1860 Woensdag 5 December. WOENSDAG ZATURDAG. Besturen en Administratie» Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. ZIERIKZEEHOWT A RO NN E ME NTS-PR IJS. Per drie maanden ƒ2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert.daagste voren, tioorlO tire 'smorgens. VERS CH1JN T: P RUS DER ADVERTENT IE N. Gewone 12cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- et. Doodberigten tan 16 regels a f\ behalve hellegelregt. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethocders van Zierikzee ■naken bekend dal boeren Commissarissen be last mei bel toezigl over de Armenschool in deze gemeente eene zilline zullen houden in de Regentenkamer van liet Hervormd Diaconie Armen- Gesticht, len einde aldaar de aanzoeken Ie ont vangen en Ie beoordeelen van ouders of voog den die verlangen moglcn hunne kinderen op die school le zien toegelaten en wel op Zaturdag den 22 dezer maand des avonds vati 7 tol 8 ure. Belanghebbenden worden mitsdien uilgenoo- digd om zich len bepaalden lijde in het Armen- Gestichl tot voorzegd doel aan te melden daar huilendien geene toelating op de Armenschool zal kunnen plaats hebben. 'Zierihzee den 3 December I860, li. C. CAU Voorzitter. J. P. N. KRMEU1NS Secretaris. De eersle kamer der slaten-generaal is bijeengeroepen tegen dingsdag 11 December a. s. Volgens de Rotterdamsche Courant zal binnen eenige dagen aan de tweede kamer der slaten- generaal worden aangeboden een wetsontwerp op de nationale militie waarbij wordt voorge steld een jaarlijksch contingent voor zee-militie, en ten opzigte van Nederlandsch Oosl-lndie het detacheren van het slaande leger hier le lande alsmede bepalingen waardoor het vrijwillig dienst nemen bevorderd zal worden. -L)e inspecteur in de 2de inspectie van for tificatiën of bijzijne afwezigheid de kapt.-ingen. Keiser, in commissie in de stelling bij Heusden, zal, onder nadere goedkeuring van den minister van oorlog in liet openbaar aanbestedenhet maken van een verdedigingswerk bij de Hedik- huizensche sluis. Deze aanbesteding zal ge schieden op woensdag 5 December. De algemeene najaarsvergadering van de algemeene Synodale commissie is op den 23sten November te 's Hage gesloten. Onder de be handelde zaken waren die der nieuwe bijbelver taling en van den vervolgbundel der F.vang. ge zangen. Tot bevordering van het eerste ver leende zij magtiging voor het houden eener bij eenkomst der vier vertalers van het N. T.met het modenamen der gecommitteerden tot dien arbeidin het aanstaande voorjaar. Wat betreft het laatste, werden door baar tot medewerkende leden der daartoe bestaande commissie benoemd de hoogleeraar B. ter Haar en dr. N. Beets bei den te Utrecht, die zich de benoeming lieten welgevallen. Uit's Hage wordt ons medegedeeld dat er den 3 dezer een vrij belangrijke brand in de landsdrukkerij heeft gewoed. Hij werd met be hulp der brandspuitendoor de ijverige pogin gen der werklieden gebluscht. De hh. C. T. van Assendelfl de Coningk H. BruynJ. A. C. Gerlach, P. J. Batteke E. SchnellW. PalowC. J. Huffnagel A. de Reis en M. Dhomen Nederlandsche onderdanen Ie Kanagawa in Japan gevestigd hebben aan z. exc. den minister van koloniën een verzoek schrift ingediend waarvan het slot aldus luidt Redenen waarom zij adressanten de vrijheid nemen aan uwe exc. eerbiediglijk te verzoeken en bescheidenlijk le kennen te geven dal a Hoewel zij erkentelijk zijn voor de goede bedoelingen der Nederlandsche regering door de aanstelling van Nederlandsche ambtenaren binnen dit rijk het hun echter onder de tegenwoordige omstandigheden van het hoogste belang toe schijntdat die ambtenaren met zoodanige magl mogen bekleed zijn dat zij de belangen der Nederlandsche onderdanen op eene wijze kun nen voorslaan dat hunne houding eene tegen- wigt vormt tegenover de aanmatiging van het Japansche bestuur. Immers hoewel het aantal hier gevestigde Nederlanders tot nog toe gering is worden de belangen van honderd anderen door hen vertegenwoordigd. En vermeenen zij verder uwer exes. aan dacht le moeten vestigen op het wenscbelijke dat de consuls en vice consuls in de geopende Japansche havens met eenige regtsmagl over de Nederlandsche onderdanen mogen hekleed zijn daar het hun gebleken is dat geen der Neder landsche autoriteiten noch door een konsulair geregtshof, noch door persoonlijke magteenige uitspraak kan of mag doen waardoor zij dns bij evenluëlo geschillen van alle reglsbedeeling ver