w°. 76. Zaturdag 22 September. I860 WOENSDAG ZATURDAG. en. Besturen eu Administratie» AANBESTJ D1\G. Binnenlandsche Tijdingen. ijRbaar 'EN )0P per egini op N. 6) 15/,, 1'" 91% 91 100V» 100'2 95 "3, 7 6"/, 58 7204 «'78 34 67 523/,, f 393 41V, 41) v, 47D, 48% 39V„ 11'/, <"/8 Zf ERIKZËESCIIECOll R 4NT ncngek. ierabaija van Li- incenlius tjvia naar .^Sluil dbfaese airlanil ien naar prdrecht .ondcn. A BONN E MENT S-P RIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzendingder Advert.daags te voren, voor 10 ure 'smorgens. VERS CH1JN T: P RIJS DE R AD VERTEN T IE N. Gewone !2!cents de regel. Geboorte-f Huwelijks- en Doodberiglen van 1—6 regels a f 1 behalve hetZegelregt 8% a 9VtH dam. V 93,4ure 10 b, 10% 107, KENNISGEVING. Burgemeester en Wethotders van y.ierihzec maken bekend dal hel eerste aanvullingskohier der hoofdelijke belasting van deze gemeente over hel loopende dienstjaar op heden door hen voorloopig vastgesteld, gedurende 14 dagen, van den 24 dezer maand lol den 8 October aanstaande, let Secretarie der (Jemeenle voor een ieder Ier lezing zal voorliggenbinnen welken tijd de bezwaarschriften daar tegen bij den (taad kunnen worden ingediend ingevolge de wet. Zierikzeeden 19 September 18ti0. C. J. FOK KEU Wethouder, l. B. J. P. N. ERMERINS, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, zijn voornemens op 11 oensdag den 3 October aan slaande des middags, op bet Kaadhuis, in het openbaar aan den minsleischende bij enkele inschrijving, aan te besleden: Do Werhen tot onderhoud van dé Oost. en Westliavendiffeen met het beleggen der Buitenbeloopen met Kr a mm atvan 1 October I860 tot I October 1861, ingevolge bet lleslek en de voorwaarden tot die besteding welke van af 26 dezer verkrijgbaar zijn ter Gemeente-Secre larie zullende aanwijzing Ier plaatse geschieden door den Gemeente-bouwmeesterop Maandag namiddag den 1 October aanslaande. Zierikzee, den 19 September i860. C. .1. FOKKER Wethouder, l. B, 1. P. N. ERMERINS Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee maken bekend dat HH. Commissarissen belast mei hel loezigl over de Armen-school in deze gemeente eene zitting zullen houden in de Regentenkamer van het Hervormd Diaconie Armen- Gesticbt ten einde aldaar de aanzoeken te ont vangen en te beoordeelen van oudersof voogden die verlangen mogtcn hunne kinderen op die school ie zien toegelaten en wel op Zalurdag den 29 dezer maand des avonds van 7 tot 8 ure. Belanghebbenden worden mitsdien uitgenoo- digd om zich ten bepaalden tijde in bel Armen- Gesiicbt tot voorzegd doel aan te melden daar buitendien geene toelating op de Armenschool zal kunnen plaats hebben. Zierikzee den 19 September 1860. C. J. FOKKER Wethouder, l. B. J. P. N. ERMERINS Secretaris. KENNISGEVI N G. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen, dat er op Maandag den 24 dezer des middags ten één ure op het Raadhuis albier, eene openbare vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden. Zierikzee den 20 September 1860. De Burgemeester, C. j. FOKKER Wethouder, l. B. Zierikzee '21 September. Gisteren avond omstreeks ten 8 ureonlslond albier brand in een pakhuis van 7. B.in de Nieuwslad welke men echter spoedig meester was. In het pakhuis bevonden zich cenige koopmansgoederen en rommel. Twee brandspuiten waren terstond toegesneld. Het gebouw en de daarin geborgen goederen waren tegen brandschade verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Zierikzee, 21 September. Aan het lokaal van hel provinciaal bestuur Ie Middelburg heeft de aanbesteding plaats gehad van het bouwen van een steenen wachthuis ten dienste van de rijks ambtenaren