1860 Woensdag 3 October. WOENSDAG ZATURDAG. Besturen en Administratie» bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. So. 79. A BONN E ME N TS-PB1JS. Per drie maanden ƒ2,00. Franco per post 2,25. Inzending der Advert.daagste voren, voor 10 ure 'smorgens. VEBS C H IJ IS f P HIJ S D E II AD V E II T E N T IE A. Gewone I2'/i cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van 16 regels a ƒ1 behalve Iiel7.egelregt. I)c ruhgemf.estf.rt van Zierikzee brengt Ier ken nis van de palentpligtige ingezetenen dat de Patenlhladen over hel loopende dienstjaaringe vuld gereed liggen en ter Secretarie dezer Ge meente zullen worden uitgegeven van maandag den 1 lol en mei zaturdug den 6 October aanslaande en worden de patentpligtigen uitgenoodigd om in persoon hun patent te komen afhalen zullende aan hen die hierin nalatig mogten blijven het palent worden te huis bezorgd door den Deur waarder der Directe Belastingen .legen betaling van Ui cent voor elk onafgehaald patentblad, ingevolge de wet. Mn opdat niemand hiervan onwelend zij, zal deze worden afgekondigd omgeroepen en in de Courant geplaatst. Zierikzee, den 26 September 1860. C. j. FOKKER Wethouder, l. B. De vele klaglen reeds lang in de residentie aangeheven over de duurte en hoedanigheid van het brood hebben eenige aanzienlijke ingezete nen aldaar op het denkbeeld gebragt om eetve groote bakkerij op te rigten waardoormen zich voorstelt voedzamer cn goedkooper brood naar de lessen der wetenschap te kunnen vervaar digen. Uit berigten van Luxemburg ontvangen hlijkl dat Z. K. H. prins Hendrik donderdag 11. aldaar is aangekomen, liet ministerie Simons had zijn ontslag aangeboden dal door Z. K. H. den prins was aangenomen. Men verwachtte dat bet zou vervangen worden door een ministerie Melz. Naar men verneemt zou er bij het ministerie van oorlog plan bestaan om hui sedert I 844 gesupprimeerde, stafmuziek bij de corpsen infan terie weder op terigtcn. Men schrijft uil Ecyden van 29 September. Sindls de invoering der plaatselijke verordening op de dronkenschap alhiernu een jaar geleden, zijn omstreeks 700 personen wegens overtreding daarvan tot geldboete of gevangenisstraf veroor deeld. Hel krachtig handhaven dier verordening laat dus niets te wenschen over. Wij vernemen dal op 20 October a. s. op het kerkhof van hel door Tollens zoo geliefde Bijswijk, hel gedenkleeken opzijn gralop een voudige wijze zal worden onthuld. Te dier gelegenheid zal mede een koorgezang (woorden an den dichter SJ. van den Bergli, medelid der commissie muziek van den heer WF. Nicolaï, onderwijzer aan de koninklijke muziekschool te 's Gravcnhage) worden uitgevoerd. Het provinciaal gcreglshof in Overijssel heeft op Zalurdag 2d September I860 regt spre kende in hooger beroep in strafzaken, in zake legen lis. Alberts en zijne moeder, wonendein het Langeveengemeente Tubbergen welke beklaagd waren van feitelijk en gewelddadig ver zet legen ambtenaren van 's rijks belastingen in de uiloefening hunner funclien, beslist, datde visilatien door rijks ambtenaren op het onvrije territoir geschied, steeds moeten plaats hebben lusschen zons op en ondergang dat in casu de gewelddadigheden en het verzet hadden plaatsge had bij eene visitatie door de ambtenaren vóór zonsopgang bewerkstelligd en alzoo die ambie- naren niet waren in de uiloefening hunner func lien, en bij gevolg onbevoegd de visitatie te be werkstelligen weshalve die boklaagden door die ambtenaren bij gemelde gelegenheid uit hunne woning te verwijderen geenestrafbare daad had den gepleegd en diensvolgens zijn ontslagen van alle rcglsvervolging. Naar men verneemt is de proc. gen. tegen deze beslissing in cassatie ge komen. AJen schrijft uit Rotterdam. De levendige verscheping van hooi naarSchotland heeft sedert eenigen tijd hier opgehouden, maar thans wordt veel van dal artikel naar Engeland uitgevoerd vooral jarig hooi daar het nieuwe nog niet zon der broeijing de zeereis kan doen. Het jarige hooi is nog in grooten voorraad aanwezig en bij zonder goed van kwaliteit. De prijzen die eenigen lijd flaauw waren zijn in de laatste weken weder sterk rijzende waartoe het natte weder, zoo nadeelig voor bet binnenhalen van het nieuwe hooi veel bijdraagt. Op de II. maandag te Tiel gehoudenepaar denmarkt waren circa 500 stuks paarden aange- bragt. De handel was zeer levendig en de prijzen hoog. Ook door onderscheidene builenlandscho paardenkoopers werd deze markt bezocht. Ook op du te Buren gehouden najaarsmarkt werden aangevoerd 1270 stuks paarden en ruim 20()0 stuks schapen. De