jgï0.84. Zaturdag* 20 October, 1800 WOENSDAG ZATURDAG. Besturen en Administratief) Binnenlandsche Tijdingen. IERIKZEESClfflMRANT A BONNE ME N T S-P R IJS. Per drie maanden ƒ2,00. Franco per post 2,25. Inzendingder Adverl.daagste voren, voor 10 ure 'smorgens. VERS CHIJNT: P RIJS DER ADVERTENT IE N. Gewone 12'cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- er. Doodberigten van 1—6 regels a f 1 behalve lietïegelregt. 68 '8 52 'I, f 201 43=/, 41'/,, 48 46 Vs 30», 8 H'%. 7>,,u S'l, Vos. _A BEKENDMAKING. ütiKGEMEESTF.B en WethoüderS van /Aerikzee. Gezien de circulaire van den heer Commissaris des Konings in deze Provincie van den 8 Sep- tember jl. Provinciaalblad no. 97) houdende aan schrijving tol openbare afkondiging der bepalin gen van de artt. 27 en 42dcr wet op de Personele Hclasting van 29 Maart 1833 (Staatsblad no. 4) betrekkelijk de belasting naar lijdsgelang en de suppletoite aangifte. Hebben goedgevonden De ingezetenen (e herinneren aan de bedoelde wetsbepalingen luidende als volgt Art. 27. 1. Zoo wanneer een perceel hetwelk op den 15 Mei niet n gebruik wa3 of ook een woonhuis op hetzelfde tijdstip jnkel en op den voet bij de laatste zinsnede van art. 26 2 lepaald door eenen huisbewaarder bewoond zijnde, gedurende den loop des dienstjaars betrokken, in gebruik genomen of van nobilair voorzien wordt, zal de belasting volgens de uier eerste jrondslagen naar de hierboven bepaalde regten, deswege moeten vordeii voldaan, doch slechts naargelang van dat gedeelte des lieustjaars, hetwelk op het tijdstip der ingebruikneming, be- rekking of meubelering overig blijft *2. Ingeval de belastingschuldige welke zoodanig perceel ils bij 1 bedoeld, aanvaardt, in het dienstjaar bereids we tens een ander perceel was aangeslagen, en hij dit tot dien tijd oe, door hem gebruikte perceel verlaat, met wegvoering van alle roerende goederen hoe ook genaamd en zonder achterlating van huisbewaarder of van andere personen in zijne dienst, zal j iet bedrag van liet ten zijnen name op liet kohier gebragten lanslag voor al de vier bedoelde grondslagen gezamenlijk en j "n evenredigheid van liet nog te verloopen tijdvak worden af- j tetrokken van dat der op den voet als boven te doenen aan- j slag zonder dat indien deze aansla» minder bedraagt dan de vroegere, er eenige ontheffing zal kunnen worden gevorderd, j 3. De uitbreiding, vermeerdering, verwisseling of aan- schaffing van belasting voorwerpen der vier eerste grondslagen na 15 Mei zal behalve in de gevallen bij 1 en 2hierboven vermeld geen grond geven tot eenen nieuwen of verhoogden aanslag in den loop des dienstjaars. 4. Ter zake van zoodanige voorwerpen der vijfde, en zesde grondslagen, als na 15 Mei in dienst of gebruik genomen of aangeschaft worden zal de belasting naar gelang van den nog overigen tijd des dienstjaars zijn verschuldigd met dien ver stande, dat geene verwisseling van dienstboden of paarden met andere waarvoor geen hoogere regten verfchuldigd zijn op zich zelve tot het nogmaals aanslaan van denzelfden belastingschuldige zal kunnen aanleiding geven. 5. Het aanwenden tot belastbaar gebruik van zoodanige voorwerpen van de vijfde en zesde grondslagen als aanvankelijk tot onbelastbare einden aangelegd of gebezigd waren zal met aanschaffing worden gelijk gesteld zoomede wat aangaat de paardenderzelver geheel verlies van het tweede viertal hunner melktanden in den loop desjaars 6. Naar gelang de omstandigheden eens belastingschuldigen, in den loop des dienstjaars, met betrekking tot deszelfs voor werpen van de vijfde e n zesde grondslagen veranderen, zulks datvolgens de tarieven van art '7 en 21 der opklimming der belasting ten zijnen aanzien toepasselijk worden zal, wegens de dienstboden en paarden aanvankelijk gehouden die verhooging van den nog overigen tijd des dienstjaars zijn verschuldigd. Deze bepaling is mede van toepassing met betrekking tot de paarden, bij het opkomen van de omstandigheden aan het einde van 7 van art- 20 vermeld. 