Woensdag 12 December 1860 WOENSDAG A ZATURDAG. mü.99. Besturen eo Administratiën Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. n ZIERIKZEMMRMT A BO N N E M E IS T S-P H IJS. Per drie waanden ƒ2,00. Franco per post 2,25. Inxendingder Advert.daagste voren, voor 10 ure 'smorgens. VERSCHIJNT: P HIJ S DER ADVERTENT IE N. Gewone 12'/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- er. Doodberiglen van 16 regels a f 1 behalve lietlegelregt. Openbare Kaadsverg-arterlng gehouden te Zlerlkzee, den (O December BSO©. Voorzitter mr. B. C. Cau. Secretaris mr. J. 1'. N. Krmerins. Afwezig de heeren dr. Keiler mr. de Crane en Mulock Houwer. Voor kennisgeving met opdragt der executie aan Burgemeester en Wethouders, zijn aangeno men 4 brieven van Gedeputeerde Staten hou dende goedkeuring van een raadsbesluit be schikking onvoorziene uitgavenidem begrooting schuttersraad idem subsidien armbesturen en |(onink!ijk besluit gocdkeuiing verordening tol h«3ing van schoolgeld. Ter nadere beschikking j;T aangehouden twee oofdclijken omslag. f- en overschrijving voor meerder werk adressen om remissie vi Is besloten om 105,1 op H. III afd. 2 art. bij de !la i stelling van den jgenbak. Js Ik sloten aan Gedeputeerde Staten magtiging te vragen tot verkoop van eenige opgaande hoornen aan de Zelke. Is gelezen een brief van het llerv. Armbestuur, verzoekende aanvulling der subsidie over 1860 lol bet maximum ten vervolge van de vroegere kennisgeving, dat de inschrijving in plaats van f'1014 slechts 1545 had opgebragl en hel gebleken is de overige middelen niet voldoende zijn dit tekort te dekken; Burgemeester en Wet- houdeis stellen voor op grond der overeenkomst van 1S54, onder goedkeuring van Gedeputeerde Staten de subsidie met 533,80 te verhoogen door mr. de Clercq is eene inlichting gevraagd of hel armbestuur die gelden bepaald voor dexer. dienst noodig bad hetgeen door den Voorzitter toestemmend werd beantwoord ten overvloede voegde deze er echter hel voorstel bij de voor waarde Ie maken dal zon liet armbestuur over I860 een goed saldo mogl hebben het tot resti tutie aan de gemeente zal verpligt zijn hierop is het voorstel aangenomen. Door Gedeputeerde Stalen de volgende aan merkingen gemaakt zijnde op de regeling der jaarwedden van de onderwijzers aan de institu ten; 1. dat de vaste wedde van den heer Top is beneden hetgeen ze voor de bijdrage van het pensioen in 1858 berekend is terwijl de omstan digheid dal hij als docent aan het gymnasium nog eene wedde heeft hiertoe niets aldoel 2. dal voor den hulponderwijzer kost en inwoning als een gedeelte der wedde berekend schijnt hetgeen in strijd met de wet is 3. dat de wedde van ƒ150, voor de hulponderwijzercs dan ook beneden het minimum bij de wel bepaald is en eindelijk 4. dat bet tractement van den hulpon derwijzer vast behoort bepaald te worden maar niet tol een maximum; zoo wordt op voorstel van Burgemeester en Wethouders, na de plaatse lijke schoolcommissie en de belanghebbenden ge hoord te hebben het betrekkelijk besluit zoo danig gewijzigd dat de heer Top bekomt eene vaste wedde van 1000 maar daarentegen verliest 200 als docent en de 25 pel. der school gelden berekend op 216 dat de wedde van den hulponderwijzer wordt gesteld op ƒ600 dal de hulponderwijzeres erlangt f 350 wedde beiden zonder kost en inwoning, terwijl de hoofd onderwijzeres in stede van 25 15 pet. van hel schoolgeld zal ontvangenwaardoor de gemeente hiervoor geene meerdere uitgaven aal hebben. Na eenige inlichtingen door mr. van Dongen gevraagd is het voorstel aangenomen waarop de goedkeuring van Gedeputeerde Staten zal worden gevraagd. De heer Landskncgt verlaat de vergadering. Aan den heer .1. Slrickaerl is bij vernieuwing voor 5 jaren ten gebruike gegeven het terrein zijner werf, onder bepaling dat bij zijn overlij den het terrein binnen 6 maanden vrij van ge bouwen aan de gemeente moet lërugkecren. Tot lid der plaatselijke schoolcommissie wordt herbenoemd jhr. mr. M. .1, Schuurbeque Boeije, Als hulponderwijzer óp de Burgerschool wordt benoemd W. Vcrhage, met ingang van I Januarij. Als 2de hulponderwijzer óp de Tusschenschool C. van der Jaglmet ingang van 15 December. De Voorzitter heeft medegedeeld dat de af tredende leden der kamer van koophandelde heeren jhr. de Jonge van IJsselsteijn en Ocbtman zijn herkozen. Aan M. van der Ree wordt wegens gemis van dijketting van den Ooslhavendijk 20 remissie van pacht verleend. Door den Boekhouder van hel Burgerlijk Arm bestuur is een personele borg ter concurrentie van 2000 aangeboden die als zoodanig door den Raad wordt goedgekeurd. De Voorzitter brengt ter tafel een door de commissie voorde strafverordeningen ontworpen reglement lot instandhouding der riolen en vroonen hetzelve wordt voor de leden ter visie gelegen lol latere behandeling om de belang- rijkheid beveelt de Voorzitter den leden zeer de kennisneming aan; door den beerOchtman wordt gevraagd of het niet goed zoude zijn hetzelve in handen der plaalselijkegeneeskundige commissie te stellen waarop de Voorzitter antwoordt dal hij niet gelooft dit voor het oogenblik noodig is. