mm Woensdag 19 September. 1860 WOENSDAG ZATURDAG. Besturen en Administratie11 Binnenlandsche Tijdingen. *■1 ZIERIKZEESCIUIANT ABONNEMENT S-P RIJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzendingder Advert.daagsle voren, voor 10 ure 'smorgens. VEIiS CB BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, brengen Ier kennis van de ingezetenen dal Zijne Majesteit hij besluit van den 6 dezer maand, no. 53 beeft goedgevonden te herbenoemen met ingang van den 21 dezer lot Burgemeester dezer gemeente Mr. B. C. UAU. Afgekondigd van het Baadhuis te Zierikzee den 18 September I860. C. J. FOKKER Wethouder, l. B. J. P. N. ERMERINS Secretaris. AFRO NDIGING. De Burgemeester van Zierikzee maakt bekend, dal bet primitief kohier van het Patentregt benevens hel voljaars kohier voor de belasting op het Personeel no. 4 van deze gemeente over bet ioopende diensljaar, beide op den 12 dezer maand door den heer Commissaris des Konings in deze Provincie executoir verklaard op heden worden gesteld in handen van den heer Ontvanger der Directe Belastingen in deze ge meente ten fine van invorderingingevolge de wel. Zierikzee, den 18 September 181)0. C. J. FOKKER Wethouder, l. B. ZIERIKZEE, 18 September. De troonrede waarmede Z. M. de Koning de staten generaal heeft geopend luidt als volgt Mijne Heeren Wederom mag ik uwe vergadering openen met een gevoel van dankbaarheid. Ons vaderland, mild gezegendhandhaaft zich op zijne plaats onder de overige staten. Onze betrekkingen met alle mogendheden dragen blijken eeuer wederzijds gewenschte vriendschap. Onze zee- en landmagt gaan loffelijk voort zich meer en meer iu staat te stelleD, ten allen tijde haar pligt te doenen de middelen welke door uwe medewerking verstrekt zijn om het groudgebied des rijks te beschermen worden met zorg aan gewend. Nieuwe verordeningen omtrent de grondwettige ver- pligting tot het dragen der wapenen, werden sedert lang ver- eischteene wet tot regeling van de sterkte en de inrigting der nationale militie zal u eerlang ter overweging worden toe gezonden. De gezondheidstoestand der ingezetenen is verbeterd. Ik weusch dat de wettelijke regeling van de uitoefening der genees kunst, waarvan de ontwerpen u zullen worden aangeboden tot bevordering van dit belangrijk gedeelte van het volkswelzijn strekken zullen. De wetenschappenvlijtig beoefend vermeerderen steeds de kennis waaraan het maatschappelijk leven behoefte heeft ook deletteren en kunsten blijven de volksbeschaving bevorderen. De landbouwondanks het nadeel door aanhoudende regens aan den te velde staanden oogst toegebragtmag zich in het algemeen in overvloedige opbrengst verheugen. In het bedrijf van deu scheepsbouw is nog geen meer leven digheid en in den toestand der reederijeu geene verbetering gekomen. Door de grootvisscherij daarentegen zijn aanvanke lijk ruime voordeelen verkregen. De handelhoewel eenige terughouding bij zijne onderne mingen een gevolg is van de onrustdie heerscht in ons werelddeellevert vrij voldoende uitkomsten op en bij fa brieken en trafieken wordt een streven waargenomen naar verhoogde en verbeterde werkzaamheid. Waar deze belangen, gelijk ook het binnenlandsche en internationaal verkeer, het welk in verband daarmede staat regeling of uitvoering van mijne regering behoeven is mijne zorg bij voortduring daar aan gewijd. Het onderzoek wacht u van een zeer vereenvou digd tarief van in- en uitgaande regtenen eene nu meer dan ooit gewenschte vermindering der formaliteiten bij den door voer, zal, hoop ik, eerlang tot staud komen. Met dewerk- zaamheden tot den aanleg van spoorwegen is, nadat de wet daartoe betrekkelijk was uitgevaardigdonmiddelijk een begin gemaakt. Het telegraafnet is uitgebreiden Noord- Holland met Friesland door een in zee gezonken kabel ver bonden. De gunstige toestand der