M°.88. Zaturclag 3 November 1860 WOENSDAG ZATURDAG. Besturen en Administratiën Brandschouwing. Binnenlandsche Tijdingen. Ikiitenlandsehe Tijdingen. A BONN E ME N TS-P RIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzendingder Advert, daags te voren, voor 10 ure 'smorgens. V EPS C HIJ NT: P til J S DER AD VE ti T E iV T IE iV. Gewone 121/a cents de regelGeboorteHuwelijks- en Doodberigtev van 16 regels a f 1 behalve heiTjegelreql. Huiigemef.steb <n Wethoüdebs van Zierikzce. Gelat op art. 30 der verordening tot voorko ming en blussching van brand in deze gemeente, afgekondigd den 6 December 1855. Verwittigen de ingezetenen dat door hoeren Frandrneesteren alhier, op Maandag den 5 No vember aanstaande en volgende dagen oene ttly- mifftw Krantiachoutviny in de huizen der ingezetenen zal plaats hebben als maatregel van openbare veiligheid wordende mitsdien een ieder uilgenoodigd om aan Frandrneesteren den vrijen toegang in woningen pakhuizen en berg plaatsen te verleenen. Zierikzce den 31 October 1860. B. C. CAU Voorzitter. J. P. N. ERMLR1NS Secretaris. Ziekikzee, 2 November. Hen verneemt dat er heden in den buitendijk van de eerste inlaag in het district Flaauwers een belangrijke val is ontstaan, die op ruim lOOellen wordt geraamd, doch men vreest geen instroomen van bel water in Schouwen. Maandag avond omstreeks half zes ure bad te Goes een treurig ongeval plaats waarbij men een menschenleven dat van een ijverig en op passend man en vader te betreuren had. In den bierkelder van den beer de Jongh was die heer met zijn knecht I). Voois, werkzaam, toen zij van tijd tot tijd door het kraken van den zolder waarop dien dag steenkolen geladen waren op eenig naderend gevaar werden op merkzaam gemaakt men besloot dan ook den kelder te verlaten doch wilde nog eerst bet laatste vat verwerken. Plotseling stort de zolder in en verpletterde den schedel van den knecht terwijl de heerdeJongh er melden schrik afkwam. - Te Viissingen hebben maandag avond twee mariniersvreemdelingen eene boot die aan het einde van de Dokhaven gewoonlijk vast ligt, losgesneden en zijn daarmede ontvlugt. Tot hiertoe zijn zij nog nielonldekt doch men meent de sloep drijvende te hebben gezien boven Neuzen. De dienst tusschen Viissingen en Rotterdam met de stoomboot Stad Viissingen no. 2. zal op den 3 November a. s. worden hervat. De tweede kamer is thans bijeengeroepen tegen woensdag den 7 November a. s. des mor gensten elf ure tot hervatting van hare werk zaamheden en wel in de eerste plaats tol beraad slaging over het wets-ontwerp nopens de nieuwe regterlijke inrigling. Bij de verkiezing van een lid van de tweede kamer der staten geneiaal in het hoofdkiesdistrict Leeuwarden, is'de heer mr. J. Dirks gekozen. Uit's Ifage wordt gemeld, dat aldaar zorg wekkende berigten ontvangen zijn omtrent den toestand der keizerin-moeder van Rusland. De groothertog van Saksen-Weimar wordt eerstdaags te 's tlage verwacht om zijne aan ons hof vertoevende gemalin zuster van Z. M. af Ie halen. Men verneemt dal de commissie van be- oordecling der op de dezer dagen te Brussel gehouden tentoonstelling ingezonden voortbreng selen der beeldende kunsten bet voorstel beeft gedaan om onzen landgenoot den uitstekenden schilder Bles te 's Ifage het ridderkruis der Leopoldsorde toe te kennen. Men schrijft uit 's Hertogenbosch van 27 October. Onze ijverige officier van justitie, mr. B. 7wiss, heeft dezer dagen eene boeveel heid gist, door de groote gistmaalschappij al - bier, aan de bakkers afgeleverd doen in beslag nemen, omdat hem ter oore was gekomen dal men vreemde zelfstandigheden in de gist moest mengen wilde men konkurreren met de gist uit Duilschland aangevoerd, welke insgelijks eene groote boeveelheid vreemde beslanddeelen be vatte. Wij willen het onderzoek aan twee des kundigen toevertrouwdniet vooruitloopen. Thans echter ishel reeds bekend dat eene groote massa pijpaarde onder die tol eene dagelijksche behoefte geworden zelfstandigheid geworden is. Alweder eene bijdrage lot de leer der verval- schingen waarin wij niet voor de Engelschen behoeven onder te doen. Men schrijft uit Zwolle van 20 October. Eergisteren is alhier in het burgerlijk en militair huis van verzekering aangebragt A. J. Volleer beschuldigd van op 2 Aug. jl zijne wettige moe der, J. Exlerkaleweduwe van B. Votker, te Ambt Delden, met eene zeis te hebben doodge slagen, en alzoo van moedwilligen doodslag op zijne wettige moeder gepleegd. Deze zaak zal door het