Woensdag 7 November WOENSDAG ZATURDAG. J8ö0 Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. Nü.89. A BOl\i\ E ME iV TS-P H IJS. I1 er drie maanden ƒ2,00. Franco per post ƒ2,25. Inzendingder Advert.daagste voren, vooriO ure 'smorgens. VEES C HIJ NT: P HIJ S ÜE li AD V E T E A IE A. Gewone 12'cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- er. Doodberigten van 16 regels a f 1 behalve Iiei7egelregt. zmiukzkf.0 November. Naar men ver- neeml zijn «ie berillen aangaande den dijkval van 1 Nov. jl. niet ongeruslslellendofschoon het binnenbeloop reeds ingcbarsten is. Men is reeds bezig met den dijk achteruit te halen. W. Smallegange is daarvan aannemer geworden bij onderhandsche aanbesteding. Hij besluit der centrale directie van Wal cheren van 1 dezer, is, in plaats van den heer ■S'. P.oelsedie onlangs is overleden lot opper commies des eilands benoemd de beer C. Proos, opzigter der 1ste klasse van 's rijks waterstaat te SI. Maartensdijk. Men verneemt dat in de aanstaande bijeen komst van de leden der tweede kamer van de slalen-generaal van regeringswege de wet op de nationale militie zal worden aangeboden. |)e beer D Bvrsld te Amsterdam heeft volgens hel Algemeen Handelsblad, zijn ontslag genomen als lid van de eerste kamer der stalen- generaal. Volgens ministerieel besluitzullen voor taan geen Zwitsers of Duitschers meer voor de militaire dienst in Oost-lndië worden aangeno men maar alleen Nooren Deenen en Zweden. Men spreekt er van dat er een hulp-onder- wijzers-genoolschap zal worden opgerigtom de belangen van dien stand te bevorderen. Naar men verneemt is zondag II. in eene buitengewone ressortale vergadering, bestaande uil al de Israëlitische kerkbesturen in de pro vincie Groningen besloten dal de opper-rabijn van dit ressort, dr. J. Rosenberg als niet be hoorlijk voldoende aan zijne geestelijke roeping-, ultimo December 1 «S61 vervallen zal zijn ver klaard van zijne functie als opper rabijn in dit ressort. In den nacht van 1 op 2 November is te Velzen door een opziener der jagt eeD aardappe len dief aangeschoten. Gene op verkenning zijnde, beuickte het wild op eenigen afstand zijn geroep sla" werd dooi een snellen loop beantwoord. De opziener maakte daarop ge bruik van zijn vuurwapen en trof v. cl. Z. be ruchte wilddief, uil eene naburige gemeente zoodanig dat de vlugt hem verder onmogelijk gemaakt werd zijne wonden zijn echter zoo weinig gevaarlijk, dat hij den volgenden dag per as naar Haarlem is kunnen getransporteerd worden. Een tweede ontkwam het gevaar men vond bij den kuil 2 zakken met aardappelen gevuld van dit product waren sederi eenigen tijd een aantal mudden verdwenen, Men berig! van Termuntzijl dal aldaar voor weinige dagen een walvisch strandde die eene lengte had van 60 voet. Het dier was reeds gestorven en is aldaar voor een' hoogen prijs verkocht. Jl. woensdag heeft te Maastricht de leregl- stelling plaats gehad van den wegens moord veroordeelden NathanDeze persoon beloonde gedurende zijn regtsgeding eene hardvochtigheid, welke een ieder tegen hem innam, bij hel af breken van hel schavot is een deradsislenten van den scherpregter met een balk naar beneden ge stort en bewusteloos en zwaar gewond weg gedragen. Men meldt uit Batavia van 14 September. Negen hoofdleiders van de militaire insurrectie te Samarang zijn opgehangen. De Zwitsers in Banjermassing hebben nieuwe pogingen tot op stand aangewend doch zij zijn allen ten onder gebragt met een gering verlies aan onze zijde. Overigens is het op Java rustig. De ongunstige tijdingen van Banjermassing hebben zich nader bevestigd. Het blijkt nu dal de oorlog nog op ver na niet geëindigd isen dat men op eene kort aanstaande onderwerping der hoofden en der bevolking in het minst niet rekenen kan. De vijand schijnt integendeel met nieuwe energie den strijd te wagen en schroomt niet aanvallenderwijze te werk te gaan. Marta- poera werd tweemaal door hem bestormd en zoo door hem als door de onzen gedeeltelijk ver brand. Wel behielden onze troepen bij voort during de overhand maar niet dan na een zoo hevigen strijd als men tot heden ongewoon was tegen een inlandscben vijand te voeren. Eene aanzienlijke versterking onzer legermagt wordt noodzakelijk geacht tot beslissing van den krijg. DU1TSCHLAND. Keulen 1 November, De OstDeutsche Post meldt hei volgende: In Parijs zoekt men naar het middel om Oostenrijk een trek te spelen