ff 90. Zaturdag; 10 ffovember 1860 WOENSDAG ZATUROAG. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlan dsclie T ij dingen. ZIEBIKZEEStlEllOllBANT A BO N N E ME N TS-P RIJS. Per drie maanden ƒ2,00. Franco per post f 2,25. Inzendingder Advert.daagste voren, voor 10 ure 'smorgens. VERSCHIJNT P RIJS DER ADVERTENTIES, Gewone I21/» cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- Doodberiglen van 16 regels a f\ behalve hetZegelregt. ZiEiiiKZEE 8 November, Hij de heden alhier gehouden tentoonstelling van hoornvee zijn van wege de sociëteit Tol Nut en Genoegenaan de navolgende landbouweis en i eehouders prijzen en premiën toegekend voor hel schoonst ge keurde rundvee, Ie weten: aan W.van Weslen, P. de Vos en Kooiman, te Zierikzee, B. G. van der Have A. GiIjam en Jac. van der Have te Ouwerkerk J. Koopman, te Nieuwerkerk en J. de Ridder, le Noordgouwe; lerwijl hel grootst gelal vet vee is aangevoerd door P. de Vos, het grootst gelal >ee builen hel poortambachtdoor de Ridder, en hel groolsl gelal binnen hel poorlambachtdoor J. Kooiman waarvooi ook premiën waren uitgeloofd. De ui'geloofde zil veren medaille voor hel aanbrengen van de drie sluks besle en schoonste melkkoeijen is toegekend aan A. van den Bosse te Ellemeel, de naaste mededinger was J. de Ridderle Noordgouwe. In het geheei waren aangevoerd 97 sluks vee. Men schrijft uit Amsterdam van 4 dezer. De heer nor. A. F. Jongstra oud lid van de tweede kamer, heeft den October jl. een adres aan die vergadering gcrigt over hel wets ontwerp nopens de nieuwe regterlijke inrigting van welk adres het slot aldus luidt Zijne bij dezen in korte trekken uilgesprokene over tuiging geeft den adressant den moed, deze ka mer eerbiedig te verzoeken, dal het haar be- hagp in overweging le nemen of het niet wen- scbelijk zij zoodanige wijzigingen in het aan hangig wetsontwerp op de nieuwe regterlijke in rigting te brengen dat daarbij 1bepaald worde, in overeenstemming met de aangehaalde- artl. van de grondwetten van 1814, I8l5en 1840dal de leden der hoven en arrondisse- menls-regtbanken worden benoemd op voordrag! der provinciale stalen luime nde die voordragl, wat de leden der hoofden betreft, geschieden beurtelings door de siaten van elke onder bet hof ressorterende provincie 2. bepaald worde dat de regters in het openbaar beraadslagen en stemmen over hunne uilspraken in alle zaken die op de openbare leregtziuing zijn behandeld end. zoo den beschuldigde in strafzakenals der partijen in burgerlijke zaken zij gegeven een regt van wraking zonder opgave van redenen. Adressant hoopt eindelijk de grenzen der beschei denheid niet te builen te gaan wanneer hij on gemotiveerd hier den wensch bijvoegtdat het der vertegenwoordiging moge gelukken voor de toekomst te houden hetgeen er op koloniaal ge bied verloren gaat en dal daarvan ook maar in verhouding eene kleinigheid b, v. eene tonne gouds moge worden besteed tol verbete ring van de karige belooningen van de leden der arrondissements-regtbanken en de kanionrcgiers. Men schrijft uit Amsterdam van 5 dezer. Gisteren morgen zijn alhier ter beschikking van de justitie gesteld een manspersoon en zijne bijzit als beklaagd van mishandeling op een elf jarig knaapje uit vroeger huwelijk van de vrouw. Het kind is door de policie onder eene bedstede gevonden, in den kerkgang op de Pijpenmarkt, geheel naakt op een bos stroo liggende gedekt met eengroven zak. Op verscheidene plaatsen van bet ligchaam gewond en bijna uitgeteerd zijnde, was