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders besluit de Baad, behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten de lokalen op hel Raad huis thans bij de Regtbank in gebruik bij voort during kosteloos tol dat einde in gebruik Ie la ten, mits het Rijk het onderhoud (sedert i Janu arij 1859) op zich neme en met bepaling dat het gebruik zal ophouden een jaar na de opzegging van eene der partijen. Door mr. van Dongen wordt gevraagd of men hier niet even als elders huur zal bedingen waarop de Voorzitter antwoordt dat Burgemees ter en Wethouders geene termen vinden dit thans voor Ie stellen. Nadat de heer van der Vliet de aandacht van den Burgemeester gevestigd had op den slechten toestand van het voetpad hij de Wcreldsloofis de vergadering gesloten. De Minister van Binnbnlandsciie Zaken brengt ter kennis der belanghebbenden dal in verband met de bezwaren welke de scheep vaart ondervindt ten gevolge van het menigvul dig ankeren iau vaartuigen in het vaarwater van Bruinisseop het havenhoofd van die ge meente een bord is gesteld houdende waar schuwing tegen hel ankeren te dier plaatse zullende een ieder aan zich de schade te wijlen hebben welke bij beloopcn mogl door in strijd met deze waarschuwing te bandelen. 's Gravenhageden 23 November I860. S. van HEEMSTRA. Zierikzee, 10 December. De stampvolle concertzaal op jl. vrijdag avond ter gelegenheid van de uitvoering der vier- en driestemmige zangstukjes door de leerlingen der zangschool van 'k onderwijzers L. Karreman en J. Rensen afgewisseld door het reciteren van dichtstukjes en kleine pianovoordragtcn van eenige élèvcs van onzen geachten muzijkmeesler den heer D. H. Exerman, getuigde van den algemeenen bijval, welke zulk een kinderconcert vond. Ernst en vrolijkheid wisselden elkander zoo in dezang- als dichtstukjes behoorlijk af. Het geduld en de moeite door de onderwijzers aangewend verdient loffelijke vermelding en vele dankbe tuiging. Veel droegen ook bij tot hel genoegen van dien avond de kleine piano-voordragten die met blijkbare belangstelling werden aange hoord. Veel lof komt den beer Ezerman daar voor toe, en gewis verheugt men zich, dal men op aanslaande vrijdag door hel door hem te geven concert in de gelegenheid zal zijn, om zijn mees terlijk spel Ie bewonderen en kunstgenot te smaken. Na de aanbeveling van dit concert in ons vorig nummer achten wij hei thans overbodig iels meer daar bij te voegen. Hel kinderconcert zal bij de ouders voorzeker een aangename her innering achterlaten en door de kinderen zelve wel vaak met genoegen herdacht worden. Het moge hun ten prikkel zijn, om door leerzaamheid en vlijtde gewensclite vorderingen te maken. Ook wegens het voordeel, dat dc vereeniging tot wering van armoede daarvan geniet als heb bende de zuivere opbrengst bedragen ƒ65,55, blijkt het dat de geachte concertgevers zich verdienstelijk hebben gemaakt en hunne velerlei moeiten en zorgen niet te vergeefs Zijn geweest. Men schrijft uit Amsterdam van 8 dezer. Wij zijn in staat onzen lezers mede te deeleu dat de Nederlandsche Hypotheekbank alhier als ge vestigd Ie beschouwen is en dat voor bel ver eischtekapitaal ten volle is deelgenomen. Hare statuten zijn goedgekeurd bij koninklijk besluit van 24 November I860 no. 33 en haar doel is gelden in beleening te geven op langen termijn legen hypoihckairen waarborg, zoowel in de Nederlanden als in andere rijken inet be voegdheid der gcldnemers, om zich te kwijten door periodieke gedeeltelijke terugbetalingen tot aan de geheele afdoening van liet geleende kapi taal of wel door de geheele afdoening op een te voren bepaald tijdstip. Hel bestuur der Nederlandsche Hypotheek be staat uil de heeren E. IE. Cramer us gewezen ebt f van hel huis Paine Strieker en Co. te Bata via, te Amsterdam mr. ff. .4. Hartogh, oflicier van justitie bij de arrondisseineiits-reglliaiik Ie Amsterdam E. J. Herder, minister