sloken zijn.'' Men meldt nit Leyden van 29 November. Daar in den laatslen tijd door verschillende gemeentebesturenvoor bet gebruik van ge meentelokalen ten dienste der justitie van het rijk huur wordt geëischlschijnt bij de regering hel voornemen le bestaan daarvan niet langer dan noodzakelijk is, gebruik maken. Sedert eenige dagen is een der kapitaalste woonhuizen alhier voor eene soin van f 15,000 vdn wege liet rijk gekochtmet hel dool om na eenige ver bouwingen, daarin de regtbank betkantonge- regl mol bijbehoorende grifften enz. in den loop van hel aanslaande jaar over te brengen. Men schrijft uit Leiden van 30 November. Na de beraadslagingen over de begrooting van liet hoofdstuk binnenlandsche zakenwelke in de tweede kamer der statcn-generaal zullen ge opend worden is het niet ongepast de aandacht van bet Nederlandsche staatkundige publiek le vestigen op eene verdedigingdie door de stu denten in de regten aan deie Hoogeschooi aan hel oordeel van den oppersten regter in eenen constitulionelen slaat, aan het oordeel van de openbare meening zal onderworpen en door de drukpers binnen weinige dagen ter algemeene kennis zal gebragt worden. Kort geleden werden er woorden gehoord in de vergaderzaal van een tak onzer volks vertegen- woordigingdieopde gemoederen van destudenten in de regten aan de eerste academie des vader lands een pijnlijken indruk maakten en in hooge male de verontwaardiging opwekten, temeer daar zij geuit waren door een man als mr. J. Heemskerk Az. Men begreep zeer goed dathijdie zwijgt schuld belijdt. Daarom besloot inen hiertegen ecu krachtig protest aan te levkenen, en benoemde eene com missie van vijf leden, bestaande uit de heeren candidaten in de regten A. E.J. Modderman, P. C. .4. M. van Weel, D, van Weel, T. van Hel- linga Tromp en J. van Heukelom, belast met het schrijven vaneen «open brief" aan dien volks vertegenwoordiger en te betoogen dat in stede van achteruitgang hiervooruitgang in stede van gebrek aan feu sacrc zoo als de beschuldiger zich uitdrukte hier een heilige ijver voor de reglwetenscbappen in stede van een doodslaap hier een jeugdig krachtig leven aangetroffen wordtbij die jonge lieden die bestemd zijn eenmaal eene eerste plaats in te nemen onder de steunpilaren van hel vrije Nederland Die open brief zal eerstdaags het licht zien cn algemeen verkrijebaar gesteld worden. Men schrijft uit Capelle a/d IJssel van 30 November. Gisteren avond ten 7 ure ontstond brand in de hies-malten schelf van den heer A, de Z.anger alhier die een daarnevens staande dito schelf oogenblikkelijk mede in volle vlam zette en waar door de belendende gebouwen drie uren lang in groot gevaar verkeerden henevens hel koop vaardijschip dat in het daar naast gelegen dok van de heeren P. Bakhuizen en Zoon ter belim- meringop het drooge zat. Door spoedige werking der gemeentespuitdaarna door die van de gemeente Krimpen op den IJsselmet die van een ingezeten van laatstgenoemde gemeente is men geslaagd hel groote mattenfabriek gebouw tevens dienende lol kolenpakhuis op drie ellen afstand der schelven te beveiligen en daardoor den verderen voortgang van den brand le slui ten. Ook de brandspuit van Schikkelsveen spoedig over de plassen aangevoerd beveiligde gemeld schip en andere gebouwen terwijl bo vendien de brandspuit van Nieuwerkerk op den I Jssel later en toch nog tijdig genoeg op hel ter rein was aaugebragtom des noodig nog meer bluschmiddelen aan te wenden. De rietschelven Ier waarde van f 14(10 waren niet legen brand schade verwaarborgd en dit verlies berooft nij vere handen van winterwerkterwijl de brand zelve vermoedelijk door kwaadwilligheid ont stond. Men is zeer te vreden over den ijver der spuitbedienden en ingezetenen van deze en na burige gemeenten. Men schrijft uil Leeuwarden van I dezer. Gisteren morgen is de persoon van T. Wagenaar, wonende onder lloornbergum die des avonds te voren van Draglen huiswaarts was gekeerd met eene koe, die hij op de markt aldaar ter verkoop had aangeboden aan den Slingeweg op verschrikkelijke wijze vermoord gevonden. Het lijk droeg de sporen van verregaande mishande lingen die meerendeels met een stok sehijnen le zijn toegebragt. Men twijfelt of hebzucht aanleiding tol deze misdaad heeft gegeven daar de vermoorde naar men meentweinig of geen geld bij zich had en men de koe in de onmidde- lijkc nabijheid aan eenen boom vond vastgebon den. De ongelukkige laat eene vrouw en