schatkist veroorlooft mij u binnen kort een voorstel te doen tot het aanleggen van nieuwe waterwegen ter betere verbinding van Amsterdam en Rotterdam met de Noordzee. De opbrengst van 's lands middelen mag, zoo op zich zelf als in vergelijking beschouwd met die van vorige jaren voldoende genoemd worden. De toestand onzer overzeesche bezittingen is in alle opzigten bevredigend. Door den moed en de volharding onzer zee- en landmagt is de onderwerping van Boni voltooid en het rijk van Bandjermassing onder ons regtstreeksch bestuur gebragt. Heeft het bezit van Nederlandsch Indie bij toeneming van bevolking en welvaartop nieuw groote voordeelen opgeleverd, een aan merkelijk deel daarvan wordt aangewend tot einden waarvan nog meer ontwikkeling iu die gewesten te hopen is. Dien invloed m3g meu verwachten van een vermeerderd, versneld en door kustlichten beter verzekerd verkeer in den Indischen Archipel van nieuwe inrigtiugen voor het onderwijs vaü eene krachtige verbetering der middelen van vervoer. Het wetsontwerp tot ophefFing der slavernij in onze West- Indische koloniën zalgewijzigd op nieuw aan uwe beraadsla gingen onderworpen worden. Behalve deze ontwerpen Mijne heeren zijn er andere, niet minder gewigtig, voor welker regeling Ik uwe medewerking zal hebben in te roepen. Maar niet van onze overleggingen alleen, heeft het vaderland zijne toekomst te wachten. Moge het de goedertierenheid ondervinden van den Almagtigen God Ik verklaar de gewone vergadering van de stalen generaal te zijn geopend. Door de provinciale commissie van genees kundig onderzoek en loevoorzigt in Zeeland zijn sedert de laatstvoorgaande zitting geëxami neerd en toegelaten de heeren J. G. Sypensteyn als apotheker E. E. Vleugets Schutter en Th. F. Martin als stedelijk heelmeester, en J. L. Stades, als apotheker. Door de Nederlandsche Mandei-Maat schappij zijn bevracht 4 schepen Voor Amster dam 3 en voor Schiedam I Z. K. H. grootvorst Michael van Rusland is den 14 dezer met een extra trein langs den Rijnspoorweg Ie Botterdam aangekomen en heeft terstond mot Zr. Ms. sloomjagt de reis vervolgd. Uit hel verslag door den minister van bin nenlandsche zaken aan den koning over den toestand der telegrafen in Nederland in 1859 blijkt dat in dat jaar 177,5 mijl telegraaflijn meer in werking was gebragt en de lengte der lijnen van hel Nederl. telegraafnet was geklom men tol 1278.1 mijl. Tien kantoren werden met beperkte dagdienst geopend waardoor hun ge tal 45 bedraagt. Het personeel was met 27 vermeerderd en bestond 1 Januarij 1860 uit 185 telegrafisten en leerlingen. Om hel moeijelijke en kostbare eener geleidweg door de Wester- Schelde ten einde Neuzen regtstreeks met het Nederl. net te verbinden is daarvan afgezien. Tegen 45,674 betaalde berigten met eene opbrengst van (5 1,862,39'/, in 1858 zijn in 1859 388,473 betaalde berigten overgebragt waarvan de opbrengst is geraamd op (307,194,75s Hoofdzakelijk werd die verhoogde opbrengst van omstreeks (73,050 aan de staatkundige gebeur tenissen toegeschreven. Inde Sloomposl leest men bet volgende: Wij hebben ons tot nu toe onthouden geruch ten mede te deelen omtrent bel personeel voor de siaats-spoorwegen uitzoo als wij vertrou wen goede bronnen vernemen wij het vol gende De hoofdinspecteur van den waterstaat van der Kun zou met al de ambtenaren voor de algemeene dienst niet langer zijn bureau aan het ministerie van binnenlandsche zaken hebben, maar in een afzonderlijk gebouw zijn bureau vestigen tevens ziel men de benoeming van een secretaris der commissie voorden aanleg van siaats-spoorwegen te gemoet. De referendaris Eyssellzou benoemd worden tot chef der ge- heele afdeeling waterstaat aan het ministerie. De ingenieur Waldorp zou belast worden met de hoofdleiding van de noorder-s, orwegen en de ingenieur J. G. W. lijnje