Zaturdag 1.3 October. 1860 WOENSDAG ZATURDAG. JS°. 82. Besturen en Administratie» Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. ZIERIKZEESMBANT ABONNEMENT S-P RIJS. Per drie maanden ƒ2,00. Franco per post 2,25. Inxendingder Advert.daagste voren, voor 10 ure 'smorgens. VERS CHIJN T P RIJS DER ADVERTENT IE N. Gewone 12'/i cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van 16 regels a f\ behalve hetZegelregl. 102 101'/, 9 6'/a 77 773,, f 206 24";>. 68', 52",e f— 43 V, 41'/, 48 47",. 39% '2"„ 12 V. 11Va urt 6 6 Openbare Raadsvergadering- gehouden te Xierikzee, den 8 October I860. Afwezig de heeren mr. Fokker, Landsknegt en van der Vliet. De Voorzitter opent de vergadering en geeft kennis, dat mr. Fokker door afwezigheid verhinderd is de vergadering bij te wonen en dat hij van deu heer Landsknegt kennisgeving van verhindering heeft ontvangen daarop zegt hij bij gele genheid dat hij een nieuw mandaat als Burgemeester heeft ontvangen, behoefte te gevoelen zich op nieuw in het vertrou wen der leden aan te beveleumoet hij schromen in te stemmen met de vleijende woorden door een Lid van het dagelijksch bestuur in de vorige zitting gesproken; hij erkent dat hij door die herbenoeming zich vereerd gevoelde en zij hem aangenaam was vereerd omdat hij er in ziet een be vestiging van het vertrouwen van het hooger bestuur aange naam was zij hem; niet om de genoegens,die de betrekking oplevert mogteu die er ook al aan verbonden zijn daar staan ook bezwaren tegen over maar omdat hij dezelve met lust en ijver vervuld heeft, niet alleen uit pligtbesef, maar ook uit belangstelling in het welzijn der gemeente. Kij weet dat dit niet volkomen was maar hij heeft dit gedaan naar zijn beste weten; daarom zoude het hem leed gedaan hebbeu, zoo hij na de öjarige vervulling door een auder ware vervangen in die 6 jaren heeft hij vele ervaring opgedaan naar de goed keuring van allen te streven wist hij dat ijdel zoude zijn maar hij heeft ook gezien dat zonder de medewerking van allen zijn streven geheel vruchteloos zoude zijn en die zoo noodige medewerking heeft hij ruimschoots ondervonden niet alleen stelde de Raad hem steeds als Leden van het dagelijks bestuur mannen ter zijde met wie hij op de aangenaamste wijze werkzaam wasmaar zij ondervonden vele bewijzen van vertrouwen in de wijze waarop hunne voorstellen steeds wel willend werden ontvangen en ondersteund, in de hoop dat die medewerking en dit vertrouwen hun ook in het vervolg zal worden geschonken, beveelt hij zich voortdurend in de welwillendheid der Leden aan terwijl hij gaarne de verzeke ring geeft voort te zullen gnan naar zijn beste weten en kracht ten nutte der gemeente te trachten werkzaam te zijn. De notulen der voorgaande vergadering worden goedgekeurd. De Voorzitter doet voorlezen eene missive van Gedeputeerde Staten houdende bedenkingen op de regeling van het lager onderwijs in deze gemeente en het antwoord van Burgemeester en Wethouders daarop, die voor kennisgeving worden aan genomen. Piene missive van Gedeputeerde Staten geleidende eene nota van bedenkingen bij het ministerie van Binnenlandsche Zaken, gerezen tegen de verordening tot heffing van schoolgelden a. dat de vooruitbetaling van schoolgeld minder wenschelijk voorkomt, daar het aanleiding zoude kunnen geven dat de ouders de kinderen terughielden. <5. dat voor de twee openbare scholen verschillend schoolgeld is bepaald maar niet blijkt dat er verschillend onderwijs wordt gegeven. Burgemeester en Wethouders stellen voor op punt a te ant woorden dat men geen reden vindt om hierop terug te komen; tot toelichting hiervan zegt de Voorzitter dat de ondervinding sedert verscheidene jaren geleerd heeftdat 'vooruitbetaling niet schadelijk werkt, het heeft namelijk plaats