handel was vrij druk. Op de paardenmarkt Ie Zwolle waren 739 stuks aan de lijn lie markt was over hel algemeen weinig geanimeerd zoodat het moeijeltjk te ver melden is welke soorl hel meest gezocht was. Vreemde kooplieden waren niel aanwezig. Men schrijft uit Wijhe van 27 September. Het langdurige natte weder begint thans zeer na deelig voor den landbouwer te worden vermits gerst haver en bootten nog Ie velde staande reeds beginnen te verkwijnen. Ook zien zich sommige veehouders wegens de aanhoudende ovcrslroomingen van den I Issel genoodzaakt hun vee naar de hoogere weilanden te brengen ter wijl andere hel reeds op stalgezel hebben waar door men hoogere prijzen van hel hooi te ge- rnoel ziet. In een der degelijkste builenlandsche we tenschappelijke tijdschriften vinden wij gewag gemaakt van twee gevallen van vergiftiging veroorzaakt door het gewone behangselpapier in eene woonkamer heiwolk rijk was aan rallen- kruidgebalte. Het papier was zwak gesatineerd en liet bij ligle wrijving af. DUITSCHL AND. Keuleu 27 September. Onze regering heeft zegt men de zekere bewijzen in handen dat door de met Garibaldi verbonden Hongaarscbe uitge wekenen eene landing op bet ceo of ander punt der Istriscbe kust beproefd zal worden. Die geheelekust wordt zeer streng bewaakt enoveral neemt men voorzorgen om eene landing te ver hinderen. Voortdurend gaan troepen naar Italië af endedispor.iblczee-officierenzijn opgeroepen, naardien de marine op voel van oorlog gebragt wordt. De up riisponibilileit gestelde officieren der lantimagl zijn echter tol hiertoe niet opge roepen. Men schrijft uil Gulik van 25 September. De dag van heden zoowel door de aanwezigheid van den prins regent als door het gewigt der mi litaire handelingen de belangwekkendste van die der belegeringsoefeningen werd door schoon weder begunstigd. Reeds vroeg in den morgen begaven de prinsen zijn gevolg zich naar een der bastions van de citadelom het springen der mijnen gade te slaan waardoor een deel der vestingwerken vernield werd. hetwelk een in drukwekkend schouwspel opleverde. Ontzettend groote aardmassa's werden lusschen de 60 en 80 voelen hoog in du lucht opgeworpen. Nadat Op die wijze bressen geopend waren begon de aanval en het stormloopen tegen de vesting wier schijnverdediging even goed bestuurd en hevig als de schijnaanval was. Vervolgens werd door 24 ponders nieuwe vernieling op andere punten aangerigten dat tot het openen van nieuwe bressen bijna eens zoovele scholen ver- eiscbl werden als eerst gemeend was getuigde van de hechtheid dezer tijdens de Fransche heer schappij aangelegde verdedigings-werken. Hel nederstorten en het (o( puin verbrokkelen der kolossale muren leverde een treffend gezigt op. Na liet eindigen der verrigtingen woonde de prins in de zaal van hel Gnsino ceri maaltijd van I 50 couverts hij cn gaf hij herhaling zijne tevre denheid over du gedane evoliniente kennen Het armoedig stadje Ullrich in helErfurt- sche is gedurende den storm van den 25 Sept. voor het grootste gedeelte door brand vernield. De kerk, het postkantoor vele woonhuizen enz. zijn de prooi der vlammen geworden. Van Weenen wordt aan een Frankfurter dagblad geschreven, maar vereischt nadere be vestiging, dat de keizer eene ligting van onge veer 100,000 man bevolen heeft en dat dien ten gevolge reeds in de volgende week nieuwe aan wervingen gedaan en met den grootsten spoed voortgezet moeten worden. liet officiële dagblad van Venetie meldt dat de Oostenrijksche patrouilles op de Veneti- aansche grenzen reeds in de noodzakelijkheid zijn geweest om van hunne wapens gebruik te maken ten einde revolutionaire bewegingen te bedwin gen. Sedert geruitnen tijd hadden die patrouilles vooral bij Borgoforto enPolesella, aan herhaalde beleedigingen van de bevolking ten doelgestaan, tol deze bel eindelijk heeft gewaagd opde huzaren le schieten bet gevolg hiervan was, dat eenigen zwaar gekwetst werden. De militaire kom- mandanl van Mantua gaf daarop aan het garni zoen te Borgoforto bevel om iedere vijandelijke beweging met geweld le keer te gaan. Dit ver hinderde evenwel niet, daler later op nieuw eene patrouille door hut volk word aangerand De soldaten minder sterk in getal waren ge noodzaakt terug te trekken maar kwamen een uur later met versterking opdagen. Daarop bad er een gevecht plaats waarin van weerszijden een aantal gewond werd. Tevens berigt men dal bij du monding der Itrunta naar de zijde van Chioggia eenige gewapende vaartuigen uit de baven van Venetie komende jagl gemaakt hebben op enne visschersbootwelker beman ning ijverig bezigscheen met visschen. D« boot is aangehouden en de bemanning gevangen ge nomen. Naar men zegt, bestond zij niel uil visschers, maar uil zeelieden in dienst van Gari baldi die aldaar peilingen langs de kust kwa men doen. Uit Damascus wordt van 8 Sept. gemeld Het aantal gevangenen dal tol dusver 1020 bedroeg, zal op 4090gebragt worden daaronder bevindt zich bijna het drie vierde gedeelie der Joodsche kooplieden alhier. 