1860 WOENSDAG ZATURDAG. 1 i».«4. Xatimlag 24 November. Besturen en Administratiën Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. ERIKZEESCOEEOIJRMT A BO NN E ME N TS-PRIJS. Per drie maanden f *2,00. Franco per post f 2,25. Inzendingder Advert.daagste voren, voor IQ ure 'smorgem. VERS Oproeping van Hulp-ttnderwif zer» Burgemeester n Wethouders van Zierikzee ■oepeh bij deze op een'eersten HULP-ON DER» WIZER voor de Burgerschool in deze Gemeente )p jaarwedde van f 350 om met primo Jantiarij lanstaande in dienst te treden en een' tweeden HULP-ONDER SN I JZER voorde chool van .VI in vermogenden (Tusschenschool) ip jaarwedde van ƒ250, om zoo spoedig mogelijk n dienst te treden. Sollicitanten worden uilgenoodigd om zich óór of op den 7 December eerstkomende bnder overlegging van de bij de wel vereischte li f* ii bij den Burgemeester aan te melden. Zierikzee den 22 Novemer I860. B. C. CAU Voorzitter J. P. N. ER VI KR 1 NS Secretaris. stukke v Naar man verneemt zijn inde laatste dageu door de daaibij betrokken ministers conferentien gehouden over bet wetsontwerp nopens de Baiinnale militie waan an men eerlang de aan- bieding aan de stalen generaal kan Ie gemoet zien. Jl. woensdag ten 12 ure passeerde de reede an Viissingen hel koninklijk Engelsche jagt Osborne, komende van Antwerpen, waarop |ich H. K. K. M. de keizerin van Oostenrijk evindt die zoo als men weel zich met een ler talrijk gevolg naar Madera begeeft. Van de atterijen der vesting werd op de gebruikelijke ijze gesalueerd. Jl dingsdag nacht heeft oen der tijdelijk bij bel "ideregeinentinfanterioingeiieeldevreemde vrijwilligers bestemd voor de dienst in onze olonien zich te Viissingen op zijnen wachtpost oor een geweerschol liet leven benomen. De ogel was door den kap van het scbilderbuis icengedrnngen. Men schrijft uit Sluis liet volgende Als en bewijs voor do sterk toenemende verzanding an bet Zwin deelt men mede dat thans bijna dagelijks beladen wagens door hel zoogenaamde luissche Veer rijden waaronder gisteren een agen slechts bespannen met twee paarden 'aarop 12 mud aardappelen geladen waren oorwaar bel sprekendst bewijs dat bij eenige fgemoeikoming aan wat de sland van zaken nu leeds aanbiedt de geprojecteerde weg door dal eer niet alleen mogelijken uitvoerbaar is maar 10k aan de daarvan verwachte behoorlijke pas- hge zeker zal voldoen. lu de afgeloopene week is ook Henri Relsin let tweede slaglofTer van liet springen des ketels een sloomjngi op den I dezer aan liet laamsche hoofd voor Antwerpen met wiens rstelling men zich nog gevleid bad, overleden. Als een staaltje van bijgeloof wordt uit iedrecht gemeld dat bij een weigeslelden boer daar Kees Korevaar genaamd sinds lang de ouw ongesteld was en zich de varkens ook in li' zeer zonderlingen ziekelijken toestand be nden vrouw en varkensschenen met elkander een naauw verband te staan want waren de "kens ziek dan was de vroow gezond en omge C BIJ NT: a P RIJS DER AD VE RTEN T IE N. Gewone 12'/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- et. Doodberigten van 16 regels a f\ behalve hetXegelregl. keerdNu is men tot de ontdekking gekomen dat beiden betooverd waren door de meid die dadelijk is weggejaagd na alvorens de bezetenen te hebben gezegend. Men schrijft uit Amsterdam van 17dezér. Men verneemt dat dezer dagen in het lokaal Odéon alhier eene bijeenkomst is gehouden van een dOtal notabelen dezer stad waarin is gedelibe reerd over de oprigting eener maatschappij, tol het oprigten hier ler stede van vleescbhouwerijen bij aandeelcn ten doel hebbende de verkoop prijzen van het versche rund-en andere vleesch- soorlen van prima kwaliteit vee afkomstig in billijke evenredigheid te houden lot de markt prijzen van bet slagtvee ten einde zoo doende, in lijden van mindere duurte van inkoop bet voordeel daaruit voortvloeiende aan de ver bruikers te verzekeren alles echter behoudens eene redelijke winst voor de slagters om alzoo ban door liet bestaan dezer maatschappij geen te groole schade toe te brengen. Zijn wij wel onderrigtdan is in die voorloopige vergade ring het maatschappelijk kapitaal vastgesteld op f 200,000 en de verdere regeling dezer zaak aan eene voorloopige commissie opgedragen. De regtbank Ie Amsterdam beeft beslist, dal bij tweede huwelijk in gemeenschap van goederen gesloten de vrouw zelfs bij testament niet als erfgename van het beschikbare gedeelte (zijnde hier kan optreden maar dat art 236 burgerlijk wetboek van kracht-bleefvolgens