oensdag 21 November. 1860 WOENSDAG &ZATURDAG. ft Besturen en Administratièn Waarschuwing. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. IRANT A BO NN E ME N TS-P RIJS. Per drie maanden f'2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert.daagste voren, roorlO ure 'smorgens. VERSCHIJNT P RIJ S DER ADVERTENTIES. Gewone I21 cents de raje/. Geboorte-, Huwelijks- er Doodberigten van 16 regels a f 1 behalve hellegelrcgi 5 3 ¥4 f 389 44'Vle 43 47®/}ö 40U-- 7,50 - 10,00 14,011 - 0,00 - 13,00 - 0,00 - 12,75 0,0() 0.00 zeo 50 50 50 I 50 50 50 00 00 l i 50 1 00 00 de Vo Burgemeester en Wethouders van Zierikzee onderrigl, dat do schui flziekle zich onder de Schapen van verschillende kudden in dit eiland heeft vertoond achten hel noodig de ingezete nen dezer gemeente Ie herinneren aan de be palingen van de art. 459 460 en 461 van het Wetboek van Strafreglwaarbij straffen worden bedreiad legen ben, die niet onmiddelijk van het ontstaan eener besmettelijke ziekte onder hun vee aan den Burgemeester hunner woonplaats kennis geven of bun bestnel vee niettegen staande bet verbod van het openbaar gezag, niet antler in aanraking Ie brengen. Waarschuwen de ingezetenen tegen de over treding der bedoelde strafbepalingen en zal deze worden afgekondigd aangeplakt en in de Cou rant geplaa'sl. Zierikzee. den 14 November I860. C. .1. FOK li II! Weihouder, l. B. J. P. N. li HM li Hl NS Secretaris. He PLAATSELIJKE COMMISSIE van GE NEESKUNDIG TOEVOOHZIGT te Zierikzee herinnert de belanghebbenden dat zij te zorgen Itebben dal geen Gebak of Suikerwaren verkocht worden. Welke vermengd of gekleurd zijn met voor de gezondheid schadelijke beslanddeelen Terwijl zij zich bereid verklaart de aan haar aangebodene voorwerpen scheikundig te onder zoeken waarschuwt zij een ieder, bij wien dergelijke ten verkoop bestemde voorwerpen worden gevonden voor de geregtelijke tervol- ging en straffen waaraan zij zich /allen bloot stellen. Zierikzee, den 20 November 1860. De Plaatselijke Commissie voornoemd, F. KELLER, Voorzitter. S. G. NAUTA van der GRIJP Lid en Secretaris. Door de Ned. Handel-,Maatschappij zijn bevracht 9 schepen als 6 voor Amsterdam en 3 voor Rotterdam. Men schrijft uit Rotterdam van 16 dezer. Met diep leedwezen vernemen wij beden dat de heer mr. Leonard Metman commissaris des konings voor de West Indische wetgeving op den 5 October, des avonds omstreeks half negen ure, Ie Paramaribo, til den ouderdom van 52 jaren en 5 maanden is overleden. (Al. R, C De Nieuwe Rollerd. Courant behelst het volgende De werving van Zwitsers en Duil- scbers is thans gelijk men weel gesloten. Er hebben echter in de eerste tien dagen dezer maand reeds 42 Nederlanders dienst voor de Indiën ge nomen. Als bet op deze wijze voortgaat dan zullen er deze maand veel meer soldaten gewor ven worden dan in de vorige maand toen er met inbegrip der Zwitsers en Duitschers, slechts 52 man aangewotrven werden. Dezer dage n bad te Bredcvoord een treurig voorval plaals. De veldwachter eenige eenden bemerkende en onder schot krijgende loste zijn geweer hel was voor de laatste maal het ge weer sprong in stukken en verbrijzelde Item de ledematen zoodat hij onder vreeselijke pijnen weldra bezweek. Uit Nieuwe Diep schrijft men Me! het Ned. koopvaardijschip Agatha Maria kapitein W. B. van 'Zijp zullen weder 60 passagiers, als emigranten naar de Kaap de Goede Hoop ver trekken, oin zich in de Kaapkolonie te vestigen. ii maken verschillende huisgezinnen uit en be lmoren voor een groot deel tot den werkenden stand. Men schrijft uit Zwolle van 15 dezer. Voor eenige dagen was een persoon lusschen de Glanerbrng en Losser bezig met paarden binnen te smokkelen. Daar