op de Tusschen- schooldie gebruikt wordt door een stand voor wie vóóruit betaling wel het meest zoude drukken en dat men het later doen betalen schadelijk acht voor de finantiën daar het innen der gelden veel bezwaar zoude kunnen opleveren jhr. de Jonge zegt dat ook bij anderebijv. verbruik belastingen vooruitbetaling plaats heeft, en het. juist een reden zal zijn de kinderen beter ter schole te zenden daar men zal willen ge nieten van het reeds betaalde; terwijl omgekeerd wanneer men eene maand later moest betalen men de kinderen eerder te huis zoude houden om de betaling op te houden. Mr. de Clercq ziet niet in dat de zaak anders kan geregeld worden hij zoude kunnen begrijpen dat men vooruitbetaling van eene geheele maand te bezwarend vond en daarom 14 of 8 dagen stelde de Voorzitter merkt op dat die vooruitbetaling (van eene maand) niet zoo groot is daar de som over het geheele jaar slechts/4,80 bedraagt. Op punt b stellen Burgemeester en Wethouders voor te ant woorden dat werkelijk verschil in het onderwijs bestaatdaar op de school voor meervermogenden ook wiskunde (meer uit gebreid lager onderwijs) wordt gedoceerd. Deze voorstellen worden aangenomen en zal dit aan Gedepu teerde Staten worden medegedeeld. Wordt gelezen eene missive van Burgemeester en Wethou ders van Kerkwerve verzoekende om met 1 Januarij )8fil aan de kinderen uit Rengerskerke toegang op de scholen alhier te verleenen daar van af dien dag te Kerkwerveslechts eene openbare school, in de kom der gemeente zal bestaan, en de kinderen in den winter gemakkelijker deze stad dan die ge meente kunnen bereiken terwijl Gedepufeerde Staten bezwaar tegen ééne school zouden maken zoo niet de gevraagde toe stemming dezerzijds werd verleend. Overeenkomstig het voorstel van Burgemeester en Wet houders wordt beslotenaangezien op de armen- en tus- 8chenechool geene plaatsruimte voor kinderen uit andere gemeenten isaan het bestuur te Kerkwerve zulks mede te deelen met tekennengevicgdat de kinderen tegen betaling der schoolgeldende scholen van de onderwijzers Bastmeijer en Rensen zullen kunnen bezoeken. Wordt gelezen eene missive van het bestuur te Middelburg, geleidende 3 exemplaren van het vastgestelde reglement en de vrachtlijst voor het beurtveer tusschen deze steden mef verzoek die vast te stellen en als dan aan Gedeputeerde Staten op te zenden ter goedkeuring. De Voorzitter deelt mede, dat reeds geruimen tijd over dit punt correspondentie is gevoerddat een concept-reglement door Middelburg is voorgesteld, dat de Kamer van koophandel hierop is gehoord en hare beden kingen aan Middelburg zijn kenbaar gemaakt waarop nu dit reglement i* ontvangen hij steltvoor een exemplaar ter visie te leggen voor de Leden en een ander met de gevoerde correspondentie en de aanmerkingen van de Kamer van koop handel te stellen in handen der heeren van der GrijpLands knegt en van der Vliet; alzoo besloten. Een exemplaar van het reglement voor de Industrieschool wordt voor de Leden ter Secretarie ter visie gelegd en zal daarna in de boekerij geplaatst worden. De Voorzitter deelt mede, dat indertijd de directie der Burgerbewaarschool door het bestuur in staat is gesteld fondsen te erlangen tot aaukoop van ;het gebouw dier school, onder verpligting om wanneer die gelden zouden zijn afgelost of de school vroeger werd opgeheven het gebouw aan de stad in eigendom aaD te bieden, dat' de aflossing thans heeft plaats gehad en" de direötie aan hitre vérpligting om het gebouw in eigendom aan te bieden heeft voldaan, echter met tekennen- geviug, dat, zij verwacht de kosten van onderhoud nu ook door de gemeente zullen gedragen worden; tevens dat de locale ruimte te klein wordt, zoodat men naar een ander gebouw zal moeten omzien, waarom het welligt