de toestand van hel kind van dien aard dat hel omniddelijk naar het gasthuis is gebragt, waar bet gisteren middag overleden is. Men schrijft uil Delft van 5 dezer. De koene reizigster onze stadgenoote me vrouw de weduwe W. Storm vander Cltijsthans te Green Bay Wise, heeft een berigt geplaatst in den Amerikaanschen Sloompostvan den 12 October II.' uitgegeven te Grand Rapids in Mi chigan waarin zij zegtdat de ondervinding heeft geleerd dat te midden van door de ziekte aangetaste gewone Amerikaansche aardappelen de van Mexico aangebragte of die welke van hel daar erlangde zaad gezaaid waren geworden, volkomen vrij zijn gebleven van eenige rol of ziekte. De Mexicaansche aardappel is daaren boven veel aangenamer van smaak beval meer bloem en is veel spoediger (binnen vijf minuten) dan de "gewone thans gebruikt wordende gaar gekookt." Nog wordt door haar melding ge maakt van eene plant welke niet op hel land maar 2 a 3 voeten onder water groeit en die een zeer voedzaam zaad oplevert dat veel meel bevat. Dit zaad kan de sterkste koude weêr- staan en vermeerdert als onkruid wanneer het eenmaal goed wortel heeft geschoten. Helkliinaat waarin. 4fze plant groeit is gelijk aan dat van Nederland waarom mevrouw Storm den raad geeft om daarmede eene proefneming alhier te nemen le nieer omdat hier nog al veel water voorhanden is en vooral de honderde en dui- zende slooten., die nu alleen dienen lol afschei ding van landerijen en tol verschaffing van drinkwater aan het vee daartoe zouden kunnen dienen. Men zoude, zoo vervolgt het berigt, vooral zorg moeten dragen om hel in de wei landen met stokken en doornen te omringen terwijl het vee, dal er zeer graag opis, de plant bij het boven water komen stellig zouden opeten." Een welwillende Cberokescbe In diaan heeft mevrouw Storm van dit zaad dat zelfs niet in hel patent office le Washington le verkrijgen is, toegezegd. Ten slotte zegt me vrouw Storm: t Ik hoop door hetzelve in slaat gesteld te worden om aan velen en bijzonder aan mijne landgenooten eene dienst te bewijzen waardoor mijne menigvuldige reizen en onder zoekingen welligl lol op hel nageslacht geze gende vruchten zullen kunnen opleveren. (O. C.) [Jil Dordrecht meldt men van 6 dezer. Gisteren namiddag had in het naburig Zwijn- drecht een vreeselijk ongeluk plaats. In den molen van den heer H.vun boon moesteen nieuwe steen worden ingebragt ter zwaarte van onge veer 4D00 Ned. ponden. Ter adsislentie bij dit gevaarlijk werk was door den eigenaar uitge- noodigd de molenaarsknecht R. Borgmeijer die op dal oogenblik in zijn olie- en trasmolen aan den Draai alhier werkzaam was. Onder hel ophijscben van den steen brak de ketting waar aan deze was bevestigd en hel gevaarte trof den werkman zoodanig tegen de borst, dat hij nog slechts enkele teekenen van leven gaf. De on gelukkige, die een oppassend huisvader was, laat eene ziekelijke vrouw en vier hulpbehoevende kinderen achter. Men schrijft uit Wijhe van 4 dezer. Doordien de natte weêrsgesteldbeid het aan vele landbouwers niet toeliet hunoe aardappelen hij tijds le rooijen zijn thans reeds velen die nog in den grond zijn door het vriezende we der hetwelk hier gedurende eenige dagen aan huudt in het land bevroren. Voor onderscheidene jaren vertrok van Deventer naar Oost indie zekere B.J. H. zijne vrouw en twee jonge kinderen in ai moede achter latende. Sedert werd niets meer van hem ver nomen. Zijne echtgenoot verkreeg eene ont binding van het huwelijk en trad voor eenige