K°. 95. Woensdag 28 Voveinlicr. i860 WOENSDAG &ZATURDAG. Besturen en Administratiën Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. A BONN E MEN TS-PRIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzendingder Advert.daagste voren, voor 10 ure 'smorgens. VERS CHIJN T: P RIJ S DER ADVERT EN T IE N. Gewone 12'I, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 16 regels a f\ behnlve hei7,egelreot. Oproeping van Hulp-Onderwif zer» Burgemeester en Wethouders van Zterikzee, roepen bij deze op een'eersten HULP-ONDER WIJZER voor de burgerschool in dtze Gemeente op jaarwedde van f'A50 om met primo .lanuarij aanslaande in dienst te treden en een" tweeden HULP-ONDERWIJZER voorde School van Minvermogenden (Tusschenschool) op jaarwedde van f250, om zoo spoedig mogelijk in dienst te treden. Sollicitanten worden uilgenoodigd ora zich vóór of op den 7 December eerstkomende onder overlegging van de bij de wel vereischte stukken bij den burgemeester aan te melden. Zieriltzee den 22 Novemer I860. It. 0. CAU Voorzitter. tl. I'. N. ERMERINS Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee brengen ter algemeene kennis dat op heden tot l eden van de Kamer van Koophandel en Fa brieken in deze Uemeenle zijn verkoienmet volstrekte meerderheid van stemmen de beeren Jonkbr. J. L. de JONGE. H. A. van iJSSELSTEUN, Jr.. en J. H. OCHTM AN .Iohz. dezelfden die op den 31 December dezes jaars als zoodanig moesten aftreden. 'lierikzee den 26 November 1860. li. C. CAU Voorzitter. J. P. N. ERMERINS, Secretaris. Men schrijft uit 's Gravenhage aan de Middelburgsche courant het volgende v Met uitzondering van de discussien in de tweede kamer was er in de laatste dagen niet veel nieuws, waaraan men het wei- ligt moet toeschrijven dat sommige couranten berigten mede deelden, welke den toe's der waarheid niet doorstaan kunnen en die ik mij verpligt acht tegen te spreken. Uit de lucht gegrepen was het berigt, dat de heer van Heemstra thans minister van binnenlandsche zaken, gouver neur-generaal van Nederlanasch indie zou worden. Uit de lucht gegrepen was het berigtdat onze koning door keizer Napoleon uitgenoodigd zou zijn tot bijwoning der jagt- partijen te Compiègne. Uit de lucht gegrepen was het berigtdat lord Napierde Engelsche gezant te 's Gravenhage van daar verplaatst zou worden. Dit gerucht is waarschijnlijk ontstaan doordien lord Wodehouse de Engelsche onder-secretaris van staat voor de buitenlaDdsche zaken te 's Gravenhage is geweesten te gelijk aan lord Napierde post van gouverneur van Madras was aan geboden waarvoor deze echter bedankt heeft. Uit de lucht gegrepen was het berigt, dat baron dn Jardin Belgisch gezant te 's Gravenhage officiële vertoogen bij onzen minister van buitenlandsche zaken zou hebben ingediend over de verhooging welke volgens het ingediend ontwerp-tarief de iuvoerregten op de linnens spijkers en andere producten der Belgische industrie bij ons zullen ondergaan. Het is duister uit welke bron dat onware berigt in de cou ranten is overgegaan. Zoo veel is zeker, dat het niet uit eene indiscretie van het departement van buitenlaudsche zaken kan zijn voortgesprotenaangezien de bedoelde vertoogen tot non- toe niet gedaan ziju en het tegen alle diplomatieke gebruiken strijdt, om, naar aanleiding van een aangeboden wetsontwerp, officiële vertoogen te doen. Het is echter waardat de bij het tarief voorgestelde verhoogingen een slechten indruk in Belgie gemaakt hebben en men verzekert mij nu dat de Belgische regering aarzeltom gelijk haar voornemen was de invoer- regten op de producten onzer visscherijen te verlagen. Overigens verneem ik, in verband hiermede uit eene goede bron het zeker wel onverwachte berigt, dat de