Zaturdag 17 November,, 1860 WOENSDAG ZATURDAG. Besturen en Administratiën Waarschuwing. Binnenlandsche Tijdingen. A BONN E ME NTS-PR IJS. Per drie maanden f *2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert.daaaste voren, voor 10 ure 'emergens. VERS CHIJN T: P RIJ S DER AD VERTEN T IE N. Gewone 12'/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- er. Doodberigten van 16 regels af 1 behalve li rlZcgelregl. - r :rdags uie irt der ?ingen 3en. Openbare Itaadsvergaderlng gehouden te Zierfkzee, den 14 November I860. Voorzitter mr. B. C. Cau. Secretaris mr. J. 1'. N. Ermerins. Afwezig met kennisgeving, de heer Lands- knegtterwijl dr. Keiler bij de behandeling van het 3de punt, ter vergadering komt. Door den Voorzitter wordt kennis gegeven, dat de voor het Burgerlijk Armbestuur benoemde Regenten allen die betrekking hebben aanvaard. Zijn voorgelezen ingekomen missives van Gedeputeerde Staten houdende toezending, goedgekeurd suppletoir kohier Hoofdelijken Omslag goedkeuring van een besluit tot be schikking op onvoorziene uitgaven idem uitgifte grond in erfpacht, en goedgekeurde gemeente rekening, allen aangenomen voor kennisgeving en de executie, zoo veel noodig, opgedragen aan Burgemeester en Wethouders. De Voorzitter doet voorlezen een brief van Gedeputeerde Staten, over de regeling van het lager onderwijs, hieruit blijkt, dat deze zich niet kunnen vereenigen niet bet gevoelen van Bur gemeester en Wethoudersomtrent art. 16 dei- wet op het onderwijsdat zij nog nader het ge voelen van den heer Minister van Binnenlandsche Zaken hebben gevraagd en dat Z. E. met hen instemt, uitnoodiging dus om dezerzijds hieraan toe te geven; kennisgeving dat de jaarwedden der onderwijzers aan de lagere scholenzijn goedgekeurdmet verzoek afschrift van het besluit deswege aan den Inspecteur van het schoolwezen te doen toekomen en te be- rigten of die wedden nog vóór 1 Januarij zullen ingaan. De Voorzitter zegt, dat deze brief blijkbaar gecroiseerd heeft de inzending der laatstelijk ge nomen besluiten omtrent de regeling der in stituten; dat Burgemeester en Wethouders zich alsnu verpligt achten, om de vernietiging, en dus vertraging voor te komenden Raad voor te stellen met intrekking dier besluitenthans te bepalen dat op de instituten de vakken van ai inart. 1 der wet zullen onderwezen worden (vroeger was bepaald ah, en dus niet het zingen)terwijl het een punt van latere zorg zal zijn hoe hierin te voorzien verder aan den heer Inspecteur afschrift te doen toekomen van het besluit waarbij de wedden zijn vastgesteld en te kennen te geven, dat die wedden met 1 Januarij 1861 zullen ingaan. Hiertoe is besloten nadat mr. de Clercq nog eene opmerking in het midden had gebragt omtrent de waarschijnlijke moeijelijkheid, die de opvolging van deze bepaling zoude geven waarop door den Voorzitter geantwoord was dat dit zooals hij reeds gezegd had, een punt van latere zorg zonde moeten zijn. Conform het rapport der Plaatselijke School commissie wordtaan den hulponderwijzer J. H. Letzer opzijn verzoek, eervol ontslag verleend tegen 1 Januarij 1861, of zooveel vroeger als zijn opvolger in functie zal komen. In overeenstemming met het rapport dei- Plaatselijke Schoolcommissie, wordt aan den hoofdonderwijzer Bastmeijer, over 1860 eene gratificatie van 200 verleend, als tegemoet koming voor de ongunstige omstandigheden waarin zijne school, buiten zijn toedoen ver keert; deze gratificatie zal onder goedkeuring van Gedeputeerde Statengevonden worden uit onvoorziene uitgaven. Conform dedoor den heer van der Grijp namens de commissie uitgebragte rapporten worden vastgesteldhet reglement en tarief voor het beurtveer op Middelburg en de door - het bestuur der Teekenschool voorgedragen wijziging, nopens ruimere toelating van. gratis onderwijs genietenden op die school. Hierna is de vergadering gesloten. Burgemeester cn Wethouders van Zicrikzee onderrigl, dat de schurfiziekle zich onder de Schapen van verschillende kudden in dil eiland heeft vertoond achten bet noodig dc ingezete nen dezer gemeente te herinneren aan de be palingen van de art. 459 400 cn 461 van hel Wetboek van Strafreglwaarbij straffen worden bedreigd tegen hen, die niet onmiddclijk van hel ontslaan eener besmettelijke ziekte onder hun vee aan den burgemeester hunner woonplaats kennis geven of hun besmei vee niettegen staande bet verbod van het openbaar gezag met