11 2 personen wer den lot de strop veroordeeld, 600 tol galeistraf, terwijl 127 veroordeelden zijn gefusilleerd. De totale schade der Christenen wordt op 250 tnilli- oen piasters hel aantal vermoorden op 7500 a 8000 personen geschat. Fuad-pacba heeft bevolen2000 huizen voor de Christenen te bouwen. De Franschen zullen in vereeniging met 8000 man Turksche troepen, Eedscha aan tasten werwaarls velen der voornaamste schul digen gevlugl zijn. Er zijn uit Syrië ongunstige tijdingen ont vangen. Behalve dal le St. Jean d'Acre weder eene vijandelijke beweging tegen de Christenen heeft plaats gehadwas het te Damascus ook nog alles behalve rustig. De Christenen zijn al daar met geweld uit do huizen verjaagd welke FWI-pacha ter vergoeding voor hunne ver woeste woningen ter hunner beschikking had gesteld. Te Beyrulh waren de Europeanen ook nog op verre na niet gerust gesteld daar de re sultaten door Fuad-pacha verkregen huns in ziens onvoldoende zijn. Er heersclit daar om trent hem zelfs een zeker wantrouwen, ten ge volge van het gerucht dat er bij de uilvoering der straffen bedriegerij zou hebben plaats gehad. Kr bestaat namelijk vermoeden dat voor een aantal hooggeplaatste ambtenaren en officieren die als de voornaamste schuldigen ter dood ver oordeeld warenbij de executie verschillende personen uit de lagere volksklassen in plaats zijn gesteld. Volg is bet Court Cournal is eene petitie der Druse, aan koningin Victoria onderweg waarin zij bare bescherming inroepen tegen on- derdrukk' en eene partijdige reg'spraak. De petitie vergezeld van een dagboek van al de gebeurtenissen welke in de laatste maanden in den Libanon zijtt voorgevallen. Uil Athene wordt gemeld dat de krenten- oogst in geheel Griekenland allervoordeeligst is uitgevallen en wordt berekend, dat zij 120 millioen Venetiaansche ponden heeft opgebragl. Ook de vijgenoogsl is buitengewoon overvloedig. FRANKRIJK. Pabus 27 September. Wij vernemen zoo op het oogenblik dat de eerste voorslad van Ancona door de Piemontezen na een vreeselijken strijd, is ingenomen. De porte Pia die den toegang verleent tot deze voorstad is vijf malen genomen en hernomen. De Piemonlesche zoowel als de pauselijke soldaten hebban de grootste onver schrokkenheid aan den dag gelogd bij den aanval en de verdediging. Men denkt niel volgens de laatste depêches dat de tegenstand van Ancona zeer lang kan duren ondanks den moed der verdedigers. De vesting is ingesloten dooreeuleger van ongeveer 35,001) en bet garnizoen beslaat uit 7500 man daaronder begrepen de kleine kolonne aan wel ker hoofd de generaal de Lamoricière is binnenge trokken, na op den 18 de vijandelijke liniën dwars door le zijn gegaau. Overigens schijnen de ope- ratiën met veel kracht en met aanzienlijke hulp middelen door de belegeringslroepcn (e worden geleid. liet eerste gedeelte van het korps van Fanti rukte, volgens de jongste berigtenvan Vilerbo op en de voorhoede daarvan stond le ttracciano op eenige mijlen af tands van Rome. Dure troepen moesten onder de muren zelf der hoofd stad van den Kerkelijken Staal kamperen. Zoo zullen dus weldra bij Rome of in Rome de Piemontescbe en de Fransche troepen verecnigd zijn de eersten met den last om den paus van zijne stalen te berooven de anderen om Rome voor hem le behouden. En beide deze legers zullen evenzeer hunnen ijver betuigen voor de zaak des H. Vaders. De Momteur meldt, dat eeue divisie in fanterie twee escadrons cavalerie en eene bat terij artillerie omnid lelijk de bezetting van Rome zullen versterken. De Sardinische regering is verwittigd dal de generaal de Gogon zijne opera tien zoover zal uitstrekken als de militaire aan gelegenheden dit zullen veroorloven. Een con gres der groote mogendheden zal alleen heslissen omtrent de vraagstukken welke de gebeurte nissen in Italië hebben doen ontslaan. Tol zoo lang zal Frankrijk de zending vervullen welke het is opgelegd door zijne vriendschappelijke ge voelens voor den paus en door de aanwezigheid der Fransche vlag in de hoofdstad van het Katho licisme.

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1