provinciaal geregtshof in Overijssel be handeld worden den 13 November e. k. Men schrijft uil Zwolle van 29 October. Men verneemt dat op Zaturdag den 20 dezer aan de vrouw van Jannes Korfto Lonnekerin barensnood en verontrustenden toestand ver- keerende de heelkundige kunstbewerking hekend onder den naam van sectio cnesarea (keizerssnede)eigendunkelijk is bewerkstelligd door L. S. R. Hoomsch Katholiek pastoor te Lonneker, nadat hij zich op verschillende wijzen, zoo als hij zegtvan den dood der vrouw die sterk en gerond van gestel was en des morgens nog graan had gedorschl) vergewist had ter wijl hij om de ziel van hel kind te redden volgens de voorschriften zijner kerk die kunstbewerking zou hebben aangewend, lntusschen is het zeker, dat moeder en kind zijn bezweken en die kunstbe werking of kunstmatige verlossing door een on geoefende hand vrij onhandig en tegen alle regelen der kunst, moet zijn geschied zoodat het regterlijk gezag zich die zaak heeft aangetrok ken en door den procureur-generaal in de pro vincie Overijssel aan hel openbaar ministerie te Almelo last is gegeven om mei den meesten ernst deze gewiglige zaak te onderzoeken en tot klaarheid Ie brengen. Men schrijft uit Hasselt van 28 October. De meeste Duitsche arbeiders, welke jaarlijks in het voorjaar naar Holland gaan om te maai- jen te hooijen eninle oogsten zijn weder huis waarts gekeerd. Sommigen hieven van drie tot vijf maanden anderen meer dan zes maan den van huis. Men schal hun getal thans op ruim 60U0. Voor ecnige jaren was het minder voor 2D jaren bedroeg hel aantal tusschen de 25 en 30,000 van welke ongeveer 20,000 van hier naar Amsterdam overgescheept werden. Hierdoor ontstond in hel voor- en najaar van hier naar Gramsbergeneene ongewone levendig heid en drukte. DUITSCHLAND. Ween en 27 October. Met betrekking tot de plotselinge rijzing der credit actieuwelke gisteren Ier beurze plaats had verneemt men dal een zeer bekende effecten-makelaar van een builenlandsch huis de order ontving om 2O00 stuks te knopen. De eerste aanknopen geschiedden tegen den koers van 68 pc!. spoedig steeg deze lol 72 pet. en gedeeltelijk tegen dien verhoogden koers verkreeg hij 800 stuks. Per telegram zijn lastgever vragende of tegen dien prijs den inkoop der resterende 1200 stuks moest worden voort gezet ontving hij ten antwoord dal er eene fout was gemaakt hij hel overseinen van het be- rigt want dat slechts bevolen was 21(0 stuks dan te koopen, Door den hierop volgende af zet der te veel aangekochte 600 stuks liep de. prijs eensklaps tot 67 pet. Men zegt dal dit aanleiding zal geven tot een proces, Ten opzigte van den afkoop der Stader- tolregten meldt men dat na Groot-Brittannie en Hamburg, Nederland hel meeste daartoe bijdraagt. Van de gekapitaliseerde som door Denemarken voor don afkoop gevorderd namelijk 56,2! f ,000 rijksd zou hel aandeel voor Nederland bedragen 190,000 thai.; volgens de onderhandelingen deswege in 1851 gevoerd waarhij de afkoopsom slechts 35,000,000 thai, zou bedragen komt het aandeel door Nederland te dragen natuurlijk op eene veel geringere som. FRANKRIJK. Pabus 30 October. Voor eenigo dagen werd alhier hel huwelijk voltrokken van den zoon eens porseleinhandelaars met de dochter eens koperslagers die ieder 1,500,000 fr. aan brengen zoodat liet bruidspaar toen hel voor hel altaar geknield lag drie millioen frs. ver tegenwoordigde en nog daarenboven den pries terlijken zegen ontving, Heden morgen ten 7 ure verliet de keizer- lijke garde tamboers en muziek voorop in veldtenue gekleed haar kwartier en begaf zich naar hel terrein der wedrennen in hel Bois de Boulogne. Ten8 ure bereikte de eerste kolonne der Zouaven het terrein, weldra gevolgd duorde voltigeurs, de gendarmes de grenadiers en de jagers. De compagnien der genie waren reeds geruimen lijd te voren aangekomen. In minder dan een uur waren de tenten opgerigt was het kamp in orde gebragt en wandelden de soldalen door de breede en lange straten der geïmprovi seerde stad. lntusschen werden op de tribunes der wedrennen groote toebereidselen gemaakt voor het banket, door den keizer aan de officieren le geven. Ten 10 ure voerden de huurrijtuigen en de spoorwegen eene groote menigte Parijzenaars bezoekers uil de provincie en vreemdelingen op hel terrein aan. De lucht was ongelukkigerwijze bewolkt er hing een ligte nevel, de temperatuur was koel maar het regende niet en het terrein was droog. Ten ruim 10 ure kwam een detachement der Cent-gardes