mei die der zuider spoorwegen beide zouden althans voorloopig zichle'sHage vestigen. Voorts zullen aan de spoorwegen geplaatst worden de ingenieurs van den waterstaat Schneitler, van Die sen, Mkhaèlïs en Beuvensandere namen zullen wij vooreerst niet noemen. In Zeeland zal een ingenieur van den waterstaat minder gestationneerd worden men wil hel arrondissement Tholen vurdeelen en IJ NT: —itn P RIJ S DER ADVERT EN T IE N. Gewone 121/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 16 regels a (1 behalve hetZegelregt. voegen bij de arrondissementen Zuid-Beveland en Schouwen. Het eiland Tholen komt bij Schouwen, Noord-Beveland bij Zuid-Beveland. Mogl bet examen voor surnumerairs van den waterstaat bewijzen dat er veel bekwamen bij zijn dan zullen welligt 4 of 5 in plaats van 3 surnumerairs benoemd worden. Eerstdaags ziet men de benoeming te gemoet der 5 opzieners voor bet veilig verkeer op de spoorwegen. Wij deelen al bet bovenstaande onder reserve mede. Ten gevolge van het opdrijven der vleescb- prijzen door de slaglers te Amsterdam hebben eenige geachte ingezetenen der hoofdstad plan gevormd tot oprigting van een slagthuis. De burgemeester van Amsterdam beeft van de commissie voordeongelukkige Christenen in Syrië ontvangen eene som van (6000 en die ter beschikking gesteld van z exc. den minister van buitenlandsche zaken. Door diens welwil lende tusscherikomsl zijn de meest doellreöende maatregelen genomen ten einde die gelden op de best mogelijke en minst kostbare wijze aan (Ie belanghebbenden te doen uitreiken. Van de reede van Beyruth wordt ons ge schreven van den 31 Augustus: Den 18 Auguslus jlverliet de Wassenaer de reede van Beyruth en stoomde naar Sidon al waar dat fregat dienzelfden dag ten anker kwam. Het lïngelsche linieschip Neptunes lag ter reede gestationeerd. Te Sidon hadden geene moord- tooneelen plaats gehad de stad was vol vlugle- lingen vari de riabijgelegene Christen-dorpen die meest allen verwoest zijn de Fratisclie con sul had er eenige duizenden onfier zijne bescher ming genomen waaronder verscheidene ge kwetsten en men scbal het getal der nabij Sidon vermoorden op 2000. Het Iregat bezocht ver volgens Tyrus Jaffa Kaiffe St. Jean d'Acre, Lalakiez en Tripoli overal werd bel rustig be vonden moorden waren er op de Christenen niet gepleegd Na eene reis van 10 dagen kwam de Wasseneer te Beyruth terug. Men denktoier eenige dagen naar Alexandrië te vertrekken. Tijdingen uil Damascus deelen mede dat al daar verscheidene hoofden der Drusen die aan den moord hebben deelgenomen zijn ter dood gebragt, zoo mede een honderdtal otlicieren en soldaten der Turksche troepen tol hel vroegere garnizoen van Damascus behoord hebbende de Fransche troepen zijn omstreeks 6(100 man sterk nabij Beyruth gekampeerd. Wanneer zij naar Damascus zullen oprukken is nog niet be paald. Men denktecbler daler eene groolere magt zal noodig zijn om die stad te bezetten het vertrek van de Zeeland en Wassenaer naar Alexandrië is bepaald op den 8 September; ver scheidene Fngclsche Fransche en Oostenrijk- scbe schepen zullen gedurende den winter op de kust van Syrië gestationeerd blijven. Gebrek aan havens en veilige reeden maakt dit echter zeer moeijelijk en gevaarlijk. Alles is overigens rustig.'' [U. C.) Volgens berigleo van Zr. Ms. consul-gene raal te Napels is door de regering aldaar achter eenvolgens besloten dat uit hoofde der tegen woordige omstandigheden de vervaltijd in handelsaangelegenheden op ultimo Augustus jl. met 3üdagen en die in deze maand, met 8 dagen worden verlengd geldende die maatregelen zoowel voor de stad Napels als vour de provin ciën van bet koningrijk. Uit Didani meldt men van 13 dezer. Inden nacht van zondag op maandag schijnt albier een aanslag op het leven van den jagtopziener ge daan Ie zijn doormiddel van een