83. Woensdag: 11 October. 1860 WOENSDAG ZATURDAG. D. L BAMBERG. Besturen eo Administratiën kennisgeving. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. I: ZIERIKMHOURANT A BONNEMENT S-P R IJ S. Per drie maartden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert.daagste vorenvoor 10 ure 'smorgens. VERS CRIJ N T: Voorstelling van dén Heer De llofmcchanicus D. L. BAMBERG, zal op aanstaanden donderdag avond in de Concertzaal alhiereene representatie geven. Inderdaad eene verrassende tijding voor liefhebbers van tours d'adresse dubbel aangenaam, nu in vele jaren aan het publiek alhier het genot niet te beurt viel van zulk eene vermakelijkheid. Wel kom hoogst welkom is daarom bet bezoek van den beer Bamberg wiens roem zoo wel geves tigd en met zijne boog geklommen jaren niet verminderd is, die met zijn lijd steeds mede ging en die met volle regt een meester in zijne kunst mag heeten. Wij twijfelen er dus niet aan, dat hel publiek door zeer talrijke opkomst van zijne sympathie zal doen blijken. Het zal dan getuige zijn van de onbegrijpelijke vlugheid en behen digheid van een man die reeds 74 jaren telt en die ofschoon reeds oud wat het getal zijner jaren betreft toch nog jong is als kunstenaar bet zal de waarheid beamen van hetgeen voor twee jaren iemand regt geestig van hem ge tuigde Bamberg schijnt ook met hel cijfer zijner jaren te goochelen want bij is nu >2 jaar, maar hij brengt door zijne niette evenaren vlug heid ons in den waan dat hij pas 27 jaren is. Mogten wij hem op jongeren leeftijd zien werken en bem toejuichen hel zal ons nu goed doen te zien dat de ouderdom op bem geen invloed heeft uitgeoefend en dal hij nog steeds isde goochelaar par excellence, die ons dingen doet aanschouwen die aan wonderen en loovenarij doen denkeu. Onze buide aan dien Nestor in de goochelkunst dan gebragt en een bewijs ge geven van algemeene belangstelling, door op donderdag avond hom 'net een bezoek te ver» eeren daar door zal men zich tevens een avond van zeldzaam gesmaakt genoegen verschaffen en vreugde bereiden aan den kunstenaar die met eer is grijs geworden. Burgemeester en Wethouders van Z.ierikzc, brengen Ier openbare kennis dat hel eerste aan- vullings kohier der hoofdelijke belasting van deze gemeente over het loopende dienstjaar door den Gemeente Raad op den 9 dezer is vastgesteld en van af den 15 dezer, gedurende acht dagen ter Geineente-Secrclarie voor een ieder ter lezing zal liggen ingevolge de wel. 'I.ierikzeeden 10 October 1560. B. C. CAU Voorzitter. J. P. N. ERMERINS, Secretaris. NoordGouwe, 15 October. Gisteren werd in deze gemeente een heucbelijk en zeldzaam feest gevierd en wel bet vijftigjarig huwelijksfeest van Jac. Slouijesdijk en Dina Lowersingeze tenen dezer gemeente. Des morgens werden zij door het rijtuig van den burgemeester dat smaakvol versierd was in bunne woning onder Schuddebeursafgehaald en naar de kerk ge 1 reden alwaar de leeraar hun in zijn gebed en dankzegging op treffende wijze gedacht. Bijna uit elke woning wapperde ter hunner eere eene vlag. De gemeenteraad bad op milde en on bekrompen wijze zorg gedragen dat zij dien dag feestelijk konden vieren eh èen goed onthaal aan hunne kinderen en kleinkinderen en vrienden konden bereiden. Des namiddags ten 5 ure begaf zich de raad met den secretaris in persoon naar hunne woning en werd hun bij monde van laatstgenoemden een hartelijke beilwensch toegebragt. Het achtenswaardige echtpaar was zeer getroffen over zooveel belangstelling. Lang zal deze dag alhier in aangename berinnering blijven. Door den regter in het eerste kanton te Amsterdam werd eéne niet onbelangrijke regis- vraag beslistnamelijk of de vervrachter gehou den is den bevrachter of geconsigneerde te doen insinueren dat de bedongen of wettelijke lig dagen verstreken zijn, wil hij zijn regt op de vergoeding van overligdagen doen gelden. In het bedoelde geding werd door den schipper die eene dergelijke insinuatie had gedaan ver goeding der kosten daarvan geëisebt van den ge consigneerde. De kantonregter heeft echter overeenkomstig het namens den gedaagde door mr. T. M. C. Asser voorgedragen stelsel den eisch ontzegd en dus beslist dat de insinuatie in het bier bedoelde geval niet vereiseht wordt. Men meldt uil Batavia van 23 Augustus. Te Sarnarang is een gevaarvol oproer onder de Zwilsersche soldaten uitgebarsten doch met kracht gedempt. Te Banjermassing beslaat behoefte aan ver sterking der zich daar bevindende krijgsmagt. Men leest in de Leidsche Courant het vol gende. Er is in de laatste dagen veel