bij op het herhaald roepen van den ambtenaar niet wilde stilstaan is door dezen op hem geschoten en dit schut beeft een paard en de linkerzijde van den smokkelaar ge troffen. De patient is daarop naar Losser ge transporteerd en verkeertin gevaarlijken toestand. Men schrijft uil Zwolle van 16 dezer. Als eene bijzonderheid berigl men dat door den visscher Krijter alhier in een kolk van de nabij deze stad aan het Zwarte water gelegene buiten plaats genaamd de Klooijenberg zijnde het eigendom van den heer Melelerkamp met de zegen eene aanzienlijke hoeveelheid van 61)00 ponden visch zijnde vorens blei snoek baars in eens is gevangen. Men schrijft uit Franeker van 12 dezer. In de vorige Week werd bijeen gezin inde nabijheid der stad de hulp ingeroepen van den beer B. Lonnemun med. docter alhier teneinde hulp te bewijzen aan die menschen die plotseling allen ongesteld waren geworden. Het bleek dal de lijders dien middag bun voedsel in een onverlind koperen ketel haddeu gekookt ,ten ge volge waarvan zij vergiftigd waren. Doorspoedig aangebragle hulp mogl helden heer Lomeman gelukken dit gezin voor ergere ge volgen hunner onvoorzigtige handelwijze te be waren. .Ylogten toch zulke gedurig wederkee- rende voorbeelden de gebruikers van koperen vaatwerk als keukengereedschap lot inkeer brengen. De beruchte Hengstniengelvan wien wij sedert zijne veroordeeling wegens poging lot moord, bij herhaling melding maakten, heeft thans ook Ie Antwerpen alwaar hij was aange houden om aan de Nederlandsche regering te worden uitgeleverd, middel gevonden om te ont snappen. Hij is uil hel krankzinnigen-gesticht ontvlugt en de policie is hem nog niel op het spoor gekomen. In de afgeloopene week zijn door visschers der sloep Dotphijn van Oslende in die haven aan- gebragl vier militairen Zwitsers, die voor de Nederiandsch-Oost-Indische dienst aangeworven, te Nieuwediep wareu gedeserteerd en zich in eene jol van daar hadden verwijderd. Dejol verkeerde in zinkenden toestand toen de visschers de vier militairen kwamen reddendie door hunne hulpkreten het gevaar kenbaar maakten waarin zij zich bevonden De deserteurs wer den onmiddelijk Ier beschikking gesteld van den Nederlandschen consul te Ostende. DU IT SC HL AND. Weenen, 15 November. Het is buiten allen twijfel dal de Fransche regering verklaard heeft, den Rijn te zullen bezetten, wanneer Oostenrijk in den strijd met Italië direct of indi rect door eene Duilsche mogendheid wierd on dersteund. Keizer Napoleon beeft voorts ver klaard dal het bij een aanval van Oostenrijk op Sardinië laatstgenoemd land zou te hulp i komen. In het tegenovergestelde geval name lijk wanneer Oostenrijk door l'alie wordt aange grepen stelt Frankrijk zich borg voor Lom- bardije. Men ziet dus dat onze regering alle reden heeft om hare defensive houding niel Ie laten varen. Mot zekerheid wordt gemold dat Oosten rijk aan koning Frans II den raad heeft gegeven, om van allen verderen tegenstand, welke slechts nutteloos bloedvergieten zou veroorzaken af te zien. Ook door Rusland moot dezelfde raad zijn gegeven. Gelijk men weel hadden de mogend heden van genoemde landen, voor de conferentie van Warschau den koninz lot tegenstand aan gespoord. Het schijnt dal de beslissende slag aan den Garigliano lot deze verandering van handelwijze heeft aanleiding gegeven, overtuigd als men thans is, dal de koning zich te Gaela niet lang meer zal kunnen staande houden. F R A N K R IJ K. Parijs, 16 November. Vergun mij u eene passage uit een schrijven van Turijn aan hel Journal des Déhals aan te halen die bevestigt wat ik u reeds meermalen als mijne meening te ken- neu gafnamelijk dat de oorlog legen het voor jaar