schot met een geweer, dat met een kogel en hagel geladen was. Naar men vermoedt, heeft men door het venster genoemden opziener trachten te treffen, doch bet schot is door de wieg gegaan zonder het kind te deren de vrouw des huizes bekwam eene ligte wonde aan de dij ter wij l haar man onge deerd bleef. Men schrijft uit Deventer. In de laatste dagen vertoonden zich hier vele schippers die zeer hooge prijzen voor de aardappelen besteed den zoodat dezelve thans weder bij honderde mudden opgekocht worden. De uitvoer van appelen peren en pruimen blijft hier ook steeds aanhouden, evenwei worden deze artikelen tegon zeer lage prijzen voor buitenlandsche rekening opgekocht. Men schrijft uit Beemster van 12 dezer. De handel in schapen die bron van welvaart in onzen omtrek en in geheel Noord-Holland heeft dezer dagen een gevoeligen slag geledon door het schandelijke bankroet van eenige vee handelaren Ie Hoorn en te Alkmaar gevestigd geweest. Deze handelaren, die jaren achter een wekelijks 600 tot 1000 schapen naar Uonden verzonden hebben in eenige dagen tijds voor ruim (100,000 van die waar en ook eenig groot vee opgekocht eo zijn daarmede naar Londen overgestoken zonder orde op hunne zaken te stellen. In het Handels- en Effectenblad lees! men het volgendeTen aanzien van de aanhoudende regens in dit saizoen schrijft een zeer bevoegd man het volgende De laatstenasporingen aan de Zuidpool hebben aldaar het bestaan doen kennen van verscheidene vulkanen. De groote uitbarsting van eene dezer vulkanen zou misschien kunnen verklaren 1. de overstroominn, die dit jaar zoo vele on heilen heeft veroorzaakt in Australië; 2. de regens die sints zoo langen tijd op ons halfrond vallen; 3. den over het algemeen voortdurend heerscbenden zuidwestenwind. Inderdaad zou eene vulcanische uitbarsting in die zeeslreken ten gevolge hebben hel smelten van onmetelijke hoeveelheden ijs en de bron zijn van eene enorme hoeveelheid dampen of wolken. Deze wolken zouden zoodra zij gevormd worden, medegcsleept worden door de moassons, winden die van VIaart tot September van de Zuidpool naar de Noordpool waaijen en aan de laatste aankomen met eene zuidwestelijke rigtiug. Eeti gedeelte van de wolken zou gestuit zijn door de hooge bergen van Australië en daar de buitengewone overstroomingen veroorzaakt heb ben waarvan de berigten tot ons zijn overge komen. Wat den aanhoudenden zuidwesten wind betreft deze wordt verklaa d door het onvermogen der andere om de primitieve rig- ting te doen veranderen van eene zoo digle massa als die, welke gevormd wordt door deze opeen- hooping van wolken. De afwijkingen en veranderingen, waargeno men aan hel kompas, ondersteunen deze veron derstelling daar zij plaats hadden ten iijde der uitbarsting. Men schrijft uil Batavia van 24 'ulij. Men verneemtdat aan het pakhuis van 's lands kas een diefsial heeft plaats gehad, waarbij eene som san f 2613,59 isontvreemd geworden. Men veronderstelt dat de dieven door oserklimming met inbraak zich den toegang hebben weten ie verschaffen. De poiicie doel onderzoek In hel laatst van genoemde maand is door de poiicie iri de divisie Morsi llir opgevat de be ruchte moordenaar en roover Ijilimana, die daarbij liet leven verloor. Daardoor is een der grootste booswichten uil de marga Soengi Krob. divisie Moe si llir, onschadelijk gemaakt en beslaat het vooruilzigt dat de rooft.iguoi naar die landstreek zullen ophouden Men verneemt van de 't u.ter-af- deeling van Borneo van II Julij In de ambten gecreëerd ten gevolge van de in lijving van het Bandjermas.unscbö rijk bii het gouvernement van Nederlandsch indië. is door den gouvèrnemenls commissaris zooveel moge lijk voorzien alleen hel inlandse!) ambtelijk per soneel in de adsistent-residenL j Amoentitay was

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1