7. Paarden bij verschillende personen of gezinnen in gebruik, zullen ingeval die gelijktijdig voor een en hetzelfde rijtuig worden gespannen, hem, die zulks doet of wel eigenaar of gebruiker van het rijtuig ter zake van het grooter aantal paarden hetwelk alzoo mogt zijn gebezigd, dan waren aange geven mede aan de opklimming der belasting naar 6 doen onderwerpen. 8. Hoog er belastbaar gebruik van dienst- en werkboden of paarden, aanvankelijk minder belastbaar zal de verpligting tot eene evenredige verhooging der belasting van den nog overi gen tijd des dienstjaars ten gevolge hebben. 9. De tijd waarover de belasting looptzal, in betrekking tot al de grondslagen worden berekend bij vierendeelen jaars op het dienstjaar overschielende zonder dat een vierendeel jaars zal kunnen worden gesplitsten zullen als vierendeelsjaars worden beschouwd de tijdvakkenaanvangende met primo Mei, primo Augustus, primo November en primo Februarij. Art. 42. De zoodanigen, welke door eenige der omstandigheden, voorzien bij art. 27 in den loop des jaars komen te vallen onder de toepassing van het aldaar bepaalde zullenalvorens en naar gelang van het ontstaan dier omstandigheden en op de boete bij art. 35 en 39 vastgesteld verpligt zijn tot het in dienen van behoorlijke aangiften deswege, in voege als bij art. 30 voorgeschreven, zullende zij daarvoor een biljet ter invulling bij den ontvanger kunnen bekomen. Afgekondigd van het Raadhuis te Zierikzee den 17 October 1860. B. C. CaU Voorzitter, J. P. N. ERMERINS Secretaris, KENNISGEVING. De Burgemeester van Zieiikzee maakt bekend dat de Patentbladen over bet eerste kwartaal van bet loopende dienstjaar dezer gemeente ter Secretarie ingevuld gereed liggen om door de patentpligtigen in persoon te worden afgehaald binnen veertien dagen te rekenen van heden na welk tijdsverloop de onafgehaalde patentbladen door den Deurwaarder der Directe Belastingen zullen worden te buis bezorgd tegen betaling van 10 cent, voor elk patentblad, ingevolge de wet. Zierikzee den 18 October i860. B. C. CAU. KENNISGEVING. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen, dat. er op Maandag den 22 dezer des namiddags ten zes ure op het Raadhuis alhier, eene openbare vergadering van den Gemeente-Baad zal gehouden worden. Zierikzeeden 19 October I860. De Burgemeester, B. C. CAU. In de afgeloopene week zijn te Middelburg geëxamineerd 4 personen als hoofdonderwijzer, 13 als hulponderwijzer 1 als huisonderwijzer in het zingen 7 als onderwijzer in de Fransche en 2 in de Kngelsche taal 2 in de wiskunde I als onderwijzeres in de Fransche taal en 3 in de handwerken voor meisjes. Daarvan zijn toege laten 8 als hulponderwijzer, 4 als onderwijzer in de Fransche '2 in de Engelsche taal1 in de wiskunde, en t als onderwijzeres in de Fransche taal (allen volgens art. 1 der wet) en 3 als on derwijzeres in de handwerken voor meisjes. Naar men verneemt heeft de stoomboot de Stad Vlissingen no. 2, hare dienst moeten staken, dit schijnt een gevolg te zijn van een door een ingenieur van hel stoomwezen ingesteld onder zoek naar den toestand van den ketel waarbij zou bevonden zijn dat deze niet meer aan alle vereischten voldoet. Uit Axel schrijft men van 15 dezer Op heden bad alhier de treurige begrafenis plaats van vrouwe T. A. Buijze weduwe van wijlen den wel-eerw. zeer gel. heer dr. P. van Eek, in wieAxeleene barer meest waardige ingezetenen verloor De armen die zij in zoo velerlei op- zigten wel deedzullen dit verlies het meest regtstreeks gevoelen doch met hen plengden velen, die haar edel gedraghare onvermoeide hulpvaardigheid daar waar zij maar van nul kon zijn kenden en waardeerden een hartelijk welgemeende traan O het goede dal de edele gestorvene onder ons tol welzijn