aan de beide korpsen der garde de vaandels en standaarden brengen. Ten l0*/a ure bad er eene uildeeling van levensmiddelen plaats, zoo als dal bij de in 't veld zijnde troepen geschiedt. .De koffij werd rondgedeeld en op slaanden voel gereed gemaakt. Ten ruim I 1 ure verscheen de keizer in het renperk. Z. A3, was aan het hek van St. Cloud afgewacht door prins Napoleon en rle maarschalken tiegnaull de Saint Jean d'AngeUj en Magnan. !)e andere maar schalken llaridon v de hertog van ValukoffNiel de herlo» van Magenta Canrobert en Baragwuj dJHilliei's hadden zich vereenigd in het paviljoen der wedrennen. Bij zijne aankomst in hel kamp werd de keizer door fanfares en de toejuichingen der troepen hesroel. Het buffet der tribunes voorde wedrennen was herschapen in eene eet zaal waar op betel des keizers een prachtig dejeuner was gereed gemaakt. Daar de uitgestrektheid van het lokaal niet had veroorloofd er al de officieren der garde te vereenigen ontvingen deze aan hunne particu liere tafels de gereed gemaakte spijzenV»en den champagnewijn. Ten 1 ure bezocht de keizer vergezeld van zijn talrijken en schitterenden staf, bet kamp der troepenen nam de gemaakte schik kingen in oogenschouw. Na het front der kampemer.ts-linien en de verschillende deelen afzonderlijk te zijn langs gegaan gaf de keizer bevel de troepen in kolonncs te formeren, divisie - en eskadronsgewijze waarop onmiddelijk be langrijke veldmanoeuvres volgden. Op een ge geven teeken wierpen de pontonniers van de garde over de Seine een schipbrug volgens een nieuw stelsel waarop de overgang der rivier die in den oorlogzoo hoogst moeijelijke operatie, met eene bewonderenswaardige orde en snelheid plaats greep. Ten drie ure werden de troepen in hunne respective kampementen teruggeroepen, en vormden zij zich in linie om door den keizer in oogenschouw le worden genomen. Op het oogenblik dat dit bcrigt werd afgezonden defi leerden de troepen onder luid gejuich voorhij den keizer. lïr is weder sprake van eene nieuwe za- menkomst der maarschalken op St. Cloud waarin voornamelijk zal gehandeld worden over het voorstel bin te Cbambery eene nieuwe en aanzienlijke reserve bijeen te trekken. Ook te Lyon worden voortdurend belangrijke militaire maatregelen genomen. Uil Napels wordt gemeld dat aldaar een koerier is gearresteerd die uil Gaëla ko mende belast was met het overbrengen van brieven en eene som van 1 5,000 dukaten aan een gewezen kapitein der Zlwitsersche troepen. De policie heeft hij dien officier eene huiszoeking gedaan en hij hem een aantal wapenen bene vens eenige zeer verdachte documenten gevon den. Ten gevolge daarvan is hij gevangen ge nomen. Dit zal evenwel niet veel haten daar men alle reden heeft om te gelooven dat er nog een aantal personen te Napels reglslreeks met Gaëla corresponderen. Men schrijft uil Marseille van 30 October. Volgens berigten uit Gaëla van den 27 Oct. heeft de ontruiming van Capua door de Napoli- taansche troepen plaats gehad, ten einde dit be zettingsleger le doen terugtrekken op de linie van de Carigliano o:n den overgang dier rivier aan Cialdini le betwisten. Er heeft een gevecht plaats gehad met de voorhoede van het Piernon- lesche leger, dal zes uren aanhield. De Napo- litancn schrijven zich de overwinning toezij hebben vijf kanonnen veroverd de vijand heeft evenwel zijne stelling behouden. De koningen drie prinsen zijn gisterenavond naar bet leger vertrokken. Men ziel een groo- ten veldslag te getnoet. Het opperbevel des le gers is aan generaal Retucci ontnomen en aan generaal Sahano opgedragen Den 27 October heelt een l'iemontccsch eskader op de hoog'e van Gaëla nabij de mon ding der Carigliano vuur gegeven op de Napelsche troepen. De admiraal le Barbier de Tinan bevelhebber van het aldaar aanwezig 1'ranselt eskader heeft de Piemontezen genood zaakt het vuur te slaken. Dit berigt is reglslreeks van dit eskader naar Marseille overgezonden. Men schrijft uit Marseille van 30 October. Wij ontvangen berigten uil Napels van 27 October. Volgens die mededecliugen zou het leger van Garibaldi zijne vereeniging met dat van Victor Emanuel volbragl hebben en Cajaccio ont ruimd en door de Piemoulesclie troepen bezet zijn. Hel garnizoen van Capua moet tot op 1500 man zijn versmolten. Een bloedig gevecht heeft aan de oevers der Carigliano plaatsgegrepen. De vereenigde legers 50,000 sterk rustten zich lol een laatste en grooten strijd toe. Men

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1