hetwelk de tweede vrouw niet meer kan bekomen dan hel minste gedeelte dat een der kinderen uit liet eerste huwelijk geniet. Men schrijft uil Beest van 18 dezer. In den loop der vorige maand had hier een bijzon der geval plaats. Uit een gemengd huwelijk werd een zoon geboren, die ingevolge voor waarde in de Protestantsche kerk moest gedoopt worden zijn'ie de eerste 2 kinders dochters en in de Uoomsche kerk opgmomen. I)e Protest, vader bemerkte alras, dat er toebereidselen ge maakt werden om het kind naar den pastoor Ie brengen en wisl dit nog tijdig te verhinderen. Vier dagen later afwezig zijnde is hel kind in de naburige gemeente Rumpt gedoopt door den pastoor aldaarwijl die te Beest toevallig niet te iiuis was. De vader te huis komende heeft over deze wederregtelijke ontvoering bij de be voegde magl klagie ingeleverd, (drn/i. Court.) Hel schip Maria van D. v. d. üclians te Waspik beladen met steenkolen is op de hoogte de Zwaluwe op hel Hollandsche Diep ge zonken. De stoomboot Stad Geerlruidenberg heeft de equipage gelukkig gered. Dit is nu de tweede reis in I860 dal gezegde boot menschen heeft gered. Men denke aan bet onvergetelijk vergaan der stoomboot de Langstraat. Ren geestelijke II. genaamd van de orde der Capucynersdie zich in een klooster te Velp (Noordbrabani) bevondwerd verdacht gebou- den van liet oogmerk om zich naar Brussel bij den predikant der Evangelische gemeente te be geven ten einde het priesterkleed te verzaken. Hij bad zich ten dien einde van geld voorzien bij een van de ingezetenen zijner woonplaatsen van kleeiling gewisseld hebbende begaf bi) zich op den spoorweg naar Brussel. Een ander gees telijke, evenzeer in gewone klceding had hem op den voel gevolgd en uaauwelijks op de plaats zijner beslemming aangekomen werd H. door den vermomden paler die daarin werd bijge staan door twee andere vooraf gewaarschuwde en afgcrigte personen met geweld gegrepen en naar Brugge of Ostende vervoerd. Men ver moedde dal bij werd verborgen gehouden in een klooster Ie Brugge. Om zïcb daarvan te over tuigen hebben de leden van bet parket te Brugge huiszoekingen gedaan die echter tot niets leid den. Hel schijnt dal H. naar Engeland is over gevoerd. i Men schrijft uit Leeuwarden van 18 dezer. Het berigl in onderscheidene dagbladen voor komende dal de straflijd van den kapellaan C. Gepkens weldra geëxpireerd isen hij dien ten gevolde op vrije voelen gesteld is is onjuist. De straftijd van Gepkens zal eerst in 1867 eindi gen. Item resteert dus nog '/3 van de hein opge legde 20jarige tuchthuisstraf Men schrijft uit Franeknr van 20 dezer. Vrjjdagjl. had een oud paard van den kaste lein F. de buitensporigheid zich den balster af te schuiven en van stal den gang in te loopen. Hier komt het beest aan den sleiten krommen trap, die ten ingang dient voor den kelder, en waagt zich met de voorste ponten op den trap doch stort onverhoeds naar beneden. Dat het dier niet in hel naauwe gangetje was blijven ste ken was allen een raadsel maar «rooier raad sel was hethoe den knol er weder uit te krij gen. Toen hel na veel passen en spreken bleek dat dit onmogelijk was, en de waarde van het dier niel kon opwegen tegen de kosten om den zijmuur open te breken, beeft men het op de enge plek moeten dooden en bij stukken boven- gebragt. Men meldt uit Harlingen van 17 dezer. In den jongsten storm is eene kof in bet Oudo Vlic aan den grond geraakt en daarna als wrak verkocht eigenaar werd de heer J. Vellinga, kargadoor en scheepsmakelaar voor p. m. ƒ5. .Na eenigen tijd arbeidens is het mogen gelukken bel vaartuig weder in vlol le krijgen en gisteren is het hier door schuilen binnengesleept zoodal de eigenaar eene niei onaardige winst geniet daar de kof er nog vrij goed uitziet. Uit Nieuwe Diep schrijft men van 18 dezer. Op hel gisteren ges'rande Engelscbe brikschip Leo, waren gisteren avond 8 mannen voor de policie achtergelaten die aldaar in doodsgevaar den slorinachligen nacht hebben doorgebragl. Heden morgen zag men van bet strand den nood, waarin zij verkeerden. De zee liep bergen hoog tegen bel schip op en dreigde het ieder oogenblik te verpletteren. De Helderscbe sloeperlieden beproefden met de reddingbout schier het onmo gelijke om de in nood verkeerenden te redden met het gelukkig gevolgdat zij hen aan de in angst verkeerende betrekkingen behouden mug ten teruggeven. In de Landbouwcourant wordt de aandacht gevestigd op de bolervervalsching door welke de Hollandsche boter vooral op