iü°. 91 v Woensdag 14'November. 1860 ft: WOENSDAG ZATURDAG. Besturen en Administratie» kennisgeving. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsehe Tijdingen. pet. f68 7,, 75% 97%, »2% 101% 10] "7% 98 v, 77%, 78'/, f 207 45% Ï4» S2"V,„ f 388 44% 48 4r> 47 39'/, 7,25 - 12 00 - 15,0(1 - 0,0() - 12,00 0,0() 12 50 0,00 0.00 A E ME iY IS-P 11 IJS. Per drie maanden ƒ2,00. Franco per post ƒ2,25* Inzending der Advert, daags te vorenvoor 10 ure smorgens E li S Cü IJ AT I 8EK.EIVDlYfAK.ING. Burgemeester en Wethoüdeiis van Zierikzee maken bekend dat het eerste aanvullingskohier der hoofdelijke belasting van deze gemeente over het loopende dienstjaar vastgesteld door den liaad den (.l Oc'ober jl. inct de vereisebte goedkeuring van Heeren Gedeputeerde Staten de/er provincie terug ontvangen zijnde wordt gesteld in handen van den Gemeente-Ontvanger ten fine van invordering ingevolge de wel. Zierikzee den 12 Novemer 1860. B. c. CaU Yoorzitler. J. P. N. ERMEUINS Secretaris. P RIJ S DER ADVERTENT IE N. Gewone 12'cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1—6 regels a f\ behalve hetZegelrcgt. De Burgemeester van ZAerikzee brengt ter kennis van de ingezetenen dat erop Woensdag den 14 dezer des namiddags ten één ure op het Raadhuis alhier, eene openbare vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden. Zierikzee, den 12 November I860, De Burgemeester B. C. CAU. LI. zondag nacht is te Vlissingen een schrik kelijk ongeluk voorgevallen. Zekere Lustmet meer anderen aan boord van een vaartuig bezig zijnde om een ketting ter reede binnen boord te halen geraakte met zijne beenen daaronder, op hel oogenblik dal de lakei brak waarmede deze gehesclien werd met dat ongelukkig gevolg dal de boat van den ketting over zijne beenen terug liep, hel eene been geheel verbrijzelde en het andere zwaar verwondde. Men vreest dat het verbrijzelde deel geamputeerd zal moeten worden. Zijn wij w el onderrigldan zou hel oogen blik nabij zijn dal een punt, waarop sinds lang de aandacht is gevestigd geweest zijne regeling te gemoet gaat. Er moet namelijk bij hel mi nisterie van Hervormde eerediensl een ontwerp in gereedheid zijn gebragt lol regeling van de predikantspensioenen bij de wet. Wanneer het nn nog aanhangige onderzoek van dien arbeid is afgeloopen mag men de indiening spoedig te gemoet zien. Men schrijft uit Oud-Beijerland van 9 dezer. Een winkelier in verwwaren bad op zijne toonbank doch moeijelijk Ie bereikeneen doosje met wisselgeld slaan waaruit hij van tijd tot tijd wat miste. Zijne verdenking viel wel op een langen man, die, ofschoon voor hel uit wendige zelfs ultra-regtzinnig in de leer voor in het geheel niet ri glvaardig in de» wandel bekend stond en die dikwijls, maar bij kleine hoeveel heden verwolie kwam koopen welke niet voor 's hands in den winkel was en van buiten ge haald moest wordenmaar de winkelier kon niets bewijzen. Hij kwam daarom op den geesligen inval om in dal doosje gekenmerkte geldstuk jes te doen die naauwkeurig ie beschrijven en dit signalementmét mededeeliog van geheel het gevalook in afschrift aan de policie te over handigen terwijl men door een gaatje in de binnendeur een onmerkbaar gezigt in den winkel had. De verdachte kwam als gewoonlijk weêr om verwolie en werd door bet gaatje in de deur bespied toen bij met zijne lange araven geld uit het doosje nam en in den zak stak. Dadelijk werd daarvan aan de policie in stille kennis gegeven en de dief zoo lang noodig aan de praat gehouden. Eerst ontkende hij alles maar toen de policie bem de corpora delicti waardoor bij oude ral in den val gekomen was toonde heeft hij alles bekend en zit nu reeds te Dordrecht secuur achter slot. Uit Utrecht schrijft men dat door den mi nister van binnenlandsche zaken drie geneeskun digen zijn aangesteld om zich naar Veenbuizen Ie begeven ten einde aldaar de ooglijders te behandelen welke ten getale van ruim 800 aan wezig zijd. Deze geneeskundigen moeten echter vooraf gedurende drie maanden de lessen over oogheelkunde van professor Donders bijwonen waartoe zij zich thans alhier bevinden. Men schrijft uit Beverwijk het volgende: In, de vorige week werd alhier op een boelhuis verkocht een juweelen ring die ingezet werd op ƒ,310 als de waarde geschal door een voor naam Amslerdamscb juwelier zij werd verkocht voior f 360 zoodat dg koop met 10 pet. opgeld beliep f 396. Bij de naveiling tusschen de on derlinge koopers liep zij lot f 503 terwijl zij nader weder is