jaren met een ander in den echt. Thans is B. J. H. teruggekeerd eu liglte L, ziek. 7,ijn einde voelende naderen heeft hij verlangd zijne kinderen le zien die beide nog in leven zijn en die hij zijn niet onbelangrijk ver mogen zal nalaten dat hun in hunnen beboef- ligen toestand zeer te stade zal koinen. Men schrijft uit Nieuwe-Diep van 4 de zer. Naar wij vernemen is gisteren middag aan boord van de Morgenster liggende in de buitenhaveneen droevig ongeluk gebeurd. Een kleine jongen die eenig elen aan boord had gevraagd en gekregen, daarmede huiswaarts willende keeren werd, toen hij te midden van de loopplank was, door een der schepelingen open ncér gewipt, ten gevolge waarvan de jon gen zijn evenwigt verloor en in de haven viel zonder dat het, in weérwil der spoedig aange bragte hulp mogt gelukken het kind te redden. De roekelooze schepeling is in verzekerde be waring ten prijs aan de wroeging over zijnen onvergeefltjken moedwil. Een verschrikkelijk ongeluk heeft jl. don derdag op de Schelde voor Antwerpen plaats ge had. De gebroeders Retsin zoons van den reeder van dien naam en beminnaars van alles wat op de zeemanskunst betrekking heeft had den o. a. voor hun vermaak, een stoombootje aan welks boord zij zeiven de rollen van machi nist en kapitein vervulden. Donderdag kort na den middag wilden zij daarmede weder een togtje doen Hun bootje lag aan de zaal op het Vlaam- sche hoofd en daar hel laag water was zat het vaartuig nog in het slijk. Deoudsjeder broeders Pieter, was met (Wn jongslen Henry, bezig om alles in orde te brengen terwijl een andere broeder, Louis, toen het vuur reeds lang aangestoken wasnog aan wal ging om wat steenkolen le gaan halen. Daarmede bezig zijnde liet zich plotse)ijk een geweldige slag hooren en iedereen daarop toesnellende, zag men het stoom bootje in brand waarvan de ketel gesprongen was en het vaartuig gansch uileen geslagen. Met een kloppend hart zocht Louis naar zijne broeders. Het lijk van den oudsten werd op 60 passen van daar gevonden, en zoodanig verminkt dat hij naauwclijks kenbaar was. Henryde ISjarige jongeling lag mede op eenigen afstand in het slijk en deerlijk gebrand, doch had even wel nog den moed en de kracht om uit het slijk te kruipen. Naar de ouderlijke woning gebragt, is hem daar alle mogelijke geneeskundige hulp toegediend, maar zijn toestand wasden volgenden dag nog hoogst bedenkelijk. De stukken van het bootje zijn wijd en zijd gevlogen en is daar van niets blijven liggen dan de looze kiel. De smart van de familie Retsin is onbeschrijfelijk terwijl eene jeugdige weduwe met een kind van 18 maanden, zich eensklaps van eenen beminden echtgenoot beroofd ziet en dat op zulk eene rampspoedige wijze. Nopens den bereids medegedeelden moord te lioucchanlewerden oog de volgende bij zonderheden berigt: Volgens verklaring vau Vervacke was deze met van de Velde overeenge komen dat laatstgemi'lde zijne vrouw zou ver moorden voor 50 francs welke dan ook die euveldaad volvoerd heeft lerwijl Vervacke zich eenige oogenblikken verwijderd had. Ook heeft hij reeds den diefstal bekend hij van Daele le Watervliet in 1858 gepleegd. Destijds min naar zijnde van de meid wist hij, dal van Daele eene som gelds bezatin eenen koffer van dien s slaapkamer berustende. Met behulp van zeke ren de Boever een oud-veroordeeldebij nacht in de kamer gedrongen poogde deze van Daele die doof was, te verworgen lerwijl Vervacke de zakken gelds weg roofde. Niet alles kunnende vervoeren, verborgen