Buitenlandsche Tijdingen. Advertentiën. Zeetijdin gen Beurs- en Marktberigten. Vervoer-lfliddelen. nog niet geheel aangesteld. Ter hoofdplaats Handjermassin heeft zich weinig meldenswaar digs voorgedaan. Zonder eenige schok is de proclamatie der vervallingverklaring van hel Handjermassinsche rijk en der aanhechting van hetzelve aan 's gouvernemcnts onmiddelijk ge bied door de bevolking vernomen. De voor de vorsten en hoofden op de oostkust bestemde af kondigingen en brieven zijn door hel stoomschip Bali derwaarts overgehragt. In het laatst der maand .Junij is de exploitatie der diamantmijnengedurende het tweede half jaar I860 in pacht afgestaan aan pangaran Sja- lief Hoesin bin Mohamad Baharoenvoor een pachtschat van f 1000 's raaands. Pe gewezen bestuurders van het Bandjermas- sinsche rijk pangaran Soerio Matarameo pan garan Moehamad hebben de hun getroffene be schikking, namelijk dat zij als bestuurders van voornoemd rijk zijn outslagen met onderwer ping aangenomen. Den I I .iulij jl. heeft de gou- vernemenls-commissarisvoor de zuid- en ooster- afdeeling van Borneo zich aan boord van het stoomschip Java ingescheeptten einde naar Soerakarla terug te keeren. In bet laatst van Maart waren gedurig tijdin- gen aangehragl van het nemen van kleine praau- wen en het wegvoeren van menschen door zee- roovers. Zeker pangaran Moedahzich van Loenkoel-irang naar Berouw begevendemoet met eene talrijke rooversvloot zijn slaags ge weestterwijl nog volgens berigten van eene van K a Deli naar tioelei lerugkeerende praauw eene viool van circa 30 groole rooversvaartuigen de kust van Celebes op dat punt onveilig maakte. Verscheidene praauwen zouden zelfs reeds zijn genomen waarvan de opvarenden zouden ver moord of Ie Jobinc (Kaheli) verkocht zijn. Het rijk van I'asir heeft een twintigtal gewapende vaartuigen en hel rijk van Koetei twee violen naar zee gezonden om de kusten te beschermen. Op het einde van April werd nog een herigt ont vangen van Kiai Senopotih dat er den Isten van de maand Posasa voor Bootang een scherp gevecht met zeeroovers had plaats gehad het welk van des morgens lot des namiddags drie ure had aangehouden als hoofden derroovers werden genoemd Datoe Gileng van Boeloegan Maradja Lehu en Maradja Denda van Tarkan. I en slotte werd nog het beriüt ontvangen van een van Loeloeng-toeoor terugkeerenden zen- j deling, dal de waterstand in de Boven Barito of Doeson zoodanig was gevallen dat het boven- j dek van het stoomschip Onrust aldaar droog lag. Ie Antwerpen is door de compagnie pon- tonniers, binnen den tijd van een uur, eene brug geworpen over de Schelde ter lengte van 386 Ned. ellen. Daartoe werden 18 pontons gebezigd. Al de troepen van hel garnizoen en eene batterij artillerie zijn vervolgens ten aan- schouwe van eene ontelbare menigte de brug overgetrokken, die daarna ook voor het pu bliek werd opengesteld. DUITSCIIL AND. Keulen 15 September. Uil Insbruck wordi hei volgende gemeld. Twee Eogelschcn, de eene reiziger was kort le voren uit hidie teruggekeerd hadden het voornemen opgevat, om zich over den Stuhaier Ferner naar het Oelz- dal le hegeven. tïeeds bevonden zij zich in ge noemd hoogdal toen een der reizigers op den inval kwam om langs den sneeuwwand naar beneden le glijden. Niettegenstaande de her haalde vermaningen der gidsen oro van da! ge vaarlijke plan af te zien wilde hij het toch ten uitvoer brengen. Zijn vriend liet zich mede overreden en weldra g/eden beide met pijlsnelle vaart naar beneden lot dat een hunner plotse ling verdween. Slechts eene opening in den sneeuwwand duidde de plaats aan waar de on gelukkige in den afgrond was verdwenen welke doorcenedunnelaag sueeuw was bedekt geweesl. Alle pogingen, om hem le redden, bleven vruchteloos; zelfs zijn verminkt lijk is nog niet teruggevonden. Aan de onderscheidene commandanten bij