verkocht voor /'950. Men schrijft uit Dedemsvaart van 7 dezer. De natheid in deze en omliggende veenep maakte het onmogelijk het grootste deel der veenboekweit in te halen. Van daar en ook ten gevolge van het laaie zaaijen werd reeds door menigeen de oogst van dit product als nietig be schouwd. Thans, en het verwekt blijdschap en verwondering levens, wordt bet grootste deel der veenboekweit ten gevolge van de droogte der «eenen alsnog met succes ingeza meld en overtreft zoowel in kwaliteit als kwan titeit de verwachting. DUITSCHLAND. Keclen 10 November. De Ost Deutsche Post maakt de volgende opmerking Eene waarlijk groote mogendheid is alleen die welke schepen bezit. Sloom en schroeven hebben de betrek kingen in Europa geheel veranderd en de zee mogendheden hebben een geheel ander overwigt erlangd dan in vroege jaren. De trots dier groote landmogendheden welke op de herinne ring dier tijden teren toen een veldslag in de vlakte alles besliste, verzet zich nog steeds tegen hel erkennen van deze sedert lang tol waarheid geworden daadzaak. Eerst dan echter als men uil dezen liislorischen trots praktisch zal ontnuch terd zijn en de noodzakelijkheid der alliantie met de eene of andere zeemogendheid erkend zal hebben is eene verbetering in het evenwigt van Europa te verwachten." Een groot gedeelte der stad Worbis is met de Katholieke kerk hel stadhuis en het voornaamste schoolgebouw afgebrand. Er was weinig verzekerd. Uit het graafschap Mark wordt de vol gende anecdote geschreven Vooreenige dagen had zeker onderwijzer in den uitersten hoek van den kreits Awonende, het bezoeken zijner school door den schoolraad-inspecteur te door staan. Onder anderyn vroeg de inspecteur hoe ver de leerlingen met het uil hel hoofd re kenen waren gevorderd. Onniiddeiijk wendde de onderwijzer zich tol hen hun de volgende rekening opgevende Een onderwijzer beeft eene vrouw en vijf kinderen eu ontvangt jaar lijks slechts 180 thalers salaris berekent eens hoeveel dit per hoofd bedraagt Deze rekening werd door de kinderen spoedig genoeg gemaaktdoch de inspecteur verlangde geen verder voorbeeld. Toch scheen hij over het resultaat van zijn bezoek tevreden geweest ie zijnalthans ontving de povere onderwijzer weldra eene gratificatie van 40 thaler. - Uit Besth wurdt berigtdat men met nlgc- meene verontwaardiging heeft vernomen dat pogingen in het werk zijn gesteld om het kasteel van den nieuw benoemden hofkanselier den baron Vay door brand te vernielen, het snoode plan is slechts ten deele gelukt. Uil Petersburg wordt medegedeeld dat den 7 aldaar de thermometer van Reaumur 7 graden onder O teekende. FRANKRIJK. Parijs 8 November. Le Pays deelt heden middag de navolgende laatste beriglen uit Italië mede Wij hebben uit Napels eenige bijzonderhe den vernomen betreffende de twee gevechten die den 29 October en 3 November tusschen de Piemontesche en Napolilaansche troepen hebben plaats gehad. In hel gevecht van 29 October hebben de Napolilanen de bovenhand behouden. £ij hebbende Piemontezen veel voIk doen verlie zen, enmeerdan 1200krijgsgevangenengemaakt. De Napolitanen verloren echter bij die gelegen heid een van hunne dapperste hoofd-oflicieren den jongen generaal Negri, die met groote pleg- tigheid te Gaëta is ter aarde besteld. De admi raals van de eskaders dier mogendheden welke nog door hunne afgezanten bij Frans II worden vertegenwoordigd hebben eenige van hunne officieren afgezonden Ier bijwoning van deze treurige plegligbeid. a In het gevecht van 3 November waarin de Napolilanen van de eene zijde le land en van de andere zijde door de Piemontesche vlootdie hem bij de monding van de Garigliano in de flank vielter zee aangetast werden hebben zij het onderspit gedolven, en meer dan 50Ü van de hunnen op het slagveld achtergelaten. De Sardinische 'schepen bevonden zich te digt onder den wal zoodat hunne kogels meer dan een el boven hel doel heenvlogen. De Na polilanen zijn in goede orde teruggetrokken en hebben hunne doodeo en gekwetsten binnen Gaëta kunnen brengen. Uil nnze beriglen blijkt dat het voordeel door de Piemontezen in het gevecht van 3 No vember behaald niet de vruchten heeft gedra gen welke zij daarvan verwachtten. Zij zijn nog op vijf mijlen afslands van Gaëta gekam peerdterwijl de koninklijke troepen hunne verdedigingsmiddelen vermeerdereu. Men gelooft thans dat koning Frans II niet lang meerden tegenstand zal volhouden. Het is waarschijnlijk dat de verdedigers der vesting te rug zullen