buitenlandsche dagbladen laat verspreiden dan zou Turkije eigenlijk de meest solide natie der wereld zijn. Ons vaderland heeft in Noord-Amerika Spanje, Griekeuland, Oostenrijk enz. enz. reeds zoo veel leergeld betaald dal het te hopen is dat het ditmaal geen dupe zal zijn door fondsen te nemen welke een volgend jaar mogelijk niet de helft waard zijn van hetgeen zij nu kosten. Juist de groole winsten welke toegezegd worden getuigen tegen de soliditeit. {IJ. v. Z. en 's Gr.) Rij resolutie van den minister van financien is buiten effect gesteld een proces-verbaal opge maakt door agenten van policie tegen een om roeper die op hunne gedane aanvrage geen pa tent als zoodanig over 1860/61 heeft vertoond. Deze buitenvervolgingstellirig is daarop gegrond, dat de policie-dieuaren volgens art. 32 in ver band met art. 34 der patentwet niet bevoegd zijn vertooning van palent te vragen terwijl de omroepers niet genoemd worden onder de patent- pligtigen dievolgens 2 van art. 32 gehou den zijn hel patent ten allen tijde bij hel uitoefe nen van hun beroep met zich te voeren. Aan hel den staten generaal aangeboden wets-onlwerpop de nationale militie ontlecncn wij de navolgende bepalingen Art. 1. Jaarlijks geschiedt eene ligting voor de militie. Zij bedraagt niet meer dan één man op elke drie honderd inwoners. Dit getal wordt jaarlijks berekend naar de op den 31 Dec. van het vorige jaar in "het rijk aan wezige bevolking. Art. 6. Het staat elk vrij zijne dienst bij de militie door een ander te doen waarnemen. Art. 12. Ieder, die voor de militie is inge schreven, en elk die daarbij is ingelijfd kan overeenkomstig de daaromtrent bestaande voor schriften tol eene vrijwillige verbindlenis voor den lijd van zes jaren of langer worden toege laten bij de zeemagl bij hel leger hier te lande of bij bet krijgsvolk dienende in 's rijks over- zeesche bezittingen. Een minderjarige behoeft daartoe de toeslem ming van zijnen vader of voogd niet. Hij die bij het aangaan van zoodanige ver bindlenis reeds bij de miliiie is ingelijfd of daartoe later wordt opgeroepen strekt altijd in mindering van het aandeel in de ligting te dragen door de gemeente binnen welke hij is ingeschreven. Art. 15. Om vrijwilliger bij de militie te kunnen zijn, behoeft een minderjarige de toe slemming van zijnen vader of voogd niet. Art. 44. Vrijstellingvan dediensl bij demilitie wordt verleend aan den loteling die kleiner is dan 1,56 cl. die door misvorming, ziekte of gebreken voor de krijgsdienst ongeschikt is die eenige wettige zoon is die vóór den 1 Januarij van hel jaar waarin hij voor de militie werd ingeschreven bij de zeemagt, bij bel leger hier te lande of bij bet krijgsvolk in 's rijks overzeesche bezittingen in dienst is getreden en zich nog ia dienst bevindt; die adelborst of kadel is op eene van 's rijks militaire scholen die van rijkswege of iq eene van 's rijksinrig- tingen hetzij voor de militaire geneeskundige diens! hetzij lot militaire paardenarts wordt op geleid die vijfjaren in een lageren rang dan die van officier bij de zeemagt bij het leger bier te lande of bij hel krijgsvolk in 's rijks overzeesche bezittingen als vrijwilliger gediend heeft. Art. 45. Vrijstelling van de dienst bij dc milb tie wordt insgelijks aan een loteling verleend wanneer zijn wettige broeder of halve broeder in een lageren rang dan dien van olficier dient of gediend heefthetzij bij de militie hetzij als vrijwilliger bij de zeemagtof bij hel leger bier te lande of bij bet krijgsvolk in 's rijks overzeesche bezittingen. Art. 121. behalve de ligting, die voor bet eerst dientkan steeds een vijfde van het geheele bedrag der vijf liglingen van de militie onder de wapenen worden gehouden of geroepen. Dal vijlde wordt zamengesleld uil de mau- scbappen die krachtens art. I6ö zonder loling zijn in gelijfd en hun eerste dienstjaar bebben volbragt die krachlens de artt. 127 en 174 zijn in dienst gesteld en hun eerste dienstjaar hebben volbragt, voor zooverre omtrent ben is beslist dal zij