onzer armen met zoo veel geduld oprigtle en in stand wist te houden ga niet mei haar verloren maar v inde steun en hulp bijgebeel onze bui gerij! Zacht ruste haar assche in vredeen hare nagedachtenis blijve in zegening onder ons bewaard. Naar men verneemt wordt er onderzoek gedaan naar de erfgenamen van Josephus Koole zoon van Josephus en Cornelia de Veij. Genoemdo J. Koole, die van /eeuwscheu oorsprong moet geweest zijn is onlangs in het buitenland over leden en schijnt eenige fondsen nagelaten te hebben. De minister van oorlog heeft bepaald dat voorlaan nadat de eerste proef aan de verwach ting heeft beantwoord, bij elke kompagnie uit de miliciens van elke ligting twee korporaals zullen worden aangesteld waarbij minder op theoretische kennis, dan wel op ijveren prac- tische geschiktheid zal worden gelet. Dit wordt in het belang geacht zoowel voor de kaders van hel leger als van de schutterijen. Men schrijft uit 's Mage van 15 dezer. Het Instituut polytechnique universel te Parijs heeft dezer dagen een eere-diploma uitgereikt aan onzen stadgenoot, den heer prof. dr. S. Bleekrode, corresponderend lid van het Instituut, voor zijne letterkundige en wetenschappelijke werken. Dezer dagen meldde de Deutsche Courant, dat de heer Grisartte Delft, bij den schutters wedstrijd, onlangs te Keulen gehouden, den eersten prijs bestaande in een kasteel met on- derboorigheden had behaald. Thans berigt de zelfde courant, uil een Duilsch blad dat aan het plan der stedelijke regering van Keulen om bedoeld aan den Rijn gelegen kasteel enz. als eersten prijs toe te kenneo geen gevolg is gege ven omdai de vereischtesom om li«t landgoed aan tekoopen, niet was bijeengebragtC( Wij vernemen," voegt de Delftsche Courant er bij dat de beer Grisart zijne aanspraak op den eersten prijs des noods langs den weg van reg ten zal doen gelden." Te Rotterdam beeft een treurig ongeval plaats gehad de lste luitenant plaatselijke ad judant aldaar, de heer T. J. Jager, verliet jl. vrijdag avond ten 7 ure, zijne woning en kwam niet terug den volgenden morgen werd hij gevonden aan de Kruiskade in eene zittende houding nabij het water. Men veronderstelt dat hij door de duisternis misleid in het water geraakt, zich nog buiten de sloot heeft weten te redden, en de krachten hem toen zijn ontzonken, want bij de ontdekking gaf hij nog eenige tee kenen van leven welke kort daarna door den dood Werden opgevolgd. Men schrijft uit Capelle van 15 dezer. Voor eenige dagen kwam in de Nieuwe Rotter- damsche Courant een berigt voor uit Raamsdonk waarin melding werd gemaakt van een getuigen verhoor, ingesteld ten gevolge eener aanklogt legen ds. A, P A. du Clouxdie, den 15 Junij II. aldaar in de vakature predikende, in zijne leerrede met minachting van Z. M. den koning en Hl», huis zou gesproken hebben. Als eene aanvulling op dal berigt kan gemeld worden dat weinige dagen na dat verhoor eene andere verklaring aan den minister van justitie is opge zonden waarin p. m. 200 toehoorders uit vijf verschillende gemeenten betuigen, dat door ds. du Cloux niets is gesproken, dal kwetsend of be- leedigend was voor den koning of Hl), huis terwijl onderteekenaars zich verder bereid ver klaren dit onder eede Ie bevestigen. Men schrijft uil Schagen van 12 dezer. Gisteren middag ten 12 nre is te Pelten op strand gekomen, hetkofschip Remke, kaptScherpbier, van Lihau naar Schiedam bestemd geladen met gerst en haver. Yan de equipage bestaande uil 8 per sonen zijn 6 omgekomen de kapitein zijne vrouw en twee kinderen zijnde een meisje van 8 en een jongentje van 3 jaar de stuurman en 1 matroos terwijl 2 mal rozen van 's middags 12 lot 's avonds 8 ure in hel wand zich vasthoudende als toen met de reddingsboot geadsisleerd door eene loodsboot behouden aan strand zijn ge- bragt. Hartverscheurend was het van het strand deze schipbreukelingen in levensgevaar