W°.87. Woensdag 31 er, WOENSDAG ZATURDAG. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. A BONIS EM ENT S-P RIJS. Per drie maanden ƒ2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert.daags te voren, voor 10 ure 'smorgens. VEBS CHIJNT: P RIJS DER ADVERTENTIES. Gewone l21/5 cents de regel. Geboorte-y Huwelijks- e* Doodberigten van 6 regels a f 1 behalve heiTegelregt. 7,50 0,00 '20,00 0,00 11,50 0,00 12,5(1 0,00 0.00 6 'h ~r Openbare Raadsvergadering geliouden te Kier ik z e e den 29 October ISOO. Voorzitter mr. B. C. Cau. Secretaris mr. J. P. N. Ermerins. Afwezig de heeren dr. Keiler, met kennis geving en mrs. de Crane en v. d. Lek de Clercq. De notulen van 22 en 23 October worden ge lezen en daarin eenige wijzigingen en verduide lijking gebragt, ten gevolge van opmerkingen der heeren Houwer, mr. Fokkerenjonkhr.de Jonge, terwjjl op voorstel des Voorzitters daarin worden opgenomen de cijfers der scliutterlijke begrooting en die der teekenschool. De Voorzitter stelt voor, ten gevolge van het publiceren van het reglement op het Burgerlijk -Armbestuur, thans over te gaan tot de benoeming der regentenwaartoe Burgemeester en Wet houders 5 dubbeltallen hebben aanbevolen welke in de citatiebilletten vermeld zijn; hij deelt mede dat Burgemeester en Wethouders zich verzekerd hebbendat de aanbevolenen bij even- tuëele benoeming zich die betrekkingen zouden laten welgevallen tot de stemming overgaande benoemt de Kaad de heeren Jb. Broodman R. Koole D. v. d MaasJacob OchtmanJohz. en C. J. van Zandijk met algemeene stemmen wat den lsten 3den 4den en 5den en met 9 wat den 2den betreft terwijl de briefjes bij deze stemming werden opgehaaldverklaarde de Voorzitter, dat een lid hem te kennen had ge geven bij vergissing een anderen naam te hebben ingevuld dan hij bedoeld had dat hij zich echter niet bevoegd achte dit briefje te doen veranderen, dat hij dus den Raad voorstelde öf de stemming te vernietigen öf dezelve als geldig te beschou wen tot het laatste werd besloten nadat de uitslag beleend wasverklaarde jonkheer de Jongedat hij het geweest was die bij ver gissing thans den heer van der Maas had ge stemd dat hij ter voorkoming van verkeerde opvattingen er prijs op stelde men dit wist en daarom verzocht er nota van zoude worden ge nomen de Voorzitter meende dat de wet wilde dat dergelijke stemmingen geheim zouden zijn en de verklaring van jonkheer de Jonge dus niet in de notulen konden worden opgenomen door jonkheer de Jonge werd hier tegen gezegd dat hij in dezen vermeendetemogen zeggen hoedanig hij gestemd had. Daarna deelt de Voorzitter mede dat op zijne uitnoodiging de Wethouder Fokker zich met het voorzitterschap van het algemeen armbestuur zal belasten. Vervolgens dat bij hem is ingekomen een adres van den onderwijzer Bastmeijer om toe lage voor dit jaar, dat hij dit op rapport heeft gesteld in handen der plaatselijke Schoolcom missie en dat hij dit adres na ingekomen advijs ter tafel zal brengen in den volgenden Raad Hierna, dat de Kerkeraad der Hervormde ge meente eenige bedenkingen heeft ingebragt tegen de concept acte van opheffing van het con tract van 1817; dat deze bedenkingen Burge meester en Wethouders gegrond zijn voorgeko men en hij namens hen dus voorstelt; in die acte op te nemen dat alle bepalingen van het contract van 1817, behalve die omtrent de kapi talen worden opgeheven alsmede wat de Her vormden betreft ook de acte van den 30 Januari) 1854. Hierdoor valt ook weg de verdeeling onder al de armen van de opbrengst der Zondags- Collecte aan de huizen en zal hiervan ook aan de andere Armbesturen worden kennis gegeven. Hierna gaat de zitting overin comité. Bij de heropening brengt mr. van Dongen rapport uit op het voorstel tot regeling van het onderwijsvoor zoo veel betreft de scholen van den heer Top en mejufvrouw van der Velden, waarna de Vergadering geschorst wordt tot 's avonds 7 ure. Als toen was behalve de in vorige zitting af wezige leden ook met kennisgeving afwezig de heer P. C. Landsknegt, en zijn achtereenvol gens behandeld de door Burgemeester en Wet houders overgenomen voorstellen der Plaatse lijke Schoolcommissie omtrent deze Instituten welke allen zijn aangenomen. Waarna op voorstel van den Voorzitter be sloten wordt aan de Plaatselijke Schoolcommis sie den dank der vergadering te brengen voor de vele moeiten die zij zich omtrent de geheele rege ling van het schoolwezen gegeven heeft. Hierna is de zitting gesloten. Door gedeputeerde staten dezer provincie is de lijst vastgesteld van de te behandelen