de Londensche markt zeer in minachting is geraakt. Door een der in Rotterdam gevestigde voorname expediiie- kanloren is echter bij circulaire gewaarschuwd voor zoodanige praktijken onder mededeeling dat men te Londen hel vaste besluit heeftalleen geheel zuivere boter te koopen aan welk voor nemen kracht wordt bijgezel door de onlangs dour liet parlement aangenomette wet volgens welke vervalschte levensmiddelen eenvoudig kunnen worden in beslag genomen en verbeurd verklaard. Omtrent de onlvlugling van Hengslmengel uil hel krankzinnigengesticht verneemt men nog deze nadere bijzonderheden. Hij had de gewone klceding der inrigting aan en had een gat in den muur weten lebreken waardoor hij ontsnapt is. Daarbij heeft hij de binnenplaatsen van twee particuliere woonhuizen moeten overgaan om te komen op een stads plein van waar bij vervol gens bet moet omstreeks elf ure des avonds geweest zijn zonder sloornis een gedeelte van de start in bovenbedoelde kleeding schijnt te heb ben kunnen doorloopen. Hij is daarna gekomen in eene kleine herberg in de Valkenslraatwaar hij eenige versterking heeft genomen en zou zich toen hebben begeven naar eene weduwe J. die of bij bet bassin of op de kade Jouffroy woont en waar bij vau kleederen zou gewisseld hebben. Men verzeker! dal hij zich naar Vlaanderen heeft begeven ongetwijfeld met het doel om te tracht ten Engeland Ie bereiken. In een dagblad van Brugge wordt verze kerd dat het beriglvolgens hetwelk devier de serteurs van het Ned. leger die door eene visscbersloep van Ostende zijn geredter be schikking van den Ncderlandscben consul zijn gesteld, onjuist is. Er beslaat geene uitleve ring voor deserteurs en liet zou dus meer dan ijver bet zou onmenschelijk zijn, om die on- gelukkigen alleen van dec dood gered te heb ben ten einde ben over Ie leveren aan de mili taire justitie van hun land diezoo als men weel niet malsch is. DUITSCHLAND. Weenen 17 November. Volgens een alge meen verspreid gerucht zal de regering de ver kiezingen van leden der gemeenteraden eerlang doen plaats hebben naar de voorschriften dien aangaande opgenomen in de gemeentewet van 1849. Uit Weenen wordt gemeld dat uit de mi litaire werkplaatsen een groot aantal arbeiders is ontslagen. Uit Munchen meldt men dat volgens een den 15 aldaar ontvangen berigt Pius IXdoor een merkwaardig visioen aan een aanslag was ontkomen, door een Engelschman op zijn leven beraamd. Men zag met belangstelling nadere berigten Ie geraoet. FRANKR IJ K. Dezer dagen heeft Ie Parijs de jaarlijksche zitting plaats gehad van het consultatief comité zamengcsteld uil geneesbeerendie zicb hebben vereenigd om te constateren de genezingen van longtering door het middel van doctor de Lamare te Parijs welk middel hij eenige jaren geleden aan de akademie van wetenschappen heeft aan geboden. Het belangrijkste wat die vereeniging opleverde betrof voornamelijk de bestendigheid der genezingen die reeds voor eenige jaren hadden plaats gehad. Dit gewiglige resuliaat strekt den uitvinder van het middel tot niet ge ringe voldoening. Volgens berigten uit Napels van 19 dezer, was de generaal Fantiaangekomen. Men meende dal de koning donderdag naar Palermo zou door trekken. Hel beleg van Gaëta duurde voort, door den aanleg van nieuwe batterijen Ie Cappu- cini cn San Agasta hoopte men de stad te kunnen treffen. EeneFransch-Sardiniscbe commissie, onder voorzitterschap van degeneraalsGoyonen Cialdini zal beslissen over het lot der liourbonsche troe pen welke op Bomeinsch grondgebied de wijk hebben genomen. Het Napelsche dagblad l'Independente deelt een artikel over den koning van Sardinië mede, waaromtrent het welligl niet overtóllig zijn kan te zeggen dat Alexandre Dumas er de steller van is. Victor Emanuel, wordt daarin gezegd is een man van evenboven de veertig jaren, rondborstig krachtig matig vroeg op een ijverig jager met zijn geweer cn bond bij zicb op ziju togtjes door bet gebergte zoo vlug ter been dal de vlugste bergbewoners hem ter naauwernood kunnen bijhouden. Zijn ontbijt bestaat doorgaans uil een stuk brood met spek of kaas maar daar entegen eet hij veel aan den middagmaaltijd, die zonder hofceremonieel of kamerheeren gehouden wordt. Bij de algemeene receptie des zondags morgens worden de beide rleugeldeuren wijd opengeslagen en kan iedereen binnen komen. Wie een afzonderlijk gehoor verlangt schrijft aan hem en wordt den volgenden dag toegelaten.

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1