1860 Woensdag 10 October WOENSDAG k ZATÜRDAG. Besturen en Administratiën Binnenlandsche Tijdingen. A BONNE MENT S-P R IJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert.daagste voren, roorlO ure 'smorgens. VEBSCHIJNT P RIJ S DER ADVERTEN T IE N. Gewone 121 8 cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberichten van 1—6 regels a f 1 behalve hetlegelreqt. heer G. van Loon f 2()'aJ 44 i*li4 6» 3h 54', 4 402 43-Vu 4P/a 4()3,'4 39',., 12' 0,00 0,0(1 o.oo 0,00 10,00 0,0(1 11,5(1 0,00 O. Oil In de vergadering van den Gemeente-Raad van 8 Octoberwaarvan wij in een volgend I nummer liet gewone verslag zullen geven, I zijn de volgende zaken behandeldna eene aanspraak van mr. Cau bij gelegenheid zijner herbenoeming tot Burgemeester zijn.de notulen eer vorige vergadering goedgekeurd. Daarop zijn medegedeeld bedenkingen van heeren Gedeputeerde Staten op de regeling van I liet 'liager Onderwijs in deze gemeente en het aritwbord var. Burgemeester en Wethouders diSropl' Bedenkingen van z. exc. den minister van Bin- nenlandsclie Zaken op het besluit tot heffing van Schoolgeld waaraan niet. is toegegeven. Een brief van Burgemeester en Wethouders van Kerkwerve, over toelating van kinderen uit die gemeente op de scholen allner, hetgeen ge deeltelijk is ingewilligd. Een reglement op liet. beurtveer met Middel burg dat in handen eener commissie is gesteld en voor de leden ter visie is gelegd. Reglement rndustrie-school ter visie voor de i'eden gelegd. Besloten tot af- en overschrijving 600 storm schade en 300 meubileren comparitiekamer telegraafkantoor. Het besluit omtrent de regeling van het Armwezen en liet reglement voor het algemeen Armbe stuur waarvan om het gevorderde uur de voort zetting is bepaald op heden avond (9 October) 6 uur. PUBLICATIE. Uur gsm fester en Wethouders van 'Lierikzee brengen ter kennis van de ingezetenen dat het den Koning heeft behaagd te bepalen dat voor zooveel betreft de dienstneming bij hel regement Veld-Artillerie te rekenen van den 1 dezer lot nader order zoo voor kosten van aanwerving van iederen recruut als voor iederen milicien die vrijwillig bij de staande armee overgaat zal worden te goed gedaan f 95, waarvan wegens handgeld of premie aan den aangeworvene zal worden uitbetaald f 80. Zieiikxee den 3 October 1860. II. C. CAU, Voorzitter. 1'. N. ER ME RINS, Secretaris. Uil Goes meldt men dat de koopsom van de jl. woensdag aldaar verkochte 116 bunders 84 roeden 93 ellen rijpe schorren enz.voor den Zuidkraaijerlpoider welke reeds was opgegeven als f 62,000 nog moet verhoogd worden mei de koslen ten beloope van 12'/a pet. en dus ƒ7700. Voegt men hierbij de kosteu van in dijking (zooals men weet is het octrooi van indijking reeds verkregen) welke geraamd wor den op omstreeks f 70,000, dan zal het geheel omstreeks 139,750 kosten en alzoo per bunder do Vos. ruim ƒ1200. Hiervan werden koopers de heeren F. C.h. Spruytli en J. O. Le Jeune beide te Antwerpen met Steenbergen. Sedert eenige dagen schrijft men levert het jagtveldvoor de liefhebbers ruimschoots ver goeding voor de eerste min gunstige dagen bij de opening. Het is geene zeldzaamheid als men jagers (jagende met geweer) met 10 a 12 stuks hazen van hel veld ziet keeren. Ziet men naar de jagers met lange honden, dan zou men den ken dat óf het veld niets dan wild bevatóf dat men dit jaar al het wild den dood gezworen heeft en hel voor goed onschadelijk wil rtiaken. Dingsdag nacht is bij het gebncht Vlakc brand ontstaan op het hoefje bewoond door Joh. de Vriend hetwelk totaal in de aseh is ge legd. Het gebouw was verzekerd bij de Zicrik- zeesche maatschappij. Hel broeijen van hooi wordt als vermoedelijke oorzaak opgegeven. Uit Vlissingen meldt men van 4 dezer De zaak van den in hechtenis genomen postdirec teur .S, alhier schijnt van zeer ernstigen aard te zijn. Algemeen is men diep bewogen met hel lot dal zijne vrouw en zeven kinderen door zulk een betreurenswaardige gebeurtenis heeft getroffen. Door eenige achtenswaardige ingezetetien is te 'sHage eene circulaire verspreid waarbij de gelegenheid lot deelneming in eene 'sGraven- haagsche meel- en broodfabriek wordt aangeboden. Aan die circulaire, welke onderteekend is door de heeren F. L. der Kinderen Til. F. Schilt Goekoop Dz. en J. J. van Kerkwijk, onlleenen wij het volgende ii De aandeden zijn loTzoodanig bedrag gesteld, dat zij zooveel mogelijk onder het bereik ook van den burgerstand kunnen komen. Deze toch heeft het meeste belang hij de zaak vooral in een geldelijk opzigt want elke winst die de deelneming in de fabriek zal opleveren boven