bij de in- en uitgaande regten le Brouwershaven. Hiervan werd aannemer de heer J. Lammers alhier voor f 1255,55. Rij beschikkingen van den minister van binnenl. zaken van den 15 dezer zijn: 1. de nagenoemde ingenieurs van den waterstaat, thans in verschillende districten werkzaam inet den 1 October e. k. gesteld in algemeenedienstals: de ingenieurs der Iste kl. J. G. W. Fijnje en J. J. A. Waldorp, en de ingenieurs der 2de kl. N. T. Michaelis en L. A. Re mens, en zijn deze ingenieurs met en benevens de ingenieurs in al gemeene dienst J. L. Schneilter en G. van Diesen bestemd om,te rekenen van gezegden 1 Oct. e. k. onder de leiding der commissie, bij koninklijk besluit van den 24 Aug. 1860, no. 51ingesteld voor de zaak der staatsspoorwegen werkzaam te zijn 2 de navolgende ingenieurs verplaatst: de adspirant-ingenieur P. Loke, van Middelburg naar Kampen; de ingénieurs A. van Dorlh van Tholen naar Middelburg en J. Dirks van 's llertogenliosch naar Gorinchem de adspirant- ingenieur E. Steuerwald van'sGravenhage naar 's Herlogenbosch de ingenieur J. van der Vegl, van Itreskens naar Hoorn de adspiranl-inge- nieurs J. J. Roelanlsvan Assen naar Breskens, C. H. Breunissen Troost van 's Gravenhage naar Assen en A. M. K. W. baron van Illersum van Gorinchem naar Utrecht3. de ingenieur T. Bleckmanndienstdoende op Znid-Beveland daarenboven belast met de dienst op Noord- Beveland en de ingenieur A. O. van den Sant heuveldienstdoende op Schouwen daarenboven belast met de dienst op het eiland Tbolen. He minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat het ontsteken van het nieuwe op de Steenenbaak, op Goede reede opgerigle catadioplrieke licht, hetwelk, volgens vorige aankondiging op den 20 van deze maand zoude plaats hebben niet op dat tijdstip maar eerst later zal geschieden. Van den te bepalen dag voor die ontsteking zal aan zeevarenden worden kennis gegeven. Hel daar- geslelde bulplicht zal alsnu nog voortdurend blijven branden. Men verneemt dal Ibans werkelijk door de regering met de maatschappij lot indijking der op- en aanwassen in de Ooster-Schelde eene dading is getroffen, en dat de regering reeds maatregelen'neemt om bet graven van een kanaal door Zuid-Beveland zoo spoedig mogelijk van haieniwege krachtig le doen doorzetten. Wij vernemen dat bij koninklijk besluit van den 2 Augustus jl eene gunstige beschik king genomen is op de verzoekschriften om kwijt schelding of vermindcrinj; van slrafaan Z. M. ingezonden Boor de verschillende schippers van le Arnemuiden te huis belioorende vaartuigen met hunne bemanning. Zij waren in der lijd zoo door de arrondissement regtbank te Middel burg als in hooger beroep door het provinciaal geregtsbof in Zeeland veroordeeld wegens dief stal van strandgoederen van het op den Banjaard verongelukte scbip Witte Corneliszoon de With. Fenige vrouwen werden daarbij veroordeeld ter zake van medepligtigheid. Bij dat besluit zijn de slralTen van laalslgenoemden geheel kwijtge scholden terwijl verder die van de schippers zijn verminderd van zes maanden op I 4 dagen en die van de ondergeschikte manschappen van drie maanden op 8 dagen. Ten vervolge op liet berigl voorkomende in de Nederlandsclie Staats-Courant van 13 .lulij, no. 154 en 155, is thans ter algemeene kennis gebragt, dat de inhoud der kisten met paketten beboorende tot de brievenmaal voor Ncdcrl. Indie uit Europa verzonden in de tweede helft van April jl. welke uit de schipbreuk van de stoompakkelboot Malabar op de kust van Ceylon hebben kunnen worden gered bij hunne aankomst en opening le Batavia is bevonden geheel te be slaan uit nieuwspapieren en gedrukte