Belgische re gering zich op dit oogenblik bezig houdt met het ontwerpen van een tarief op zeer liberale grondslagen zoodat het voor zeker eene zaak van welbegrepen eigenbelang zou zijn om nu van onze zijde de Belgische industrie niet al te zeer te treffen. l)e uitslag van de stemming over het wetsontwerp betrekkelijk de regterlijke organisatie is u reeds bekend. De aanneming met 41 tegen 26 stemmen is, na zoo vele voorafgegane mis lukte proeven van anderen eene schoone zegepraal voor den heer Godefroidie een zwaren strijd te doorsta an heeft gehad, doch dien met groot geluk heeft ten einde gebragt. Ik heb zijne groote redevoeringen bij deze gelegenheid gehouden door verschillende deskundigen met den grootsten lof hooren vermei Jen. De heer Godefroi heeft daarbij zijne algemeene en lang gevestigde reputatie als doorkneed regtsgeleerde, met eerc gehandhaafd. De discussien over de begrooting die aanstaanden maandag beginnen beloven indien de voorteekenen te vertrouwen zijn heftig en misschien langdurig te wezen.Van den eventuelen uitslag is het maar het best nog niets te gissen want de uitslag der stemming over de regterlijke organisatie heeft wederom doen zien hoe ligtelijk door verschillende bijkomende omstan digheden binnen korten tijd eene meerderheid tegen een ont werp in eene meerderheid voor dat ontwerp kan veranderen. Hel antwoord der regering op het voor- loopig verslag der tweede kamer over de wel op de middelen is ingekomen. In antwoord op den aandrang lol vermindering van belastingen wordt gezegd dat op dit oogenblik waarop tol zeer aanzienlijke uitgaven is besloten aan vermin dering zelfs aan wijziging van belastingen slechts schroomvallig de hand moet worden geslagen. De regering acht het onraadzaam nu deopbrengst van den suiker-accijns nogmaals te vermeerde ren door vermindering der premien van uitvoer. Het ligt in de bedoeling der regering bij de cerst- voorkomende gelegenheid een voorstel lot afschaf* fing der belasting op de brandstoffen Ie doen. Bij de regering beslaat bet voornemen eerlang over te gaan tot eene wettelijke regeling der hier Ie lande bestaande beurtveren. Alvo rens intusschen aan dat voornemen gevolg Ie kunnen geven heeft de regering helnoodig ge acht (lat de volgende vraagpunten door de ge meente-besturen zullen worden opgelost'. 1. Iloevele beurtveren zijn er tegenwoordig eD welke zijn die '2. In verband met hel beweren dat vele beurtschippers hun monopolie van de ge meente besturen of van partikulieren [zeker af tredende schippers) gekocht hebben tnededee- ling boe vele onder de bestaande beurtveren ütulo oneroso zijn verkregen en op welken titel dat bezit berust? 3. Hebben daar waar beurt- veren werden opgeheven de betrokken bestu ren ook schadeloosstelling aan de vroegere vaste schippers gegeven 4. Welke zijn in bel alge meen de gevolgen geweest van de opheffing van beurlveren [N. R. Ct.) De arrondissements-regthank te Middel- bnrg in raadkamer vergaderd beeft de zaak van den heerS., voormalig postdirecteur te Vlissingen verwezen naar het provinciaal ge- regtsbof in Zeeland waar bij weldra zal te regt slaan als verdacht van valschheid in geschrifte en het verduisteren van gelden die hem in zijne betrekking van rijksambtenaar waren toever trouwd. Men schrijft uil Amsterdam van 24 dezer. Gisteren morgen is uit de Prinsengracht bij de Vijzelgracht het lijk opgehaald van eene vrouw, die den nacht te voren in eene ijlende koorts in het water was gesprongen. Zij bad zich het ongeluk van bare zuster die voor eeni- gon lijd zich op dezelfde wijze hel leven had be nomen sterk aangetrokken. Men schrijft uil Assen van 22 dezer. Gisteren heeft de finale veiling van de goede- ren der Maatschappij