wenschelijk zoude zijn dal haar de vrije beschikking over het huis werd gelaten, ten einde door verkoop of onderzetting de noodige fondsen te kunnen vinden terwijl zij in allen gevalle vertrouwt dat het lokaal voor hetzelfde doel zal bestemd blijven en de school na een meer dan 20jarig bestaan niet zal worden opgeheven; namens Burgemeester en "Wethouders stelt hij alsnuvoor, in aanmerking nemende, dat de kosten van onderhoud en die van overdragt vrij aanzienlijk zullen zijn, dat er geen gelden vnn de gemeente vroeger aan zijn ten koste gelegden het belang der stad de overname niet medebrengt bet bestuur omtrent het gedane aanbod diligent te verklaren en haar verder den eigendom van het gebouw te laten dit voorstel wordt aan genomen. Burgemeester en Wethouders vragen en erlangen autorisatie om af- en overschrijving ran onvoorziene uitgaven 600j voor schade bij den jongsten storm aan den "West ha ven dijk overkomen (deze schade is boven de ƒ100 die de aannemer in eens moet dragen) en ƒ300 voor de meubelering en danr- stelling der gazleiding der comparitiekamer in het telegraaf- gebouwdie thans gereed is en waarvan de Leden door den Voorzitter verzocht worden inzage te nemen. Thans is aan de orde het rapport der commissie op het reglement van het Burgerlijk Armbestuur. De Voorzitter doet voorlezen het reglement, waarbij het i contract van 1817 wordt ontbonden met bepaling, dat aan de Roomsch Catholijke en Evangelisch Luthersch gezindheden sub-idie zal worden toegekend voor de verpleging hunner j hier gevestigde armen. j De Voorzitter vraagt of iemand over de algemeene strek- king het woord verlangt. Mr van Dongen zegtdat hoewel het hem leed doetdat tengevolge de aau9chrijving der synodale commissie er wat de Hervormden betreft, verandering zal moeten komen hij, omdat bij de voordragt het finantiëel belang der gemeente is in het oog gehouden, niet zal ziju tegen het voorstel; niet temin meent hij eene bedenking te moeten opperen hij ziet namelijk bezwaar in eene particuliere regeling van het arm wezen hij meent dat met deze voordragt de wet op het arm wezen zal worden ingevoerd, die wet verbiedt z. i.'uitkoop (d. i. subsidie) voor armenzorg, en alzoo ziet hij strijd tusschen deze voordragt en de wetde Voorzitter en mr. de Clercq bestrijden ditbeiden toonen aan dat schikkingen met armbesturen bij de wet niet verboden zijndat sedert de werking der armenwet (1854) door het contract van 1817 zoodanige schikking hier bestond zoodat deze voordragt geene nieuwe uitkoopdoch alleen een terugkomen op de bestaande zaak zoude zijn; de eerste toont bovendien aan hoe het Evang. Luthersch armbestuur hier een vreemdeling heeft on dersteund waarvan de kosten op het rijk zijn verhaald, hoe alstoen de Minister de bedenking heeft geopperd dat onder stand door een kerkelijk bestuur verleend niet kan worden teruggevorderd dat daarop is geantwoord het Evang. Luth. armbestuur hier voor de armen hunner gezindheid krachtens een tusschen dat - en het gemeente-bestuur bestaande schik kingde functien waarnam van burgerlijk armbestuur en hierin door de hooge regering i9 berust, dat dit is geschied na 1854, en dus ook die regering geen strijd ziet in zoo danige overeenkomst en de wet, dat ja de wet wil zoo min mogelijk subsidiedoch dit niet altijd doenlijk iswaarom Burgemeester en Wethouders ook aarzelen toe te geven aan het voorstel der commissie, om de subsidien jaarlijks te ver minderen naar eene vaste maatstaf, hij schetst het bezwaar, dat hierdoor van de zijde der armbesturen zoude kunnen ge maakt worden. Mr. van Dongen verklaart van zijne bedenkingen geen voor stel te zullen maken waarna het besluit wordt vastgesteld, zijude daarin op voorstel van mr. de Clercq opgenomen dat beide partijen hetregtvan opzeggen