van slaat, lid van de kamer van volksvertegenwoordigers te Brussel; A. Nolhomboud minister van ju stitie, lid van de kamer der volksvertegenwoor digers te Brussel; mr. J. G. Rocliussenadvo - kaat te 's Gravenhage jhr. tnr. R. J. Schimmel- pennmek, kamerheer van Z..M. den koning lid van de tweede kamer der slaleo-generaal Ie 's GravenhageW. Vrolik hoogleeraar ie Am - sterdam; R. Daniël Wolierbeek, lid van dc pro vinciale stalen van Noord-Holland et) van den gemeenteraad te Amsterdam F. J. baron van Wijkerslool van Weerdesteyn kamerheer van Z. M. den koning te Brussel als commissarissen en P. L. Dubourcq en J. Bos als directeuren. FRANKRIJ K. Parijs 7 December. Uit Turijn is alhier aan gekomen een geheim agent van den graaf Cavour ten einde inet den keizer al de plannen betreffende het vertrek van den paus en den oorlog met Oostenrijk te beramen. Om die reden verdub belt de keizer zijne voorkomendheid jegens prins Metterr.ich. Jean Francois Sommelsals kloosterbroeder Marie IHéliope genaamd door bet bof van assi ses van Henegouwen, wegens schending der eerbaarheid, tot levenslangen dwangarbeid en tepronkstelling veroordeeld heeft te Charleroi in effigie deze laatste straf ondergaan. Tijdingen uit Napels van 5 dezer zeggen dal een door de reactionairen en ten deele door dc inwoners van Caserta verwekt oproer door eene verschrikkelijke tegenbeweging gevolgd is. Het geheeleGaribaldisclic leger is toegesneld om de beweging te fnuiken. Verscheiden honder den menschcn zijn in hechtenis genomen en eenigen doodgeschoten. Een groot aantal inwo ners beeft zich aan vreugdebedrijven overge geven. De stad Avcrsa is tegen de Garibaldiancn op gestaan, die meester van bet terrein gebleven zijn. De kardinaal aartsbisschop van Napels is in die stad aangekomen en zijne tegenwoordig heid heeft tot manifeslatien in tegenovergeslelden zin aanleiding gegeven. De kretenl.eve de paus Leve Garibaldi lie ten zich beurtelings boorep. De oproerlingen hebben bel paleis belegerd en getracht bet in brand Ie steken. Dc troebelen duurden acht tien uren lang voort. De aartsbisschop heeft zicb op het balkon van bet palcis vertoond met een driekleurig vaandel in zijne handen. Ko ning Victor Emmanuel is te Napels aangekomen en de regering zal eene leening tot het doen uit voeren der openbare werken sluiten. GROOT-BRITTANNIEN. Londen, 6 December. Ik verneem dat zich hier een Franscb agent bevindt, met last om voor zijn gouvernement in onderbandiiig te tre den over den aankoop van de Great Eastern. Door koning Frans van Napels is Ie Wcc- ncn eene leening gesloten. De Napelscbe troe pen op Boineinsch grondgebied bedragen nog 8000 man. In de politieke wereld blijft hel vrij stil en uit Italië is insgelijks weinig nieuws. Alleen ontvangt men met de brieven de bevestiging der reactionaire pogingen Ie Napels Ier gunste van Napoleon en ook van Frans II, welke pogin gen niet uilgingen van eene partij maar van agenten. Ook verneemt men het zonderlinge gerucht, dat Sardinië en Oostenrijk elkander zouden verstaan over de regeling der Italiaan- sche aangelegenheden ter vermijding van dn Engelsche en Fransche interventie. Lord Stradford de Redcliffe bevond zich gisteren aan het hoofd van eene talrijke en aanzienlijke deputatie die door lord John Russell ontvangen werd, met het doel de klagten aan te booren overdemisbandelingëndieProtestanten in Spanje te verduren hadden, zonder andere aanleiding dan hunne godsdiensten hel bleek dat zij uit dien hoofde met misdadigers in dezelfde gevan genis opgesloten werden. Lord John Russell herinnerde boe onnoodig hel voor hein was dal hij het beginsel van godsdienstvrijheid op nieuw voor bet zijne verklaarde, doch wees op de moeijelijkhcden die er aan verbonden waren om tusschen beide te komen hetgeen cchier niet verhinderde dat bij alles zou doen wal onder zijn bereik vielom zulk eene schandelijke on verdraagzaamheid te doen ophouden. Prinses Alice, tweede dochter van konin gin Victoriais verloofd met den prins van flessen. Volgens officiële beriglen uit China zijn twee poorlenderstadPeking inde magtjder geallieerden. Het zomerverblijf van den keizer is ingenomen en geplunderd. De keizer is naar Tartarijege- vlugt. De geallieerden zullen te Peking en te Nanking overwinteren. Twee Engelsche gevangenen zijn door de Chi nezen teruggegeven terwijl twee anderen ten gevolge eener slechte bebandeliug bezwe ken. Yan nog twee andore gevangenen is he lot niet bekend,

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1