ander in aanraking te brengen. Waarschuwen de ingezetenen tegen de over treding der bedoelde strafbepalingen en zal deze worden afgekondigd aangeplakt en in de Cou rant geplaatst. Zierikzee, den 14 November 1860. C. I. FOKKER Wethouder, l. B. J. P. N. ERMERINS Secretaris. Dc Kamer van Koophandel en Fabrieken te Zierikzeeberigl dat van af heden gedurende eene maand in haar vergader-lokaal in het Te- legraafgebouw en wel van 's morgens 9 tot 12 ure ter visie liggen de volgende hij haar inge- komene stukken als Verslag over 1859 omtrent de Brilsche visscherijen 2. Verslag omtrent den slaat der Ncderland- sche zee-visscherijen in 1859 3. Handels- en Scheepvaartberigten van Grool-Britlannie over de maand en zeven maan den geëindigd 31 lulij 1860 4. üito over de maand en acht maanden ge ëindigd 31 Augustus I860 5. Tabellarisch overzigt van den handel van Lübeckovcr 1859. Zierikzee. den 16 November 1860. J. H. OCHTMAN, Jonz.Voorzitter. C. van der VLIET, Dz.Secretaris. Zierikzee, 15.November. Bij Zr. Ms. besluit is herbenoemd töt burgemeester der gemeenten Ken esse Noordwelle en Serooskerkede beer J. Hoogenboom Bz Toegekend hel bij besluit van 5 December 1851 ingestelde eereleekcn tot belooning van eervolle langdurige werkelijke dienst bij de schutterijen aan Al. F. C. de Kaler en J. S. Wijsman, muziekanten bij de dienstdoende schut terij alhier. Zierikzee 16 November. Dc kamer van koophandel en fabrieken alhier heeft zich bij adres tot Zijne Majesteit den koning gewend tot ondersteuning van eendoor de kamer van koop handel en fabrieken Ie Zwoile ingediend adres nopens eene afschaffing of herziening en ver betering der wetgeving op het palent. Sedert een aantal jaren werd dringend de behoefte gevoeld aan eene naauwkeurige kaart van de provincie Zeeland. De vele monijelijk- beden aan de zamenstelling verhonden hielden zulk een onderneming lang tpgen tot dat de beeren A. Magielse en J. Brandt, met ter zijde stelling der bezwaren pogingen aanwendden om een werk tot stand te brengen waartoe vol harding eti werkzaamheid in groote mate werden gevorderd. Door hunne betrekking van land meters waren zij daartoe meer dan anderen in de gelegenheid en reeds geruimen tijd geleden vingen zij een arbeid aan die nu voleindigd is en die wij uitmuntend geslaagd mogen noemen. De door hen vervaardigde kaart op eene schaal 1 80,000 is dezer dagen bij dert lieer RoestIc Middelburg, uitgegeven, en hoewel eerst een langdurig gebruik hel rnecr of min volkomene in allen deelczal kunnen doen uitkomen, schroo- men wij niet te zeggen dal zij van eene zorgvul- dige bewerking blijken draagt. Zij is van groote uitvoerigheid en bevat o. a. hetgeen vooral voor deze provincie van belang kan worden ge acht, eene duidelijke aanwijzing van de verschil lende polders met opgave zooveel mogelijk van ■de jaren waarin zij zijn ingedijkt. De lithogra- phische uitvoering getuigt van de meer dan ge wone bedrevenheid van den heer den Doop en de prijs is zeer gering. Wij mogen de aanschaf fing aan ieder met gerustheid aanbevelen, onder bijvoeging dat de staten dezer provincie aan de vervaardigers een opmerkelijk blijk van goed keuring hebben geschenken door te besluiten lot den aankoop van 200 exemplaren. (Midd. Cour.) Men meldt uit Leeuwarden dat de straf tijd van den aldaar gedetineerden kappellaan Gepkens weldra geëxpireerd is en hij dien ten gevolge op vrije voeten zal gesteld worden. In de aflevering voor November van het Nieuw tijdschrift voor volksvlijtnijverheid enz. komt een belangrijk artikel voor, over het Chi- nesche plantengroen Lokao. Zoo als bekend is werden in 1846 katoenen stoffen met dit plant aardig groen geverwd voor het eerst in Europa ingevoerd. De nieuwe oorspronkelijke kleur die bij kunstlicht onveranderd bleef, trok spoedig de algemeene aandacht en de nouveautés in die nuanec lieten niets te wenschen over. Na uil China inlichtingen aangaande de bereiding te hebben ontvangen beproefde men in Engeland en in Frankrijk om de genoemde verwslof ook uit Inlandsche planten te vervaardigen. Na vele mislukte pogingen om den prijs van 600U fran ken door de kamer van koophandel te Lyon uitgeloofd te behalen is het onlangs aan den heer Charvin te Lyon gelukt om het vraagstuk op te lossen en de door hem geleverde verwslof bezit al de eigenschappen van het beroemde Clii- ncsche groen ,- terwijl ook de vastheid der kleur de zelfde