onvermijdelijk is. Garibaldi gaat thans eveneens Ie werk als hij deed in hel vorige jaar. Toen verlangde bij een millioen geweren nu vraagt hij een millioen soldaten liet comité der Venetiaansche uitge wekenen heeft hém tol eerevoorzitler benoemd even als in het vorige jaar de Siciliaansche uit gewekenen deden. Men kan moeijelijk zeggen wat de beweging zou kunnen tegenhouden. De heer de Cavour is een bekwaam staatsman. Hij ontrooft aan het toeval alles wal de voor- zigligheid hem zou kunnen doen verliezen maar bij is vermetel hij is gelukkig en desge- vorderd verirouwt hij zich toe aan de fortuin die hein sints eenigen tijd zoo goed dient. Bo vendien heeft hij de populariteit lief en wil hij er zich niet aan blootstellen de leiding der bewe ging te verliezen. De koning houdt van den oorlog hij wil vooral de kroon van Italië op het slagveld winnen zoodal hij thans de man niet is om tegenstand te bieden aan de oorlogzuch tige rigting. Hei is dus waarschijnlijk bijna zeker dal het jaar 1861 Italië tot zijne volkomene eenheid zal zien geraken of overwonnen. Alleen eene zeer krachtige zeer eenstemmige diplomatieke lusschenkomsl zou hel kunnen tegenhouden en dan nog niel zonder groote"moeite. De briefschrijver meldt ook dat de voorzig'ig- ste staatslieden niet zonder bekommering zijn maar hel streven is bijna algemeen. Garibaldi zal zich eerlang naar Genua begeven. Garibaldi heeft voor zijn vertrek uit Napels de navolgende proclamatie aan zijne troepen uitgevaardigd Aan mijne wapenbroeders 1 Wij moeten de gebeurtenissen die thans plaats grijpen be schouwen als de laatste schrede tot onze emancipatie en ons voorbereiden om roemrijk ten einde te brengen het grootsche werk, waaraan de uitverkorenen van twintig geslachten hebben gearbeid en welks voltooijing door de Voorzienigheid is opge dragen aan ons bevoorregt geslacht. Ja jongelingen het is aan u dat Italië het werk ver schuldigd is dat de toejuiching heeft verdiend der gansche wereld. Gij hebt overwonnen en gij zult overwinnen, omdat gij van nu af zijt gevormd voor de krijgskunst die het lot der veldslagen beslist. Gij doet niet onder voor die helden die zich wierpen op de phalansen der Macedoniërs en hun staal joegen door het hart van die trotsche beheersehers van Azië. Bij deze groótsche bladzijde ia de geschiedenis onzes'vaderlands, zal eene andere uog roemrijker gevoegd worden en de slaaf zal in't eind ziju vrijgemaakten broeder het geslepenstaai kunnen toonen gesmeed uit het ijzer dat vroeger de schakels vormde van zijn keten. Te wapen gij allen 1 allen 1 en de verdrukkers en dwinge landen zullen als het stof verwaaijen. Gij vrouwen stoot ze verre van u af de lafaarden, zij zouden slechts lafaarden uit u doen geboren worden. En gij maagden van dit land der schoonheid, streeft er naar om moeders te worden van een sterk en edel geslacht. De beschroomde doctrinairen mogen elders hun slaafschen zin, hunne zwakheden overbrengen. I-Iet volk is van nu aan zijn eigen meester. Het wil de broeder zijn van andere volken maar het wil ook het hoofd omhoog geheven dragen "tegenovvr de aanmatiging en de bedreiging Het wil noch'kruipen noch zijne vrijheid afbedelen het verlangt niet op sleeptouw genomen te worden door mannen met harten van slijk. Neen neen neen „De Voorzienigheid heeft aan Italië Victor Emanuel ge schonken. Ieder Italiaan moet zich bij hem voegen zich aan zijne zijde aansluiten. In de nabijheid van den koning-edel- raan moet iedere naijver uitgedoofdelke wrok weggevaagd worden. Nog eenmaal ik herhaal u mijne kreet Te wapen allen allen Wanneer de maand Maart 1861 geen millioen Italianen onder de wapenen vindt arme vrijheid, arm Italië Maar neen