de rente die bij gewone geldbelegging is te verkrij gen zal strekken tol vergoeding voor den prijs dien de deelnemer in de fabriek voor het brood betaalt terwijl wanneer de deelneming meer algemeen is en door grooter debiet de resulta ten winstgevend mogten wordentot zoodanige verlaging der broodprijzen kan worden gekomen dat ook de mingegoede klasse der bevolking door hel voordeel der onderneming kan worden gebaat. Dit doel vooral wordt bij de oprigling der broodfabriek beoogd, nevens de zucht orn aan de bevolking een goed voedingsmiddel le ver schaffen en het is daarom en dus uit een oog- punt van menschlievendheiddat de onderge- teekenden vertrouwen dat ook de welgestelde gegoede en vermogende ingezetenen zullen me dewerken om door eene ruime deelneming in hel kapitaal der op te rigten vennootschap hel tot stand komen der onderneming te bevorderen. B Met dat vertrouwen moger. de ondorge- teekenden niet vooronderstellendat zij op te genwerping zullen sluiten, die dikwijls wordt opgeworpen tegen maatschappelijke ondernemin gen welke op hel terrein van particuliere bedrij ven treden, en die in de thans voorgedragene zaak voorzeker misplaatst zouden zijn daar de op te rigten broodfabriek geenszins de beslaande bijzondere bakkerijen kan verdringen. De fa briek toch zal zich slechts kunnen bepalen lol de voorziening 'in de behoefte aan de meest alge meen gebruikt wordende hoofdsoorleo van brood, en zich niet kunnen inlaten met zooda nige en velerlei soorten van brood, die in hel gebruik en in de behoeften vallen der meer ver mogenden terwijl de hakkers in de gelegen heid zullen gesteld worden, om, desverkie zendeden détail handel van de producten le drijven." Men schrijft ons uit 's Gravenhage het volgende, dato 6 October „Op het oogenblik heerscht ereenegroote kalmte in de binnenlandsche poiitiek. Men moet daaruit echter niet afleiden dat het geheel stil is. Bèn ik wel onderrigt, dan hebben er in de laat ste dagen verscheidene bijeenkomsten van leden der kamer plaats gehad. Wel is waar zijn er op het oogenblik slechts een veertigtal leden in de residentie aanwezigom deel to nemen aan het sectie onderzoek over het budget en de andere wetsontwerpen; doch de leden die er zijn moe ten het vrij wel eens zijn geworden (hoewel er waarschijnlijk ook wel eene minderheid zal ge weest zijn die van een ander gevoelen was, om, indien de minister van koloniën van het vo tum over het verslag betreffende het suikercon tract Pangka en van de kwestie omtrent derege- geling van uitgifte der suikercontracten bij de wetgeene kabinetskwestie maakt -en ik meen te weten dat Hit het geval niet is een votum van wantrouwen over het budget van koloniën uit te brengen. De heer Rochussenschijnt er dan ook, bij den tegenstand dien hij voortdurend ont moet vast op te rekenen om nog vóór het einde des jaars zijne portefeuille neder te leggen. In eene andere bijeenkomst zou gesproken zijn over de wijze, waaropmen zou behooren te handelen ten aanzien van de begrooting van het departement van financien. Hoe ook de gezind heid is omtrent het hoofd van dat departement, moet men, naar het schijnt, voor alsnog geen regtstreekschen grond hebben gevonden, om de verwerping van het budget van financiën te mo tiveren. Eenigen tijd geleden heb ik u reeds gemeld, dat de heer van Hall zijn verzoek om ontslag bij den koning ingedienddoch dit op uitnoodiging van Z. M. weder teruggenomen had. Ik kan u nu verzekeren, dat het verlangen van den heer van Hallom het ministerie te verlaten geens zins is verminderd. Het schijnt echter bezwaar lijk te zijn een opvolger te vinden om die porte feuille over te nemenzonder dat daaruit eene geheele ontbinding van het ministerie behoeft te volgen. Er wordt mij verzekerd, dat aan deleden der oommissie van uitvoering voor de spoorwe gen. de heeren wan der Kun, Sloet en van Meurs, geen tractement wordt toegekend gelukkig zijn die heeren overigens reeds in het bezit óf van goede posten met tractement, óf van pensioen maar slechts eene toelage van ƒ2000 ieder waardoor zij in de bovengenoemde volgorde 8000, ƒ7000 en ƒ6000 zullen genieten." (Midd. Cour.) Aan de leden der tweede kamer zijn thans rondgedeeld de wets-onlwerpen tot afschaffing der slavernij in Wesl-lndie. In de memorie van toelichting wijst de regering op de moeije- lijkheid zoo niet onmogelijkheid om de uil- eenloopende gevoelens lot eene voldoende meer derheid le vereenigen. Des ministers ernstig verlangen en streven was en is steeds om de emancipatie zoo spoedig mogelijk en op den minst schadelijken voet tot stand te brengen. Hij