wij willen niet zeggen een gevaarlijken trek maar toch zulk een die lot vergelding der hijeen- komst te Warschau strekken kan. De eenslem- migheid en de ophef, waarmede de Fransclie officieuse pennen zich gedurende de laatste dagen voorde eenheid van Italië verklaren zijn een verschijnsel dat opmerkzaamheid verdient. Het blad geeft verder de vrees te kennen, die waar schijnlijk zeer ongegrondis, dat de Garibaldianen Oostenrijk een streek aan de Dalmatische kusten zullen spelen. De generaal von Benedek bevindt zich nog in l'eslh en schijnt een naderen last af te wachten alvorens die stad te kunnen verlaten. Hij heeft het gemeentebestuur verantwoordelijk willen stellen voor het behoud der openbare orde, maar ten antwoord bekotnen, dal het daartoe geenzins de vereischle magt bezat. De partij van Deak-Colvds is nog niet onder de hoogst geplaatste ambtenaren van de kroon ver tegenwoordigd en zoo lang het den hofkanse lier Vay niet kan gelukken om die partij te vol doen kan men Hongarije niet als bevredigd aan merken. Men beweert, dal dit hel geval zal worden zoodra baron Vay waarborgen geeft voor het behoud der integriteit van de Hou gaarscbe kroon en hel behoud van liet formu lier van den eed van koning Etephanus bij de krooning. Uit St. Petersburg wordt de volgende anecdote medegedeeld De gouverneur W. van het gouvernement P.stelde bijzonder vèel belang in de vrouw van een zijner ambtenaren. Dit gaf aanleiding tot veelvuldige bezoeken dip den heer-gemaal welligt ook der dame, lastig begonnen te worden. Op zekeren dag dat de gou verneur in de beste stemming zijne aangebedene gezelschap hield, vverd het paar, zoo als meer gebeurt gestoord. Men hoorde iemand hel vertrek naderen waarin heiden gezeten waren. I'e gouverneur verloor zijne tegenwoordigheid van geest en verzocht de vrouw hem ergens te verbergen. In zijne verwarring merkte hij ech ter niet dat zij bem in eene reeds gereed staande, tol dat einde goed ingerigle menagerie-kooi liet kruipen. Naauwelijks was hij er in of de kooi wertl goed gesloten. De heer-gemaal treedt binnen en in weêrwil van alle tegenspraak werd de gouverneur builen het raam gehangen. Na- utirlijk schoolden al de inwoners van P. hijeen om naar dien vreemden vogel te kijken. Nooit was groo'cr schandaal beleefd. FRANKRIJK. Pabijs, 2 November. !n den Uoniieur leest men de volgende depêche welke aldus luidt Marseille I November. De generaal de lUonlauban aan z. exc. den minister van oorlog. Kamp van Sing Ho 2i Augustus. Den 12 en I 3 Augustus gevechten waardoor het Tartaarsche leger uil zijne positien verjaagd wordt. Den 17 ouder het'vuurdes vijands eene brug geworpen over de Peï hn. De brigade Jamin verwerft zich vasten voet op den regier oever. Den 21 hebben wij na een zeer hevigen tegenstand ontmoet Ie hebben het belangrijkste fort van Ta-Ku stormenderhand genomen. Buiten gevecht werden gesteld 200 Franschon 200 Üngelscbonslechts één officier is gesneuveld. «Gesneuvelden in hel fort gevonden 100 1 Tartaren waaronder de opperbevelhebber. Al de andere forten geven zich achtereenvolgens over. Deuzelfden avond capitulatie waarbij ons de geheele landstreek lol aan Tieu-Sing, 000 bronzen stukken geschut van zeer zwaar kaliber en een verbazende legervoorraad worden Overgegeven. De ambassadeurs begeven zich naar Ticn-Sing waar zij worden afgewacht door Ghinesche commissarissen om te onderhan delen. Het grailleerde leger wordt op hunnen weg geécbelonueerd De generaals en admiraals hegeven zich insgelijks derwaarts met een eskorle. De gezondheidstoestand is zeer goed.'' Bij gelegenheid der revue over de keizer lijke garde op 30 Oct. heeft zich een incident voorgedaan hetwelk veel sensatie bij de daarbij aanwezigen heeft teweeg gebragt. Bij het defi leren der troepen trad namelijk een soldaat uii hel gelid, wierp zijn ransel af en snelde op den keizer toe die deze beweging bemerkende zijn paard deed steigeren. De soldaat greep naar de teugels, doch werd onmiddclijk door prins Napoleon en eenige personen van het keizerlijk gevolg tegengehouden. Wal de man voornemens was en hoe het verder is afgeloopen weel nie mand. Men schijnt dit opzettelijk geheim te willen houden. Volgens de jongste bcriglen door de avondbladen medegedeeld waren de Pietnon- tezen de Carigliano niet overgetrokken. Koning Victor Emanuel had zoo pas Sessa verlaten om in persoon deze rivier Ie gaan «erkennen welker