te zien zonder door de hooggaande zeeën eenige red ding te kannen aanbrengen. Oe gezagvoerder zijn jongste kind aan zich vast gehouden heb bende zag het van koude bezwijken terwijl zijne vrouwen dochtertje mede van koudeen on gemakken bezweken levenloosop het dek lagen. De echtgenoot en vader sprong op dit vopr hem zoo ontzettend gezigt in zeeen vjsnd alzoci in de golven den dood. Drie lijken zijn inmiddels aangespoeld, terwijl er nogdrie vermist worden. Van hel schip Is niets meer te zien het is ge heel uil eikanderen weggeslagen. Men schrijft uit Wijhe Sedert eenigen lijd worden in deze environsde nuchtere kalveren die gewoonlijk in dit jaargetijde hier voor 2,50 a 3 van de hand gezet worden door vele Gel- dersche kooplieden voorden buitengewonen prijs van 10 a 1 2 per stak opgekocht. Uit Harderwijk meldt men van 15 dezer. Het aanhoudende en regenachtige weder heeft in deze streken een nadeeligen invloed op den aardappeldaar de aardappelen die nat gerooid worden in korten tijd geheel verrotten en men bevreesd is, dat die, welke nog niet gerooid zijn hij zulk weder in den grond zullen verrot ten. De prijzen zijn dan ook in weinige dagen zeer gestegen. Deroode aardappelen gaan thans voor ƒ2,50 en de witte voor 3,50 a 1 van de hand. Uit Luxemburg wordt gemeld dat hel in den nacht van 11 op 12 dezer aldaar heeft ge sneeuwd en dal des ochtends de daken en hoornen nog met sneeuw waren overdekt. Uit onderscheidene andere plaatsen wordt mede vermeld dat reeds een vrij belangrijke hoe veelheid sneeuw is gevallen als le Cambéry waar zoowel de sneenw als de nachtvorst groote schade aan den druivenoogst schijnl te hebben loegebragt te Orleans le Lyon enz. Hij verzending van brieven naar Brazilië of andere siaten van Zuid-Amerika over Frankrijk, is frankering niet meer verpliglend en moet zij, verlangd wordende op de adressen zijn aangeduid. In het Balaviaascli Handelsblad leest men het volgende. Min gunstige tijdingen vooreerst van Bandjer- massing. Onze vrees, dat de strijd aldaar niet als genoegzaam beëindigd mogt worden be schouwd dat er aan geene duurzame rust te denken viel vóór de hoofden van den opstand zouden zijn onschadelijk gemaakt schijn; 'e worden bewaarheid. Ken groot aantal o delingen heeft zich in de nabijheid van Amcathay weder vereenigd en bereidt zich voor om nar,, vallenderwijze le werk te gaan. Wel zijn dade lijk maatregelen genomen om hen ten onder le brengen wel twijfelen wijniet of onze dappere troepen zullen ook nu de zege behalen in.nr het blijkt toch uit dit feit hoe weinig de vijand zich nog ter nedergeslagen gevoelt hoo weinig het eigenlijk afdoet hem hier en daar op de vlugt te jagen, zijn kampongs in brand te steken en hen die. niet hard genoeg wegloopen dood Is schieten zoolang de invloed tan hoven niet ge. fnuikt geworden is. De noodzakelijkheid van meer energieke maatregelen om dat doel le he reiken wordt ook door den komroanUant der expeditie ingezien zoo hel ten minste vaar is. dal hij eene aan'ienlijke versterking heeft aange vraagd. Gelukkig beslaat er een groot vcrirou- wen in z. exc. den luitenant-generaal komman- danl van hel Indisch leger men behoeft niet te vreezen dal hij doortastende middelen waar ze noodig zijn ongebruikt laten zal. En wél hebben wij behoefte aao dat verlrou- wnnom kalm te blijven hij de ontzettende mare, die wij den 18 dezer uil de Javasche Courant ver namen en waarvan ons later nadere bijzender- heden zijn medegedeeld. In den avond van den 17 is een opstand uitgebroken onder de lïuro- v pesche troepen in de Wurtemburgsche gaztriie te Samarang waardoor de vreedzame burgerij dier stad aan de vreeselijksle gevaren is blootge steld geweest. Yan 9 ure 's avonds to; ure in den morgen hebben de zaamg<-zworcm-o zien staande gehoudeaen getracht het cordon le door-

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1