verre zij van mii die bittere «redachte. De maand Maart 1861 en des noods de maand Februarij zal ons allen op onzen post aantreffen „Italianen van CafalafimiPalermo de VulturnoAnconn, Oastelfidardo, Isernia en gij allen kinderen van ons land, die noch lafhartigen noch slaven wilt zijn allen, allen u geschaard rondom den roemruchtigen strijder van Palestro wij zullen de zieltogende dwingelandij den laatsten slag toe brengen „Ontvangt jonge vrijwilligerseervolle overgeblevenen uit tien veldslagen, ontvangt een afscheidswoord. Ik spreek het tot u uit het diepst van mijn bewogen gemoed. Ik moet heden in mijne afzondering terugkeereo. Maar het is slechts voor korten tijd. De ure des strijds zal mij oi» nieuw aantreffen in uw midden, onder de strijders voor de Italiaansche onaf hankelijkheid. „Mogen zij alleen huiswaarts keeren die door gebiedende huiselijke pligten worden geroepen eveneens «le roemvol verminkten die aanspraak hebben verworven op de erkente lijkheid des vaderlands. Zij zullen het dienen o.»k iü htinne haardsteden door hunne vermaningen endoor het toonen van de eervolle lidteekenen waardoor hunne mannelijke trekke i worden opgeluisterd Dezen uitgezonderd, moeten allen onder hunne roemrijke vanen vreenigd blijven. „Bimien kort zullen wij elkander wedervinden om te zamen op te trekken ter bevrijding van onze broederen die nog slaven zijn van den vreemdeling en tot het behalen van nieuwe zegepralen. „Napel9 8 November 1860. Garibaldi." De kommandant der citadel van Messina de bejaarde generaal Fergolawien men eene capitulatie heeft voorgeslagen moet verklaard hebben dat hij zich aan zijn consigne hield en dus weigerde. Men denkt dal hij zich zal overgeven wanneer koning Victor Emanuel op Sicilië aan komt. Het officiële dagblad van Turijn meldt dat de generaal Salzano den generaal Fanti het be werkstelligen der overgaaf van Gaëla had voorge slagen op voorwaarde dat lieu baiaillons jagers en een regenten! kavallerie buiten de stad zouden gebleven zijn. De generaal Fanti heeft geweigerd. Ten gevolge van een den 12 dezer ontstaan ge vecht zijn de koninklijk Napelsclie troepen binnen Gaëla teruggekeerd. De Piemontesche troepen bezetten nieuwe stellingen rondom de vesting. Hel garnizoen van Gaëta bestaat uit 18 baiaillons maar eene te Turijn ontvangen depêche zegt dat twee bandelsloombooten onder Fransche vlag troepen aan boord genomen en Gaëla verlaten hebben naar alle waarschijnlijkheid koers naar Civita Vecchia zetlende. De Hongaarschecomilé's in Italië, Frank rijk, Engeland en Duitschland doen pogingen om de door de ballingschap verstrooide nationale krachten van Hongarije te organiseren en eene volkomene overeenstemming tot stand te bren gen lusschen de Hongaren die in hun land zelf werkzaam zijn en de ballingen die op een ge geven oogenblik moeten trachten zich bij hen aan te sluiten. Een Napelsche generaal is Ie Home aan gekomen. Men verzekert dal koning Frans II aan den H. Vader verzoekt nog 7000 Napelsche soldaten te ontvangen. Een persoon, die van nabij met den paus- selijken minister van oorlog mgr. de Mcrode bekendis, deelt hel volgende mede Kort vóór zijnen ongelukkigen veldslag bespeurde gene raal Lamor'méredal al de hem toegezonden de pêches reeds te Turijn bekend waren, vóórdat bij ze zelfonlving. In de hoogste opgewonden heid waarin hij overigens gedurende zijn ver blijf Ie Rome meestal verkeerde begaf hij zich naar hel telegraafkantoor een revolver met gespannen haan in de hand houdende en riep den telegrafisten toe: «Canailles! onverwijld telegrafeert gij uw verzoek om ontslag of De beambten doodsbleek van schrik gehoor-

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1