regteroever door de Napolitanen ijverig versterkt wordt. Gapua heeft gecapituleerd. Met garnizoen, groot iv00() man, is met krijgsmanseer afge trokken. Zij zullen ontwapend naar Napcis ge zonden en aldaar ingescheept worden. Omtrent de geheimzinnige zaak dor interven tie van onze vloot voor Gaëla onder den admi raal Barbier de Tinan leest men in la Palrie het volgende lie Ilaliaanschc bladen spreken onjuist over hetgeen er heeft plaats gehad aan de Napoli- taansche kust. De Piemonteznn welen «lat de blokkade van Gaëla door geen enkele mogend heid zal worden erkend hel kabinet van furijn kent de instruction aan den vice-admiraal le Bar bier de Tinan gegeven instruction die berus ten op oen gevoel van convenientie en van men- schelijkheid dat door iedereen zal worden ge waardeerd. De koning van Napels bevindt zich le Gaëla met de jeugdige koningin zijne broeders en zusters, waarvan verscheidene nog zeer jonge kinderen zijn. Dit geheele gezin wilde en wil nog den koning niet verlaten en een dubbelen aanval te land en ter zee zou eene jonge fami lievolkomen vreemd aan de tegenwoordige ge beurtenissen aan de grootste gevareiiiilóotslel- len. Met het oog op «leze feilen is de aanval op Gaëta van de zeezijde niet bevolen geworden en men heeft ten onregte medegedeeld dal de admiraal Persano zich met zijn eskader voor die haven zou vertoond hebben. De tijd zal ieeren wat er van is. Volgens herigten uil Napels is een gedeelte der di visie van den Sardinischen generaal Sounaz de Carigliano overgetrokken en heeft zich daartoe meesier gemaakt van eene ijzeren brug. Bij deze gelegenheid werden 100 Napolitaansche soldaten gevangen genomen. De manschappen der marine hebben vervolgens bij demonding der ri v ier eene schipbrug gelegd, terwijl stroomopwaarts ook nog eene ijzeren brug wordt opgeslagen. Morgen zal de geheele armee de Carigliano passeren. De Napolitanen zijn teruggetrokken in de rigfing van Gaëla. Op den aftogt werden zij gedurig verontrust door hel geschut der viool. Berigten uit Perugia melden, dat de stem ming aldaar begonnen is mei een buitengewo nen toevloed der burgers die met hel woord ja op de hoeden zich naar de stembus begeven. De geheele slad viert feest. Gelijkluidende berigten worden uit Ancona ontvangen. Overal heerscht geestdrift. De Opinione bevat eene depêche uit Um- brie volgens welke in verscheidene gemeenten van Yiterbo de burgers zijn zamengesiroomd oin voor de inlijving le stemmen. Niettegenstaande de bezetting der Fransche troepen en de tegen woordigheid der pauselijke gendarmes is overal met eenparigheid van stemmen voor de vereeni- ging mei het koningrijk van Victor Emanuel ge stemd. GROG T-B RITTANNIEN. Londen 2 November. Men vreest dal de vier stoomschepen Edinburgh van Leith naar Kroon stad en Moscowvan Londen naar dezelfde plaats, voorts Viscount Lambtonvan Sunderland en Thor van Copenhagen op Huil varende van welke sedert geruimen tijd nieis is vernomen in de stormen der vorige maand met man en muis zijn verongelukt. De waarde van deze vier vaartuigen met derzelver ladingen wordt op ruim löÜ.OOO p. st. geschat. In de dagbladen leest men dag op dag uit voerige berigten van zamenkorasten en oefenin gen der vrijwillige schutters corpsen. De ge zamenlijke sterkte wordt thans op bijkans 200,000 begroot Allestandeu der maatschappij, van de pairs tot de handwerkslieden en winke liers zijn in die corpsen vereenigd en oefenen zich le zamen. Volgens een door Renters agentschap medegedeeld berigt uit Weenen zou de graaf von Rechberg aan het corps diplomatique ophelde ringen omtrent de te Warschau gehouden bij eenkomst gegeven en onder anderen medege deeld hebben, dat Oostenrijk op de conferentie drie vragen ter behandeling had voorgesteld to weten 1. Of Rusland en Pruissen aan hel ge beurde in Italië hun zegel zullen hechten als een fait accompli? 2. Welke houding die mogend heden zuilen aannemen wanneer Sardinië bij eenen aanval op Oostenrijk door eene andere mogendheid ondersteund mogt worden 3. Wat Pruissen doen zalwanneer de oorlog uitbreekt en naar een gedeelte van het Üuitsche bondsge- bied wordt overgebragt De beer von Rechberg zou tevens aangekondigd hebben dat hel voor nemen bestond om aan de vertegenwoordigers van Oostenrijk in bel buitenland eene circulaire betrekkelijk de zamenkomst te Warschau te zenden.

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1