zullen hebben. Alsnu is aan de orde het reglement voor het burgerliik arm bestuur, hetwelk artikelsgewijze wordt behandeld, de discusie hierover zoude zonder opname van het geheele concept geen goed overzigt geven (en voor de geheele opname ontbreekt ons de plaats) alleen willen wij melden dat de commissie bij art. 15 heeft voorgesteld dat de boekhouder om de 5 jaren zoude af treden hetgeen is aangenomen, en dat bij art. 16 is voorge steld en bepaald dat de borgtogt ter goedkeuring van den Raad is gesteld op minstens f 2000 en het tractement op niter- lijkvoor het. laatste meende de commissie, dat de beloon ing te hoog is voor eene betrekking, waur de omvang nog niet van bekend isen die welligt door geschikte personen voor minder zoude worden waargenomen het eerste is wederlegd door den Voorzitter die het gevaarlijke aantoonde om zoodanig ambtenaar aan eene afwisselende belooning bloot te stellen, en dat uit de correspondentie, die nu reeds ter Secretarie over de elders armla9tingen wordt gevoegd de omvang vau het werk zeer goed te beoordeelen is, terwijl jhr. de Jonge aanvoert dat het denkbeeld dat enkelen het voor minder zouden willen doen, ligt kan leiden tot loven en bieden waarbij men niet al tijd de geschikste personen erlangt; dchcervander Grijp acht de belooning van ƒ400 te hoog tegenover het gratis waarnemen van de betrekking van Regent; door den Voorzitter wordt hierop gerepliceerd, dat de betrekking van Regent moet zijn een eerepos t en dat dergelijke diensten niet kunnen betaald worden. Wegens het late uur wordt de Vergadering geschorst tot Dingsdag 9 October's avonds 8 ure. Daarin waren afwezig de heeren Landsknegt en van der Vliet. Het reglement voor het Burgerlijk Armbestuur is daarin verder behandeld en vastgesteld. Eene wijziging van het reglement der Teekenschool door het bestuur dier school voorgedragen, wordt ten fine van onderzoek gesteld in handen der heereu vau der Grijp Lands knegt en van der Vliet. Onder het presidium van mr. Fokker, de Burgemeester rendant van rekening zijnde, wordt goedgekeuid de rekening der Teekenschool over 1859/60, ontvang .ƒ451,691 9 uitgaaf - 388 79 goed slot 62,90 7a De openbare vergadering is hierop door den Burgemeester gesloten. KENNISGEVING. Buugemeestek en Wethoi'uekS van Z.ierikze, brengen Ier openbare kennis dat hel eerste aan- vallings kohier der hoofdelijke belasting tan deze gemeente over hel loopende dienstjaar door den Gemeente Uaad op den 9 dezer is vastgesteld en van af den 15 dezer, gedurende acht dagen Ier Gemeente-Secretarie voor een ieder ter lezing zal liggen ingevolge de wet. 'Lierikzeeden 10 October IMiO. li. C. CAD Voorzitter. J. P. N. ERMERINS, Secretaris. lie Kamer van Koophandel en Fabrieken te Zierikzee, bcrigl dal van af bedeu gedurende eene maand ter Gemeente-Secretarie op de gewone uren ter visie liggen de navolgende bij haar in- gekomene stukken 1. Handels- en Scheepvaartberigleu van Grool-Brittannie over de maand en de maanden geëindigd April, .Vlei en Junij i860; 2. vergelijkend overzigt van ingevoerde sui ker tnelassen enz. in Groot Briltannie 3. Handel-, Zeevaart- en Reederijberiglen over 1859 van Hamburg 4. Overzigt van tien lireinerhandel van 1859. Zierikzee12 October i860. I)e Kamer voornoemd J. H. OCHTMAN Johz. Voorzitter. C. van der VLIET, Uz.Secretaris. Bij bet dezer dagen ingediende wetsont werp lol bet verkrijgen van eene verbeterde ge meenschap van Amsterdam en Rotterdam met de Noordzee, wordt de doorgraving van Holland op zijn smalst op ƒ18,800,000 en de verbete ring van den waterweg van Rotterdam naar zee op 6,300,000 geraamd. De uitgaaf dier som men zou over 8 jaren verdeeld worden. Men weet dal door ingezetenen van Amsterdam voor het eerstgenoemde werk eene bijdrage van drie