gesproken over het ontdekken van een schandaal, daarin beslaande dat een meisje alhier gedurende ge- ruimen lijd van den kant eener stiefmoeder aan mishandelingen van allerlei aard had blootge staan. Tot beginsel aangenomen hebbende met de mededeeling van geruchten vooral waar hel gevallen als het bier bedoelde geldt behoedzaam te zijn hebben wij gemeend te moeten afwach ten wal een geregtelijk onderzoek aan hel licht braglen achten wij ons gelukkig aan dit be ginsel ook nu weder getrouw te zijn gebleven. Dal onderzoek toch, dezer dagen gehouden heeft tot uitkomst gehad dat de vrouw aan geene misdadige handeling welke ook schuldig is bevonden maar dat veeleer de dochter den el- lendigen staal, waarin zij gevonden werden die het noodzakelijk maakte haar naar hel stede lijk ziekenhuis over te brengen aan hare verre gaande onreinheid en moedwillige verwaarloo- zing des ligchaams te wijten heeft. Volgens de Delftsclie Courant heeft de heer G. T. M. G. Grisarlte Delft op een concours van scherpschutters, dat onlangste Keulen heeft plaatsgehad, den 1 sten prijs, zijnde een land goed ter waarde van ruim ƒ70,000 behaald. Men schrijft uit Sliedrecht van 10 dezer. LI. maandag avond begaf zich de arbeider Klein, een oppassend jongmensch van 21 jaren, met een geladen geweer in een bootje naar de grien den op deu Bicsbosch. Sedert is niets meer van hem vernomen alleen heeft men den volgenden morgen een gedeebe zijner boot, waarvan het overige verbrand schijnt, met zijn hond er bij gevonden. Niettegenstaande alle nasporingen beeft men den vermiste tol heden niet mogen vinden. Men gist dal zijn geweer is afgegaan waardoor hij gewond en over boord is gevallen, en dat zijn bootje, waarop zich een zeil bevond van het schot is in brand geraakt. De wiide eenden die in de eendenkooijen te Wanneperveen en inden omtrek'sjaars in grooten getale worden gevangen en meestal naar I Holland werden verkocht voor ƒ40 a ƒ42 per lOOstuks zijn thans reeds ten gevolge van nieuw P RIJS DE R AD VE R TEN T IE N. Gewone 12'I, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- er. Doodberigten van 1—6 regels a 1 behalve hetZegelregt. geopende regtstreekscbe verzending naar bet bui tenland tot den prijs van 50 per 100 stuks ge stegen. Dezer dagen gebeurde Ie Texel bet vol gende waarbij men gelukkig met den schrik vrij kwam. De dienst in de r. k. kerk was afgcloo- pen en al de bezoekers waren zoo men meende, naar huis gekeerd toen de dienstbode van den pastoor beweging in de kerk ontwaarde, ja zelfs dat er glasruiten worden gebroken Diefstal was de eerste gedachte. Onmiddelijk werd deze be weging aan de buren kenbaar gemaakt en de bulp der rijksveldwacbt ingeroepen. Men door zocht het ledig kerkgebouw maar vond niets. Doch eindelijk ontdekte men dat een kind tij dens de dienst in slaap gevallen in dien toe stand gedurende eenige uren verbleven was, lot dal het eindelijk met schrik wakker werd en door een der glasruiten de kerk ontkwam. Men schrijft uit 's Hertogenbosch van 10 dezer. De minister van justitie heeft bij circu laire-aanschrijving de belrokken ambtenaren uilgenoodigd bet getal deurwaarders-plaatsen bij ontstane vakature niet aan te vullen maar beneden bet maximum te doen dalen, omdat daar, waar de wet dit toelaat.de dagvaardingen en ver- deregeregtelijkeaklenzoo veel tnoglijk beteekend worden door rijks veldwachters of andere be ambten met uitsluiting der deurwaarders waardoor de werkzaamheden en inkomsten der deurwaarders in den laalsten tijd onmisken baar en niet onbelangrijk zijn afgenomen. Door eene geleidelijke en oordeelkundige inkrimping van bet getal deurwaarders zounaar's minis ters gevoelen bet verbroken evenwigt kunnen worden hersteld en bel deurwaatdersaittbl weder voor allendie het bekleedeneen voldoend middel van beslaan kunnen opleveren, Men schrijft uil Vollenhoven van 6 dezer. De hevige wind van eergisteren dreef het zee water zoodanig buiten zijne oevers dal de Uiter waarden lusschen bier en Blokzijlgeheel wer den overstroomd. Terwijl bet den landlieden veel inspanning kostte hun vee in tijds weg te voeren verbleven inmiddels aldaar nog een vijf stuks runderen op eene boogie grazen .onbewust van het gevaar dat ben door de omgeving van het bruisende zeenat bedreigde. In dien toe stand bood zich zekere Schokker W. K. alhier wonende aan om het in gevaar verkeerende vee levend op hel droog» te brengen voor elk koebeest één schepel aardappelen lol loon be dingende. Daar dit aanbod werd aangenomen begaf de wakkere zwemmer zich te water en had het geluk