zij een gedeelte van deu roof in de nabijheid van de plaats der euveldaad. Later met die meid getrouwd, heeft deze, ten ge volge van oneenigheden meermalen gedreigd het feit, dat verborgen gebleven was aan het licht te zullen brengen hetw'elk af>oi> nu aan leiding lot den moord heeft gegeven. De Echo de Lille deelt mede, dat er sedert eenigen tijd sprake is van maatregelen te nemen tot hel beteugelen van liet labakgebruik hij kin deren. Het is toch niet zeldzaam kinderen van 8 lot 14 jaren met eigaren of ook wel met de pijp in deu mond te zien rnndloopen. Behalve het groote nadeel voor hunne gezondheid misslaat ook het rooken op dien jeugdigen leeftijd daar zulke kinderen zich het voorkomen geven van kleine mannen die niet zelden wanneer zij mannen behoorden le zijn onder de groote kin deren moeten gerangschikt worden. DU1TSCHLAND. W eknkn G November. De graaf von Rechberg heeft eene circulaire gezonden aan de Oosten - rijkscbe gezanten bij de vreemde boven, betref fende de bijeenkomst te Warschau, liet doe.l der bijeenkomst was de vriendschappelijke be trekkingen der monarchen te versterken en le beraadslagen over de door ben le volgen gedrags lijn. De minister verzekert dat men het vol maakt eens is geworden maar dat er geen be sluit genomen is lot eenige lusschcnkornst in /talie noch tot iets waaruit een oorlog zou kunnen onts'.a^n Uit Bern meldt mendal de bondsraad met hel odg op mogelijke gebeurtenissen steeds voortgaat met bet nemen van zoodanige maat regelenwelke strekken kunnen om Zwitser land in slaat le stellen zijne onafhankelijkheid ten krachtigste te waarborgen, Dezer dagen is o. a. aan de verschillende kantonnale regeringen bevel gezonden om zorg le dragen dat de ar senalen naar behooren van materieel zijvoor zien, om niet slechts de contingenten, maar evenzeer de reserve te wapenen. Men verneemt dal voorshands geen gevolg zal gegeten worden aan de oprigting van acht regementen cavallerielater echter wanneer geschikter oogenblik zal zijn aangebroken zal dit voornemen worden verwezenlijkt. FRANKRIJK. Parijs, 5 November. De maarschalk Pelisvier treedt heden zijn 67ste levensjaar in. Ook is het heden zes jaren geleden dal de Fransche troepen de overwinning van Inkermann behaalden. Men zegt dal de Fransche regering meer dan ooit zich beijvert om Oostenrijk over te halen lot den afstand van Venelie tegen eene aanzien lijke schadevergoeding in geld hetgeen levens strekken zou ter herstelling van hel evenwigt in de Ooslenrijksche financien. Na een gesprek dat de keizer met prins Metterriich heeft gehad zouden twee nieuwe onderhandelaars in deze questie naar Weenen vertrokken zijn. Markies de Lavatelle Fransch gezant te Kouslantinopel heeft zeer ongunstige beriglen over den toestand aldaar naar Parijs gezonden. In het aanstaande voorjaar schijnt men in de hoofdstad van Turkije het uitbarsten eener om wenteling ter gunste van Abdul^Azisbroeder van sultan Abdul- lledjid te verwachten. In hel bisdom Kamerijk. wordt thans een vernuftig middel tolhel innen van den St. Pieters penning aangewend. Hel kapittel van Isandre- cies heeft namelijk besloten den prijs van hel doopen begraven enz. voortaan uit hoofde der groote rampen die gelenigd moeien worden mei een derde le verhoogen. Garibaldi heeflals dictator van Zuid-Ila- lië weder eenige besluiten genomen die in het officiële blad van Napels zijn afgekondigd. Krachlens een dier besluiten zal van het ver-

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1