millioen is aangeboden. Men schrijft uit 's Gravenhage van 9 de zer. De minister-resident van Hanover heeft aan de Nederlandsche regering mededeeling ge daan van het verongelukken van het koopvaar dijschip 1'Alliance, kapt. Hillers in de nabijheid van het eiland liorkum en hel vermoeden te kennen gegeven dal bel vergaan van dien bo dem het gevolg isgrweest van een oproer en dal de schuldigen ten getale van drie(zijndeer van de bemanning, bestaande uit negen personen slechts zes lijken gevonden en w. I bij boog water) zich met een vermist wordende boot ge red hebben op de Nederlandscbe kust. liij ont dekking zijn de bevoegde autoriteiten aange schreven onverwijld nadere bevelen te vragen van den minister van justitie. Te Zegen en Ansen in Drenthe, hebben zich twee bijzondere gevallen voorgedaan. In de buurtscholen aldaar hebben de hoofdonder wijzers die eene bezoldiging genoten van 225, zondermeer, voor hunne betrekkingen bedankt, en zijn elders hulponderwijzers geworden. Dit geeft waarlijk veel stof tot nadenkenterwijl uit deze voorbeelden ten behoeve der gemeenten de moraal te trekken iswil men scholen en on derwijzers hebben dan moeten deze laatsten ook behoorlijk kunnen leven, anders nadert de lijd wel dat, wal de onderwijzers betrefthel waar is point d' argent, point de Suisses. Sedert eenigen tijd heerscht in de provin cie Drenthe de besmettelijke pokziekte onder de schapen. Van 28 Junij jl. op welk tijdstip de ziekte voor bel eerst uilgebroken is, beeft zij zich tot heden wel op 18 a 20 verschillende plaatsen vertoond. Volgens de laatste kennisge ving van 29 September jl. heeft de ziekte zich mede geopenbaard onder de schaapskudde op de Haar (gemeente Assen). DUITSCHLAND. Men meldt uit Stultgardtdat de konin gin der Nederlanden met haren vader den ko ning van Wurlemberg, den 7 dezer de tentoon stelling van oudheden enz.heeft bezocht welke bij die gelegenheid werd geopend. Hel Dresdener Journal behelst een schrijven uit Weenen waarin gezegd wordt dat de Rus sische gezant door zijne regering uit Turijn te ruggeroepen is. Uil Trosmö bij Noorwegen wordt mede gedeeld, dat tot laat in dezen zomer aldaar vele zwaluwen en leeuwerikken zijn gezien het geen des te opmerkelijker iswanneer men in aanmerking neemt, dat deze vogels bijna nim mer die hooge breedte van 69'/,0 bezoeken. FRANKRIJK. Parijs 8 October. De telegraaf spreekt he den weder van eene nieuwe overwinning door Garibaldi voor Capua behaald maar dit berigt schijnt volstrekt niet zeker. Te Napels liep het gerucht dat Capua zich bad overgegeven eu de koninklijken op Gaëta terugtrokken. Volgens de jongste beriglen door la Palrie ontvangen was bel bombardement van Capua den 5 dezer begonnen en zouden de Garibaldiancn zich reeds stormenderhand hebben meester gemaakt van bet zuidelijk bastion. Dit berigt is lot op dit oogenblik door geene enkele officiële depècbe bevestigd. La Palrie deelt heden avond zeer gewig- lige lijdingen mede. Zij bevestigt bet berigi dat Vic/or Emmanuel, van Ancona vertrokken zich naar de Napolitaansche grenzen begeeften dat de Piemontezen, onder den generaal Cialdini op denzelftlen dag op drie verschillende punten de stalen van Napels moeten binnentrekken Het legerkorps, bestemd om in de itenle Si- ciliën te ageren zal beslaan uil een effectiel van 25 000 man, zonder de hijzondcic korpsen te rekenen. Dit korps zal eene sterke artillerie ter zijner beschikking hebben benevens een belc- geringspatk voor de operatiën tegen de vcstin- gen, dat is: tegen Capua Gaëta en Messina. Het overige gedeelte der Sardinische armee zal met bel oog op de Oostenrijksche troepen-bewe gingen in Venetië, in de Bomagna eu de hertog dommen geconcentreerd worden.

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1