van Weldadigheid te Wa teren plaats gehad zij zijn gebragt op de som van f 52,905.50 en getrokken door de hoeren de Rut/ter de Wildt te Amsterdam en van Gelder te Lejden die deze goederen dadelijk onder elkander hebben veischeiden en naar men zegt, de cultuur daarvan met kraebt willen ter hand nemen. Men schrijft uit Kampen van 22 dezer- Ten einde nog dit jaar een '20lal jongelingen bij het inslructie-bataillon te kunnen plaatsen zul len voorden 19 der volgende maand een gelijk getal korporaals titulair naar de onderscheidene rcgemcnlen worden gezondenom diar na ge lang van te ontstane vacatures tol korporaals effectief bevorderd te worden Jl. zaturdag is ie iftrveld een huis met den geheelen inboedel verbrand. De bewoner bekwam ernstige brandwondentoen hij vergeef- sche pogingen deed een kind van drie jaren te redden het kwam in de vlammen om. Men verneemt dat de pogingen van het bestuur der landhuishoudkundige school te Gro ningen om hel bestaan dezer inrigting ook voor de toekomst te verzekeren door die in eene maatschappij te vervormen bestaande uit ëO aandeelen elk van f 1000, roet goed gevolg bekroond zijn. Uit Utrecht schrijft men het volgende Dezer dagen zag het eerslejaarlijkscbe verslag door den hoogleeraar F. C. Donders, directeur van het Nederlandse!) gasthuis van,ooglijders over die instelling uilgebragt hellicht. Daar ik hel van belang acht er de algemeene aandacht op te vestigen deel ik er u het volgende uit mede. Hoe kort ook bestaande draagt die instelling reeds goede vruchten en beantwoordt zij aan haar tweeledig doel behandeling en verpleging van behoeftige en minvermogende ooglijders en onderwijs in de oogheelkunde. Op twee wijzen wordt hulp verleend. Aan allen die zich aanmelden worden consulatien gegeven en kosteloos geneesmiddelen uitgereikt. Van dezen vorm van behandeling polykliniek of stedelijke kliniek genoemd wordt vooral gebruik gemaakt door de inwoners der stad die zich na ingewonnen advies naar hunne woningen terug begeven. Doch ook uit andere provinciën is hel getal aanzienlijk van hen die op deze wijze geholpen worden. Van den 6 November 1858 tol den 1 lanuarij I860 werden er ongeveer 10,000 consulatien aan 873 personen gegeven. In bijkans alle gevallen waarin men geen ver ouderde kwaal Ie bestrijden had werden de operatien met genezing beloond. Op allertreu rigste wijs steekt daarbij af bet overgroot aantal van verouderde gebreken waartegen de kunst niets meer vermogt. Volslagen blindheid en daarbij onherstelbaar, was in 45 gevallen ont staan waar eene tijdige en welingerigie behan deling 'l gezigtsvermogen zou hebben gered. In 120 gevallen daarenboven werd blijvendesloornis geconstateerd van belangrijken aard terwijl vol komen herstel bad kunnen verkregen worden. En tegenover deze 160 gevallen kwamen slechts 32 voor waarvan de noodlottige uitgang aan eene ongeneeslijke ziekte moest worden toege schreven. Deze cijfers spreken luide zij lootten aan dat minstens bij 75 pet. der onherstelbare blinden hel verlies van 'l gezigtsvermogen had kunnen worden verhoed. Voor een deel moge dit treurig einde aan zorgeloosheid en vooroordeel der lijders zelve te wijten zijn voor een grooter deel nog draagt 't gemis aan de vereiscliiekennis der genees- en heelkundigen daarvan de schuld." De hulpmiddelen van het onderwijs namen toe, en steunden het onderwijs dal in de verschillende vakken gegeven werd. De belangstelling was steeds klimmende. Niet alleen werd de inrigting door Nederlandsche doctoren bezocht en het on derwijs door hen genoten maar uil Rusland Zweden, Engeland, Italië, Zwitserland en vooral uit Duilschland kwamen verschillende doctoren herwaartsmeestal alvorens hunne praktijk of hel