tien kinderen na. In de Friesche gemeente Lekkum en VIie- dum naauwelijks 500 inwoners tellende hopen in de heden begonnen maand drie echtparen hun gouden bruiloftsfeest te vieren op 9 December Haring Huisinga en Sipkje Nicoldi op denzelfdeu dag Klaas Poslma en Trientje van der Meerop 22 DecemberRommert Pranger cn Aagtje var. der Meer. Uit Ostende verneemt men dat de bekende, eerst te 's Gravenbage en later te Antwerpen ontsnapte misdadiger Hengstmengel aan boord is weten te komen van eene Kngelsche stoomboot en daar niet uit zijne schuilplaats is te voorschijn gekomen dan toen men in volle zee was en er geene andere keus overbleef dan hem iazee te werpen of naar Londen mede te nemen. Daar er geen tractaat van uitlevering (usschen Neder land en Engeland bestaalis Hengstmengel dus vooreerst buiten hel bereik der justitie. DUITSCHL AND. Weenen 29 November. Op den eersten zon dag van den avent zal in alle Katholijke kerken in Gallicie weder van den kansel worden afge lezen een herderlijke brief, bevattende het ver bod op het houden van Katholijke dienstboden in Israëlitische gezinnen. De Donau-Zeitung logenstraft de geruchten betreffende onderhandelingen over den afstand van Venetie tegen vergoeding in geld. Die ge ruchten zijn ten eenenmale uit de lucht gegrepen. zegt het blad. «Dezulken kennen Oostenrijk niet goed, die gelooven dat het ooit zijn goed regt lot een koopwaar zal maken welke met loven cn bieden te verkrijgen '>.r' De Wiener Zeitung berigt dal, volgens de overeenkomst tusschen Oostenrijk Frankrijk en Sardinië, wegens de verdeeling van hel actief en passief dor Lombardijse!"'1 Monte Oostenrijk 2/5 en Sardinië 3/5 van het passief vcu 99 millioen dragen zal. Het actief beloopt 9'/, millioen. De hertogin-regentes van Parma heeft liet jaargeld harer bij buitenlandsche boven nog ge accrediteerde gezanten ep de hullt verminderd terwijl de groothertog van Toscane en de hertog van Modena besloten zouden hebben hunne kostbare en n" blijkbaar nutteloos geworden ge zantschappen met het einde dezes jaars g-heel op te heffen. FRANKRIJK. Parus 29 November. Gisteren hebben do Poolsche uitgewekenen, die alhier verblijf hou den den 30sten verjaardag van hel begin der Poolscheomwenlelingoppleglige wijze herdacht. De heer Walewski had mede eene uilnoodiging ontvangen maar heeft zich verontschuldigd wegens veelvuldige bezigheden. Voorts waren eenige Hongaren aanwezig. De prins Czartoriski heeft bij die gelegenheid eene redevoering ge sproken. De opbrengst van den Pieterspenning blijft in Frankrijk gering in weerwil der veelvuldige aansporingen en der behendige middelen, aan gewend om geld te lokken. Ken kruidenier te Tours b. v. heeft in het dagblad Indre et Loire aangekondigd dal hij '0 pet. van zijne winst op den verkoop van zijne zoogenaamde St. Pieters chocolaad aan den paus afstaat. Degcneraals Klapka en Turr worden heden of morgen alhier verwacht. Op nieuw wordt te Parijs ernstig gesproken over den volgens sommigen eerlang te ver wachten afstand van de stad Genua door Sar dinië aan Frankrijk. De laatste depêches welke men uit Zuide lijk Italië ontvangtdeelen beriglen mede uit Gaëla van 21 November waaruit men de na volgende feiten put. De Sardinische genie heeft beslist dat het noodig was al de krachten der Piemonlesche troe pen te vereenigen tegen Montc-Secco. Wanneer men zich daarvan meester gemaakt heeft zal men op het plateau hetwelk op deze hoogten wordt aangetroffen batterijen van getrokken geschut opstellen met behulp waarvan men een vernielend vuur tegen de vesting zal openen. De Monte-Secco 'ligt op 500 Ned. ellen afsiands van de eersteomwalling en is nog in bet bezit der Napolilanen die er zich sterk bevestigd hebben. Men beeft berekend dat men tot het bereiken en veroveren van deze positie en tot de oprigting van batterijen aldaar, ongeveer drie maanden tijds zou behoeven waaruil volgt dat de Pie monlesche artillerie niet met vrucht zal kunnen werkzaam zijn voor de eerste dagen van hel aan slaande voorjaar. Maar levens is er besloten om ten einde de stad te bestoken te Capuccinieene positie op 1400 Ned. ellen afsiands vsn hare wallen gele gen de twee morlierbatterijen op te stellen die den 19 November door de transporlstoomboot Dora van Genua zijn aangehragt. Ter berei king van dit plan heeft men begonnen een weg aan le leggen die binnen 20 dagen voltooid zal

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1