stukken welke van hierlangs den weg van Marseille waren verzonden. Derhalve.moeten al de brieven tot die zelfde verzending beboorende mitsgaders de geheele inhoud der pakketten welke den weg over Triest en over Southampton hadden geno men immers tot dusverregeacht worden te zijn verloren gegaan. De regter-commissaris en (te officier van justitie van de arrondissoments regtbank le tireda, hebben zich den 1 l dezer vergezeld van den brigadier der brigade tnaréehaussée te Bergen op Zoom naar de naburige gemeente Ossen- drecht begeven om in loco onderzoek te doen naar den II.zondag nacht plaatsgehad hebbenden brand van eene arbeiders woning beboorende aan A. L.arbeider, die reeds sedert eenigen lijd afwezig is. Bij onderzoek heeft I. H huis vrouw van genoemden A. L.bekend den brand met opzet (e hebben aangestoken om zich op die wiite van hare woning te ontdoen die legen brandschade was verzekerd, en dan die penningen dacht le gebruiken om op eene andere plaats waar zij een stuk grond bad aangekocht een nieutv gebouw daar te stellen. Genoemde vrouw is gevankelijk te Bergen op Zoom binnengebragt, om verder te Breda, ter dispositie van de justitie le worden gesteld. Men is te Breda den vermoedelijken dader op het spoor gekomen van den diefslal van een aanzienlijke hoeveelheid goederen van den voor- maligen minister van oorlog F. van Dambenoy die in het rijks arsenaal geborgen waren. Door de activiteit der policie aldaar iseen massa damast tafelgoed leregt gekomen. Een kanonier in dat arsenaal werkzaam in wiens randsel men een wiegekleed heeft gevonden schijnt van de mis daad niet onkundig. Men meldt uit 'sHage van 17 dezer. Heden middag had in 'l 'sGravenhaagsche bosclt een groot ongeluk plaats. Een jongeling gewapend met een pistool deed een ander jongeling al schert sende het voorstel zijn hoed vaii het hoofd (e schieten. De daad voegende bij hel aanbod, brandde hij los met dat noodlottig gevolg dat de jongen op schrikkelijke wijze de geheele lading in hel gezigl kreeg en in bedenkelijken loes'and huiswaarts is vervoerd alwaar hem onmiddelijk de noodige geneeskundige hulp is verschaft. Tegen den jeugdigen baldadige is proces-verbaal opgemaakt. Een vreeselijk ongeluk had voor eenige dagen te l trecht plaats De huishoudster van den hceriV. en de minwaren naas' elkander bezig met strijken, toen dejapon der eerste vuur vatte. Zij bemerkte bel eerst toen de ligte stof begon le vlammen. Beide trachtten de vlam te blus- schenmaar de baleinen der krinoline verhin derden dit. In angst vliegt de min naar het kind eu de jufvrouw gillende den trap af door den gang. De beerdes hui/es schiet toe werpt baar op den grond grijpt een karpet en heeft het geluk hel vuur le smoren. Maar de onge lukkige boewei bij kennis en nog krachtig ge noeg om den trap op te gaan is twee dagen later na eene liefderijke verpleging in bet Diakonessenbuis aldaar aan de gevolgen over leden. Nog een schrijven van de roede van Bey- ruthberigt ons: Na de aankomst van Zr. Ms. fregat Zeeland alhier zijn wij den 19den van hier vertrokken om eenige plaatsen langs de Syrische kust aan te doen. Eerst gingen wij naar Seide (Sidnu) eft Tijn, waar de Drusen no:.' al buisgehouden heb ben vervolgens naar Jaffa, Kiaffa en Acre, eu het klooster van Monl C.armeldal daar digt bij gelegen is. Daar is alles kalm gebleven. Wij hebben toen benoorden lieyrulh de steden Lata- kieh en Tripoli bezocht. In de eerste waren wat opschuddingen geweest maar is echter niet ge moord. Te Tripoli was alles rustig. Den 28kwa- meti wij hier weder ter reede aan. Wij vonden hierin de vloot weinig verandering; alleen