ge durende twee of vijf jaren onder de wapenen zullen worden gehouden die krachlens art. 178 in dienst zijn gesteld en hun eerste dienstjaar hebben volbragt die na hun eerste dienstjaar te hebben vol bragt verlangen onder de wapenen lo blijven of te worden geroepen. Art. 122. Is het in het vorig artikel bedoelde vijfde deel niet op de daar bepaalde wijze voltallig te maken dan wordt het in de bieronder vol gende orde aangevuld door de niet voor hunne broeders opgetreden plaats vervangers die hun tweede dienstjaar hebben volbragt de overige manschappen die hun tweede dienstjaar hebben volbragt. Is slechts een deel van eene van deze soorten van manschappen ter aanvulling noodig dan wordt dat deel aangewezen door loting op de door ons te bepalen wijze te bouden. Art. 14-9. lie zeemilitie wordt bij voorkeur zamengesleld uit de lotelingen en de vrijwilligers voor de militie die zich vrijwillig hebben aan gemeld om bij de zeemilitie te dienen. Is hun getal niet voldoende, dan wordt hel ontbrekende aangevuld uit de overige lotelingen der ligting, die geacht worden de meeste ge schiktheid voor de zeedienst te bezitten. Als eene bijzonderheid ineldt men uit Goes dat bij den burgerlijken stand aldaar is aangegeven een kind, waarvan de vader 55 en de moeder 54 jaren oud is. Hel brandersbedrijf in Nederland neemt jaarlijks circa 14 millioen pond rogge en 25 mil lioen pond gerst en bereidt daaruit t5 a 6 millioen ponden gistdie een nuttig product zijn 2. eene menigte vaten spoeling een pro duct dat schadelijk is voor het vee dat bet ge bruikt voor de mcnschen die bet vleesch van dal vee eien en vooral voorde kinderen die met de melk er van worden gevoed en 3. 38 mil lioen kan jenever. Men berekent dat er jaarlijks een half anker jenever per hoofd der volwassen mqnnelijke bevolking gebruikt wordt. Onder het garnizoen te Arnhem schijnt eene gevaarlijke, welligt epidemische kwaal te zijn uitgebroken waaraan in de laatste dagpn reeds eenige lijders zijn bezweken. Naar men wil is bet eene ontsteking van bet hersenvlies. Hel meest komt zij tol dus verre bii de kavalerie voor. Men schrijft uil Leeuwarden van 10 dezer. Gedurende de maand November zijn in deze provincie aan de longziekte gestorven 56 en te dier zake afgemaakt 39 runderen bedragende daardoor het totaal sedert t Januarij jl. 1956 of 456 minder dan over gelijk tijdvak in 1859. in de zelfde maand zijn 48 nieuwe stallen aange tast en 46 beslagen gezond verklaard. Men schrijft uit Maastricht van 10 dezer. In den afgeloopen nacht liebhen in het noor delijk gedeelte dezer stad vrij ernstige ongere geldheden plaats gelradr Eenige dragonders" zijn namelijk na in huizen van ontucht verwoes tingen te hebben aangerigtmet den sabel in de hand eene straat doorgetrokken en hebben som mige huizen in meeritere of mindere mate be schadigd. De hoofd-cominissaris van policie, Spoedig met vier agenten toegeschoten slaagde er in hoezeer dan ook met levensgevaar en na een langdurigen strijd om een der belhamels in hechtenis te nemen en zich voorts van eenige wapenen meester te maken. In de Limburgsche gemeente Nieuwer- kerken bij St.-Truijcn is een burger schielijk aangedaan geworden tan eene beving in de beenen waarop spoedig eene lamheid van deze ledematen volgde. Vervolgens zijn ook de armen cn de banden lam gewordenzoodal de man noch eten noch gaan kan. Kort nadien zijn de beide zonen twee kloeke knapen, van dezelfde kwaal aangedaan gewordenen evenzuo ook eindelijk de moeder een knecht en eene meid. Wat zonderling mag lieelen is dal de meid bij bare ouders teruggekeerd zonder genees kundige hulp en zeer spoedig herstelde doch bij hare meesters wedergekeerd weldra opnieuw ziek werd. De doctors kunnen tot beden de oorzaak der ziekte niet gissen. Do keukenge reedschappen zijn zorgvuldig onderzocht gewor den maar nergens heeft men eenig spoor van vergiftiging gevonden. Intusschen moet het ganscbe huisgezin gespijsd worden even als kinderen. Te ISruggo hebben zich thans drie gebroe ders voor