den bedongen prijs in betrekkelijk korten tijd te verdienen. Men meldt uit Harlingen van 10 dezer. De uitvoerhandel op Engeland schijnt zich van tijd lot tijd over meer produkten uit te strekken. Heden werden aan boord van een der Engelsche booten ingescheept honderd levende ganzen die onder geleide van een opzigter met de boot Burgemeester Zijlslra uit Overijssel gisteren waren aangebragl. Ook is een handelshuis hier ter slede sedert eenige weken bezig met afschepen van in deze provincie gewonnen hooi, dat in bet pakhuis vooraf door eene hydraulische pers in eengewerkt is dag en nacht is meii met dien ar beid bezig. Een ander handelshuis, dat insge lijks hooi verzendt, laat bet persen ter plaatse waar hel gewonnen wordt. Het dagblad Ie Nordspreekt van eene voor veehouders belangrijkeonideiiking. Een grond eigenaar Ie Moskou zou n. I. een middel hebben aan hel licht gebragt om hel vee tegen bcsmet- tenden typhus te behoeden. Hel middel is zeer eenvoudig het beslaat in de inëating van het speeksel van het zieke dier onder de huid der dieren die met de plaag bedreigd zijn. Deze iuënling schijnt wonderbare uitkomsten op te leveren. Ziehier hoe men te werk gaat Men neemt het speeksel van eenen os die met de typhus beheht is vervolgens maakt men eene snede van omtrent 2 cenliinetqis in de huid langs de binnenkant der dij men ligt die met den vinger op om er een zakje in te maken en men Iaat er het speeksel in. Het dier wordt door een ligte ongesteldheid aangedaan die geen gevaar oplevert en het van den typhus be vrijdt welke ziekte zich niet meer vertoont bij die welke er eens door aangetast zijn geweest. DUITSCHL AND. Naar men verneemt zuilen de strijdkrachten in Yenetie op 200,000 man worden gebragt. Het (c Beslh verschijnende dagblad Magyar Sn/je meldt in zijn jongste nommer, dal de graaf Eduard Karolgi op zijne terugreis van Ostende naar Beslh te Salzburg in verzekerde bewaring is genomen. FRANKRIJK. Een der Brusselsche bladen heeft dezerda- gen een merkwaardig feit medegedeeld. In de l'arijsche Gazette des Tribunaux van 28 Septem ber 1831 vindt men namelijk het verhaal van een proces, dat der gravin M.moeder van een der aanzienlijkste vorstinnen van Europa door de broeders van baren echtgenoot werd aange daan. Uit dit proces blijkt, dat graafje M. in 1823 bij zijn overlijden geen kinderen nalieten dat de twee geruimen tijd na het overlijden van den graaf geboren dochters van de gravin geen regt hadden den naam van den graaf te voeren. Eene dier dochters, zegt hel blad in kwestie was de hertogin d'A. De andere beeft een rijk huwelijk aangegaan en woont gewoonlijk te Saint-Cloud. (In sommige hladen worden dena men Monlijo en Alba niet verzwegen en ook de keizeriu der Franschen genoemd. In het dorp Nijoris in het departement de Drómebad in de maand Julij een geval plaats dal hij vernieuwing doet zien op welke wijze de Roomsche kerk bekeerlingen zoekt te krijgen. Den 7 Julij verdween, geheel onverwacht eene Proleslantscbe dame mcj. Louisa Afhard uit de ouderlijke woning. Dien zelfden dag schreef de Roomsche priester van het dorp een brief aan den vaderwaarin hij hem herigttc dat zijne dochter het Roomsche geloof had omhelsd. De vader hierover verwonderd en bedioefd vraagde zijne dochter te zien en te spreken om uit haren mond haar geloofsovertuiging te vernemen en van de opreglheid er van zich te overtuigen. Uit werd geweigerd. De dochter was reeds op eene verwijderde plaats verborgen. De keizerlijke procureur en de procureur-gene- raai weigerden lusschen beide te komen en de commissaris schreef eenvoudig Mej. Achard is naar een andere plaats gezonden. Later werd de vaderonderrigl dal zij herdoopt was en zich in een klooster bevond. Na twee maanden vruchteloos zoeken is de plaats van haar verblijf hem nogonbekend. Alleen heeft hij een brief van baar ofschoon niet door haar geschrevenontvangen, waarin zij spreekt van haar groot geluk. Dit vond plaats niet in Toscane maar in bet vrije Frankrijk (#s-) Men schrijft uit Marseille van 12 dezer. De pakelboot uil Konstautinopel die door een woedenden storm welke in de Middelandsche zee geheerscht had wasopgehouden is nu aangeko men en heeft beriglen van 3 dezero>ergebragt. De gioot-vizier stond op bel punt om i an zijne reis door verschillende provinciën des rijks terug te keeren. De divan volhardde in het voorn», men om den eersten minister met eene finan- liële zending belastnaar bet westelijk Europa te doen vertrekken. Het Oostenrijksch eskader

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1