deinzen voor de nutteloosheid van het vergoten bloed en tol de capitulatie zullen besluiten. De heden ontvangen depêche volgens welke 15,000 Napolilanen de wapens hebben ne- dergelegd op Romeinsch grondgebied veran dert niets aan den staat van zaken le Gaëta. Dit besluit van een gedeelte der troepen van Fians II wordt verklaard door de unmogelijkheid waarin men zich le Gat; a bevinden zou om een leger van 33 40,000 man te onderhouden Volgensde laatste berigten uil Italië waren de Pie noutesche troepen en artillerie den 4 en 5 November ontscheept te Mola di Gaëta. Het hoofdkwartier was op genoemde dagen over gebragt naar Lissy een klein dorp links en op ongeveer 3 mijlen afstands vanTrajello gelegeu. Den 5 in den namiddag w as een Sar.linisch fregat genaderd lot binnen de vuurlijn van het groote ronde fort dal aan de zuidzijde van het zeeslraud en buiten de mond der haven van Gaëta is ffi' bouwd. Het fregat dat gekomen was orn de positie te verkennen heeft niet geschoten en geconstateerd dat hel fort in goeden staaten wel gewapend was. De Napolilanen wierpen aan de linkerzijde daarvan schansen en andere tijdelijke verdedigingsmiddelen op om den strategischen weg af te snijilen die evenwijdig met het strand loopt en om de Piemontezen tegen te houden die van Mola uit op dit punt schenen te willen aanrukken. Uit Napels wordt gemeld dat hel Kngelsch eskader zich naar Gaëta zou begeven. In Capua hadden de Piemontezen een groot wapen-depot gevonden. De 10,090 krijgsgevangenen waren naar Toscane gezonden ora in dienst van Victor Emanuel een kamp te vormen. Uil Rome meldde men van 6 dezer dat aan de officieren van hel pauselijke leger die weder in vrijheid gesteld waren door Sardinië de verplig- ling was opgelegd binnen twee maanden niet tegen hetzelve te strijden. Graaf Pepoli heeft rondom de Romeinsche Cam pagne een tollinie ingesteld. De levensmiddelen namen in prijs toe. Berigten uil Umbrie deelen den uilslag der op de aanhechting betrekkelijke stemming mede. Erwaren 12 l.l'OD kiezers ingeschreven, 97,040 hebben voor de aanhechting gestemd 380 tegen ei» 205 slenbriefjes zijn van onwaarde verklaard. In de Mat ken heeft de stemming de volgende uitkomst opgeleveid 133,000 stemmen voor, 1212 tegen de aanhechting en 260 briefjes van onwaarde. Alen verzekert dat het korps koninklijk Napel- sche troepen hetwelk naar de Komeinsche stalen is uitgeweken ontwapend en naar Napels ge zonden worden zal. Insgelijks verzekert men dat tusschen den generaal F anti en den bevelhebber binnen Gaëta onderhandelingen tot overgaaf en ontruiming dier plaats zijn aangeknoopt. Het Journaal des Débals deelt in een brief uit Napels het navolgende mede omtrent de ont moeting tusschen koning Victor Emanuel en Gari baldi. Garibaldi op 2» October des avonds in eene herberg aan den weg van Tiano naar Spe- ranzano aangekomen bleef aldaar overnachten. Vroeg in den morgen ontving hij het berigt, dal generaal Cialdim lot op ongeveer een uur en de koning op anderhalf uur afsiands van daar ge naderd was. Oogenblikkelijk begaf hij zich met ztjn staf op weg en kwam dan ook ongeveer drie kwartier later de Sardinische corpsen tegen die Voor hem het geweer preseuleerden terwijl Cialdini hem te gemoet kwam rijden cm de be>de legerhoofden eikand.omarmden. -och ter stond sprong Garibaldi weder in den zadel en reed naar den koning die aan het hoofd eener divisie in de verte volgde. Zoodra Victor Emanuel in de verte de roode kielen in hot gezigt kreeg nam hij zijn lorgnet en naauwelijks had hij Gan baldi bespeurd of hij reed spoorslags op hem toe- Garibaldi deed dit van zijn kant insgelijks. Toen hij den koning tot op omstreeks lien schreden genaderd was riepen zijne officieren in ver- eeniging met die des konmgs Leve Victor Ema nuel! Garibaldi bleef eensklaps staan nam zijn hoed af en voegde er op een krachtigen toon bij Koning van Italië! Z. AIsalueerde naar mililair gebruik reikte Garibaldi de hand toe riep met eene blijkbaar bewogen stem Ik dank u en beiden bie>eu hand in hand eenige oogenblik- ken stilzwijgend staan. Gedurende een kwartier uurs altoos in gesprek en elkander de hand gevende reden zij voorwaarts Het gevolg des konings vereenLde zich met dat van Garibaldi en volgde hen op eenigen alstand. Voorde aan komst te Teano liet de koning halt houden en een gedeelte zijner corpsen voor zich en Garibaldi defileren leu einde al de manschappen zouden

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1