onder werpen in de najaarsvergadering der provinciale staten welke op den eersten dingsdag der maand November, zijnde voor dit jaar den 6, zal ge opend worden. De kamer van koophandel en fabrieken te Middelburg heeft zich bij een adres gedagtee- kend 23 dezer, tot z. exc. den minister van bin nenlandsche zaken gewend met verwijzing op hel nadeel en ongerief, dat voor den handel ontstaat uit de herhaaldelijk voorkomendestoring in de gemeenschap door middel van den rijks telegraaf. Zij verzoekt derhalve dat Zeeland van eene tweede telegraafverbinding worde voorzien, betzij door de lijn van Zierikzee over Noord- Beveland op Aiiddelbnrg door te trekken, ofwel die van Neuzen op Goes door de Schelde. Sedert eenige dagen heerscht te Bergen- op-Zoom de grootste bedrijvigheid in het aan voeren van kleine mosselen uit de Oost ^rschelde die door de landbouwers uit de omstreken tot be mesting hunner akkers op het boog land worden weggehaald en steeds goede resultaten opleve ren. In de lage of klei-gronden klaagt men bijna algemeen over de tallooze slakken waar mede die gronden bezet zijn. Dit vernielend ge dierte vermoedelijk ontstaan door het langdu rige natte weder en zware regens tracht men zoo veel mogelijk ie verdelgen. Door het O. Mbij het provinciaal geregts- hof in Zuid-Holland is den 22 dezer eene con clusie genomen welke ongetwijfeld veler be langstelling lot zich trekt. De eigenaar van een perceel in de Hoogstraat te Rotterdam had zich namelijk in hooger beroep begeven van een von nis der reglbank aldaar, waarbij hem eene tegen de gemeente ingestelde vordering was ontzegd bij welke hij zich verzette legen het doen weg nemen van den afgesloten stoep voor dal per ceel, tol den aanleg van trottoirs. De procu reur generaal acht de gemeente tot zoodanige handeling onbevoegd als zijnde in strijd met de grondwet, en vermeent dat daarbij de v oorge schreven wettelijke weg lot onteigening na be hoorlijke schadeloosstelling moei worden inge slagen. De uitspraak is bepaald op 3 Dec. Men schrijft uil Amsterdam van 25 dezer. Op den 13 Nov ember aanslaande zal voor het pro vinciaal geregtshof in Noord-Holland teregt staan L. T. oud 17 jaren timmermansknecht wonende te Alkmaar beschuldigd van moed- willigen doodslag. Uil de acte van beschuldi- diging blijkt dat de besch. op 8 Sept. II. in de tirnmermansschuur van K. Mooij te Alkmaar met S. de W. die aldaar kwam om spijkers te halen in twist en aan het worstelen is geraakt, ten gevolge waarvan de beschuldigde op deu grond is geraakt en door den versiagene alstoen met zaagsel is geworpen dat de besch. daar over driftig is geworden en met eene ijzeren pomp- haak die voor de hand stond aan S. de W. een slag op hel hoofd heeft toegebragt aan de gevolgen waarvan deze op den volgenden dag is overleden. De besch. beeft het hem ten laste gelegde bekend. De watertoestand van den iïaarlemmer- meerpoider is dank zij der gunstige weersge steldheid en de krachtige werking van den Lijn den reeds veel verbeterd en zal nog gunstiger worden door de huif» van den Cruquius welke stellig nog deze week in werking komt en niet over 14 dagen zooals hel berigt uil Haarlem mermeer veronderstelt De vooruilzigten zijn dus zeer opgeklaarde» men behoeft niet bevreesd te zijn, dat men het ongehoorde feit zal beleven dat een polder van circa 18,000 bunders in het natte jaargetijdehij hoog water geheel zonder bemaling zal zijn. Hoeveel water in eenigedagen bij slroomcn is nedergevallen kan daaruit blij ken, dal de Lijnden den 8 dezer hel water op meer dan zomerpeil 5,05 A. P. had gebragl en dal hel niettegenstaande de werking van dat stoomtuig tot gemiddeld 4,35 is verhoogd. Uit 's Hertogenbosch schrijft men van 22 dezer het volgende Het water heeft hierin den omtrek zulk eene vreeselijke hoogte bereiktdat de meeste pol ders zijn ingeloopen, ja schier alle landereijeu overstroomd zijn. Ook beginnen sommige groole wegen veel te lijden waardoor hel ver voer natuurlijk zeer belemmerd wordi. De groote weg van deze stad door de Langstraat is gisteren nabij's Hertogenbosch gedeeltelijk over stroomd en daarin een gal geslagen. Op den rijkssleenweg van hier naar Tilburg loopen twee bruggen nabij het fort Isabella groot gevaar door den sterken stroom of den golfslag weggeslagen te worden. Nadat aan het behoud van den dijk vaD den polder van Lm pel en Meerwijk reeds ruim f 500 besteed zijn beeft men dien aan het lot moeien overlaten. Nabij bet dorp Poe- deroijen en ettelijke andere plaatsen moeten reeds eenige koebeesten verdronken