is. De commissie met het onderzoek van hel geleverde monster belast heeft tevens medegedeeld dal het nieuwe plantengroen voor den prijs dip in het programma tot voorwaarde was gesteld, namelijk 100 franken per Neder landse!) pond kan worden geleverd. Deze voortreffelijke verwslof wordt gemaakt uit de schors der zaagbladige wegedoorn Kbijn- beziendoorn (rhamnus calbarticus) oen heester die ook in onze duinen in het wild groeijende voorkomt. De vraag naar de nieuwe verwslof zal ongetwijfeld spoedig toenemendoch de grondstof zal gaan ontbreken indien men den heester niet door aankweeking vermenigvuldigt en daar deze vooral op schrale gronden voor komt, zal zij daaraan waarschijnlijk nieuwe waarde kunnen verschaffen. Deze wenk is voor, Nederlandschc industri ëlen en landbouwers welligt niet onbelangrijk. LI. dingsdag heeft er op den ijzeren weg van Gent naar Oostende een aardig schouwspel plaats gebad: 70 a 80 zinneloozen, beltoorende lot G"islain.'s godshuis van Gent, zijn onder geleide van eenige broeders en vergezeld v.m bet muziek des gesticlits van Gent naar Oostende getogen in waggons van de3de klasse om de zee te aanschouwen. Het bestuur van den ijze ren weg had eenenafslag van 50 percent gegeven op de vervoerprijzen. Te Brugge is hel muziek afgestapt om eene serenade te geven aan de broeders van liefde aldaar gevestigd. Het aanschouwen der zee heefl de zinneloozen ver rukt, en 's avonds zijn zij tevreden en blijmoedig in dc beste orde iu hun godshuis teruggekeerd* Uit Batavia schrijft men van 24 September het volgende Den 20 dezer kwam alhier ter rende liet schip Joan, kapitein C. Lascuraan boord waarvan zich bevond een detachement suppletie- troepen sterk 125 onderofficieren en manschap pen ond"r kommando van den kapitein Bloem medeseleiders de tweede luitenants Ihimmelc» Crantz en Logemann. Dc manschappen hebben zich gedurende den overtogt uitmuntend gedra gen. Don volgenden dag is het detachement ontscheept en op de gewone wijze naar Weltevreden gemarcheerd. Uit Banjermassing zijn op nieuw ongunstige herigten ontvangen. Een aanval der onzen op een vijandelijke henling is afgeslagen de uil slag van een herhaalden aanval is nog onbekend. Het blijkt steeds duidelijker dat aan dezen oor log geen einde te voorzien is, zoolang dc hoof den van den opstand niet gevallen of tot onder werping gebragt zullen zijn. En boe langer dc oorlog duurt, hoe meer het prestige der Euro pesche wapenen verloren gaan en 's vijands over moed toenemen zal. Itet is daarom te wenschen dat men den kommandant der expeditie de mid delen om zoo krachtig mogelijk te ageren niet zal onthouden. Men schrijft uit Makasser van 14 Sept. De leenvorstin van Tanetle cn Daloe Bakkn haar voormalige echtgenootbevonden zich 'er hoofdplaats, de eerste om hulde te bewijzen de laatste otu vergiffenis te vragen. La Oitrong thans datoe van Lampoda vroeger pretendent voor Sopeng alsmede de Sopengsclie prins Arn- bona Salenka waren voornemens den gouverneur van Celebes een bezoek te brengen. In Laikant Torelca hebben eenige Anak Kraeng zich legen het gezag van hunnen vorst verzet en niet hulp van lieden uit Bankala vijandelijkheden gepleegd, doch door lusschenkomst van het Nederlandschc bestuur zijn de twistende partijen verzoend. Men schrijft uit Fassaroean van 17 Sept. Eene ongekende productie belooft de suiker- oogst in deze residentie. Eenige fabriekanten verwachten 75 cn 90 picols por bouw. Men schrijft uit Hong Kong van 27 Sept. Oen 4 dezer slootte het Amerikaanscli schip Africa, van Cardiff naar Sanghaï bestemd op eene klip in de Macclesfield Straal. Dc Ned. schepen Eva Johanna kapt. van Bocliove cn Hendrika kapt. van Aalburg waren alstocn digt in de nabijheid. Zij bleven er twee dagen, en waren de bemanning van de Africa behulp zaam in bare pogingen om hel schip af te bren gen. Driehonderd ton kolen werden overhoord geworpen om te liglen doch te vergeefs. Het schip werd toen verlaten de kapitein, stuurlieden cn eenige manschappen zijn door dc Hendrika te Singapore aangebragt; zeven man gingen op de Eva Johanna over en zijn daarmede, alhier gearriveerd. Betreffende de schipbreuk van hel schip Africa, wordt door kapt. IF. van Aalburg voerende liet schip Hendrika van Rotterdam uit Singapore nog het volgende gemeld Van Anjer naar Singapore zeilende, heb ik met kapt. van Rochove,

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1