de landweer is eene aanschrijving gezonden otn de nieuwe kaders voor de laodweerpligtigen met den meesten spoed gereed te maken. Vol gens de nieuwe organisatie bes'aat de landweer uit 11(5 bataillons. Verscheidene fabriekanten van gom-elas- lieke overschoenen le Berlijn h°bben aanzienlijke bestellingen onlvangen tol het vervaardigen van dergelijk schoeisel voor schapen ten einde het klaauwzeer te voorkomen, Elk dubbel paar voor een schaap komt op 15 silbergroschen (110 cent Nederlandschj. Hel hoedenmakersgild van Hamburg heeft aan een koopman aldaar verboden om den ver koop van zijden heeren hoeden aan te kondigen. Nu adverteert echter de koopman dat bij hoeden- doozen verkoopt voor 5 mark en dat ieder die zulk eene doos koopt daarbij gratis een hoed ontvangt. FRANKRIJK. Parus, 15 September. De heer Chacornac heeft in het sterrebeeld de Walvischeene nieuwe kleine planeet ontdekt de 59ste van die groep. De generaal Lumoricière bevindt zich te Spoleto waar een hevige aanval van jicht hem aan het bed kluistert. Hij is echter niet krank zinnig en heeft ook ztjn ontslag niet ingediend zoo ais dezer dagen hier werd verhaald. De dagorder door den generaal Cialdini uitgevaardigd op hel oogenblik toen hij te velde trok luidt dus: «Soldalen van het 4de leger korps! Ik voer u tegen eene bende gelukzoekers aan die door den gouddorst en de plunderzucht naar onze gewesten gevoerd zijn. Strijdt, ver strooit mededogenloos die ellendige huurlingen dal zij door uwe hand den toorn van een volk ge voelen dat zijne nationalileit en zijne onafhan kelijkheid beseft. Soldaten! Perugia eischt wraak en zij het ook spade, het zal die hebben De generaal Cialdini heeft op den weg van Au- cona een vijandelijk korps ontmoet en verstrooid. Die generaal is te Sinigaglia teruggekeerd "düü Duilsche krijgsgevangenen met zich voerende. Generaal Fanti isle Peiugia binnengerukt. Die stad is genomen, na een hevig gevecht in alle straten. Du vijandelijke troepen hadden zich in de vesting teruggetrokken doch hebben zich 'savonds overgegeven. Onze troepen hebben 1600 kiijgsgevangenen gemaakt, waaronderdeu generaal Schmidt. Wij hebben slechts een ge ring verlies aan manschappen geleden. Volgens berigten uil Rome had de gene raal de Lamoricière Perugia in slaat van beleg verklaard hij hecfl tevens bepaald dat alle personen die aan den opstand hebben deelge nomen Ier dood gebragl en hunne goederen verbeurd verklaard zullen worden. Aan de stad is eene brandschatting opgelegd van 30,000 kroo- nen. De kardinaal Antonelli beefl geweigerd om gehoor te geven aan de vorderingen van Sardinië. I e markies Minerva heeft Rome ver laten en is te Florence aangekomen. De paus heeftnaar men verzekert den grooten banvloek uitgevaardigd tegen koning Victor Emanuel hij had beter gedaan met 25,000 man goede troepen tegen hem in hot veld te zenden. De telegraaf meldt niels anders dan dat de generaal Fanti Faro heeft bezet en 3ü0 krijgsgevangenen heeft gemaakt. Te Perngia versterkt zich de kolonel Schmidt wien men de moorden in hel vorige jaar in die slad bedreven, zoo zeer heeft verweten hij heeft eene ver sterking ontvangen van lOoO Zwitsers. Zijn wederstand zal echter niet veel balen. GROOT-BRITTAN NIEN. Londen, 14 September, Uit Shanghay wordt aan den Times geschrevendat de Chinesche sirijdmagt in de Takuforlen slechts 25000 man bedraagt. De Chinezen verkeeron in den waan dat de Fngelschen en Franschen geene landmagt bezitten en maken zich dus alleen gereed om zoo mogelijk een aanval van hunne vlootaf le weren. Voor hel hof van policie le Liverpool stond II. donderdag eeu man, van vijftig jaren met name J. Williams houlkooper aldaar le regt, als beschuldigd van vier vrouwen inleven te hebben, twee van welke, de eene waarvan hij slechts weinige maanden geleden getrouwd bad, in de regtszaal aanwezig waren. Hij