acht dit noodzakelijk, zoowel in het belang der kolonie als in het belang van hel moederland. De mi nister zou zich gelukkig achten zoo het hem gegund rnogt wezen aan de tot slandkoming van dien groolen maatregel werkdadig deel le hebben gehad, Bij de regering bestaat de weiiscb dat de emancipatie spoedig lol stand kome. De minister herhaaltdat hij bereid is daartoe op de meest ernstige wijze mede te werken. Inde ontwerpen is aan vele gemaakte bedenkingen der kamer toegegeven. De kosten der emanci patie worden berekend op 13,859,280, builen 2 millioen voor toekenning van premiën tol aanmoediging der immigratie. Uil l eiden schrijft men van 5 dezer. On langs werd eene dochter van een scheepmakers- knecht Wonende op do Uiterste g'acht, begra ven toen de buren voor de woning en aan de overzijde van de gracht tezamen geloeid, door de ruiten van een klein zoldervenster een zi'Aelijk kind bemerkten dat met schuchtere en droevige blikken naar de lijkstatie keek. Een der bloed verwanten die naar boven keek verwijderde dat kind maar zoo snel, van achter de ruiten dat er een vermoeden oprees alsof dit vrij onzacht geschiedde. Het viel de huren iu dat zij sedert gernimen tijd een kind uil die woning niet hadden gezien en men vermoedde dal dit wel kon zijn het kind met het akelig voorkomen, dat van het raatn was weggerukt eu iu aanmer king genomen het bekende ongunstige karakter der stiefmoeder wel niet liefderijk werd behan deld. Er liep daardoor een gerucht van onwet tige opsluiting en mishandelingdat ter oore kwam van twee agenten van policie die on middelijk in de aangeduide woning onderzoek deden, met dit gevolg dat zij op een zolder door een klein raampje verlicht en waarop allerlei geborgen was een houten kinderlcdikaot vonden waarvan de onderlagen mei een weinig slroo bedekt waren en daarin in c,..i zittende houding een ellendig kind var, e. n ziekelijk voorkomen zijnde een meisje dat wegens on reinheid een ondragelijker) stank verspreidde gedekt slechts door een stuk vloerkleed of tapijt. Het kind ondervraagd zijnde gaf geen de minste blijken van verstandsverbijstering zoo als de moeder beweerde maar verhaalde na dat de stiefmoeder in wier tegenwoordigheid zij slechts met vrees hadgeaotwoord, was verwij derd dat haar lijden ondragelijk was en zij zeer lang, zonder juist le kunnen zeggen hoeveel tijd, aldaar had doorgebraglter naauwernood eten kreeg en dan nog niets dan zwart brood of brokken die een ander niet lustte dat zij niet van het zoldertje maar ook niet uil het bed mogt komen dagelijks erg werd geslagen en nooit gewasschen of verschoond zoodal zij overal was gewond en doorgelegen in een woord een echt toonbeeld van ellende. Nadat daarvan aan het bureau van policie was verslag gedaan, is het kind dadelijk naar hel stedelijk ziekenhuis overgebragt. Zij is ISjaronoud, maar door haar eliendig ziekelijk honger lijdend voorkomen schijnt zij 8 of 9 jaar oud. De zaak is dadelijk tot een onderwerp van eo: regterlijk onderzoek gemaakt. De vader schijnt geene magt te bezitten over, en te staan onder het gezag zijner tweede vrouw- L Een zonderling geval had dezer dagen on der Meedbuizen plaats. Zeker landbouwer al daar, des morgens zijne lamp door middel van een lucifer ontstekendebrandde zich aan den vingerhij het afstrijken van liet slokje. Bevreesd voor ergere gevolgen waarvan h'j we! eens ge hoord of gelezen had, nam hij ras het besluit om zich eigenhandig met eene bijl een gedeelte van den vinger af te kappen. Hij hragt dit Iu slui' oogetiblikkelijk len uitvoer. De zelfvermin king had dermate bloedverlies len gevolge dit er geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Men schrijft uit Staphorst van 3 dezer. Hoe gevaarlijk het is iu ongesteldheid gebruik le maken van allerhande raadgevingen bleek dezer dagen weder met de dochter van J. II te Rouveen. Deze had een oogenschijnlijk on gemak aan den neus. Up raad van een gedien stig persoon werd het accident doorgestoken. Ongelukkig verergerde het daarop zoo zeer dat het meisje spoedig ondereen hevig lijden bezweek Dc Algemeene Konst en Letterbode deelt uit eene particuliere briefwisseling de volgende bij zonderheden mede uit de Vereenigde Staten. Men telt op dit oogenblik in dal land 62,433 scholen, waarop men kosteloos onderwijs ont vangt, met 2,769,901 leerlingen 14,911 bibli otheken die 3,888,234 deelen inhouden. Die talrijke middelen tot onderwijs worden door alle klassen genoten men vindlbijv.in .Massachusetts slechts een mensch opdc 517 die niet lezeukan.

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1