zijn. Aan den havenkant in deze stad ziet het er allertreurigst uit men was bezig dezen te herstellen en voor verzakking te bewaren doch het geheele werk is ondergeloopen. Uit Ambt Hardenberg wordt gemeld dat een landbouwer in hel afgeloopen voorjaar een stukgrond met aardappelen had bepool die van ééne soort waren maar bet land dat overal van eene gelijke boedanigheid was ge deeltelijk met koemest en gedeeltelijk met paar- denmesl had voorzien. Rij de rooijing ontdekte men nu dal de paardenmest meer dan het dubbel effect had uitgeoefend in de opbrengst van bet aardappel-product. Men schrijft uil Ommen van 24 dezer. Deze week is hier eene laatste partij van ruim l()0ü siuks halfjarige kalveren doorgevoerd allen in Friesland en Drenthe opgekocht voor 2 tot f 45 voor rekening van één Bruissiseh veehan delaar. Men schrijft uil Yeendijk van 22 dezer. Te Sidderburen beeft dezer dagen oen zeer noodlottig voorval plaats gehad. Zekere T. B.t kweekeling aldaar, naar buis gaande werd op den grindweg naar Apingadam door een jager, den heer G. van Zuidbroeh die hem wegens het plantsoen niet bemerkte terwijl hij op een vlugt patrijzen schoot, getroffen, met dat gevolg dat hem bet gezigt verschrikkelijk beschadigd is. Het linkeroog is geheel weg héLhóofd verba zend misvormd en de hagels zijn Bijna tot de her senen doorgedrongen. Onder onlijdelijke pijnen is de jongeling ten huize van den heer dr. Kloos terhuis gebragtom daar geneeskundig te worden behandeld. Men zegt dat de beer G. deze kos ten op zich genomen en bovendien een aanzien lijke som aan den jongeling verzekerd heeft. Uit Groningen meldt men van 25 dezer. Gisteren werd voor het provinciaal geregtsbof alhier eene zaak behandelddie in deze stad eene groote belangstelling beeft opgewekt. Dien dag stond namelijk teregl de kleermaker G. Engelshier ter slede woonachtig, beschuldigd van moedwilligen doodslag, daar hij in den nacht van den 21 op 22 Junij II. aan zijne vrouw zoo danige slagen, stooten en kwetsuren moet hebben toegebragt dat zij ten gevolge daarvan kort daarna is overleden. Nadat het hof zich met de voorlezing van de op deze zaak betrekkelijke stukken het afhooren van 2 deskundigen en 17 getuigen en de ondervraging van den beschul digde onledig had gehouden tot des namiddags half vier ure werd de verdere behandeling der zaak uitgesteld tot dien avond half zes ure. De procureur-generaal voerde toen hel woord en requircerde ten slotte do schuldigverklaring van den beschuldigde aan de hem ten laste gelegde misdaad en diens veroordeeling deswege tot tuchthuisstraf van niet minder dan 5 en niet meer dan 20 jaren en in de kosten waarna de verde diger van den beschuldigde mr. P C. J. G. Decker, advocaat alhierhet woord voerde. Ten 7 ure werd hetonderzoek gesloten en de uitspraak van het arrest bepaald op 31 October aanstaande. DU1TSCHLAND. Wehnen, 24 October. Gisteren avond waren al de schouwburgen dezer hoofdstad inwendig buitengewoon verlicht en stond bet geheele pu bliek bij het aanheffen van hel volkslied van zijne zitplaatsen op. Van de stadhouders in alle provinciën komen voortdurend berigten in we gens de vrengde door de jongste besluiten bij de bevolking verwekt. Met name in Hon garije schijnen alle sporen eener vijandige hou ding geheel te zijn verdwenen. Het aantal der in de bureaus van de bof- en staatsdrukkerij verkochte exemplaren van het keizerlijk manifest is tol 80,0U0 gestegen. Men schrijft uit Warschau van 25 dezer. De keizer van Oostenrijk legde beden morgen ten half tien ure een bezoek aan den keizer van li (is land in het slot Belvédère, ai. De keizer van llusland, de keizer van Oostenrijk de prins regent en de ministers die hen vergezelden hebben zich boden in conferentie vereenigd. Die conferentie duurde een uur. Waarschijn lijk zal de keizer van Oostenrijk morgen den keizer van llusland en den prins van Fruisscn naar Skierniewicz tol bel houden van eene jagt- partij vergezellen. Frans Josephzoo aanstaanden zondag te Weenen teruggekeerd zijn. Ten gevolge der ziekte van de Russische kei zerin moeder is hel reisplan des keizers veran derd. Er wordt geene jagtparlij gehouden. De keizer van Oostenrijk vertrekt heden voormiddag keizer Alexander en de prins regent vertrekken in den namiddag. Men schrijft uil Frankfort van 27 dezer, in dc gehouden bondsvergadering is medegedeeld dat Sardinië keunisbeeft gegeven van de blokkade van Ancona. Er is besloten deze kennisgeving ad acta tedeponeren en tevens te verklaren da

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1