moet tien dagen later op nieuw voor hot hof verschijnen als wanneer nieuwe getuigen zullen gehoord worden. Zekere dame M' Queen, te Mackeanston is den 5 October 1857 bevallen van een vier ling, 2 November 1859 van een drieling en 2 September jl. van een tweeling, derhalven van 9 kinderen in minder dan drie jaren. De Courier des Elats Unis deelt mede dat de buitengewone faille in de Vereeuigde Staten bleef aanhouden. Uil Kansas schrijft men 0. a. Donderdag ji. was hel zeker de warmste dag dien ik ooit beleefd heb. Vroeg in den morgen begon de wind uit het zuiden te waaijen en om twaalf uur was de hitte zoo onverdragelijk dat hel den onvoorziglige die zich op straat had gewaagd het leven zou hebben kunnen kosten. Ik kan die warmte niet beter vergelijken dan bij die, welke men ineen oven of in een brandenden kagchel gevoelt. De planten kwijnden en stierven het vee en ander gedierte zocht eene schuilplaatsin diepe ravijnen, achter huizen en onder de daken der loodsen. Bijna alle daglooners en werklieden hadden het Werk gestaakt de magazijnen en werkplaatsen waren gesloten en zijn den gehee- len dag gesloten gebleven. Het kwik had eene hoogte van 100 graden Fahrenheit in de scha duw bereikten men behoefde hel slechts eene minuut aan de zon bloot te stellen om hel tot 110 a 120 graden le doen stijgen." De Roode Zee is algemeen bekend als eene van de heetste streken der aarde. Dr. Bails zegt daarvan in eenige opgaven aan de geogra fische vereeniging le Bombay juist in het mid den ligt een vreeselijk heet deel der zee want de hoogste temperatuur hcerscht tusschen 14° en 21° n. hr. in de groote vulkanische streek. Daar bedraagt de warmte van het water zelfs in de wintermaanden niet minder dan 80° F. in Maart en April stijgt zij tot 84" F. en in Mei somtijds op 90° F. De grootste hitte echter neemt men in September waar, alsdan overtreft de tem peratuur der zee en der lucht soms de blocd- warmte (97° F.) Wanneer men in dezen tijd ziet over het boord van hel schip, welks dek door den regen wordt afgekoeld, dan heeft men bet gevoel, alsof men het hoofd boven eenen ketel met ko kend water hield. In November 1856, bij eene lichtwarmte van 82° F.steeg dc temperatuur der zee tot 106" F.; maar dit was eene zeldzaam, heid. In de golf van Suez heerscht gewoonlijk eene gematigde temperatuur. JONGSTE TIJDINGEN Parijs, 17 September. Volgens een telegra fisch berigt heeft een nog onbekend persoon een pistool gelost op den keizer terwijl hij zich te Tpulon bevond. Eene vrouw, die novens den moordenaar stond duwde zijn arm opwaarts op het oogenblik dat hij hei schol loste ten gevolge waarvan niemand werd getroffen. De dader werd onmiddelijk in hechtenis genomen. Men zegt dal hij zinneloos is. Turijn, 17 September. Generaal Cialdini heeft de zeer sterke stelling van Torre-Orsino en Castel-Fidardo bezel. Todiis in opstand ge komen. De pauselijke gendarmes zijn wegge jaagd, en er is een voorloopig bewind namens koning Victor Emmanuel ingesteld. Beyruth, 9 September. Muchir-Ahmed-Os- man-Bey en Abdul-Selim-Bey zijn te Damaskus door onderolticieren doodgeschoten. Verlost van eene Dochter, M. C. VERTONgeb. Goemans. Dbeischor den 16 September I860. Algemeene kennisgeving Heden beviel voorspoedig van eene Dochter, M. der WEDUWE, geliefde Echtgenoot van Dreischor, C. KLOMPE. 