leeraarsambl le aanvaarden «niet slechts om een vlugtig bezoek le brengen maar dikwijls oin verscheidene weken Vtf maanden van de gelegenheid lol verdere ontwikkeling door deze instelling geboden een dankbaar gebruik te maken." Eene depêche van de Bataviasche Handels- Vereeniging dd. 13 October meldt dat de be rigten uil Hanjermassing minder gunstig zijn en dal twee officieren bij don aanval op eene redoute het leven verloren hebben. In een particulieren brief komen de vol gende bijzonderheden vooF -omtrent de zamen- zwering, die in de maand lanuarij jl. te Djocjo- karla gelukkig werd ontdekt voor dat het complot losgebroken was De zamenzweerders waren 40 a 50 in getal. Zij hadden het plan gevormd om zich van het fort en de kas meester te maken de autoriteiten om te brengen hunne diensten aan ontevreden Javaansche groolen aan te bioden vervolgens hunne kameraden van het regter half bataillon op Solo de hand te gaart reiken op Klattenhet straf-dctachemenl te ontslaan zoomede de ge vangenis op Willem I en zoo naar Satnarang te rukken. Tegen dien tijd zou ervan wege Enge land of Frankrijk wel iemand komen opdagen om hun verder behulpzaam le zijn en met dezen zouden zij over de overgave dor kolonie onder handelen. Dit plan was door den belhamel een serge ant overlegd en op papier gesteld doelt dit stuk is niet opgespoord kunnen worden. Als aanleiding tot het beramen van dit snoode plan heeft de sergeant opgegeven, dat hij, wegens eenige ligte straffen van de lijst der aanbevo len onder-officieren om met der tijd toi officier in aanmerking le komen was geschrapt. Mij had zichin de hoop van in Indie fortuin te ma kenle Harderwijk met zekere jufvrouw II. ge ëngageerd die moest later uitkomen om te trouwen en nu lag dit alles in duigen en had hij zich uil wanhoop en dorstende naar roemen naam aan dit misdadig plan overgegeven De plannenmaker zal eerstdaags zijne staal kundige droomerijea met den strop boeten. Het plan van de samenzwering is op de vol gende wijze uitgelekt. Twee uren voor mid dernacht het oogenblik waarop het complot moest losbarsten, liep een der zatnongezw orenen buiten hel fort rond en kwam op hel erf van mevr. de wed. O. teregt. Aldaar bevond zich toevallig de heer J. Deze trachtte den ver dwaalden zwerver met goede woorden van het erf te krijgen. Al kapilulerende deelde de dron ken soldaat aan den heer J. mede wat er le ge beuren stond daarbij voegende dal het Item vooral leed zou doen indien zijn kapitein (As* mus)die vrouw en kinderen bad, ook waar schijnlijk zou worden omgebragt. De heer Jniet weinig ontsteld snelde naar den residentwaar zich juist de majoor militaire commandant bevond, en zoo doende had deze de gelegenheid nog even in lijds de noodige maatregelen le treffen die gelukkig het uitbre ken van den beraamden opstand voorkwamen. FRANKRIJ K. Parus 23 November. Zoo ais men weet heeft de paus hel genootschap dat te Rome is opgerigl ter inzameling van den St. Pieters penning gemagtigd om den naam het karak ter en de voorregten ie bezitten van eene aarts broederschap onder hel patronaat van den apostel Petrus. Ziedaar zegt le Siècle de voltooijing van het pauselijk gebouw welks grondslagen met zoo veel ijver iri Frankrijk zijn gereed gemaakt. En toch komt men ons schaamteloos vertellen dat er geen sprake is van politiek dat er geene hiërarchische organisatie beslaatdal men slechts ééne vrijheid wil behouden die van de overgave. Wal men wil De Katholieken in opstand brengen ter herstelling van het wereldlijk gezag. Een leger bezitten in staat ora het verlorene te herwinnen. Wapens verschaffen aan die Napo- lilancn waaromtrent men de Fransche regering

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1