had men in Damaskus een 7t)tal Turken van invloed en 110 soldaten, op order van den nieuwen pacha gefusilleerd en opgehangen als mede- pliglig aan den moord aldaar. De oude pacha zit er nog gevangen. De Fransche troepen zijn er nu (zoo wat ruim 5500). Men maakt zich nog al ongerust over het lot van de Fransche hoot de Ganges die met 800 man het eerst hier naar toe is gegaan en waarvan men nog niets heeft ge hoord. Er is daar aan boord eene grootc hoe - veelheid ammunitie benevens een muziekkorps en de staf. Het Fransche leger is nog steeds ge kampeerd in het Bois de Pins een half uur van hier. Men verwondert zich hier over hunne activiteit daar ze niettegenstaande de afmat tende warmte den weg door de stad en naar hunne legerplaats (die zoo als hier overal bijna onbegaanbaar is) dadelijk goed gemaakt heb ben door de kuilen digt le raakén. Het is echter vreemd, dat de inboorlingen zoo tegen hen inge nomen zijn en de Engelschen daarentegen op hemelen. Onze verjaagde vice-consul zal hel nu eindelijk eens wagen naar Damaskus te gaan maar zal er niets meer van zijn vorigen rijkdom vinden. Of bet gouvernement wat voor hem doen zal? Wij denken spoedig naar Alexandria te gaan om er de Heldin op le wachten. Inlus- schen zijn wij hier allen gezond en wel, maar lijden fameus aait de warmte die veel erger is dan in lndië, (U. C.) Uit Antwerpen wordt van den 15 dezer het volgende geschreven „Het groot nieuws van den dag is het leggen der vliegende brng over de Schelde te Antwerpen door de ponteniers Van vroeg in den morgend waren de kaeyen met volk opgepropt, volk vtin allen aerd en slach en standarm en ryk klein en groot mannen en Eva's-dochtersklerken en mossel- kruyers kooplieden en 'sjouwers redacteurs en ander jan hagel te lang om te melden. „De toebereidselen waren inderdaed niet zonder belang. Ongeveer 50 yzeren booten, twee aen twee by middel van kloeke kepers aen malkaer gehecht, werden beurtelings aen- gebragt tü3schen het Kraenenhoofd en den Vlaemschen wal. De booten waren van yzer en besloegen in de rivier eene lengte van rond de 400 meters. „Rond half tien begon men de pontons te leggen en om 11 uren was de Vlaemsche wal met de Autwerpsche kaei door eene schipbrug verbonden. „Toen de laetste ponton gelegd en geankerd wassteeg een daverend hoerra 1 op, eu het geheel korps ponteniers trok ia stormloop de schipbrug over, tervvyl het kanon-de oevers der Schelde deed dreunen. „Teder bekende dat onze ponteniers het er goed afbragten. Zoo iets heeft inderdaed te Antwerpen nog niet plaets gehad sints dc Spaensche dwingelaudy onder Alexander Faruése. „De eerste schepsels die, na de militairen, over de brug mogten, waren twee kriuolienenlieve dingens moesten het zynwant er waren verscheidene visschen, kabiljouwen en palingen die hunnen kop boven het water stakenom die menschelyke gedierten te zien passeeren. „Dan vond men goed er iedereen over te laten, en, wy schieten met geen twee hespen te gelyk ais wy zeggen duf alsdan heel Antwerpen over de brug naer den Vlaemschen wa stroomden. „Toen kwam een heel regiment militairen met muziek aan 't hoofd en marcheerde over de Schelde „Na het regiment kwam eene veld battery van 8 stukken met zes paerden voor ieder stuk eu reed over den breeden stroom zoo gemakkelylc als over den steenweg. Dat was de meiboom op 't gebouw en ieder die nog aan destevigheid dei brug twyfelde l et zynen twyfel varen met den eersten twaelf ponder die er over toog- „Toen de brug gelegd was moest er kapitein van der Heydeu met zyne toogboot door de brug wierd opengelegd en den

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1