de militie-loting laten inschrijven als zijnde alle drie in hetzelfde jaar geboren. De twee oudsten er van zijn tweelingen. Volgons depêche van de Balaviasche llan- dels-Verecniging dd. 29 October II. bleef te Baridjermassing de slaat van zaken nogonbesten. dig, en deden zich nu en dan pogingen lol ver. zet voor. Te Ceram greep eene oproerige be. weging plaats welke echter nietveei beteekende DUITSCHLAND. Weenen, 10 December. De vergadering van hel comitaat te Pesth heeft heden hare werk zaamheden aangevangen. De heeron Karalyi en Naori hebben (er gunste der herstglüpg der wet ten van 1848 gesproken. In de* stad Pesth heerschte wel levendigheid, maar noglans'rust. Volgens de IViener 7,eitung is Kamery benoemd lol voorloopig president dor Zevenbergsche hof- kanselarij. Den 10 dezer heeft te Pesth, bij ge legenheid van bet openen der zitting van hel co mitaat eene vrijwillige schitterende algemeens illuminatie plaats gehad. De orde is niet ver stoord. De porte heeft op den Donau een (ienuecsch- Sardinisch vaartuig met valsche papieren am munitie en wapenen doen aanhouden. De porte protesteert tegen dit bedrogals eene schennis der verdragen. Eene waarschuwing legen het kwellen van dieren. Onlangs is te Potsdam een voerman door zijn paard dat hij wreedaardig behandeld had in den s'al gedood. Het woedende dier beet hem stukken vleesch uitliet lijf en vertrapte hem voorts met zijne hoeven. Eer men den man te hulp kon komen was hij een lijk. Uit Koblenz wordt gewag gemaakt van de niet onbelangrijke verschijning dat aldaar meer dere stoomvaartuignn zijn aangekomen met la dingen Hongaarsche tarwe welke deels voor den Benedenrijn bestemd zijn. Deze vaartuigen zijn van tamelijke grootte en hebben in weerwil hiervan, hunne vaart door het Donau-Meinkanaal zonder zwarigheid kunnen volbrengen. Deze zendingen zullen binnen kort door meer andere worden gevolgd. Den 4 December is te Munchen het lijk begraven van zekeren Uagneuit de lijkrede blijkt dat hij in het jaar 1803 geboren en het eerste l'rotestantsche kind was dat te Munchen is gedoopt. Thans telt Munchen 5,000 Protestanten. Het corps diplomatiek te Berlijn wordt on ophoudelijk door dieven bezocht. Binnen be trekkelijk korten tijd zijn diefstallen sommige zelfs met inbraak vergezeld bij de gezantschaps secretarissen van Beijeren Rusland Sardinië en Frankrijk bij den laatsten zelfs tol tweemaal toe gepleegd. De laatste inaal werd den heer de Belcaslel niet alleen geld, maar ook zijne rid derorden ontstolen terwijl pakeltcn met brieven doorgescheurd of opengesneden werden. Tot hiertoe is men de dieven niet op bet spoor ge komen. De berigten uit Hongarije zijn van dien aard, dat eene uitbarsting van oproer of om wenteling zeer na op handen schijnt. Het wei geren van betaling der belasting is een der meest onrustbarende voorleekenen Niet alleen in de sleden ook op het platte land wordt dc belas ting niet opgebragt en len gevolge daarvan derft de schatkist reeds vijftien millioen gulden. Gaat hel openhaar gezag lot den verkoop over van den inboedel der weigerachtige belasting schuldigen dan durft zich bijna niemand als kooper verloonen. Het spreekt van zelf dal in den hagchelijken financielen toestand waarin Oostenrijk verkeert, gcene taktiekder Hongaren de regering meer in het naauvv kan brengen dan deze. In verscheidene sleden van Hongarije heeft men de Oostenrijksche adelaars van open bare en bijzondere gebouwen weggerukten bij de jongste manifestation te. Pesth werden de kreten leve Kossuth leve Garibaldi vernomen. Te Kronstadl stortte den 1 dezer eene over beldrooge dok liggende, uitsluitend voor voet gangers bestemde draaibrug in, op het oogen- hlik dat ongeveer 30 personen zich daarop be vonden 12 van welke, door 70 voeten diep op den granieten vloer van het dok neder te stor ten oogenblikkclijk dood bleven, terwijl vele anderen zoo zwaar gekwetst werden dat zij dc ramp waarschijnlijk niet lang zullen overleven.

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1