17 September 1860. Heden overleed tot diepe droefheid van mij en mijne Kinderen mijne geliefde Echtge noot Mej. A. D. LANDSRNEGT, in den ouder dom van 61 jaren en bijna 6 maanden na eene gelukkige echtvereeniging van ruim 41 jaren. Zierikzee 15 September i860. P. KIJN, Mede uil naam mijner Kinderen. Strekkende deze tol bijzondere en algemeene kennisgeving. «5*^=» He DIRECTIE van de MUZ1EK- VEREENIGING: Tot Oefening en Vermaaknoodigt allen die zich als Lid voor het aanstaande saizoen willen doen voorstellen daarvan uiterlijk vóór 1 October a. s. opgave te doen bij den ondergeteekeade. Jhr. Mr. C. de JONGE, Thesaurier en Secretaris. Teehensehool. Het BESTUUR berigt aan belanghebbenden, dat de Curcus een' aanvang zal nemen op Maandag 1 October en dat de Commissie tot aaDnemen van Leerlingen zal zitting houden Zaturdag 22 September, des namiddags ten 1 ure aan het lokaal. Voor de 243ste Staats-I/oterij zijn bij den ondergeteekende verkrijgbaar; HEELE- en GEDEELTEN van LOTEN, in KOOP voor alle de Klassen in KOOP per Klasse en in HUUR prijs courant. De TREKKING der Eerste Klasse hegint op Maandag den 22 Oclober 1860. J. OCHTMAN. Brouwershaven, 14 September Binnengek. OThijnen, kapt. C.H. Addichs van Soerahaija naar Rotterdam. John, kapt. S. Clark van Li verpool naar Dordrecht. 15 dilo. Ii. Vincentius Paulo, kapt. K. H. de Groot, van Batavia naar Rotterdam. Stad Dordrecht, kapt. J. H.^Sluit van Dordrecht naar Londen. 16 dilo\.i1/aese kapt. I). Young, van Liverpool, Nederland kapt. F. RuijLcr, van New-York beiden naar Botterdam. 15 dilo. Uitgezeild Stad Dordrecht kapt. J. H. Stuit, van Dordrecht naar Londen. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM. den 17 September 180O. Nederland Werkelijke Schuld 2'A pet, dito dito 3 dito dito 4 Amortis. syndic. 3% Rusland bij Hope 179S/1816 5 dito 1828/1829 5 bij Stieglitz. 5de leen. 5 dito 6de leen. IS55 5 dito 4 bij Hope 4 Cert, van ass. 6 Poolsche schatkist oblie:. 4 Aandeel groote Russ. spoorweg a f 236 volgefourn. 5 Oostenrijk Weenerbankbij GoJl. en Go. 5 dilo dito 4 Mctaliek 5 dito 2% dito rente Amsterdam 5 dito nationale 5 Weener-aand. d fl 500 L. 1860 5 Portugal Buitenlandsch van 1853; 3 dito van 1856 a 1859 3 Spauje Buitenlandsch 3 Binnenlandsch 3 Buitenlandsch 3% nu 1 3/4 Ecuador Groote stukken 1 Stukken van L 100 1 6',5/iu 74% 91 100 V. 100', 95 76V, ƒ204 «'/8 43'%, 24 67 52»/,. f 392 4IV, 40 Va 47' 46'/4 39'/,, lt'/, 'l'/8 ROTTERAM, 17 September 1860. TARWE. Nieuwe Zeeuws. Vlaamsch. en Overmaasche was de aanvoor niet groot, waardoor die tot eenige prijsver- hooging goed van de hand ging. goede en puike f 11,75 a f 12,50 mindere f 10,25 af 11,50 Nieuwe, waarvan de kwaliteit beter opkomt, mede [coulant opgeruimd, de beste partijtjes van f 11,25 a f 12 25 ROGGE, Zeeuws. Vlaams. Overmaasche f7,50 a f8,10. GERST, Winter tot vorige prijzen langzaam opgeruimd van f5 a f5,80. Zomer van f5,30 a f5,80. HAVER, korte f5,30 a f5,80 dito lange f 3,50 a f4,50. ERWTEN, f 11,50. f 12. PAARDEN- en DUIVENBOONEN zonder aanvoer. 242ste STA ATS—LOTERIJ 5de Klasse. Prijzen van f 1000 en daarboven. 15de Lijst. No. *236, 1118., 4316, 9319 en 15562 ieder f 100'). 16de Lijst. No. 2039, 6773, 8400 en 16008 ieder f 1000. 17de Lijst. No. 15966 prijs van ƒ1000 en premie van 30,000; no. 8101 nieten premie ƒ3000. der s toohboot AFVAART stad zl e r i k 7. e Van Zierikzee: I Van Rotterdam: Woensdag 19, 's morg. 4% u j Donderdag 20, 'sinorg. 8% u Vrijdag 21, Zaturdag 22, 9Vtl§ dienst tusschen Middelburg en Botterdam. van Middelburg Donderdag2ü, 's morg 6 Vrijdag 21, 6 Zaturdag 22, 6 Zondag 23, 6 Pan Rotterdam Woensdag 19, 's morg 93'4ure Vrijdag 2l, 10% Zaturdag 22. 10% Zondag 23, 10'/a De/liligeuce zal van Zierikzee 1V2 uur na de afvaart der stoomboot van Rotterdam naar Middelburg en van Middel burg naai Rott. gelijk met de afvaart der s.topmboot rjjden dienst tusschen Vlissingen en Rotterdam. Van Vlis sin yen des maandags, woensdags en vrijdags 5 8 morg. ten 8 ure Van Rotterdam •les dingsdags donderdags en aaturd. 'smorg ten 10%ure uaaankomstYan denRijnspoor De diligence zal van Zierikzee l1Ja uur na de afvaart der stoombootvan Rotterdam naar Vlissingen en van Vlissingen naar Rotterdam 1 uur na de afvaart der stoomboot rijden. Ter Stads-Orukkerij van de Erven A. de Vos.

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 2